علت و درمان انگشت چکشی (مالت فینگر) دست چیست؟

9

شماره تماس

مالت فینگر یا انگشت چکشی دست، عارضه‌ای است که در طی آن تاندون نازکی که آخرین بندانگشت را خم و راست می‌کند، آسیب دیده است. بااینکه این عارضه با نام "سندرم انگشت بازیکنان بیس بال" نیز شناخته می‌شود، ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که یک جسم با سرعت زیاد (مانند یک توپ) با نوک انگشتان برخورد کرده و آن را بیش‌ازحد امکان خم کند. درنتیجه‌ی این حادثه، شما قادر نخواهید بود سر انگشت خود را صاف کنید.

متخصصین ما در کلینیک امید پس از انجام معاینات دقیق پزشکی با توجه به شرایط بیمار بهترین درمان را برای اصلاح انگشت چکشی با رویکرد پلکانی به او تجویز می‌کنند به این ترتیب که در ابتدا از درمان‌های ساده‌تر مانند بریس، ورزش و فیزیوتراپی استفاده می‌کنند و در صورت نیاز درمان‌های پیچیده‌تر را به بیمار تجویز می‌نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌های 22770585 و 22770586 تماس بگیرید.

آناتومی


تاندون‌ها بافت‌هایی هستند که استخوان‌ها را به ماهیچه‌ها وصل می‌کنند. ماهیچه‌هایی که انگشتان دست را تکان می‌دهند، در ساعد قرار دارند. تاندون‌های طولانی از عضلات ساعد شروع شده و با گذر از مچ، به استخوان‌های کوچک انگشتان دست متصل می‌شوند.

تاندون‌های اکستنسور بر روی دست، انگشت‌ها را صاف کرده و تاندون‌های فلکسور در زیر دست، وظیفه‌ی خم کردن انگشتان را بر عهده دارند.

1

علل انگشت چکشی


در عارضه‌ی انگشت چکشی، زمانی که یک جسم با سرعت زیاد به نوک انگشتان برخورد می‌کند، نیروی ضربه باعث پارگی تاندون‌های اکستنسور می‌شود. در برخی از موارد، یک نیروی ضعیف مانند گیرکردن انگشت در ملافه به هنگام کشیدن آن، می‌تواند باعث ایجاد این عارضه گردد.

آسیب وارده می‌تواند باعث پارگی تاندون و یا دور شدن آن از محل اتصال به استخوان انگشت (بند دیستال) گردد. در برخی موارد، یک تکه استخوان کوچک به همراه تاندون جدا می‌شود. به این نوع آسیب، کنده‌شدگی می‌گویند.

عارضه‌ی انگشت چکشی زمانی اتفاق می‌افتد که آخرین مفصل انگشت آسیب دیده باشد. در این آسیب، تاندون گذرنده از بالای دست (نه سمت کف دست)، از محل اتصال خود جداشده است.

سه نوع آسیب معمولاً اتفاق می‌افتند:

  • تاندون آسیب دیده ولی شکستگی و ترک‌خوردگی در استخوان‌ها وجود ندارد.
  • تاندون پاره شده و استخوان نیز به دلیل نیروی آسیب‌زننده، یک ترک کوچک برمی‌دارد.
  • تاندون پاره شده و استخوان نیز دچار شکستگی می‌شود.

2

3

انگشتان میانی، حلقه و کوچک دست غالب، معمولاً بیشترین خطر برای آسیب را دارند.

علائم انگشت چکشی


  • معمولاً انگشت دردناک بوده، ورم‌کرده و کبود می‌شود.
  • نوک انگشت دچار افتادگی شده و تنها به کمک دست دیگر می‌توان آن را صاف کرد.

عوارض انگشت چکشی


خطر بروز عفونت. درصورتی‌که در زیر ناخن خون دیده‌شده و یا ناخن جداشده است، مهم است که بلافاصله اقدامات لازم انجام شوند. این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود بریدگی در بستر ناخن و یا شکستگی انگشت دست و رسیدن زخم به استخوان (شکستگی باز) باشد. این نوع آسیب‌ها، شما را درخطر ابتلا به عفونت قرار می‌دهند.

معاینه‌ی پزشک


پس از ایجاد آسیب انگشت چکشی، برای بازیابی توانایی و عملکرد انگشت تا حد امکان، نیاز به برنامه‌های درمانی پزشکی می‌باشد. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که در اولین هفته پس از وقوع آسیب، به دنبال راه درمان باشید. بااین‌حال در مواردی، درمان عارضه به مدت یک ماه به تعویق انداخته‌شده و بااین‌حال، بهبودی کامل حاصل‌شده است.

معاینه‌ی فیزیکی. پس از گفتگو در مورد سوابق پزشکی و علائم، پزشک انگشت شما را معاینه می‌کند. در طول معاینه، پزشک انگشت شما را گرفته و از شما می‌خواهد تا آن را صاف کنید. به این کار تست مالت فینگر می‌گویند.

4

عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس. به‌احتمال‌زیاد، پزشک برای انگشت شما، عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز خواهد کرد. درصورتی‌که تکه‌ای از بند دیستال انگشت به همراه تاندون جداشده و یا شکستگی در استخوان‌های انگشت وجود داشته باشد، در این آزمایش مشخص می‌شود. همچنین درصورتی‌که استخوان‌های انگشت از حالت عادی خود خارج‌شده باشند، در عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس مشخص خواهد شد.

5

درمان انگشت چکشی


مواردی از انگشت چکشی که درمان‌نشده رها شوند، معمولاً باعث گرفتگی و بدشکلی در نوک انگشت می‌گردند. اکثریت قریب به‌اتفاق موارد انگشت چکشی، به کمک عمل جراحی درمان می‌شوند.

در کودکان، ممکن است عارضه‌ی انگشت چکشی، غضروفی که مسئول ساخت استخوان است را درگیر کند. پزشک باید با دقت این آسیب را بررسی کرده و آن را درمان کند تا انگشت دچار بدشکلی و توقف در رشد نشود.

کمک‌های اولیه. به‌منظور کاهش درد و التهاب، بر روی انگشت آسیب‌دیده یخ گذاشته و آن را بالاتر از سطح قلب خود نگه‌دارید.

روش‌های درمانی بدون جراحی. بیشتر موارد انگشت چکشی، با گذاشتن اسپلینت درمان می‌شوند. وظیفه‌ی اسپلینت، صاف نگه‌داشتن انگشت تا زمان بهبودی آن می‌باشد.

6

انواع مختلفی از اسپلینت ها به‌منظور درمان انگشت چکشی استفاده می‌شوند که برخی توسط درمانگران دست ساخته‌شده‌اند. به‌منظور بازگردانی عملکرد انگشت، اسپلینت باید به مدت 8 هفته به‌صورت تمام‌وقت استفاده شود. این به معنی استفاده از آن به هنگام حمام کردن و تعویض به‌دقت آن پس از حمام کردن می‌باشد. با خشک شدن اسپلینت، باید انگشت آسیب‌دیده‌ی خود را صاف نگه‌دارید. اگر نوک انگشت شما به هر نحوی خم شود، فرایند درمان مختل شده و باید اسپلینت را به مدت طولانی‌تری استفاده کنید.

7

زمانی که اسپلینت را به‌منظور پاک‌سازی و خشک‌کردن باز می‌کنید، انگشت شما باید باز بماند.

8

یک اسپلینت موقتی به‌وسیله‌ی دو تکه نوارچسب، کار گذاشته می‌شود.

به این علت که استفاده‌ی طولانی‌مدت از اسپلینت می‌تواند باعث ناراحتی‌های پوستی شود، پزشک به شما آموزش می‌دهد که چگونه با دقت به دنبال مشکلات پوستی بگردید. همچنین در طول 8 هفته‌ی بهبودی، پزشک چند جلسه ویزیت اضافی را به‌منظور بررسی پیشرفت شما برنامه‌ریزی می‌کند.

پس از 3 تا 4 هفته از زمان شروع استفاده از اسپلینت، میزان استفاده‌ی شما از این وسیله کاهش پیدا می‌کند - ممکن است تنها در شب از آن استفاده کنید. درمان با استفاده از اسپلینت، از هر دو جهت عملکرد و ظاهر، نتایج قابل قبولی خواهد داشت ولی بسیاری از بیماران نخواهند توانست انگشت خود را کاملاً صاف کنند.

برای برخی از بیماران، استفاده از اسپلینت بسیار مشکل می‌باشد. در این موارد، پزشک با کار گذاشتن یک گیره در درون انگشت بیمار، نوک انگشت را به مدت 8 هفته صاف نگه می‌دارد.

درمان با انجام عمل جراحی. در صورت وجود شکستگی بزرگ و یا دررفتگی و نیمه دررفتگی مفصل، ممکن است پزشک شما انجام عمل جراحی را در نظر بگیرد. در این موارد، جراحی انجام شده و از گیره‌هایی به‌منظور نگه‌داشتن تکه‌های استخوانی در کنار یکدیگر تا زمان بهبودی آسیب، استفاده می‌شود.

در صورت نبود شکستگی در استخوان‌ها، انجام عمل جراحی برای درمان انگشت چکشی رایج نیست. تعمیر تاندون آسیب‌دیده به‌وسیله‌ی عمل جراحی، معمولاً نیازمند یک پیوند تاندون - گرفتن بافت تاندون از یک نقطه‌ی دیگر از بدن - می‌باشد. در برخی موارد نیز، مفصل آسیب‌دیده را جوش داده و آن را به حالت مستقیم ثابت می‌کنند.

برای تصمیم‌گیری در مورد درمان این عارضه به‌وسیله‌ی عمل جراحی، با یک جراح ارتوپدی مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
علت و درمان انگشت چکشی (مالت فینگر) دست چیست؟
4.5 از 2 رای