چطور زانو درد با روش‌های طب فیزیکی و فیزیوتراپی درمان می شود؟ راهنمای کامل

zanoodardpa

شماره تماس

زانو درد بیماری است که ممکن است حداقل 1 بار در طول زندگی هر فردی را درگیر خود کند. اما جالب است بدانیم که علائم و میزان درد زانو در هر فردی متفاوت است. اگر در شرایطی مانند راه ‌رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها، ایستادن و یا زانو زدن درد زانو بدتر شود احتمالا درد زانو مکانیکی می‌باشد. 5 مورد از شایع‌ترین علت‌های درد زانو عبارتند از: تروما، عفونت، سوخت‌وساز یا متابولیک، تخریب و اختلالات بافت همبند.خوشبختانه اغلب دردها و بیماری‌های زانو از طریق فیزیوتراپی، مصرف دارو و یا حرکات ورزشی مناسب قابل درمان هستند.

درد زانو یکی از دردهای شایع بخصوص در سالمندان است. اما همواره یکی از باورهای غلط در باره درد زانو، منشا آن است زیرا بسیاری ریشه دردهای رنج آور زانو را، آرتروز می دانند. درصورتیکه در بسیاری از مواقع درد زانو ناشی از ساختمان‌های اطراف زانو مانند عضلات و تاندون‌ها است. بنابراین معاینات تخصصی و دقیق برای طرح درمان، نقش اساسی در روند بهبود بیمار بازی می‌کنند. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید پس از معاینه دقیق با توجه به علت اصلی درد، درمان مناسب را با استفاده از متد پلکانی ( از روش‌های ساده تر تا درمان های پیشرفته ) برای بیمار تجویز می‌کنند. این درمان‌ها شامل روش‌های فیزیوتراپی مانند ماساژ درمانی، شاک ویو و مگنت تراپی و انواع تزریق‌ها از جمله تزریق PRP و ازون می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌های 22770585 و 22770586 تماس بگیرید.

علل زانو درد


zanoodardpa1

گاهی ‌اوقات بیمار نمی‌داند که چه عاملی موجب درد زانوی او شده ‌است. در این قسمت به معرفی شایع‌ترین عواملی که موجب زانو درد می‌شوند می‌پردازیم:

بورسیت

بورسیت یا التهاب کیسه زلالی یکی از علت‌های درد در زانو شناخته شده‌ است. بورسا به کیسه کوچک حاوی مایع زلال اتلاق می‌شود که در زیر پوست و بالای مفصل قرار دارد. نقش این کیسه در حقیقت تسهیل حرکات مفاصل روی یکدیگر و جلوگیری از اصطکاک بین سطوح آن‌ها است.

استفاده بیش از حد از زانوها، افتادن، خم‌شدن یا زانو زدن مکرر موجب تحریک کیسه بورسا در بالای زانو شده و منجر به بیماری بورسیت زانو و در نهایت درد و تورم در ناحیه زانو می‌شود.

جابه‌جایی کشکک زانو

به خارج شدن کشکک یا کاسه زانو از موقعیت خود اصطلاحا جابه‌جایی کشکک گفته می‌شود. موارد مختلفی چون افتادن، حوادث رانندگی و یا ورزش ممکن است موجب جابه‌جایی کشکک و در نهایت  درد و تورم در زانو شوند.

سندروم ایلیوتیبیال باند

ایلیوتیبیال باند، نوار بافتی سخت است که از لگن تا قسمت خارجی زانو کشیده شده‌است. انجام فعالیت زیاد به‌ مرور زمان موجب التهاب ایلیوتیبیال و درد در زانو می‌گردد. این بیماری در بین دوندگان خصوصا هنگام دویدن در سراشیبی بیشتر مشاهده می‌شود.

شل شدن غضروف

آسیب زانو گاهی ‌اوقات موجب تخریب و متلاشی ‌شدن غضروف زانو می‌گردد. قطعات غضروف با گیرکردن به مفاصل منجر به درد و تورم در ناحیه زانو می‌شوند. در چنین شرایطی بسیاری افراد اغلب هنگام انجام فعالیت احساس می‌کنند مفاصل زانویشان قفل شده‌ است.

بیماری ازگود اشلاتر

بیماری ازگود اشلاتر در سنین جوانی و هنگامی که استخوان‌ها و قسمت‌های دیگر بدن در حال تغییر هستند رخ می‌دهد. ازگود اشلاتر می‌تواند در زیر زانو جایی که تاندون کشکک به درشت‌نی متصل می‌شود منجر به تورم دردناکی شود. درد ناشی از این بیماری بعد از گذشت اندک زمان برطرف می‌شود. این بیماری در بین دختران و پسران نوجوان شایع‌ می‌باشد.

استئوآرتریت

استئوآرتریت نوعی آرتروز زانو یا ساییدگی و تخریب زانو است. یکی از شایع‌ترین علت‌های زانو درد خصوصا بعد از 50 سالگی بیماری آرتریت است. از علائم این بیماری می توان به درد و تورم هنگام انجام فعالیت و یا خشکی مفاصل در اوایل روز اشاره کرد.

تاندونیت پاتلا

منظوراز تاندونیت پاتلا التهاب تاندون‌هایی است که کشکک را به استخوان درشت‌نی متصل می‌کنند. تاندون‌ها در حقیقت نوارهای بافتی سختی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کنند.

انجام بیش از حد فعالیت‌های ورزشی تاندون‌ها را ملتهب و موجب درد شدیدی می‌گردند. از آن‌جایی که پریدن‌های مکرر یکی از شایع‌ترین علل این عارضه می‌باشد گاهی از آن به زانوی جهندگان تعبیر می‌شود.

سندروم درد پاتلوفمورال

اختلالات عضلانی، گرفتگی، و مشکلات تراز پاها برخی اوقات موجب بیماری سندروم پاتلوفمورال می‌گردد. این مشکل موجب درد شدید در زانو و خالی کردن زانو می‌شود. در چنین شرایطی به‌طور ناگهانی زانو نمی‌تواند وزن بدن را تحمل کند. لازم به ذکر است که این مشکل معمولا ناشی از آسیب نیست و در بین زنان جوان بیش‌تر از مردان مشاهده می‌شود.

کیست بیکر

تورم کیست بیکر در پشت مفصل موجب درد پشت زانو شده و معمولا نشان‌دهنده مشکل اساسی دیگری به‌نام پارگی مینیسک می‌باشد.

علائم


zanoodardpa2

دردهای زانو ممکن است به 2 صورت حاد (ناشی از آسیب یا عفونت ساده) و یا مزمن (ناشی از آسیب یا عفونت جدی) خود را نشان دهند. دردهای زانو اغب با تورم و تشکیل هماتوما ( تجمع خون در بافت بدن) همراه هستند. علائم دیگر دردهای زانو شامل:

 • تغییر شکل زانو
 • ضعف
 • اختلال در حرکت
 • صدای قرچ و قروچ در زانو
 • انسداد مفاصل (عدم انعطاف‌پذیری و یا توانایی دراز کردن زانو)
 • عدم تحمل وزن بدن
 • گرم بودن زانو

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

بسیاری از آسیب‌های زانو معمولا ظرف 3 تا 5 روز و بدون مراجعه به پزشک برطرف می‌شوند. تنها در مواقعی که علائم درد زانو حاد و شدید هستند بهتر است به پزشک مراجعه کرد. هنگامی که زانو درد طاقت‌فرسا بوده و مواردی چون استراحت، یخ، فشرده‌سازی و یا ارتفاع تاثیری در درمان درد نداشته باشند مراجعه به دکتر ضرورت پیدا می‌کند.

آزمایش تشخیص پزشکی


zanoodardpa3

پزشک زانوی بیمار را در موقعیت های مختلفی چون راه ‌رفتن، ایستادن و دراز کشیدن کاملا بررسی کرده و با معاینه اصولی سعی می‌کند علائمی چون التهاب، تورم، تغییرشکل، عدم ثبات و کاهش میزان حرکت را در زانوی آسیب دیده مشاهده کند. در برخی موارد ممکن است نیاز به آزمایش و تصویربرداری باشد. نمونه آزمایش و تصویربرداری‌هایی که در چنین شرایطی انجام می‌شوند عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • انواع تصویربرداری ازقبیل: اشعه ایکس، اولتراسوند و اسکن ام‌آرآی
 • بیرون کشیدن مایع داخل مفصل با کمک سوزن

درمان‌ زانو درد


درد زانو با مصرف برخی داروها و رعایت نکات خاص قابل درمان است.

خنک نگه‌داشتن ناحیه درد در زانو

zanoodardpa4

یخ، کیسه یخ و سایر درمان‌های سرد موجب کاهش زانو درد و اسپاسم عضله می‌شوند. استفاده از یخ نه ‌تنها موجب درمان آسیب‌های حاد می‌شود بلکه در کاهش درد بعد از فعالیت‌ها تاثیر فراوانی دارد.

روش دیگر این است که  قبل از خارج شدن از خانه زانو را گرم کرده و بعد از بازگشت به خانه از یخ استفاده کنید. سرما می‌تواند درد را بی‌حس، تورم را کاهش و تکانه‌های عصبی به مفاصل را مسدود کند.

گرم نگه‌داشتن ناحیه درد در زانو

مطالعات حاکی از آن است که پدهای گرمایشی، حمام آب‌گرم و سایر روش‌های درمانی مبتنی بر گرما قبل از انجام فعالیت و ورزش تاثیر مفیدی در تسکین درد دارند. گرم کردن زانو قبل از استفاده از تردمیل یا رفتن به بیرون از خانه موجب بهبود جریان خون، شل شدن ماهیچه‌ها و آماده سازی مفاصل برای حرکت است.

داروها

مصرف داروهایی چون مسکن و ضدالتهاب تاثیر خوبی در درمان زانودرد دارند.

تزریق

zanoodardpa5

هنگامی که مصرف داروهای خوراکی تاثیری در رفع درد زانو ندارند و از طرفی بیمار دوست دارد بدون جراحی و از طریق روش غیرتهاجمی درد زانوی خود را درمان کند تزریق کورتیکواستروئید کمک شایانی در تسکین زانو درد خواهد داشت.

اوزون درمانی

zanoodardpa6

تزریق گاز اوزون می‌تواند درد را تسکین و کیفیت زندگی افراد مبتلا به استئوآرتریت را بهبود بخشد. اوزونی که به زانو تزریق می شود در واقع از تغییر مولکولی گاز اکسیژن، بصورت ترکیب شدن سه اتم اکسیژن بوجود می آید. دز مشخص و خاصی از اوزون باعث اکتیو و فعال شد سیستم ضد التهاب بدن می شود. اوزون درمانی از طریق اکسیداسیون فسفولیپیدها و لیپوپروتئین‌ها انسجام پوشش سلول‌های باکتری را از هم می‌پاشد.

مزایای اوزون تراپی

 • بهبود متابولیسم
 • سم‌زدایی بدن
 • تحریک سیستم ایمنی
 • تصفیه سیستم لنفاوی و خون
 • پیشگیری یا معکوس کردن بیماری فرسایشی (دژنراتیو)
 • درمان بیماری‌های خودایمنی
 • تسریع فرایندهای سوخت و ساز بدن که منجر به سوزاندن 450 ـ 200 کالری در یک جلسه 30 دقیقه‌ای می‌شود.
 • با بهبود یافتن گردش خون، عضلات آسیب دیده نیز سریع‌تر ترمیم می‌شود. تحریک شدن رگ‌ها درد را تسکین می‌دهد و فرایند التیام را شتاب می‌بخشد.
 •  جذب بهتر مواد معدنی
 • اوزون تراپی غلظت اسید لاکتیک را کاهش می‌دهد، در نتیجه عضلات شل و آرام می‌شود و انعطاف‌پذیری آنها افزایش می‌یابد.
 • سموم بدن پس از ترکیب با اکسیژن از راه پوست، ریه، کلیه و روده از بدن دفع می‌شود.
 • برای نفوذ در مفصل و بافت‌های اطراف از اشعه مادون قرمز دور استفاده می‌شود، در نتیجه جریان خون افزایش می‌یابد و درد و التهاب کمتر می‌شود.

پلاسمای غنی از پلاکت (پی‌آرپی)

zanoodardpa.7jpg

پی ‌آر پی یا پلاسمای غنی ازپلاکت نوعی درمان تجربی است که ممکن است موجب کاهش درد زانوی ناشی از استئوآرتریت شود. در این روش برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده از خون بدن خود بیمار استفاده می‌شود. به‌نظر می‌رسد پی ‌آر پی در کنترل و مهار دردهای زانو موثر باشد.

جلسات فیزیوتراپی

در صورتی که درد زانو به دلیل مشکلات عضلانی باشد روش‌های فیزیوتراپی درمان مانند ماساژ و شاک ویو و ... درمان مناسب‌تری هستند. لازم به ذکر است اگر فیزیوتراپی به‌صورت موقت انجام شود تاثیر چندانی در درمان نخواهد داشت. طبق تحقیقات، گنجاندن فیزیوتراپی در برنامه‌های درمانی متعدد میزان موفقیت درمان را افزایش می‌دهد.

الکتروتراپی

از آن‌جایی که اعصاب بدن رساناهای الکتریکی هستند در نتیجه تحریک انتهای اعصاب با جریان الکتریکی ضعیف نتایج سودمندی به‌همراه خواهد داشت.

در الکتروتراپی اعصاب و عضلات تحت تاثیر جریانات الکتریکی قرار گرفته و این امر موجب آزاد شدن مسکن‌های طبیعی بدن و رفع درد می شود. الکتروتراپی معمولا در مراحل اولیه درمان خصوصا بعد از آسیب زانو استفاده می‌شود.

اولتراسوند

zanoodardpa8

در روش اولتراسوند درمانی، یک سری امواج صوتی تولید و به زانوی آسیب دیده نفوذ می‌کند. تاثیر ارتعاشات، تمام ذرات داخلی را جابه‌جا کرده و موجب تخریب مایع التهابی می‌گردد. امواج فراصوتی انرژی را به بافت‌هایی که از آن‌ها می‌گذرند انتقال داده و با تولید گرما موجب تسکین درد زانو می‌شوند.

از تاثیرات دیگر اولتراسوند می‌توان به افزایش نفوذپذیری غشای سلولی اشاره کرد. این امر ورود موادمغذی و حذف ضایعات را تسهیل می‌کند. در اولتراسوند درمانی امواجی که فرکانس کمتری دارند به عمق بیشتری از بافت نفوذ می‌کنند. اولتراسوند درمانی روش غیرتهاجمی و بدون درد است. در طی این روش ابتدا ناحیه درمان را با مقدار کمی ژل پوشانده و سپس پروب یا دسته کوچک تولید کننده امواج را روی پوست بدن حرکت و یا ماساژ می‌دهیم.

مگنت تراپی

عنعغن

درد زانو با کمک مگنت تراپی صحیح تقریبا قابل درمان است. در این روش درد در منبع درد متوقف می‌شود. در مگنت تراپی، استفاده صحیح از آهن‌ربا نه‌ تنها انتقال سیگنال‌های درد را قبل از رسیدن به مغز بلکه حتی ثبت درد و ناراحتی را نیز مختل می‌کند. در اصل می‌توان گفت که آهن‌رباها درد را قبل از شروع متوقف می‌کنند.

لیزر درمانی

zanoodardpa10

طبق مطالعات به عمل آمده، لیزردرمانی در دهه اخیر کاربرد فراوانی در درمان انواع دردهای زانو داشته است. لیزر می‌تواند به فعال شدن سلول‌های بنیادی در استخوان و بهبود غضروف کمک شایانی کند. سه نوع لیزردرمانی وجود دارد که عبارتند از:

 • نور قرمز
 • نورمادون قرمز
 • لیزرمادون قرمز با کمک پروب

شاک‌ویو تراپی

zanoodardpa11

در طول شاک‌ ویو تراپی امواج صوتی پرقدرت بافت‌های بدن را تحریک و تحت تاثیر قرار می‌دهند. از مزایای شاک‌ویو تراپی می‌توان به تشکیل طبیعی رگ‌های خونی جدید در بدن، رفع التهاب‌های مزمن، تحریک کلاژن و پیشگیری از تجمع کلسیم اشاره کرد. تحریک چنین مکانیسم‌های بیولوژیکی موجب درمان بیماری می‌گردد. بعد از بازگشت ناحیه آسیب دیده به وضعیت طبیعی، عملکرد بدن به حالت اول بازگشته و درد از بین می‌رود.

طب سوزنی

zanoodardpa13

اگر زانو درد ناشی از مشکلات استئوآرتریت مفصلی حاد باشد، طب سوزنی بهترین روش درمانی است که می‌تواند موجب کاهش التهاب و همچنین زانو درد شود. در طی این روش، سوزن‌های کوچک به نقاط خاص زانو تزریق می‌شود. همانطور که قبلا اشاره شد طب سوزنی به کاهش درد زانو و سایر اختلالاتی که ممکن است رخ دهد کمک فراوانی می‌کند.

ورزش

بهتر است قبل از انجام ورزش با پزشک خود در خصوص چگونگی شروع حرکات ورزشی و تسکین درد مشاوره داشته باشید. در این قسمت برخی از حرکات ورزشی مناسب جهت تسکین زانو درد برای شما فراهم گردیده است:

 • مینی اسکات

zanoodardpa14

 • حرکات کششی کواد

zanoodardpa15.

 • ایستادن در وضعیتی که یکی از پاها روی پنجه و عقب تر از پای دیگر قرار داشته باشد.

zanoodardpa16

 • تقویت زانو

zanoodardpa17

جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص حرکات ورزشی مناسب زانو این قسمت را کلیک کنید.

حفظ وزن بدنی متعادل

وزن بدن تاثیر زیادی در درد زانو دارد. وزن زیاد طبیعتا فشار زیادی به مفاصل زانو وارد کرده و موجب می‌شود هنگام پیاده‌روی، بالا و پایین رفتن پله‌ها مفاصل زانوها در معرض آسیب‌ بیشتری قرار گیرند.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است