درمان و علل درد لگن و باسن

A cropped view of a female jogger on the road experiencing joint inflammation

مفاصل ران شما (مفاصل گوی و کاسه‌ای که از برخورد استخوان لگن و استخوان ران‌ها تشکیل شده‌اند) بسیار قدرتمند بوده و آسیب رساندن به آن‌ها به نیروی زیادی نیاز دارد. درد لگن و باسن در کشاله‌ی ران و یا در قسمت خارجی باسن درست بر روی مفصل ران احساس می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک امید برای درمان درد لگن و باسن ابتدا معاینات دقیق انجام می‌دهند و در صورت نیاز آزمایشات و تصویر برداری‌های تشخیصی درخواست می‌کنند. سپس بعد از ارزیابی معاینات و آزمایش‌ها مناسب‌ترین روش درمان را با رویکرد پلکانی تجویز می‌کنند به این صورت که درمان را با روش‌های ساده‌تر و کم هزینه مانند دارو، ورزش و فیزیوتراپی شروع کرده و در صورت نیاز روش‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها از جمله اوزون که تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می‌شود، ارائه می‌دهند و در موارد حاد بیمار را به جراح ارجاع می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌های 22770585 و 22770586 تماس بگیرید.

علل درد لگن


 درد لگن و باسن می تواند به عوامل زیر مربوط باشد:

آرتروز. مفصل گوی و کاسه‌ای با گذشت زمان شروع به فرسایش می‌کند. درد ناشی از آرتروز در اثر گرفتگی و ورم در مفصل، معمولاً در جلوی ران و یا در کشاله‌ی ران احساس می‌شود.

شکستگی‌های استخوان لگن. علائم شکستگی در استخوان لگن عبارت‌اند از احساس درد به هنگام صاف کردن پا، بلند شدن و ایستادن روی پا و همچنین چرخیدن انگشتان پای سمت آسیب‌دیده.

تاندونیت یا التهاب تاندون‌ها. تعداد زیادی از تاندون‌های اطراف مفصل ران، عضلات را به این مفصل متصل می‌کنند. استفاده‌ی بیش‌ازحد و یا انجام فعالیت‌های شدید، می‌توانند به‌راحتی این تاندون‌ها را دچار التهاب کنند.

بورسیت یا التهاب بورس. کیسه‌های پر از مایعی به نام بورس، وظیفه‌ی ضربه‌گیری بر روی قسمت‌های استخوانی و نزدیک به سطح استخوان لگن را دارند. همانند تاندون‌ها، این کیسه‌ها نیز می‌توانند در اثر استفاده‌ی بیش‌ازحد دچار التهاب شده و هنگام حرکت دادن مفصل ران، ایجاد درد کنند.

استئوآرتریت. استئوآرتریت به دلیل تخریب تدریجی غضروف درون مفصل ایجادشده و می‌تواند موجب التهاب آستر مفصل و کشیده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر شود.

آرتروز روماتوئید. در آرتروز روماتوئید، عارضه‌ی بنیادی است که درد را تحریک می‌کند. این التهاب می‌تواند در اثر یک نقص در سیستم ایمنی که موجب تخریب غضروف مفصلی می‌شود ایجادشده باشد.

آرتروز پسوریازیس. یکی از زیرمجموعه‌های بیماری پسوریازیس (عارضه‌ی پوستی) که چندان رایج نیست. آرتروز پسوریازیس چند سال پس از شروع بیماری پسوریازیس در مفاصل کوچک‌تر ایجاد می‌شود.

سیاتیک. سیاتیک که درواقع نوعی پینچ عصبی است، می‌تواند موجب احساس درد در پشت استخوان لگن شود. درد ناشی از سیاتیک از پشت کمر شروع‌شده و با گذر از لگن به درون پاها منتشر می‌شود.افزایش فشار بر عصب سیاتیک یکی از دلایل درد لگن در بارداری است.

بورسیت تروکانتریک. بورسیت تروکانتریک به التهاب بورس (کیسه‌های حاوی مایع که به‌عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند) روی استخوان تروکانتر بزرگ (یک برآمدگی استخوانی نزدیک به گردن استخوان ران) گفته می‌شود. در این عارضه، خوابیدن بر روی باسن موجب احساس درد شده و در دیگر مواقع نیز قسمت خارجی استخوان لگن و بالای ران‌ها دردناک می‌باشند.

تشخیص لگن درد


در طول معاینه‌ی فیزیکی، لازم است که پزشک شما، محدوده‌ی حرکتی مفاصل ران را مشخص کند. ازآنجایی‌که ممکن است درد لگن و باسن از مناطقی چون ستون فقرات، کشاله‌ی ران و مفاصل زانوها نشات گرفته باشد، پزشک شما این مناطق را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

آزمایش خون. آزمایش خون به مشخص شدن حالت سلامتی عمومی به‌علاوه‌ی علت درد استخوان لگن و باسن کمک می‌کند. بالا رفتن تعداد سلول‌های خونی و یا سرعت رسوب گلبول‌های قرمز، می‌تواند توجه پزشک را به سمت وجود عفونت در استخوان لگن معطوف کند.

عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس. اگر سابقه‌ی پزشکی و معاینه‌ی فیزیکی جواب ندهند، پزشک شما عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز خواهد کرد. این کار می‌تواند به او در تشخیص مشکلات ساختاری مانند تخریب استخوان لگن کمک کند.

MRI. در صورت طبیعی بودن تصاویر اشعه‌ی ایکس، ممکن است اسکن MRI تجویز شود. MRI می‌تواند جزئیات بیشتری از سطوح و غضروف‌ها ارائه دهد که در عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس ممکن نیست.

درمان


RICE (فشار، یخ، بالا بردن و استراحت)

 • استراحت. حداقل به مدت 24 تا 48 ساعت استراحت کرده و از انجام فعالیت‌هایی که موجب تشدید درد می‌شوند خودداری کنید. برای مثال افراد دونده باید به مدت یک هفته دویدن را متوقف کرده و پس‌ازآن با شدت کمتری این کار را ادامه داده و نتایج درمان درد لگن  را مشاهده کنند.
 • یخ. گذاشتن یخ بر روی منطقه‌ی احساس درد می‌تواند موجب کاهش التهاب و ناراحتی شود.
 • فشار. با بستن محکم یک باند کشسان به دور استخوان لگن، آن را تحت‌فشار قرار دهید.
 • بالا بردن. بالا نگه‌داشتن یک مفصل ملتهب می‌تواند موجب کاهش ورم و تسکین و درمان درد لگن و باسن شود. بالا بردن مفصل ران نسبت به مچ پا و یا زانو دشوارتر است ولی می‌توان آن را انجام داد.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)

برخی از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن که بدون نیاز به نسخه و برخی دیگر مانند ملوکسیکام و اتودولاک که تنها با تجویز پزشک به فروش می‌رسند، می‌توانند برای تسکین درد ناشی از آرتروز در استخوان لگن استفاده شوند.

داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده‌ی بیماری (DMARDs)

ازجمله این داروهای می‌توان به متوترکسات و اتانرسپت اشاره کرد که به‌منظور کند کردن روند انواع خاصی از آرتروزهای التهابی مانند آرتروز روماتوئید استفاده می‌شوند.

تزریق کورتیکواستروئید

در برخی از موارد، کورتیکواستروئید را به‌صورت تزریقی مستقیماً وارد مفصل ران می‌کنند تا از التهاب ایجادکننده‌ی درد کاسته شود.

تزریقات غیر کورتیکواستروئیدی

داروهای غیر کورتیکواستروئیدی نیز با نام هیالورونان به مفاصل تزریق شده و باعث روان کاری و تسکین درد می‌شوند.

تزریق پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (PRP)

این روش از فاکتورهای رشد خود فرد به‌منظور تسریع روند بهبودی و رشد بافت در محل آسیب‌دیده استفاده می‌کند. تزریق پلاسمای غنی‌شده با پلاکت می‌تواند به‌منظور درمان بورسیت مزمن شدید، نسبت به تزریق کورتیزون بسیار مؤثرتر عمل کند.

استفاده از عصا یا واکر

درصورتی‌که درد استخوان لگن باعث دشواری در راه رفتن شود، ممکن است به یک عصا یا واکر نیاز پیدا کنید.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی به‌منظور کنترل درد مزمن و مشکلات مربوط به محدودیت حرکتی مفصل ران، بسیار مفید است. ماساژ درمانی می‌تواند در تسریع روند بهبودی و تقویت بافت‌های عضلانی بسیار مفید بوده و درنتیجه خطر ایجاد دوباره‌ی آسیب در آینده را کاهش دهد.

درمان دستی

انواع مختلفی از تکنیک‌های دستی وجود دارند که می‌توان به کمک آن‌ها مفاصل ران را تقویت کرد:

 • سرخوردن روبه‌جلو. این تمرین به‌منظور کشیدن کپسول مفصل و افزایش دامنه‌ی حرکتی خارجی استفاده می‌شود.
 • سرخوردن رو به عقب. این تمرین می‌تواند محدوده‌ی حرکتی داخلی موردنیاز را فراهم کند.
 • باز کردن پاها. این تمرین می‌تواند به‌منظور کاهش درد و گرفتگی‌های عضلانی کاربرد داشته و علاوه بر آن‌ها می‌تواند عملکرد مفصل برای انجام حرکاتی که نیاز به خم و راست کردن پا دارند را افزایش دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی با تنظیم مدارهای بدن می‌تواند درد استخوان لگن را کاهش دهد. ثابت‌شده است که طب سوزنی می‌تواند گردش خون و لنف و همچنین سیستم عصبی را تقویت کند.

تحریک عصبی از راه پوست (TENS)

این، یکی از تکنیک‌های استفاده‌شده برای مدیریت درد بوده که به‌منظور تسکین درد از الکتریسیته استفاده می‌کند. باور بر این است که امواج الکتریکی ایجادشده در این روش، در پیام‌های درد که در اعصاب به سمت مغز می‌روند اختلال ایجاد کرده و همچنین باعث ترشح اندورفین که یک مسکن درد طبیعی در بدن انسان است می‌شود.

درمان با فراصوت

در این روش امواجی بر روی منطقه‌ی آسیب‌دیده فرستاده می‌شوند که اثر التیام بخشی داشته و درد ناشی از بورسیت را کاهش می‌دهند. فراصوت برخلاف بسیاری از روش‌های مرسوم ضدالتهابی، به‌جای ایجاد بی‌حسی در دستگاه عصبی، روند بهبودی طبیعی بدن را تسریع می‌کند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو نوعی موج صوتی است که انرژی زیادی را به مناطق دردناک و بافت‌های اسکلتی عضلانی مبتلابه عارضه‌های حاد یا مزمن منتقل می‌کند. این انرژی موجب تحریک روند بازسازی استخوان‌ها، تاندون‌ها و دیگر بافت‌های نرم می‌شود.

اوزون درمانی

اوزون درمانی یک روش بدون جراحی برای ترمیم رباط‌ها و راهی دائمی برای از بین بردن درد مزمن می‌باشد. در این روش مواد تحریک‌کننده تولید کلاژن به همراه گاز اوزون به درون بافت‌های پیوندی آسیب‌دیده و ضعیف شده در درون و اطراف مفاصل تزریق می‌شوند. این مواد به بافت‌های پیوندی آسیب‌دیده در درون و اطراف مفصل ران تزریق می‌شوند تا مناطق آسیب‌دیده را بازسازی کنند.

آب‌درمانی

آب‌درمانی روشی است که در آن از خواص درمانی آب استفاده می‌شود. می‌توان درون آب ورزش کرده و شدت تمرینات را نیز به‌تدریج افزایش داد. رانش ایجادشده به‌وسیله‌ی آب اثر گرانش زمین را تا حدی خنثی کرده و درنتیجه می‌توان بیشتر از حالت عادی به ورزش کردن پرداخت. افزایش دما و فشار ناشی از آب، به افزایش گردش خون و انعطاف‌پذیری کمک کرده و باعث کاهش ورم می‌شود.

ورزش برای درد لگن

افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری، دو راه برای کاهش درد لگن و باسن می‌باشند. تقویت عضلات اطراف مفصل ران باعث حمایت بیشتر از استخوان لگن و کاهش فشار واردشده بر روی آن شود.

جراحی تعویض مفصل لگن

درصورتی‌که روش‌های درمانی بدون جراحی جواب ندهند، جراحی تعویض مفصل ران راه‌حل دیگری است که البته به مدت‌زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارد.

پیشگیری از درد لگن و باسن


 • محدود کردن عوامل خطر. برای پیشگیری از درد استخوان لگن کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید ازجمله:
  • حفظ وزن مناسب در طول زندگی
  • مراقبت و حفظ سلامتی استخوان‌ها
  • هشیاری برای جلوگیری از زمین خوردن
  • درمان زودهنگام عارضه
 • تغییر در سبک زندگی
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است