بورسیت شانه: درمان التهاب بورس شانه با فیزیوتراپی، ورزش و تزریق

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

بورسیت شانه یکی از دلایل شایع شانه درد و بالای بازو است. بورسیت هنگامی ایجاد می‌شود که یکی از بورس‌ شانه که یک کیسه کوچک مملو از مایعات است، تحریک و ملتهب شود. تعدادی بورس در اطراف شانه وجود دارد که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، اما متداول‌ترین نوع بورسیت شانه، بورسیت ساب آکرومیال است.

درد ناشی از بورسیت شانه با گذشت زمان به تدریج ایجاد می‌شود و ممکن است حرکات را در جایی که دست خود را بالای سر یا پشت گردن یا پشت خود قرار می‌دهید محدود کند و بدتر شود و مشکلات ثانویه ایجاد شود. در این‌جا ما علل رایج، علائم و گزینه‌های درمان بورسیت شانه را بررسی خواهیم کرد.

مرکز جامع توانبخشی امید، رو‌ش‌های درمانی متنوع و موثری برای تسکین درد و التهاب شانه ارائه می‌دهد. درمان‌های بورسیت شانه در این کلینیک با هدف کاهش درد و التهاب، جلوگیری و اصلاح هرگونه ضعف و کاهش حرکت در شانه، جلوگیری از ایجاد مشکلات ثانویه مانند گرفتگی شانه و بازگشت شما به فعالیت‌های معمول خود است. از مهم‌ترین درمان‌های موثر برای بورسیت شانه می‌توان به تزریقات داخل مفصل شانه و فیزیوتراپی اشاره کرد. این درمان‌ها توسط متخصصین باتجربه در این مرکز انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی فیزیوتراپی بورسیت شانه و یا برای رزرو نوبت در مرکز جامع توانبخشی امید می‌توانید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ – ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

علت بورسیت شانه چیست؟ 


علت بورسیت شانه چیست؟

عوامل زیر از علت‌های بورسیت شانه شناخته شده‌ است:

  • شایع‌ترین علت بورسیت شانه هر فعالیتی است که شامل حرکت تکراری، به ویژه در قسمت بالای سر باشد. بازیکنان بیس بال، طرفداران تنیس، و گلف‌بازان اغلب با بورسیت شانه تشخیص داده می‌شوند.
  • اگر شغل شما با زانو زدن یا بالا بردن مکرر دست بالای سر در ارتباط است، در معرض خطر بیش‌تری برای بورسیت شانه نیز هستید.
  • تکیه دادن به آرنج برای مدت طولانی هم‌چنین می‌تواند بورس را تحریک کرده و منجر به بورسیت شانه شود.
  • سرانجام، آسیب یا ضربه به مفصل می‌تواند باعث بورسیت شانه شود. این شامل تصادفات رانندگی، زمین خوردن یا ضربه به شانه در ورزش‌های تماسی است.
  • در بعضی موارد، بورسیت شانه مدتی پس از آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود، شاید در پاسخ به روند بهبودی یا در نتیجه حرکت محدود باشد. این مورد را نباید با شانه یخ زده اشتباه گرفت (بیماری که به جای بورس بر بافت هم‌بند شانه تأثیر می‌گذارد.)

بورسیت شانه می‌تواند در هر فردی و در هر سنی رخ دهد اما بیش‌تر افراد مسن را درگیر می‌کند. افرادی که بیماری‌های دیگری مانند آرتریت روماتوئید، نقرس و دیابت دارند نیز بیش‌تر در معرض خطر هستند.

از کجا باید متوجه بورسیت شانه شد؟ 


علائم بورسیت شانه معمولاً در شب بعد از یک روز طولانی فعالیت یا صبح که شانه برای مدت طولانی بی‌حرکت بوده ‌است، بدتر می‌شود. شایع‌ترین ناحیه بورسیت شانه، بورس ساب آکرومیال است. هنگامی که بازوها بالا آورده می‌شوند، التهاب در این منطقه باعث درد می‌شود.

سایر علائم بورسیت شانه عبارتند از:

  • دامنه حرکتی که با درد محدود می‌شود.
  • تورم و قرمزی در مفصل شانه و اطراف آن.
  • درد در سرشانه.
  • درد هنگام لمس شانه.

در موارد شدید، درد ممکن است همراه با تب باشد، که ممکن است نشان‌گر عفونت بورس باشد. عفونت می‌تواند جدی شود و باید فوراً درمان شود.

تشخیص بورسیت شانه


تشخیص بورسیت شانه

پزشک با بررسی توصیف حال بیماری و انجام معاینه فیزیکی، بورسیت شانه شما را تشخیص می‌دهد. او دامنه حرکت شما را ارزیابی کرده و تورم یا گرما را که نشانگر التهاب در مفصل است، تشخیص می‌دهد. اگر علایم جسمی دیگری به جز درد وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است تصویربرداری را به منظور بررسی سایر علائم توصیه کند. تصویربرداری ممکن است نتواند بورس ملتهب را تشخیص دهد، اما می‌تواند صدمات در استخوان‌ها را تایید کند. ام آر آی نیز می‌تواند بافت نرم و هم‌بند را مشاهده کرده و در تشخیص به پزشک کمک کند.

در مواردی که عفونت ممکن است باشد، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای اندازه‌گیری تعداد سلول‌های سفید خون (نشانگر پاسخ ایمنی به عفونت) تجویز کند. همچنین، اگر مایعی بر روی شانه وجود داشته باشد، این مایعات برای تجزیه و تحلیل ممکن است در تشخیص یا رد سایر شرایط مورد استفاده قرار گیرد.

آیا بورسیت شانه به خودی خود برطرف می‌شود؟ 


اگر چیزی تغییر نکند، بورسیت شانه، در بهترین حالت، ثابت می‌ماند. هنگامی که بورس ملتهب و تحریک‌پذیر است، ادامه کار با همان فعالیت معمولاً مشکل را بدتر می‌کند. این بدان معنا نیست که تمام حرکات باید متوقف شود. انواع درمان‌های بورسیت شانه در خانه و ورزش‌های بورسیت شانه وجود دارد که می‌تواند به کاهش علائم و درمان درد و التهاب کمک کند. بهتر است این موارد پس از تشخیص و با راهنمایی پزشک انجام شود.

صرف نظر از درمان، زمان بهبودی بورسیت شانه بستگی به شدت علائم و هر بیماری زمینه‌ای دیگر دارد.

چگونه بورسیت شانه را درمان کنیم 


در بعضی موارد، درمان‌های خانگی اغلب برای درمان علائم بورسیت شانه و التیام درد شانه کافی است. اما در بعضی موارد برای یافتن بهترین روش درمانی باید به پزشک مراجعه کنید. پنج درمان خانگی زیر شروع خوبی برای کاهش درد در حالی که دامنه حرکتی خوبی دارید، است. تکنیک‌های مداخله‌ای بیش‌تر، پس از آن مورد بحث قرار می‌گیرند.

استراحت 

در مرحله حاد بورسیت شانه، باید به شانه خود استراحت دهید. این به معنای محدود کردن فعالیتی است که منجر به التهاب می‌شود. محدود کردن حرکت شدید بالای سر (به عنوان مثال، بازی تنیس یا هر فعالیتی که دستان شما از بالا کشیده شود) برای چند روز می‌تواند التهاب را بهبود دهد. در برخی موارد برای درمان بورسیت شانه، بی‌حرکتی کامل بازو با اسلینگ ممکن است لازم باشد. به طور معمول، شما استراحت را با سایر درمان‌های بورسیت شانه در خانه ترکیب کنید.

یخ 

یخ برای درمان بورسیت شانه

هم‌چنین در مرحله حاد بورسیت شانه، یخ می‌تواند به آرام شدن التهاب کمک کرده و درد حاد را تسکین دهد.

گرما 

بعد از ۲۴ ساعت اول، پدهای گرم کننده و حمام‌های گرم می‌توانند به حفظ جریان خون در کپسول شانه کمک کنند و هم‌چنین باعث تسکین قابل توجه درد بورسیت شانه شوند.

داروها 

بهترین داروها برای درمان بورسیت شانه معمولاً داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی بدون نیاز به نسخه (NSAID) مانند ایبوپروفن هستند. این داروها هم درد را کاهش می‌دهند و هم التهاب را کنترل می‌کنند. حتی اگر این داروها بدون نیاز به نسخه باشند، مهم است که آن‌ها را فقط به اندازه‌ای مصرف کنید که توسط پزشک شما توصیه شده است.

اگر شما مشکوک به وجود عفونت هستید، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز به شما تجویز کند. در این حالت نیز، حائز اهمیت است که دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کرده و مطمئن شوید که دوره کامل درمان را تکمیل می‌کنید، حتی اگر درد در شانه شما کاهش یابد.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان بورسیت شانه

فیزیوتراپی بهترین روش درمان بورسیت شانه است. یک فیزیوتراپیست می‌تواند با شما همکاری کند تا مشکلات اساسی فیزیکی را که ممکن است باعث التهاب شانه یا بورسیت شانه شما شود، اصلاح کند. این به معنای تلاش برای تقویت ماهیچه‌هایی است که از شانه پشتیبانی می‌کنند در حالی که دامنه تمرینات حرکتی و تکنیک‌های مناسب ترازبندی را برای حمایت از شانه و جلوگیری از آسیب‌دیدگی بیش‌تر استفاده می‌کنید. در صورت نیاز متخصص فیزیوتراپی برای تسکین درد و التهاب بورسیت شانه از انواع دیگر فیزیوتراپی مانند لیزر تراپی، تحریک الکتریکی یا اولتراسوند استفاده می‌کند.

درمان کایروپراکتیک 

درمان کایروپراکتیک برای بورسیت شانه

مراقبت‌های کایروپراکتیک از درمان دستی ستون فقرات برای هم‌ترازی ستون فقرات، ماساژ شانه‌ها و سایر روش‌های لازم استفاده می‌کند.

طب سوزنی 

طب سوزنی برای درمان بورسیت شانه

طب سوزنی می‌تواند یکی از درمان‌های بورسیت شانه باشد. در طب سوزنی از اصول طب سنتی چینی برای پاک‌سازی کانال‌های مسدود شده در نصف النهار انرژی بدن استفاده می‌شود. این روش استفاده از علائم درد بورسیت شانه را تسکین می‌دهد.

حرکات کششی بورسیت شانه 

هنگامی که التهاب و درد تا حدودی فروکش کرد، حرکات کششی بورسیت شانه می‌تواند به شما کمک کند تا دامنه حرکتی شما را برای سلامتی بهتر شانه ترمیم و افزایش دهد. حرکات ورزشی بورسیت شانه، کشش‌هایی با ضربه کم است که هر روز قابل انجام است. لازم است این تمرینات بورسیت شانه را برای هر دو شانه استفاده کنید تا در دامنه حرکت خود متعادل بمانید. توجه: این کشش‌ها را فقط پس از تأیید پزشک انجام دهید.

حرکت دایره‌ای شانه 

حرکت دایره‌ای شانه برای درمان بورسیت شانه

بایستید (یا روی صندلی بنشینید و هر دو پا صاف روی زمین باشد). با یک دم هر دو شانه را به سمت گوش های خود ببرید و مکث کنید. بازدم را انجام دهید و شانه‌ها را به عقب و پایین بچرخانید، احساس كنید كه تیغه‌های شانه در پشت شما جمع شده‌اند. روزانه پنج تا ده بار تکرار کنید.

پرس دستی 

تمرین پرس دستی برای درمان بورسیت شانه

با شانه آسیب دیده خود کنار دیوار بایستید. آرنج خود را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید. پشت دست را به دیوار فشار دهید و پنج ثانیه نگه دارید. روزانه پنج تا ۱۵ بار تکرار کنید.

کشش با بند

کشش با بند برای درمان بورسیت شانه

بند یا کمربند را بین دستان خود بازتر از شانه‌ها و دست‌ها قرار داده و آن را به سمت بالا بلند کنید. در حین دم، بازوها را صاف نگه دارید، اما دستان خود را به سمت بالا بلند کنید. پنج ثانیه نگه دارید و سپس آرام آرام پایین بیاورید. این حرکت را پنج تا ده بار تکرار کنید. با پیشرفت و بهبود شانه‌ها، می‌توانید بازوها را در پشت بدن ببرید و پایین بیاورید. به این ترتیب، بازوها را به اندازه‌ای عریض که شانه‌ها هستند باز کنید، سپس نفس بکشید تا آن‌ها را به سمت بالای سر ببرید.

درمان‌های مداخله‌ای و جراحی 

در برخی موارد، تزریق مفصل شانه برای تسکین درد و التهاب بورسیت شانه ممکن است توصیه شود، اما این یک روش درمانی مطلوب محسوب نمی‌شود و معمولاً فقط در صورت عدم موفقیت اقدامات محافظه‌کارانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، برای کسانی که درد شدید یا مزمن را تجربه می‌کنند، تزریق شانه می‌تواند به کنترل درد آن‌ها در حالی که تحت درمان‌های دیگر بورسیت شانه مانند فیزیوتراپی هستند، کمک کند. برای بورسیت شدید و مزمن شانه که پس از شش ماه از درمان برطرف نشود ممکن است جراحی برای تخلیه بورس (یا برداشتن کامل آن‌ها) بررسی شود.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک