کایروپراکتیک گردن برای درمان مشکلات گردن

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۴۰۲

دستکاری کردن ستون فقرات و ناحیه گردن یک تکنیک رایج است که توسط دکتر کایروپرکتیک برای بسیاری از بیمارانی که از درد گردن، قسمت فوقانی پشت، شانه، بازو و سردرد شکایت دارند، استفاده می‌­شود. کایروپرکتیک به عنوان اولین روش درمانی در شرایط مختلف دردهای ستون فقرات است.

اهداف درمانی کایروپرکتیک به منظور مدیریت شکایات از درد ستون فقرات شامل برخی ترکیبات کاهش درد، بهبود حرکتی و بازگرداندن عملکرد اولیه ناحیه سر و گردن است. (ولی تنها محدود به این موارد نیست) این اهداف معمولا با بهره‌­وری از روش­‌های متعدد دیگر انجام می‌­شود.

در این مقاله، در مورد تکنیک‌­های کایروپرکتیک در تنظیم و ایمنی گردن و اثرات عوارض جانبی این تکنیک­‌ها خواهید دانست.

مشکلات رایج ستون فقرات قابل درمان با کایروپرکتیک


مشکلات رایج ستون فقرات قابل درمان با کایروپرکتیک

دستکاری کایروپرکتیک می‌­تواند تعدادی از دلایل درد گردن را هدف قرار دهد. برای هر نوع مشکل گردن این روش درمانی نیست، ولی به عبارت دیگر این روش اولین نوع درمانی در بسیاری از این نوع دردهاست. دو تا از دلایل رایج نشئت گرفتن درد از ناحیه گردن و درمان شدن با دستکاری، درد مکانیکی گردن و مشکلات دیسک هستند.

درد مکانیکی گردن

درد مکانیکی گردن به دردی اشاره دارد که از عواملی مانند عضلات، تاندونها، مفاصل استخوانی، رباطها و/یا پوشش فیبری ناشی می‌شود. این نوع مشکل معمولا منجر به درد و سفتی گردن می‌شود. اغلب در این حالت، چندین بافت به طور همزمان آسیب می‌بینند و درد را هم در محل آسیب و هم در نقاط دورتر از آن ایجاد می‌کنند.

مشکلات مربوط به مفاصل بین مهره‌ها مثال خوبی از درد مکانیکی گردن است. این مفاصل در ناحیه پشتی گردن در فاصله حدود یک اینچ از هر دو طرف خط میانی قرار دارند. وقتی مفصل بین مهره‌ای کشیدگی یا آسیب می‌بیند، درد می‌تواند در یک نقطه محدود شده و/یا به نواحی دورتر از محل آسیب، مانند شانه، ناحیه بالایی پشت و حتی بازو، گسترش یابد. الگوی درد به صورت فردی متفاوت است و به سطح خاصی از نخاعی که درگیر است، مربوط می‌شود.

دردهای دیسک گردنی

پارگی‌­ها می‌­توانند در دیسک گردنی گسترش یافته و/یا داخل دیسک (مرکزشان) یا در قسمت­ خارجی (محیط دایره‌­ای) دچار فتق شوند و ریشه عصب را که در این مهره قرار دارد تحت فشار قرار دهد.

درد در مرکز عصب گردنی می‌­تواند متناوباً درد را به قسمت پایین بازو و دست انتقال داده و نواحی خاص مثل مهره­‌های ۴ و ۵، کف دست سمت انگشت شست به سمت انگشتان سوم و یا پشت دست روی انگشت شست و انگشت اشاره را تحت تاثیر قرار دهد، بستگی دارد به اینکه کدام ریشه عصبی تحت فشار است.

در موارد نادر، اگر مرکز دیسک به سمت عقب مستقیما دچار فتق شود، ممکن است روی نخاع فشار آورده و علائمی را در پاها ایجاد کرده و حتی عملکرد مثانه و روده‌­ها را مختل کند. در این موارد نادر، بیمار نیازمند مراجعه به جراح ستون فقرات برای درمان فوری است.

موارد بالا، دو تا از مثال­‌های عمده از مشکلات مهره‌­های گردنی است که ممکن است توسط دستکاری ستون فقرات گردنی درمان شود. بیمار باید یک آزمایش کامل را قبل از انجام این درمان انجام دهد.

ایمنی تنظیم گردن با تکنیک‌­های کایروپرکتیک


ایمنی تنظیم گردن با تکنیک‌های کایروپرکتیک

تنظیم گردن با تکنیک‌­های کایروپرکتیک وقتی که توسط فردی حرفه‌­ای و دوره‌­دیده انجام می­‌شود ایمن است. کایروپرکتیک حرفه‌­ای باید بیشتر روی تنظیم گردن تمرکز کند تا شکستن آن که ممکن است احتمال آسیب به سیاهرگ را افزایش دهد.

کایروپرکتیک­‌های مهره­‌های گردنی از ابزار دقیق و کامپیوتری در تنظیم استفاده می­‌کنند که باعث ایجاد ایمنی بیشتر در این عمل می‌شود. احتمال تنظیم گردنی که به سکته و مرگ منجر شود به شکل ویژه‌­ای از جراحی، رانندگی، مصرف ایبوپروفن، مصرف داروهای پیشگیری از بارداری  و رفتن سرکار کمتر است.

این احتمال وقتی که کایروپرکتیک روی شکستن بیشتر از میزان کردن گردن تمرکز می‌­کند، افزایش می­‌یابد. همچنین مهم است که مطمئن شوید که ریسک شکاف شریان مهره‌­ای افزایش نمی‌­یابد. تنظیمات با سرعت بالاتر یک فاکتور احتمالی برای آسیب به سیاهرگ است.

این احتمال زمانی که یک کایروپرکتیک حرفه‌­ای از ابزار کمکی دقیق‌­تر و ایمن­‌تر برای تنظیم کردن استفاده می­‌کند، کاهش می‌­یابد. به علاوه، هرچه تنظیم ملایم‌­تر انجام گیرد، ایمن­‌تر است.

مزایای تنظیم گردن توسط تکنیک‌­های کایروپرکتیک


مزایای تنظیم گردن توسط تکنیک‌های کایروپرکتیک

 • کاهش درد گردن
 • آرام کردن سردرد و میگرن
 • اصلاح وضعیت بخش فوقانی مهره‌­های گردنی
 • تسکین درد پشت در قسمت تحتانی
 • کاهش گرفتگی ماهیچه
 • برگرداندن حرکات گردن به حالت اولیه
 • بهبود شرایط خوب

چه کسی نباید تنظیم گردن را انجام دهد؟


چه کسی نباید تنظیم گردن را انجام دهد

افرادی هستند که بهتر است این کار را انجام ندهند و باید به کایروپرکتیک خود اعلام کنند اگر هرکدام از شرایط زیر را دارا هستند:

 • افراد با فشار خون بالا
 • افراد با پوکی استخوان شدید
 • افرادی که سرطان یا عفونت استخوان شدید دارند.
 • افرادی که از رقیق­‌کننده خون استفاده می­‌کنند.
 • افرادی که شکستگی یا در رفتگی گردن داشته­‌اید.
 • افرادی که آرتروز دارند (ورم مفاصل پسوریاتیک)
 • افرادی با شرایط عصبی در حال پیشرفت مثل سندرم دم اسبی
 • افرادی با سندرم رایترز (آرتروز واکنشی)
 • افرادی با سندرم‌­های مارفانز، اهلرز-دنلوس، دسپلازی لیفی و تشکیل ناقص استخوان

تکنیک­‌های ملایم کایروپرکتیک برای مشکلات گردنی


تکنیک‌های ملایم کایروپرکتیک، به جای استفاده از دستکاری سریع، از حرکات نرم و آرام استفاده می‌کنند که بهترین گزینه برای درد گردن و برخی از مشکلات دیگر می‌باشند. ترجیح بیمار یکی از دلایلی است که کایروپرکتور از این روش استفاده می‌کند. برخی افراد احساس راحتی نمی‌کنند و از دستکاری سریع یا صدای ترق ترقی که ایجاد می‌شود، خوشایند نمی‌باشند. برخی کایروپرکتور‌ها ممکن است از تکنیک‌های ملایم‌تری استفاده کنند، زیرا آنها تجربه بیشتری در این زمینه دارند. همچنین، تکنیک‌های سنتی کایروپرکتیک برای بیمارانی که سابقه آسیب‌دیدگی مانند تشکیل ناقص استخوان دارند، ممکن است مناسب نباشد.

تحرک‌­بخشی به ناحیه گردنی

تحرک‌بخشی به ناحیه گردنی

تحرک­‌بخشی به قسمت گردن می‌­تواند به بیمار کمک کند تا زمانی که کایروپرکتیک گردن آسیب‌­دیده را درمان می­‌کند، حس راحتی بیشتری داشته باشد. بیمار به پشت دراز می­‌کشد تا کشش­‌های بهتر و نرم­‌تری برای کمک به بهبود حرکت گردنش با تکنیک‌­های ملایم دریافت کند. کایروپرکتیک‌­ها از دستانشان برای حرکت دادن مهره‌­ها از چپ به راست کمک می­‌گیرند، بنابراین استخوان­‌ها در ۸ حرکت جابه‌­جا می­‌شوند. ممکن است سر بیمار را به جلو و عقب حرکت داده یا بچرخانند و با این حرکات، تنظیم بهتر انجام شود.

انقباض دستی ناحیه گردنی

انقباض دستی ناحیه گردنی

انقباض دستی ناحیه گردنی می‌­تواند بر روی بیمار، چه به حالت خوابیده چه نشسته انجام گیرد، هر کدام که راحت‌­تر است. بعضی اوقات فرد ممکن است روی شکم دراز بکشد که خیلی مرسوم نیست. وقتی بیمار آرام است، کایروپرکتیک گردن را به جلو و عقب برده تا به ستون فقرات کشش داده، زوایا را تغییر دهد و در حین کار مطمئن شود که بیمار راحت است و درمان اثر قابل قبول دارد. این درمان می‌­تواند تحرک‌­بخشی به ناحیه گردنی همزمان انجام شود تا نتیجه بهتری به دنبال داشته باشد.

پایین آوردن ناحیه گردنی

پایین آوردن ناحیه گردنی

در حالی که بیمار درازکش است، چه به طرفین چه روی شکم، این درمان انجام می­‌گیرد. از تجهیزاتی که به شل شدن ماهیچه‌­ها کمک می­‌کند و برد حرکات را افزایش می‌دهد استفاده می­‌شود. بیمار روی میز مخصوصی می­‌خوابد که قسمتی برای پایین آوردن سر دارد. این قسمت به تخت قفل شده است و کایروپرکتیک روی ستون فقرات فشار می­‌آورد تا زمانی که این قسمت رها شود. سر بیمار تدریجا پایین آمده و به کاهش حرکات محدود و ثابت بدون حرکات تند کمک می­کند. گردن در حین این درمان چرخشی ندارد که احتمال صدای ترق و تروق به دلیل هوای ایجاد شده در حین حرکت را کاهش دهد.

تکنیک دور کردن انحناء

تکنیک دور کردن انحناء

تکنیک دور کردن انحناء روشی است که درد پشت و گردن را با کشش ملایم پشت درمان می­‌کند. کایروپرکتیک پشت را کشیده تا ستون فقرات را تنظیم کند تا به درمان دیسک دچار فتق کمک کند. منحرف کردن انحناء شامل وارد کردن فشاری ملایم به قسمت تحتانی ستون فقرات با حرکات آرام مثل تاب دادن انجام می­شود.

روش‌­های درمانی که دکتر کایروپرکتیک برای مشکلات گردن استفاده می­‌کند:


روش‌های درمانی که دکتر کایروپرکتیک برای مشکلات گردن استفاده می‌کند

وقتی به دنبال درمان توسط کایروپرکتیک هستید، لازم است از تکنیک­‌های مختلف و کاری که می‌خواهید بکنید اطلاع داشته باشید. اینجا ۵ تکنیک رایج برای درد پشت و گردن معرفی می­شود.

تنظیمات ثابت شدن

یکی از رایج­ترین انواع تکنیک‌­های کایروپرکتیک تنظیمات با ثابت شدن است که در تشخیص و ثابت کردن موارد خاص استفاده می‌شود.

هدف یک کایروپرکتیک قرار دادن موفقیت‌­آمیز نقطه مشکل‌­دار در طول ستون فقرات و تنظیم کردن آن است. در این مورد، تنظیم کردن شامل تحلیل کامل محل ستون فقرات و تنظیم آن به منظور کاهش درد و تورم در محل­‌های آسیب‌­دیده انجام خواهد گرفت.

تکنیک‌­های متنوع

تکنیک‌های متنوع

تقریبا محبوب­‌ترین درمان تنظیم در میان کایروپرکتیک­‌ها تحت عنوان تکنیک گوناگون مطرح می‌­شود. هنگامی که شما به دنبال رهایی آنی از درد گردن پی یک کایروپرکتیک هستید، این تکنیک کمک خواهد کرد.

این تکنیک راهی برای تنظیم دیسک کمر دچار فتق است که عامل عمده درد گردن است. این روش به مفاصل بیرون‌­زده که برای بهبود عملکرد به حالت اولیه برگردانده می­‌شوند، مربوط می­‌شوند.

تکنیک لوگان

تکنیک لوگان

تکنیک لوگان شکلی از تنظیم کایروپرکتیک است که شامل وارد کردن فشار به ستون فقرات است. این فشار ملایم به تنظیم استخوان‌­ها در ستون فقرات کمک کرده و به کاهنده سردرد و میگرن معروف است. این تکنیک همچنین برای کاهش تنش و اضطراب در هنگام بازگردانی تعادل استفاده می­شود.

دور کردن انحناء

دور کردن انحناء

یکی از تکنیک‌­های کمتر رایج منحرف کردن انحناء نامیده می­شود که تنظیمی است برای درمان کج­شدگی تیره پشت از پهلو، درد مفاصل و شرایط دیگری که گردن درد ایجاد می­کند. با این تنظیم، کایروپرکتیک پشت را کشیده و ستون فقرات را تنظیم می­کند که باعث درمان دیسک دچار فتق می­شود. این منحرف کردن انحناء در مقیاس درمانگاهی، روشی اثبات­‌شده برای درمان بیماری خاص پشت مثل درد مفصل بین مهره‌­ای است.

درمان بافت نرم

درمان بافت نرم

تکنیک بافت نرم یک ماساژ درمانی پیچیده بافت نرم است که روی ماهیچه‌­ها و رباط با قرار دادن مستقیم در مقابل ستون فقرات تمرکز دارد.

درمان بافت نرم برای محل‌­های مفاصل متورم، بافت‌­های آسیب­‌دیده و هر جراحت از بین­‌ برنده­ایی که ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد انجام شده و جریان و گردش خون را بهبود می‌­بخشد.

تکنیک گراستون

تکنیک گراستون

این درمانی یدی است که با یک حرکت ریز کوچک که به بهبود آسیب­‌های گردنی سرعت می‌­بخشد، استوار است. این تکنیک به بهبود برد حرکتی کمک می­کند و خصوصا برای بافت­‌های نرم آسیب‌­دیده موثر است.

تکنیک تامپسون

تکنیک تامپسون

این تکنیک از یک میز تشک­دار برای تسهیل در تنظیمات به روشی که برای هردوی کایروپرکتیک و بیمار راحت­‌تر است بهره می‌­برد. یک سیستم تحلیلی و روشی برای اصلاح و ثابت کردن کل ستون فقرات است.

تکنیک فعال­‌ساز

تکنیک فعال‌ساز

یک دستگاه کامپیوتری کوچک معروف به “فعال‌­ساز” معمولاً توسط کایروپرکتیک برای وارد کردن ضربه‌­ای نرم به منطقه درد یا قسمت‌‌های مهره‌­ای ستون فقرات استفاده می‌­شود. این دستگاه فنری برای تنظیم آهنگ سیستم عصبی استفاده می­شود و می­‌تواند برای درمان موارد متعددی از سردردها تا درد در بافت­‌های تحتانی استفاده شود.

عوارض جانبی تنظیم گردن با تکنیک‌­های کایروپرکتیک


عوارض جانبی تنظیم گردن با تکنیک‌های کایروپرکتیک

احتمال اندکی وجود دارد که تنظیمات گردن:

 • هنگامی که دیسک‌­های ستون فقرات حرکت کرده و جابه‌­جا می­‌شوند، منجر به دردناکی ماهیچه شود.
 • ایجاد سفتی در سیاهرگ‌­ها کند.
 • دیسک فتقی را بدتر کند. (اگر دیسک دچار فتق دارید و به دنبال درمان یدی ستون فقرات هستید، با یک متخصص اعصاب مشورت کنید)
 • به دلیل ترک استخوان، پوکی یا استخوان­‌های خیلی شکننده­ توسط کایروپرکتیک نباید درمان انجام شود.
 • باعث شکسته، فلج شدن یا مشکلات جدی مشابه در حادترین موارد شود.

البته تنظیمات با استفاده از تجهیزات توسط کایروپرکتیک­‌های متخصص ستون فقرات فوقانی نسبت به کایروپرکتیک‌­های معمولی گردن خیلی ایمن‌­تر و دقیق‌­تر است.

سوالات متداول


کایروپرکتیک چگونه گردنتان را تنظیم می­‌کند؟

کایروپرکتیک به آرامی گردنتان را کشیده و با این کار ستون فقرات گردنی اغلب از زاویه بین انحناء (به سمت جلو) و کشیدگی (به سمت عقب) متفاوت است که این امر بر اساس راحتی و جستجو برای زاویه مناسب به منظور کاهش موثر گرفتگی انجام می­‌گیرد.

کایروپرکتیک‌­ها از کجا می­‌دانند کجای گردن را تنظیم کنند؟

با استفاده از دستانشان، کایروپرکتیک‌­ها پاسخ بیمار را به فشار و دستکاری بررسی کرده تا نقاط مشکل­‌دار را بیابند. کایروپرکتیک‌­ها همچنین به برد حرکتی شما نگاه کرده و اطلاعاتی را برای تصمیم­‌گیری به دست می­‌آورند که به منظور داشتن احساس بهتر نیاز به کار روی کدام نقطه بدنتان می‌­باشد.

چرا بعد از کایروپرکتیک احساس بدتری دارم؟

رایج­ترین عکس‌­العمل به تنظیم، درد در ماهیچه‌­ها و پشت است. این امکان وجود دارد که ماهیچه­‌های شما به وضعیت نامطلوب پشتتان عادت کرده باشد یا توسط آسیب ضعیف شده باشد و به این سیستم‌­ها در حال از هم گسیختن هنگامی که بدنتان به فرم مناسب برمی‌­گردد، واکنش نشان دهد. این تغییرات باعث می­‌شود مفاصل به اندازه ماهیچه‌­ها درد بگیرد.

­چرا تنظیم گردن حس خوبی را به همراه دارد؟

مغز شما اندورفین ترشح کرده که حس لذت و سرخوشی می­‌دهد. این مواد همچنین می­‌توانند به انسداد سیگنال‌­های درد کمک کرده و بعد از تنظیم برای مدتی طولانی دوام بیاورند که به ادامه احساس خوب کمک کند. این دلیل اساسی برای این حس خوب است.

بعد از تنظیم گردن توسط کایروپرکتیک چه باید کرد؟

بعد از تنظیم، شما می­‌خواهید بدنتان بلافاصله به همان شرایطی که داشت برگردد. از نشستن طولانی بپرهیزید و اگر مقدور است از تحرک‌­پذیری که درمانتان ایجاد کرده است با پیاده روی طولانی و دوچرخه‌­سواری لذت ببرید.

چه زمانی باید درمان کایروپرکتیک را متوقف کنید؟

به طور کلی، توصیه می­شود درمان کایروپرکتیک را متوقف کنید اگر یکی از موارد زیر اتفاق افتاد:

 1. درد افزایشی-ناراحتی ملایمی بعد از درمان یدی ابتدایی بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه طبیعی است. (همانند شروع یک تمرین ورزشی جدید)
 2. عدم بهبود در طول ۲ الی ۴ هفته
 3. محو شدن علائم

چند مرتبه باید از تنظیم گردن استفاده کنم؟

اگر تنظیم گردن را به دلیل جراحت حاد که اخیرا اتفاق افتاده است دریافت می­‌کنید، انتظار می‌­رود که یک یا دوبار در هفته برای شروع و یک بار در هفته برای هفته‌­های آتی تا زمانی که بهبودی کامل حاصل شود، پیش کایروپرکتیک بروید.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک