رگ به رگ شدن کمر: علت و درمان

Woman having back pain while sitting at desk in office

شماره تماس

اغلب قربانیان تصادفات رانندگی از رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی‌های عضلات کمر رنج می‌برند. موارد زیر پاسخ برخی از پرسش‌های متداول در مورد این نوع آسیب‌دیدگی‌های کمر هستند.

 

گروه فیزیوتراپیست‌های کلینیک امید متشکل از بهترین و مجرب‌ترین متخصصین است که با استفاده از امکانات و تجهیزات مدرن کلینیک، روش درمانی لازم را به بیمار، متناسب با شرایط و شدت بیماریشان پس از انجام معاینات دقیق با رویکردی پلکانی ارائه می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌های 22770585 و 22770586 تماس بگیرید.

رگ به رگ شدن کمر چیست؟


رگ به رگ شدن کمر عبارت است از کشیدگی یا پارگی رباط‌ها. رباط‌ها نوارهای محکمی از جنس بافت‌های فیبری هستند که استخوان‌ها در مفصل به یکدیگر متصل می‌کنند. رگ به رگ شدن کمر نوعی آسیب‌دیدگی مفصل است که عموماً در آن رباط‌ها و کپسول مفصلی پاره می‌شوند.

کشیدگی کمر چیست؟


کشیدگی‌ کمر عبارت است از کشیده شدن یا پارگی عضلات یا تاندون‌ها. تاندون‌ها نوارهای فیبری از جنس بافت هستند که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. کشیدگی، آسیب‌دیدگی عضلات یا تاندون‌ها است.

درجات مختلف کشیدگیها

کشیدگی‌ها بر مبنای شدت آسیب، به سه درجه تقسیم می‌شوند:

درجه 1: کشیدگی معمولاً باعث کشیده شدن چند فیبر عضله می‌شود

درجه 2: کشیدگی آسیب جدی‌تری وارد کرده و بعضی فیبرهای عضلات آسیب دیده یا پاره می‌شوند

درجه 3: کشیدگی باعث پارگی کامل عضله می‌شود

علل رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر


در کل، رگ به رگ شدن کمر زمانی رخ میدهد که یکی از رباط‌های کمر یک قربانی تصادف رانندگی، به دلیل وارد آمدن فشار شدید به یک مفصل پاره شده یا بیش از حد کشیده شود.

کشیدگی کمر زمانی رخ می‌دهد که یکی از عضلات کمر به دلیل کشیده شدن بیش از حد یا ناگهانی پاره یا رگ به رگ می‌شود.

علائم رگ به رگ شدن و کشیدگی‌


علائم رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی عبارتند از:

 • درد
 • ورم
 • خشکی
 • کاهش سطح عملکرد

گزینه‌های درمانی موجود برای رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر


کمک‌های اولیه

رایس (R.I.C.E) برای 48 ساعت اول بعد از آسیب‌دیدگی

استراحت: به مدت دست کم 24 ساعت، بخش آسیب دیده بدن را برای کاهش علائم کشیدگی کمر استراحت دهید.

کیسه یخ (یا کمپرس سرد): برای جلوگیری از تورم، کیسه یخ را هر چند ساعت یک بار به مدت 10 تا 15 دقیقه روی محل آسیب‌دیده قرار دهید. این کار را به مدت 2 روز انجام دهید.

فشرده‌سازی: دست کم به مدت 2 روز از یک بانداژ الاستیک (مثل بانداژ ACE) استفاده کنید تا ورم کاهش یابد

بالا بردن: برای کاهش ورم، قسمت آسیب‌دیده بدن را تا حد ممکن بالاتر از سطح قلب نگه‌دارید.

دست تا 24 ساعت بعد از آسیب‌دیدگی، قسمت آسیب‌دیده را به هیچ شکلی در معرض حرارت قرار ندهید. حرارت، ورم و درد را افزایش می‌دهد.

اجتناب از هارم (HARM)

می‌بایست به مدت 72 ساعت بعد از رگ به رگ شدن یا کشیدگی یک عضله، از هارم (مخفف حرارت، الکل، دویدن، ماساژ) اجتناب کنید.

حرارت: مانند حمام داغ، سونا یا کیسه‌های آب گرم.

الکل: مصرف الکل خونریزی و ورم را افزایش داده و روند بهبودی را کند می‌کند.

دویدن: یا هر شکل دیگری از تمرینات ورزشی که می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود.

ماساژ: که باعث افزایش خونریزی و ورم می‌شود.

تماس با اورژانس

اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید با اورژانس تماس بگیرید:

 • درد شدید در هنگام لمس یا حرکت دادن قسمت آسیب‌دیده
 • مشکل بی‌وقفه در تحمل وزن بدن
 • کبودی زیاد
 • بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه آسیب‌دیده
 • خمیده یا کج به نظر رسیدن یکی از پاها
 • نشانه‌های عفونت (قرمزی، رگه‌های قرمز یا زرد رنگ، ورم، درد و گرمی زیاد)
 • کشیدگی یا رگ به رگ شدنی که بعد از 5 تا 7 روز بهبود نمی‌یابد

درمان درد ناشی از رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر

دارو

مسکن‌ها: معمولاً برای رگ به رگ شدن یا کشیدگی‌های دردناک پاراستامول توصیه می‌شود. اگر این دارو کمکی نکرد، از یک مسکن قوی‌تر (مانند کدئین) که تنها با نسخه پزشک قابل خریداری است تجویز خواهد شد.

داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAID) به صورت کرم یا ژل، مانند ایبوپروفن یا کتوپروفن، به درمان درد کمر کمک می‌کنند. به آرامی کرم یا ژل را روی ناحیه آسیب‌دیده مالیده و بعد از اتمام کار سریعاً دست‌هایتان را بشویید.

NSAIDهای خوراکی، مانند قرص‌های ایبوپروفن، نیز به کاهش ورم و التهاب کمک می‌کنند. البته، در طول 48 ساعت اول بعد از آسیب‌دیدگی نباید از آن‌ها استفاده کرد زیرا بهبود را به تأخیر می‌اندازند.

کتوپروفن پوست را به نور حساس می‌کند (نور هراسی). می‌بایست در طول درمان و دو هفته بعد از آن از قرار دادن نواحی درمان شده پوست در معرض نور مستقیم آفتاب یا منابع نور مصنوعی، مانند لامپ‌های خورشیدی یا تخت‌های برنزه‌سازی، خودداری شود.

بریس کمر

بریس‌های کمر برای جذب و پخش کردن تنش موجود در پایین کمر، بالا بردن دمای عضلات و رباط‌ها، افزایش راحتی، پایداری و بهبود عملکرد پایین کمر طراحی شده‌اند. این وسایل ضربه و فشار مستقیم را جذب کرده و از قسمت پایین کمر که کبود یا رگ به رگ شده محافظت می‌کنند.

طب سوزنی

اغلب طب سوزنی درد حاد کمر را به خوبی تسکین می‌دهد. اگر طب سوزنی ظرف 24 از آسیب‌دیدگی، برای درد کمر ناشی از آسیب‌دیدگی استفاده شود بهترین نتیجه را خواهد داد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی (یا متحرک‌سازی بافت‌های نرم) یک روش درمان طبیعی است که با بهبود گردش خون و حذف سموم متابولیک از عضلات به بازیابی قابلیت حرکت و سطح عملکرد عضلات و مفاصل کمک می‌کند. در این تکنیک، تراپیست ابتدا با استفاده از لوسیون ماساژ عضلات شخص را با ضربات ملایم و کشیده ماساژ می‌دهد و سپس بر نقاط سفت یا حساس فشار متمرکزتر و عمقی‌تری وارد می‌کند.

اولتراسوند درمانی

اولتراسوند می‌تواند گرما را به لایه‌های عمقی‌تری نسبت به سایر روش‌های گرمادهی (مانند کیسه‌های داغ) ارسال کند. اولتراسوند قادر است تا 5 سانتی‌متر زیر سطح پوست نفوذ کرده و ساختارهایی که حاوی بیشترین پروتئین هستند، مثل عضلات، را گرم کند. اولتراسوند جریان خون به ناحیه آسیب‌دیده را افزایش داده و موقتاً درد را تسکین داده، اسپاسم‌ها را کاهش می‌دهد و به بهبود سرعت می‌دهد. همچنین می‌تواند انعطاف‌پذیری بافت‌های همبند مثل رباط‌ها و تاندون‌ها را افزایش داده و به مفاصل کمک می‌کند دامنه حرکتی طبیعی خود را دوباره به دست بیاورند.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

در روش تحریک الکتریکی جریان‌های الکتریکی از طریق سطح الکترودها به بدن انتقال داده می‌شوند؛ این کار جهت کنترل درد (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)) یا بازآموزی عضلات (تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES)) انجام می‌شود. در TENS از جریان الکتریکی سطح پایین برای متوقف کردن پیام‌ها درد و ممانعت از رسیدن آن‌ها به مغز استفاده می‌شود. در NMES، جریان‌ها الکتریکی قوی‌تری به ناحیه‌ای از عضله که در آن تراکم بالایی از اعصاب حرکتی وجود دارد ارسال می‌شود تا عضلات مورد نظر منقبض شوند.

آب درمانی

در آب درمانی با استفاده از دستگاه‌های چرخاننده آب یا تانک‌های هوبارد به شخص اجازه داده می‌شود تا در یک محیط گرم، بدون تأثیر نیروی جاذبه و در حالت شناور تمرین کنند. اشخاص در زمان انجام آب درمانی توسط نیروی شناوری آب پشتیبانی شده و فشار کمتر و در نتیجه درد کمتری را در مفاصل خود تجربه می‌کنند. آب همچنین یک نیروی مقاومت دارد که به تقویت عضلات کمک می‌کند.

سرما درمانی

در سرما درمانی از تکنیک‌های مختلفی برای منقبض و تنگ کردن رگ‌های خونی و کاهش ورم استفاده می‌شود. می‌توان کیسه‌های یخ را هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه مستقیماً روی ناحیه دارای درد و ورم قرار داد. اغلب از اسپری واپوکولانت برای بی‌حس کردن یک عضله دردناک پیش از قرار دادن آن تحت کشش استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که عضله مذکور تا حد ممکن کشیده خواهد شد. می‌توان قبل از انجام ماساژ اصطکاکی متقاطع، با استفاده از تکنیک ماساژ با یخ، رباط رگ به رگ شده یا یک تاندون کشیده شده و ناحیه اطراف آن‌ها را بی‌حس کرد.

گرما درمانی

گرما درمانی قابلیت کشش بافت‌های نرم را افزایش داده، جریان خون را بهبود داده، سطح عملکرد سلول‌های بافتی را افزایش داده و به تسکین درد کمک می‌کند.

دیاترمی

دیاترمی نوعی گرما درمانی است که در آن از جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای گرمادهی به نقاط مورد نظر در عمق بافت‌های عضلانی استفاده می‌شود.

می‌توان از تمرینات متحرک‌سازی پایین کمر برای درمان کشیدگی یک عضله استفاده کرد

تمرینات متحرک‌سازی پایین کمر

حرکات کششی پایین کمر
 • به پشت دراز بکشید.
 • زانوها را تا جایی که می‌توانید به طرف سینه بالا بکشید.
 • این تمرین عضلات اطراف مهره‌های کمر را تحت کشش قرار می‌دهد.

34

حرکتت کششی از پهلو
 • در حالت ایستاده یکی از دست‌ها را بالای سر ببرید.
 • تا جایی که احساس ناراحتی نمی‌کنید، به یک طرف خم شوید.

35

بالا کشیدن زانو
 • به پشت دراز کشیده و هر دو پا را کاملاً بکشید.
 • یکی از زانوها را به آرامی به طرف سینه بالا بیاورید و سر را نیز به طرف زانو ببرید تا به یکدیگر برسند.
 • زانو را دوباره پایین برده و حرکت را با زانوی دیگر انجام دهید.

36

کشش گربه‌ای
 • برای شروع به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید.
 • کمر را مانند یک گربه عصبانی به طرف بالا قوس داده و سپس به طرف پایین قوس بدهید.

37

چرخاندن زانوها
 • مطابق شکل زیر به پشت دراز کشیده و زانوها را خم کنید.
 • به آرامی زانوها را به طرف چپ پایین برده و در همان حال سر را به طرف راست بچرخانید.
 • دوباره زانوها را بالا بیاورید و آن‌ها را، در حالی که سرتان رو به سمت چپ است، به سمت راست پایین ببرید.

38

جراحی

در مواردی نادری نیز از جراحی استفاده می‌شود. عموماً اختلالاتی که درمان آن‌ها نیازمند جراحی است عبارتند از گیر کردن ( ایمپینجمنت) نخاع و بدشکلی‌های ساختاری. البته اکثر بیماران مبتلا به درد کمر بدون نیاز به جراحی با موفقیت درمان می‌شوند. کمتر از 5% از تمامی مشکلات کمر به جراحی نیاز دارند.

بهبودی


طول مدت مورد نیاز برای درمان رگ به رگ شدن گردن و کمر و یا گرفتگی رگ گردن و کمر به شدت آن بستگی دارد. زمان مورد نیاز برای بهبودی از کشیدگی‌های عضلات بسیار متغیر است. برخی افراد ظرف چند هفته بهبود می‌یابند، در حالی که برخی دیگر به مدت چندین ماه قادر به برگشتن به فعالیت‌های عادیشان نیستند.

به این پست امتیاز دهید.
رگ به رگ شدن کمر: علت و درمان
4.4 از 5 رای