روماتیسم مفصلی پا و مچ پا: علائم و درمان

روماتیسم مفصلی یک نوع بیماری سیستمی است که به مفاصل مختلف در بدن حمله می‌کند. علائم بیماری روماتیسم مفصلی در نود درصد از افراد مبتلا عاقبت به پا و مچ پا کشیده می‌شود. معمولاً در ابتدا علائم روماتیسم مفصلی در انگشتان پا و پاها سپس در پشت پا و در نهایت در مچ پا دیده می‌شود. برخی دیگر از روماتیسم‌های التهابی که پاها و مچ پاها را در برمی گیرند عبارتند از نقرس، اسپوندیلیت انکیلوزینگ، آرتروز پسوریاتیک و سندرم رایتر

‌پزشکان ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید، ابتدا با استفاده از معاینات دقیق و آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون شرایط بیمار را سنجیده و به ارزیابی میزان آسیب وارده به ساختمان‌های اطراف مفصل مانند ماهیچه‌ها و بررسی وجود درد‌های ارجاعی می‌پردازند. سپس با ارائه برنامه درمانی اثربخش و پیشرفته با رویکرد پلکانی به شما در غلبه به این بیماری کمک می‌کنند. منظور از رویکرد پلکانی در واقع این است که در ابتدا پزشک، درمان را با روش‌های درمانی ساده مانند درمان دستی و فیزیوتراپی با توجه به محدودیت‌ها برای بیماران روماتیسمی آغاز می‌کند و سپس در صورت نیاز متدهای پیشرفته درمانی مانند انواع تزریق و جراحی را به بیمار تجویز می‌کند. تزریق گاز اوزون تحت هدایت دستگاه سونوگرافی یکی از درمان‌های موثر روماتیسم مفصلی ارائه شده در کلینیک ما است.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت مشاوره درمان رماتیسم مچ پا و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌ 09128444990 تماس بگیرید.

دلایل ابتلا به بیماری روماتیسم پا

علت اصلی ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی هنوز ناشناخته است ولی تئوری‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. برخی افراد به دلیل مسائل ژنتیکی به روماتیسم مفصلی مبتلا می‌شوند. البته معمولاً دلایل شیمیایی و محیطی هم باعث فعال شدن این بیماری می‌شوند. در روماتیسم مفصلی سیستم ایمنی بدن علیه خود بدن اقدام می‌کند و به جای حفاظت از مفاصل، بدن موادی را تولید می‌کند که باعث حمله و ایجاد تورم در مفاصل می‌شود.

علائم بیماری روماتیسم پا

شایع‌ترین علائم بیماری روماتیسم پا، درد، تورم و چوب شدگی است. معمولاً علائم در چند مفصل از هر دو پا به وجود می‌آید. شما ممکن است در مفاصل یا در یک پا یا روی پا احساس درد داشته باشید. همچنین احتمالاً پای شما گرم شده و راه رفتن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا شاید دچار میخچه و پینه در انگشتان پا شوید به طوری که انگشتان شما خم و سفت شود، به انگشتانی که دچار این عارضه می‌شوند، انگشتان چکشی گفته می‌شود.

اگر پشت و مچ پای شما تحت تأثیر قرار بگیرد ممکن است استخوان‌های شما از محل خود جابجا شوند. این می‌تواند باعث از بین رفتن قوس کف پا شود وباعث ایجاد درد و مشکل در راه می‌شود.

از آنجا که روماتیسم مفصلی تمام سیستم بدن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد ممکن است شما احساس تب و خستگی داشته باشید و اشتهایتان هم کم شود. ممکن است در اطراف مفاصل شما به خصوص در اطراف آرنجتان توده‌هایی شکل بگیرد.

تشخیص بیماری روماتیسم پا

در برخی موارد وجود علائم آرتروز در پا اولین نشانه‌های ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی است. پزشکان در کلینیک ما درمورد سوابق بیماری، سوابق شغلی و فعالیت‌های تفریحی شما و هر گونه سابقه بیماری یا وجود بیماری در پاها و ساق پا از شما سوالاتی می‌پرسند. علائم بیماری ممکن است در مفاصل مشابه در هر دو پا یا در چند مفصل ظاهر شوند که می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی باشد.

همچنین ممکن است متخصصین ما از شما بخواهند تا برای بررسی آسیب دیدگی‌های مفاصل پا، به وسیله اشعه ایکس از نواحی مورد نظر عکس برداری کنید.

به کمک آزمایش خون احتمال ابتلا به کم خونی یا آنتی بادی که به آن عامل روماتوئید گفته می‌شود و همراه با روماتیسم مفصلی به وجود می‌آید بررسی می‌شود.

درمان روماتیسم پا

بسیار از افرادمبتلا به روماتیسم پا می‌توانند به کمک دارو و ورزش، درد و بیماری روماتیسم خود را کنترل کنند.

حفظ تعادل به کمک ورزش

سریع دست به کار شوید! وقتی که علائم بیماری عود می‌کند شما به کمی استراحت نیاز دارید. این به معنای استراحت در رختخواب نیست و پزشک آن را به شما توصیه نمی‌کند. وقتی که شما برای مدت زیادی از پاهای خود استفاده نکنید ماهیچه‌ها و عضلات پا ضعیف شده و درد در ناحیه مفصل شدیدتر خواهد شد.

درمان روماتیسم پا به کمک سرما و گرما

درمان‌های اولیه سرد و گرم می‌تواند در کاهش درد آرتروز تأثیر زیادی داشته باشد. حمام یا وان آب گرم یا دوش گرفتن با آب گرم به خصوص در هنگام صبح باعث کاهش احساس درد و چوب شدگی درمفاصل می‌شود. در شب استفاده از پدهای مرطوب گرم یا تشک برقی می‌تواند مفاصل شما را آرام کند.

برای از بین بردن درد مفاصل، روش‌های درمانی سرد بهتر جواب می‌دهد. یک بسته سبزیجات یخ زده یا بسته‌های یخ را بین یک حوله پیچیده و آن را روی مفاصل دردناک قرار دهید تا درد به سرعت از بین برود.

دارو برای درمان درد روماتیسم پا

برخی داروها مانند آسپیرین یا ایبوپروفن به کنترل درد کمک می‌کنند. داروهای دیگر مثل متوترگزات، پردنیزون، سولفاسالازین و ترکیبات طلا به کاهش سرعت گسترش درد کمک می‌کند.

تزریق برای کاهش درد روماتیسم پا

در برخی موارد تزریق داروهای استروئیدی در مفصل می‌تواند به کاهش تورم و التهاب ناشی از روماتیسم پا کمک کند.

تزریق گاز اوزون

در این روش پزشک گاز اوزون یا همان O3 را تحت هدایت دستگاه سونوگرافی به مچ پا تزریق می‌کند. این روش برای درمان روماتیسم مفصلی بسیار کارآمد و موثر است زیرا گاز اوزون با افزایش جریان خون و رساندن مواد مغذی به بافت آسیب دیده باعث افزایش روند بهبود و کاهش ورم و التهاب می‌شود.

استفاده از کفش‌های مخصوص برای کاهش درد روماتیسم پا

پزشکان ما ممکن است استفاده از کفش‌های مخصوصی را برای کاهش درد روماتیسم پا توصیه کنند. اگر انگشتان پای شما خم و سفت شد شما باید از کفش‌هایی استفاده کنید که محل قرار گرفتن انگشتان در آنها عمیق‌تر است. همچنین شما ممکن است به کفش‌هایی با کفی‌های نرم و پاشنه سخت نیاز داشته باشید. درموارد شدید و حاد شما به ارتوزهای قالبی مچ پا، عصا یا عصای زیر بغل نیا زخواهید داشت.

ماساژ درمانی برای بهبود درد روماتیسم پا

موسسه آرتروز گزارش داده که استفاده از ماساژ درمانی منظم به بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد و چوب شدگی ناشی از روماتیسم پا کمک می‌کند. به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا به شما آموزش دهد که چگونه خود را ماساژ دهید یا برنامه منظمی برای مراجعه به یک ماساژور برای خودتان تنظیم کنید.

طب سوزنی برای کاهش درد روماتیسم پا

طب سوزنی یک روش درمانی قدیمی چینی است که با استفاده از فرو کردن سوزن‌هایی در نقاط خاصی از بدن انجام می‌شود. ظاهراً با این کار انرژی به بدن شما بازگشته و تعادل در بدن شما ایجاد می‌شود. به کمک طب سوزنی می‌توان دردهای ناشی از روماتیسم پا را کاهش داد. اگر شما می‌خواهید در محل دیگری از این روش استفاده کنید از تبحر و مهارت کسی که این روش را برای شما استفاده می‌کند مطمئن شوید.

تمرینات ورزشی برای کاهش درد ناشی از روماتیسم پا

انجام تمرینات ورزشی برای درمان روماتیسم مفصلی از اهمیت زیادی برخوردار است. پزشکان و فیزیوتراپیست های ما حرکات کششی و حرکاتی که باعث بهبود عملکرد و دامنه حرکتی مفاصل می‌شود را به شما توصیه خواهند کرد.

جراحی برای درمان روماتیسم پا

به کمک جراحی می‌توان بسیاری از بیماری‌ها مرتبط با روماتیسم پا و مچ پا مانند پینه و انگشتان چکشی را درمان کرد. در بسیاری از مواد فیوژن (آرترودز) موفق‌ترین گزینه برای عمل جراحی است. فیوژن غالباً روی انگشت شست پا، میانه پا، پاشنه و مچ پا انجام می‌شود.

در عمل فیوژن غضروف مفصل برداشته می‌شود. در برخی موارد برخی استخوان‌های اضافه نیز برداشته می‌شود. استخوان‌ها به وسیله پیچ یا میله به استخوان‌های دیگر متصل شده و در محل خود قرار داده می‌شوند. جراح ممکن است یک استخوان از ساق پا یا ران را پیوند بزند و در نهایت استخوان‌ها یکپارچه شده و استخوان‌هایی صلب را می‌سازند.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک