علت و درمان خواب رفتن، گزگز و بی حسی مداوم دست و پا را جدی بگیرید

a-woman-is-holding-her-numb-hand

شماره تماس

بی‌حسی در دست و پاها ممکن است یک عارضه‌ی خفیف و موقتی بوده که به‌صورت خود به خودی و یا با کمک روش‌های درمانی خانگی درمان شود. بااین‌حال در برخی موارد، ممکن است بی‌حسی نشانگر یک عارضه‌ی جدی بوده که به درمان پزشکی نیاز داشته باشد.

"خواب‌رفتگی" واژه‌ای است که به‌صورت عمومی برای توصیف یک احساس عجیب در هر قسمتی از بدن انسان به‌خصوص دست‌ها و پاها به کار می‌رود. بی‌حسی ممکن است در اطراف دهان و یا هر قسمت دیگری از بدن وجود داشته باشد. این احساس می‌تواند دامنه‌ی وسیعی از مورمور و سوزن سوزن شدن گرفته تا یک بی‌حسی کامل نسبت به محرک‌های خارجی داشته باشد. خواب‌رفتگی دست‌ها و پاها ممکن است بی‌خطر بوده و به‌خودی‌خود رفع شود مانند زمانی که دست شما در معرض سرما یا گرمای شدید قرارگرفته و انگشتان آن بی‌حس می‌شوند. همچنین برخی از افراد به هنگام اضطراب و فشار روحی زیاد و یا حمله‌ی میگرن، دچار بی‌حسی در اطراف دهان و در انگشتان می‌شوند. این حالت نیز می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک عارضه‌ی جدی مانند آسیب‌های عصبی باشد که ممکن است با گذشت زمان پیشرفت کرده و دائمی شوند.وضعیت بی‌حسی می‌تواند با احساس سوزش، درد شدید و یا احساس ضعف در دست، پا و عضلات صورت همراه باشد. بسته به علت ایجاد این عارضه، بی‌حسی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک عارضه‌ی موقت و یا یک بیماری جدی باشد.

متخصصین ما در کلینیک امید برای تشخیص علت گزگز و خواب رفتگی دست و پا از معاینات دقیق بالینی، نوار عصب و عضله، در صورت نیاز MRI و سایر اقدامات تشخیصی لازم استفاده می‌کنند. پس از تشخیص علت این مشکل با توجه به شدت بیماری با استفاده از رویکرد پلکانی اقدامات لازم صورت می‌گیرد. برای مثال در موارد خفیف مچ بند و فیزیوتراپی، برای موارد شدیدتر تزریق و فیزیوتراپی‌های خاص و در موارد حاد ارجاع به جراح تجویز می‌شود و در صورتیکه گزگز و خواب رفتگی دست و پا درد ارجاعی از سایر نقاط بدن مانند گردن یا کمر باشد برای حل این مشکل تمرکز بر درمان منشا بیماری است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌های 22770585 و 22770586 تماس بگیرید.

download

Hand massaging feet

مشکلات فیزیکی


کمبودهای غذایی

یک رژیم غذایی نامناسب که در مورد ویتامین‌های اساسی مثل A، B5، B6، B12 و D و همچنین مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، پتاسیم، سدیم و فسفر دچار کمبود باشد، می‌تواند باعث ایجاد علائمی چون بی‌حسی و مورمور شدن دست و پاها شود. به‌منظور تشخیص این که آیا کمبود غذایی علت ایجاد بی‌حسی است یا نه می‌توان از آزمایش خون استفاده کرد

فشار بر روی اعصاب

خواب‌رفتگی یک احساس شایع در انسان است که معمولاً با سنگین شدن دست و پا همراه بوده و پس از نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت در یک حالت، ایجاد می‌شود. این حالت به دلیل فشار بلندمدت بر روی رشته‌های عصبی اتفاق می‌افتد و معمولاً با عوض کردن حالت بدن می‌توان احساس مورمور و سوزن سوزن شدن را از بین برد. فشار مکرر و طولانی بر روی عصب می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن شده و موجب ایجاد یک بیماری جدی با علائمی چون درد و ضعف دست و پاها شود. ازجمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

سندرم تونل کارپال

 فشار آمدن به اعصاب مچ دست که در افرادی که به مدت طولانی با صفحه‌کلید کامپیوتر کار می‌کنند و یا افرادی که از دست و مچ خود زائد کار می‌کشند ایجاد می‌شود.

فتق یا سرخوردگی دیسک بین مهره‌ای

در طی این عارضه اعصاب نخاعی تحت‌فشار قرارگرفته و باعث ایجاد درد کف پا و بی‌حسی در کمر، پاها می‌شوند.

 تحت‌فشار قرار گرفتن اعصاب در اثر حادثه

 هر حادثه یا اتفاقی که موجب وارد شدن فشار غیرعادی بر روی اعصاب شود می‌تواند به آن‌ها آسیب رسانده و باعث ایجاد بی‌حسی و علائم دیگر در دست و پاها گردد.بیماری‌های مربوط به آسیب عصبی. بیماری‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند اعصاب را درگیر کرده و باعث بی‌حسی، ضعف، فلج و یا درد شوند. این بیماری‌های عبارت‌اند از دیابت، مالتیپل اسکلروزیس و تشنج.عارضه‌هایی که گردش خون را کاهش می‌دهند. برخی از عارضه‌هایی که با کاهش جریان خون مشخص می‌شوند، می‌توانند موجب بی‌حسی موقت یا دائم در دست و پاها گردند. قرار گرفتن در معرض دماهای پایین می‌تواند موجب تنگ شدن رگ‌های خونی و درنتیجه بی‌حسی دست‌ها، پاها، بینی و گوش‌ها شود. در افراد مبتلا به سندرم رینود، عارضه‌ای در گردش خون وجود دارد که به هنگام قرار گرفتن در معرض دماهای پایین، بدن آن‌ها دچار بی‌حسی می‌گردد.عارضه‌های جدی‌تر عبارت‌اند از سکته، انژین و بیماری‌های شریانی محیطی که در طی آن، مقدار خون جاری به سمت مغز، قلب و دیگر اندام‌های بدن به‌شدت کاهش پیداکرده و موجب ضعف، بی‌حسی و حتی در برخی موارد فلج می‌شود.هیپوتیروئیدیسم یا کم‌کاری غده‌ی تیروئید می‌تواند موجب علائمی ازجمله ضعف، خستگی مفرط، افزایش حساسیت نسبت به سرما و بی‌حسی گردد.عارضه‌های دیگر مانند سم‌های مختلف، نیش حشرات، عفونت‌های ویروسی مانند زونا، اعتیاد به الکل و رادیو درمانی می‌توانند موجب ایجاد بی‌حسی در دست و پاها شوند.

عوامل احساسی و روانی


عوامل روانی نیز می‌توانند موجب بی‌حسی دست و پاها شوند. استرس و اضطراب بیش‌ازحد می‌تواند موجب تنفس بیش‌ازحد شود. تنفس سریع و کم‌عمق، حتی در صورت انجام به مدت چند دقیقه می‌تواند موجب مورمور شدن لب‌ها، دست‌ها و پاها شده و در برخی موارد حتی باعث گرفتگی عضلات و یا غش کردن فرد شود.در برخی از موارد یک حمله‌ی میگرن پس از وقوع بی‌حسی اتفاق می‌افتد. ممکن است این عارضه با سنگین شدن گردن، اطراف دهان و دست و پاها همراه باشد.علل کمتر رایجاز علل دیگر بی‌حسی دست و پاها می‌توان به ایدز، سفلیس و دیگر بیماری‌های خود ایمنی مانند سندرم گیلن باره و سندرم شوگرن اشاره کردد.

مراقبت‌های خانگی


بی‌حسی ایجادشده به دلیل فشار موقتی بر روی اعصاب، کمبود غذایی، تغییر دما و دیگر عارضه‌های موقتی را می‌توان در خانه درمان کرد.
• در برخی مواقع، موارد خفیف بی‌حسی به‌صورت خود به خودی و بدون نیاز به درمان از بین می‌روند.
• تغییر در موقعیت بدن، کشیدن و ماساژ دادن محل دچار خواب‌رفتگی می‌تواند آن اندام را به حالت عادی بازگرداند.
• در مواقعی که بی‌حسی به دلیل سرمای شدید ایجادشده است، استفاده از کمپرس گرم و ماساژ می‌تواند خون را در آن اندام به جریان درآورده و خواب‌رفتگی را درمان کند.
• در موارد کمبود غذایی، بهبود رژیم غذایی و استفاده از مکمل می‌تواند احساس گزگز را از بین ببرد.
• برای موارد خواب‌رفتگی به دلیل حمله‌ی عصبی، تنفس از درون یک کیسه‌ی کاغذی و شل کردن بدن می‌تواند از تنفس بیش‌ازحد، گرفتگی عضلات و بی‌حسی انگشتان جلوگیری کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

خواب‌رفتگی می‌تواند خفیف و موقتی باشد ولی در صورت وجود موارد زیر، باید بلافاصله به پزشک مراجعه شود:
• عدم توانایی حرکت دادن اندام (فلج) و یا ضعف شدید به همراه مورمور
• آسیب به سر، گردن و یا کمر به همراه بی‌حسی یا خواب‌رفتگی
• بی‌اختیاری در اجابت مزاج
• از دست دادن هشیاری و گیج شدن
• مشکلات کلامی، تغییر در وضعیت بینایی و دشواری در راه رفتن
• درد در ناحیه‌ی سینه

موارد زیر کمتر اورژانسی بوده ولی بااین‌حال دلایل مهمی برای مراجعه به پزشک می‌باشند:

• خواب‌رفتگی و گزگز دست و پاها که به دلیل نامشخص ایجادشده و بیش از یک روز طول بکشد
• دفع مکرر ادرار که می‌تواند نشانه‌ی آسیب نخاعی باشد
• خواب‌رفتگی که به هنگام راه رفتن بدتر می‌شود
• خواب‌رفتگی به همراه احساس درد در گردن، ساعد و انگشتان دست که می‌تواند نشانه‌ی فشار بر روی اعصاب باشد
• وجود احساس خارش ممتد که می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری خود ایمنی باشد
• بی‌حسی همراه با گرفتگی عضلانی، سرگیجه و دیگر علائم غیرعادی

درمان


بریس

در مواردی که گزگز و خواب رفتگی دست و پا خفیف باشد یکی از راه حل‌های مناسب استفاده از بریس برای ثابت نگه داشتن دست و پا است تا از این طریق سوزن سوزن شدن دست کاهش یابد.

فیزیوتراپی

درمان این مشکل بسیار بستگی به درمان علت زمینه‌ای دارد. در صورتی که بی‌حسی در درجه‌ی اول ناشی از یک بیماری باشد، درمان این بیماری آن را از بین می‌برد. به علت گردش خون پایین، فیزیوتراپی ثابت کرده است که در درمان بی‌حسی در دست‌ها و پاها موثر است.

ورزش

تمرینات آرامبخش عصبی به طور گسترده‌ای در درمان بی‌حسی و سوزش دست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورزش با تسهیل گردش خون و حرکت عصبی از آسیب عصبی جلوگیری می‌کند.

حالت اول در این ترتیب این است که انشگتانتان را شل مشت کنید به طوری که شست‌تان بیرون باشد، در واقع چین‌های انگشتانتان را بپوشانید. این کار گردش خون را بهبود بخشیده و فشار و تنش را کاهش می‌دهد.حالت دوم شامل باز کردن مشت و صاف کردن همه‌‌ی انگشتان است، به طوری که گویی انگشتان به سمت سقف اشاره دارند. حال، به آرامی کف دست خود را تا آنجا که بدون ناراحتی ممکن است به پشت حرکت دهید. این حالت سوم است. چند ثانیه نگه دارید. حال، انگشت شست خود را از دستتان دراز کنید در حالی که هنوز آن را در این حالت نگه داشته‌اید. این حالت چهارم است آن را برای چند ثانیه بدون ناراحتی نگه دارید. حال، حالت دست خود را با بیشتر باز کردن تغییر دهید، به طوری که کف دست به سمت سقف باشد. این سوپینیشن یا قرار دادن کف دست رو به بالا نامیده می‌شود، و باعث ایجاد یک کشش جزئی در امتداد مچ دست و ماهیچه‌هایی که از انگشت شست به مچ دست گسترش یافته‌اند، می‌شود. برای آخرین حالت، شما باید با دست دیگر خود روی انگشت شست دراز شده فشار وارد کنید، و آن را به سمت پایین بکشید. این توالی می‌تواند 3 تا 5 مرتبه در یک مجموعه تکرار شود.

ماساژ

احساس خارش یا سوزش روی پوست یا مور مور شدن می‌تواند ناشی از مشکلات گردش خون باشد و بنابراین ماساژ درمانی می‌تواند در دوباره بازگرداندن جریان خون به دست‌ها مفید باشد. ماساژ باعث بهبود جریان خون از طریق تحریک خارجی سیستم گردش خون و مایعات لنفاوی می‌شود.

تزریق

در صورتی که گزگز و بی‌حسی دست و پا شدید باشد پزشک از تزریق یک داروی کورتیکواستروئید مثل کورتیزون برای کاهش گزگز و سوزن سوزن شدن استفاده می‌کند. این دارو باعث کاهش ورم و التهاب شده در نتیجه فشار روی عصب کمتر می‌شود. داروهای کورتیکواستروئید خوراکی به اندازه داروی تزریقی کورتیکواستروئید برای حل این مشکل کارایی ندارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است