انگشت چکشی: علت و درمان

شماره تماس

انگشت چکشي يک ناهنجاري شکلي مربوط به انگشتان پا مي‌باشد که طي آن، انگشت پا از محل مفصل مياني خود به سمت پايين خميده مي‌شود و باعث مي‌شود که انگشت به شکل يک چکش دربيايد. انگشت چکشي معمولاً به صورت يک مشکل خفيف شروع مي‌شود، اما در ادامه ممکن است با گذشت زمان به يک عارضه جدي تبديل شود.

انگشت‌هايي که به حالت چکشي درمي‌آيند، اغلب در مراحل اوليه ظهور اين عارضه هنوز انعطاف‌پذير و نرم هستند و اگر فوراً براي درمان آن اقدام شود، مي‌توان علائم آن را با استفاده از روش‌هاي غيرجراحي برطرف کرد. اما اگر زمان بگذرد و آن را درمان نکنيد، ممکن است انگشت چکشي، سفت و خشک شود و براي درمان آن به جراحي نياز باشد.

پيدايش انگشت چکشي، تا حدود زيادي به خاطر نوع کفشي است که ما براي پوشيدن انتخاب مي‌کنيم. کفش‌هاي پاشنه بلندي که خانم‌ها مي‌پوشند، يک نمونه بارز از عوامل ايجاد اين عارضه است. پاشنه بلند باعث مي‌شود که انگشت‌هاي پا روي هم فشار بياورند و از محل مفصل مياني خود خم شوند و در نتيجه به حالت چکشي در بيايند.

اما کفش پاشنه بلند، تنها علت ایجاد انگشت چکشی نيست. افرادي که کفش خيلي تنگ مي‌پوشند نيز بيشتر در معرض خطر دچار شدن به انگشت چکشي هستند. اين عارضه پيش‌رونده که فقط با درمان مناسب برطرف مي‌شود، مي‌تواند باعث دردناک شدن پا شود، زيرا انگشتان پا تحت فشار و نيرو زيادي قرار دارند تا بر خلاف حالت طبيعي خود، خميده شوند.

2

علائم و نشانه‌های انگشت چکشي


موارد زير مهم‌ترين علائمي هستند که در نتيجه انگشت چکشی پا به وجود مي‌آيد. اين علائم عبارتند از:

  • تبديل شکل ظاهري انگشت به شکل شبيه به چکش يا پنجه حيوانات
  • درد پاها در هنگام راه رفتن يا حرکت دادن آن
  • مشکل در حرکت دادن انگشت
  • به وجود آمدن ميخچه بر روي انگشت
  • به وجود آمدن پينه در کف پا

در مراحل اوليه چکشي‌شدن انگشت، ممکن است شما بتوانيد آن را با دست صاف کنيد. اين حالت را انگشت چکشي انعطاف‌پذير مي‌گويند. اما هرچقدر زمان بگذارد، از قابليت حرکت انگشت هم کاسته مي‌شود و ديگر به سادگي حرکت نمي‌کند تا اينکه در ادامه به شکل يک چکش درمي‌آيد.

همچنين فشار و آزردگي مداوم مفصل انگشت مي‌تواند باعث شود که يک تاول بر روي مفصل آن به وجود بيايد و با گذشت زمان به ميخچه تبديل شود.

احتمال دارد که این میخچه‌ها دچار عفونت شده و علائم شديدتر دیگری مانند قرمزی، خونریزی و ناتوانی در پوشیدن کفش و جوراب را ایجاد کند. میخچه‌ها مهم‌ترین علت دردناک شدن پا در زمان بروز انگشت چکشی به شمار می‌روند.

علت‌ها و دلایل انگشت چکشی


همان طور که قبلاً شرح داده شد، مهم‌ترین علت تشکیل انگشت‌های چکشی، پوشیدن کفش نامناسب است و یا کفشی که برای پا تنگ و کوتاه باشد. کفش‌هایی که با پوشیدن آن‌ها، انگشتان پا نمی‌تواند به حالت کشیده و صاف در داخل کفش قرار بگیرند، مهم‌ترین علت بروز انگشت‌های چکشی است، اما علت‌های دیگر این عارضه عبارتند از:

  • عوامل ژنتیکی (ارثی)
  • آسیب‌دیدگی‌ها و مصدومیت‌هایی که باعث دررفتگی یا شکستگی انگشت پا می‌شود.
  • بیماری‌هایی که ماهیچه‌ها و اعصاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مانند آرتروز
  • ساختار مکانیکی غیر طبیعی پا که به دلیل آسیب‌دیدگی عصب یا عضلات پا به وجود می‌آید و باعث ناهماهنگی بین تاندون خم‌کننده (فلکسور) و باز کننده (اکستنسور) انگشت پا می‌شود.

بیماری‌های سیستماتیک مانند آرتروز هم می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل انگشت چکشی شود. بعضی افراد از بدو تولد به عارضه انگشت چکشی مبتلا هستند، اما برخی دیگر به خاطر شرایط ژنتیکی خود بیشتر در معرض ابتلاء به این عارضه هستند.

اگر شما هم قبلاً دچار شکستگی انگشت پا شده باشید، حتماً می‌دانید که برای درمان آن، کار چندانی نمی‌توان انجام داد. در واقع، استخوان انگشت پا یکی از معدود استخوان‌های بدن است که به خودی خود و بدون گچ گرفتن خوب می‌شود. بااین‌حال می‌توان انگشت شکسته پا را آتل‌بندی کرد تا از این طریق به پیشگیری از چکشی‌شدن انگشت کمک شود.

تشخیص انگشت چکشی


هر چقدر انگشت چکشی زودتر تشخیص داده شود، بهتر می‌توان آن را درمان کرد و گزینه‌های بیشتری برای این منظور وجود خواهد داشت. پزشک شما می‌تواند با یک معاینه ساده از پا و بررسی کفشی که می‌پوشید، وجود انگشت چکشی را تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشک از عکسبرداری اشعه ایکس برای بررسی شدت این عارضه استفاده کند.

همچنین ممکن است پزشک اطلاعاتی در مورد علائم، فعالیت‌های معمول روزانه و سابقه پزشکی و خانوادگی شما بپرسد.

درمان انگشت چکشی


 

برای درمان عارضه انگشت چکشی در بخش پا در مجموعه کلینیک امید، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع و شدت این عارضه می‌توان از آ‌‌ن‌ها استفاده کرد، اما شناسایی این ناهنجاری در مراحل اولیه بروز آن، اهمیت زیادی در جلوگیری از نیاز به جراحی خواهد داشت. با مشاهده اولین علائم درد و ناراحتی لازم است به پزشک مراجعه شود و مراقبت‌ها و درمان‌های لازم انجام شود. اگر انگشت چکشی درمان نشود، با گذشت زمان انگشت سفت و خشک می‌شود و درمان آن با استفاده از روش‌های غیر جراحی دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود.

صفحه‌بندی و نواربندی

در اغلب موارد، این اولین مرحله از برنامه درمانی است. صفحه‌بندی کردن برآمدگی انگشت چکشی باعث می‌شود که درد آن کاهش پیدا کند و بیمار بتواند فعالیت طبیعی داشته باشد. نواربندی هم می‌تواند عدم تعادل بین انگشتان پا را رفع کند و درد و فشار ناشی از این عارضه را کاهش دهد.

دارو

داروهای ضد التهاب و تزریق کورتیزون ممکن است برای تسکین درد و التهاب شدید انگشت که به خاطر ناهنجاری شکل مفصل ایجاد شده است، تجویز شود.

تجهیزات ارتوتیک

 

کلینیک امید تنها کلینیکی است که toe separator بطور اختصاصی برای بیماران انگشت چکشی ساخته می‌شود زیرا این افراد به دلیل تغییر شکل انگشت مستعد پینه بستن هستند.

42583533542 همچنین گذاشتن کفی کفش طبی که توسط متخصصان ما طراحی و ساخته شده است، می‌تواند در بهبود عملکرد و وضعیت پاها مؤثر باشد. تجهیزات ارتوتیک باعث کاهش علائم این عارضه و جلوگیری از تشدید بد شکلی انگشت چکشی می‌شود.

تمرین‌ها و درمان‌های فیزیکی

از لحاظ تئوری، تمرین‌هایی مانند کشیدن و پیچاندن انگشتان پا، باز کردن انگشتان و حرکت دادن آن‌ها به صورت یکی‌یکی، می‌تواند در جلوگیری از انقباض و فشردگی انگشتان که عامل اصلی پیدایش علائم انگشت چکشی پا محسوب می‌شود، مؤثر باشد.

Untitleزd-1

سعی کنید به وسیله انگشتان پای خود یک حوله را در حالی که روی صندلی نشسته‌اید، بلند کنید. برای چند ثانیه آن را نگه دارید و بعد رها کنید. این حرکت را تکرار کنید.

5

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است