درد مچ دست: علت و درمان

18

شماره تماس

درد مچ دست ممکن است به صورت‌های مختلفی بروز کند، (از ضعیف بودن مچ دست گرفته تا درد سوزشی) و علل آن نیز بسیار گسترده است. ساختار مچ دست پیچیده است و حرکات پیچیده‌ای را نیز انجام می‌دهد. نه تنها اعصاب، عضلات، استخوان‌ها و سایر بافت‌های خود مچ دست، بلکه انگشتان، دست، ساعد، آرنج، بازو و ستون فقرات نیز می‌تواند در درد مچ دست دخیل باشد. در ادامه به بحث درمان درد مچ دست می پردازیم.

متخصصین ما در کلینیک امید ابتدا بیمارانی که از درد مچ دست رنج می‌برند را به دقت معاینه کرده تا ریشه و منشا درد را پیدا کنند زیرا درد مچ دست ممکن است به بدلیل مشکلات در ناحیه مچ باشد و یا ممکن است درد ارجاعی از سایر نقاط باشد. پزشکان ما بعد از بررسی تمام این موارد و با در نظر گرفتن شرایط بیمار (سن، میزان فعالیت بدنی) درمان لازم را با رویکرد پلکانی به او تجویز می‌کنند به این صورت که ابتدا از درمان‌های ساده‌تر مانند ورزش، درمان‌های دستی و انواع روش‌های فیزیوتراپی استفاده می‌کنند. فیزیوتراپیست‌های ما در کلینیک امید از بهترین فیزیوتراپیست‌ها هستند که با بکار گیری از امکانات و تجهیزات به روز کلینیک خدمات گسترده ای به بیماران ارائه می‌دهند. در نهایت پزشکان ما در صورتی که نیاز باشد درمان‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها را توصیه می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌های 22770585 و 22770586 تماس بگیرید.

انواع درد مچ دست و نشانه‌های آن چیست؟


اگر شما به یک مشکل پزشکی مربوط به مچ دست یا مچ درد مبتلا هستید، ممکن است درد یا نشانه‌های دیگری را نه تنها در مچ دست بلکه در دست مبتلا و انگشتان خود نیز احساس کنید. احساسات مرتبط با درد مچ دست عبارتند از:

 • سوزش
 • گزگز
 • خستگی
 • درد
 • سفتی
 • بی‌حسی
 • مور مور
 • گرم یا سرد شدن بیش از حد
 • نشانه‌های دیگر شامل تورم و مشکل حرکت دادن مچ دست است.

علت‌های درد مچ دست


درد مچ دست می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این درد می‌تواند ناشی از فرسودگی طبیعی مچ دست، استفاده مفرط از آن، صدمه، فرآیند طبیعی پیری و یا یک بیماری سیستمیک باشد. این چند مورد، شایع‌ترین علل درد مچ دست می‌باشد.

علت درد مچ دست هر چه باشد، بیمار باید برای تشخیص دقیق، تحت مراقبت‌های پزشکی یک پزشک مجرب قرار گیرد.

تشخیص زود هنگام آن، جلوگیری از علائم جدی‌تر را آسان‌تر کرده و موجب بهبود سریع و کامل بیمار می‌شود. اما به تأخیر انداختن پروسه تشخیص، می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر قابلیت درمان مفصل بگذارد و موجب کاهش دامنه حرکت و احتمال از کار افتادگی طولانی مدت مچ دست گردد.

علت‌های شایع درد مچ دست کدامند؟

اگر چه دلایل درد مچ دست، لیست طویلی دارد، اما تعدادی از آنها را اغلب در بیماران خود مشاهده می‌کنیم و آنها را با تطبیق و جا انداختن مفصل مبتلا، استراحت مچ دست، اعمال یخ، ماساژ، فیزیوتراپی و مدالیته‌های درمانی و مراقبت‌های توانبخشی، بسته به شرایط بیمار و اهداف درمان، با موفقیت برطرف می‌کنیم. این موارد شایع عبارتند از:

تاندونیت (التهاب تاندون) تاندونیت که اغلب با درد شدید و تیر کشیدن همراه است، ناشی از التهاب تاندون است و می‌تواند در هر مفصلی از بدن رخ ‌دهد. می‌توانید در مورد درمانمانیپولاسیون برای درد مچ دست ناشی از التهاب تاندون، مطالب بیشتری بخوانید.

گیر افتادن اعصاب محیطی – این عارضه به عنوان فشردگی عصب نیز شناخته می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که عصب توسط بافت‌ اطراف، استخوان، عضله، تاندون و یا غضروف، تحت فشار قرار گرفته و یا گرفتار می‌شود.

سندرم پروناتور این سندرم، یک نوروپاتی فشاری محیطی است و هنگامی رخ می‌دهد که عصب مدیان بازو بین عضلات ساعد، فشرده می‌شود. این سندروم اغلب با سندرم تونل کارپ اشتباه گرفته می‌شود. سندروم تونل کارپ نیز مربوط به عصب مدیان است، اما با این تفاوت که فشرده شدن عصب در مچ دست رخ می‌دهد ( نه در آرنج- سندرم پروناتور). گیر افتادگی طولانی مدت، پیچ خوردن و در‌رفتگی (پروناسیون) مچ دست که در کار با تجهیزات ساخت و ساز رخ می‌دهد، می‌تواند به این عارضه منجر شود.

سندرم تونل کوبیتال - هنگامی که فشار بر روی عصب اولنار دست وارد شود، می‌تواند باعث تورم، ضعیف و یا شل شدن انگشت حلقه و انگشت کوچک شود. درد، بی‌حسی، مورمور شدن در این دو انگشت نیز از علائم سندرم تونل کوبیتال است. هر چند این سندروم این دو انگشت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما منشاء مشکل آن در آرنج است، جایی که عصب اولنار توسط یک برآمدگی استخوانی کوچک در سطح داخلی آرنج، تحت فشار قرار گرفته است. به آن قسمت از آرنج معمولاً "استخوان خنده دار" می‌گویند.

سندرم تونل کارپال - هنگامی که فشار بر روی عصب مدیان قرار گیرد، موجب درد و بی‌حسی یا سوزش در انگشت شست و در دو انگشت نزدیک و نصف انگشت بعدی می‌شود.

سندرم تونل گایون - این عارضه هم به عصب اولنار مربوط است، با این تفاوت که این بار، نقطه فشرده شدن عصب در تونل گایون است که کانالی در مچ دست است که از طریق آن عصب اولنار از کف دست و انگشت حلقه و انگشت کوچک عبور می‌کند. اگر چه این وضعیت مشابه با سندرم تونل کارپال است، اما مربوط به عصب کاملاً متفاوتی است. این عارضه در میان دوچرخه سواران شایع است.

سندرم تونل رادیال – این عارضه زمانی اتفاق می افتد که عصب رادیال در کانالی موسوم به تونل رادیال در آرنج، فشرده می‌شود. علایم این بیماری اغلب با سندروم آرنج تنیس‌بازان (تنیس البو) اشتباه گرفته می‌شود.

درد مچ دست با منشاء آسیب

دو نوع آسیب وجود دارد که می‌تواند موجب درد مچ دست شود:

 • ضربات ناگهانی (مانند سقوط از ارتفاع) می‌تواند منجر به شکستگی‌، رگ به رگ شدن، کوفتگی (کبودی) و کشیدگی تاندون مچ دست شود.
 • صدمات ناشی از فشار مکرر (مانند تایپ کردن مداوم).

رگ به رگ شدن / کشیدگی مچ دست - آسیب جزئی که به علت رگ به رگ شدن مچ دست یا کشیدگی ایجاد می‌شود، اغلب می‌تواند در خانه با اعمال یخ، بستن و ثابت نگه داشتن مچ دست برطرف شود. اما به هر حال تشخیص آن توسط ما و یا سایر مراکز درمانی قبل از خود درمانی، اهمیت دارد. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن شوید که این یک وضعیت جدی نیست و نمی‌تواند باعث آسیب طولانی مدت و یا دائمی گردد.

سندرم اینتروزئوس قدامی این سندرم شامل ضعف عضله غیرفعال شده ناشی از آسیب به عصب اینتروزئوس قدامی است که می‌تواند منجر به فلج ناقص ساعد شود.

سندرم گیر‌ افتادگی پشتی - این عارضه در افرادی شایع است که فعالیت‌های همراه با تحمل وزن انجام می‌دهند، یعنی فعالیت‌هایی مانند ژیمناستیک و وزنه برداری که شامل کشش بیش از حد است.

صدمات ناشی از تروما - اگر پزشک در طول معاینه متوجه شکستگی در مچ دست شما شود ( و یا مشکوک به آن باشد)، شما را با تشخیص شکستگی به یک جراح ارتوپد ارجاع می‌دهد.

سندرم استفاده بیش از حد و فشار مکرر- زمانی که عضلات و اجزای مربوط به مچ دست به طور مداوم در یک موقعیت قرار بگیرد و با یک حرکت تکراری برای مدت‌های طولانی مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است ملتهب شده و یا بین بافت‌های اطراف آن فشرده گردد و هر یک از علائم فوق‌الذکر بروز کند. گیرافتادگی مکرر و مزمن و پیچ‌ خوردن بازو به خصوص، در بروز درد مچ دست دخیل هستند.

آرتروز- التهاب مفاصل و روماتیسم مفصلی، هر دو می‌توانند با درد مچ دست مرتبط باشند. می‌توانید مطالب بیشتری در مورد درمان مانیپولاسیون موجود برای التهاب مفاصل مچ دست بخوانید.

چگونه درد مچ شروع می‌شود؟


19

درمان درد مچ دست


بریس مچ دست

پوشیدن مچ‌بند و یا ساپورت مچ می‌تواند به ایجاد ثبات در مچ دست، کمک کرده و امکان بهبود بافت‌های آسیب دیده را فراهم می‌سازد. بریس و یا ساپورت باید بلافاصله پس از آسیب و حتی در خارج از محیط ورزشی استعمال شود.

دارو درمانی

داروهای ضد درد بدون نسخه، مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین، غیره) و استامینوفن می‌تواند به کاهش درد مچ دست کمک کند. داروهای ضد درد قوی‌تری نیز قابل دسترس است.

تزریق کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهاب قوی هستند که می‌توانند موجب تسکین فوری عضلات، مفاصل، تاندون‌ها و بورس‌های ملتهب شوند.

درمان مانیپولاسیون برای درد مچ دست

ماساژ درمانی

ماساژ مچ دست شامل حرکت دادن پوست، فاسیا، عضلات و تاندون مچ دست است که به منظور افزایش احساس آرامش و التیام در منطقه دست و مچ انجام می‌شود. ماساژ موجب سلامتی و التیام دست و مچ دست، افزایش انعطاف‌پذیری و تون عضلانی، بهبود انعطاف پذیری و تحرک آن شده و به خروج و دفع ضایعات از آن کمک می‌کند.

طب سوزنی

طب سوزنی با رفع انسداد مناطق مهم (چاکرا) و رفع عدم تعادل در جریان انرژی چی (یا کی) در بدن، سبب بهبودی سریع و سلامتی پایدار بیمار می‌شود.

با قرار دادن سوزن‌های مخصوص طب سوزنی در نقاط مناسب بر روی مچ دست، بیمار احساس آرامش و تسکین می‌کند، از بسیاری از عوارض پزشکی مورد هدف، رهایی می‌یابد و افزایش قابل توجه و پایداری در نشاط و سرزندگی را تجربه خواهد کرد.

فیزیوتراپی

انواع مختلف درمان فیزیکی برای مقابله با چالش‌های مختلف در بدن وجود دارد. درمان فیزیکی ارتوپدی، با درمان مشکلات سیستم عضلانی، ریکاوری و بهبودی پس از عمل‌های ارتوپدی، آسیب‌های مفاصل و جراحات ورزشی و غیره سر و کار دارد.

درمان با گرمای مرطوب

هنگامی که گرمای مرطوب به محل آسیب‌دیده اعمال می‌شود، مویرگ‌ها (عروق خونی کوچک) در آن منطقه، گشادتر شده و جریان خون افزایش می‌یابد. افزایش تغذیه بافت با مواد مغذی ضروری و اکسیژن ‌رسانی نیز موجب سرعت بخشیدن به روند التیام می‌شود. گرما به طور موقت درد را در ناحیه مچ دست کاهش می‌دهد و به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می‌کند.

اقدامات کمکی

 • محافظت
 • استراحت
 • اعمال یخ
 • کمپرس کردن
 • بالا نگه داشتن مچ دست
 • ثابت نگه داشتن

اعمال یخ باعث می‌شود که مویرگ‌ها کوچک شده و به حالت عادی بازگردند، تا نهایتاً به طور طبیعی، درد کاهش یابد. اعمال یخ همراه با کمپرس، مؤثرتر از یخ درمانی به تنهایی است.

تسهیل عصبی-عضلانی از طریق حس عمقی

این روش درمانی پیشرفته با بهره گیری از یک سری تمرینات ایزومتریک (انقباض استاتیک در برابر مقاومت‌ ارائه شده توسط درمانگر) در ترکیب با تکنیک‌های کشش ایزوتونیک (غیرپویا) انجام می‌شود، این روش به شما اجازه می‌دهد که به حداکثر انعطاف پذیری غیرپویا و استاتیک برسید، همچنین دامنه حرکتی مچ دست شما را بهبود می‌بخشد.

اولتراسوند تراپی

تکنسین دستگاه اولتراسوند می‌تواند با تنظیم فرکانس صوت، تعیین کند که این امواج صوتی تا چه عمقی در بافت مورد نظر وارد شود. (امواج صوتی با فرکانس پایین‌تر، در عمق بیشتری از منطقه آسیب دیده- تا عمق حدود 5cm- وارد خواهد شد). این به این معنی است که امواج صوتی می‌تواند به طور مستقیم ناحیه مچ دست را هدف قرار دهد.

الکترو تراپی

الکتروتراپی تداخلی (اینتروفرنشیال) با استفاده از الکترود در محل جراحت وارد می‌شود. هنگامی که الکترود بر روی پوست قرار داده شد، درمانگر به آرامی، شدت خروجی الکتریکی را افزایش می‌دهد. بیمار در ابتدا احساس مورمور می‌کند. سپس شدت آن به آرامی افزایش می‌یابد تا زمانی که این احساس مورمور، قوی‌تر اما قابل تحمل گردد.

تمرینات ورزشی

خم و راست کردن مچ دست

20

چرخش مچ دست به بیرون / داخل

21

انحراف مچ دست به سمت اعصاب اولنار / رادیال

22

خم و راست کردن انگشت شست

23

سر خوردن تاندون دست / انگشت

24

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است