علت کمردرد در مردان چیست (بلند کردن اجسام سنگین، سیگار و …)

تاریخ: ۶ آذر ۱۴۰۲

بیشتر دلایل درد کمر در زنان و مردان مشترک است اما برخی از آن‎ها منحصر به مردان است. مثل بلند کردن اجسام سنگین در محل کار، ورزش نکردن، اضافه وزن. در برخی موارد درد کمر در مردان یک بیماری محسوب نمی‎شود. درد کمر در مردان شاید نشانه یک مشکل اساسی باشد. این درد ممکن است به دلایل زمینه ای حاد و مزمن باشد. کمر درد حاد ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. اگر درد بیشتر از سه ماه طول بکشد به آن کمرد درد مرمن می‎گویند. اگر درد حاد کمر درمان نشود به یک درد مزمن تبدیل می‎شود.

برخی از دلایل درد کمر شایع هستند اما برخی دیگر به ندرت دیده می‎شوند. همچنین عوامل خطرناک دیگری وجود دارد که در مردان شایع‎تر است. در این مقاله به دلایل درد کمر در مردان و روش‎های درمان آن می‎پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان مناسب کمردرد در مردان و یا برای رزرو نوبت در مرکز جامع توانبشخی امید با شماره تلفنهای ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ و ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

دلایل درد کمر در مردان


موارد زیر از علت‎های رایج درد کمر در آقایان می‎باشد:

نشستن پشت میز

در دنیای کاری امروزه نشستن پشت میز بسیار رایج است. مردانی که شغل اداری دارند و باید پشت میز بنشینند بیشتر دچار درد کمر می‎شوند. خم شدن روی صفحه نمایش کامپیوتر فشار بیشتری به کمر وارد می‎کند و ستون فقرات را از حالت تعادل خارج می‎کند.

برداشتن وزنه های سنگین

برخی از زنان هم وزنه‌های سنگین را بلند می‌کنند، اما درد کمر در مردان رایج‌تر است. برخی افراد فکر می‌کنند که با روش صحیح وزنه‌های سنگین را بلند می‌کنند، اما برداشتن اجسام سنگین با پشت از پاها راحت‌تر است. برداشتن وزنه، به‌ویژه اگر وزنه سنگین باشد، ممکن است فشار و تنش زیادی را به کمر وارد کند. این مشکل نیز در مشاغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارند، رخ می‌دهد. بلند کردن اجسام سنگین ممکن است شما را در معرض خطر آسیب به کمر قرار دهد.

وضعیت نامناسب بدن

شانه های خمیده به انحنای طبیعی ستون فقرات آسیب می‎زند. هنگامی که حالت طبیعی و منحنی اس شکل بالای ستون فقرات دچار پیچیدگی شود فشار بیشتری به کمر وارد می‎کند. در هر حال فشار روی کمر باعث درد کمر هم در زنان و هم در مردان می‎شود.

چاقی

تحمل وزن اضافه بدن توسط پشت باعث خستگی، فشار و ضعف عضلات پشت می‎شود و در نهایت منجر به درد کمر می‎شود. درصد چاقی در مردان نسبت به زنان بیشتر است و تعداد بیشتری از آقایان به علت داشتن اضافه وزن دچار درد کمر می‎شوند.

استرس

اکثر مردانی که دچار هر میزانی از استرس هستند برای مدیریت آن مشکل دارند. این افراد برنامه خواب مناسبی ندارند، خیلی کم ورزش می‎کنند یا اصلا ورزش نمی‎کنند. استرس ماهیچه ها را سفت می‎کند و باعث درد کمر می‎شود.

افزایش سن

افزایش سن باعث ضعف عضلانی، پوکی استخوان و فرسایش اسخوان‎ها می‎شود. تاثیر این تغییرات بر عضلات و استخوان‎ها باعث درد می‎شود. افزایش سن همچنین باعث فرسایش دیسک‎های بین مهره‎ای می‎شود در نتیجه رطوبت آن‎ها از بین می‎رود، به این بیماری اسپوندیلوز می‎گویند. ایجاد درد در قسمت بالا، وسط یا پایین پشت به محل فرسایش بستگی دارد.

سن و کمردرد مردان

فتق دیسک یا دیسکهای فرسوده

فتق دیسک: هنگامی که دیسک بین مهره ای از فضای معمول خود خارج ‎شود و به نخاع یا عصب فشار می آورد و باعث علائم درد کمر می‎شود. در چنین مواردی ممکن است دردکمر بسیاری شدید باشد. اگر این مشکل در ناحیه لومبوساکرال اتفاق بیفتد می‎تواند روی اعصاب فشار وارد کند و باعث ایجاد عصب سیاتیک شود که از پایین کمر به سمت اندام‎های تحتانی می‎روند. این وضعیت می‎تواند باعث سوزن سوزن شدن و بی حسی ساق پا و پایین پا شود.

یکی از علت‎های اصلی دیسک کمر در مردان بلند کردن اجسام سنگین و اعمال فشار به ستون فقرات در محل کار است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

این وضعیت به دلیل التهاب شدید مفاصل بین ستون فقرات و لگن ایجاد می‎شود. اگر این بیماری درمان نشود باعث ترکیب شدن مهره ها در یکدیگر می‎شود. این بیماری برخلاف انواع دیگر درد کمر به دلیل افزایش سن اتفاق نمی یافتد. این مشکل می‎تواند از سن هفده سالگی شروع شود و بین مردان شایع‎تر از زنان است.

بیماری یا کسالت 

در ادامه مطالب به برخی از مشکلاتی اشاره می‎کنیم که از علائم درد کمر هستند، اما این علائم علت اصلی درد کمر در مردان نیستند. این موارد شامل:

سنگهای کلیه

تخمین زده می‌شود که حدود نود و پنج درصد از مردانی که سابقه خانوادگی سنگ کلیه دارند، احتمالاً دچار این مشکل می‌شوند. سنگ کلیه زمانی تشکیل می‌شود که بدن غذا را به یک تکه کریستال جامد (سنگ کلیه) تبدیل می‌کند. وجود این سنگ می‌تواند بسیار دردناک باشد. درد کمر ناشی از سنگ‌های کلیه یکی از شایع‌ترین دردهای کمر است. درمان موفقیت‌آمیز با از بین بردن سنگ‌ها انجام می‌شود نه با استراحت کردن که فقط عضلات را خسته می‌کند. سنگ‌ها با توجه به نوع آن‌ها (کلسیم، اسیداوریک، استروتیت یا سیستین) درمان‌های مختلفی دارند، بنابراین برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات پروستات

بزرگ شدن پروستات، عفونت یا حتی یک مشکل جدی‎تر (ازجمله سرطان پروستات) می‎تواند باعث درد کمر در مردان شود. پی بردن به اینکه دقیقا چه زمانی مشکل پروستات علت درد کمر است، دشوار است؛ بنابراین بهتر است برای تشخیص دقیق مشکل به پزشک مراجعه کنید.

سرطان

به دلیل نزدیکی انتهای ستون فقرات به بسیاری از اندام‎های حیاتی بدن، انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که می‎تواند باعث درد کمر شود. در نتیجه دردهای متفاوتی در کمر ایجاد می‎شود. دردی که به طور پیوسته افزایش می یابد بدون اینکه تحت تاثیر وضعیت بدن (درحال استراحت یا در حال حرکت) قرار بگیرد و در شب بدتر شود، شایع‎ترین نشانه سرطان است.

عفونت ستون فقرات 

تشخیص دادن عفونت کار بسیار سختی است، به خصوص چون عفونت می‎تواند در یک جای دیگر تشکیل شود و به راحتی بر ستون فقرات تاثیر بگذارد. این وضعیت، دردی بسیار عمیق و مداوم دارد اما می‎تواند به راحتی توسط پزشک درمان شود.

آنوریسم شکمی 

این بیمار بیشتر در افراد مسن، افراد دارای اضافه وزن یا افراد سیگاری اتفاق می یافتد. به بزرگ شدن بلافاصله یک شریان بزرگ در کنار ستون فقرات آنوریسم شکمی گفته می‎شود.

کم خونی

درد کمر یکی از شایع‎ترین و ابتدایی ترین علائم کم خونی و فقر آهن است. آهن همراه با ویتامین سی برای تشکیل بافت همبند و کلاژن لازم است و باعث استحکام بافت‎های عضلانی می‎شود. عضلات کمری ساکرال بیشترین بار را در بین تمام عضلات تحمل می‎کنند و اولین عضلاتی هستند که در اثر درد دچار ضعف می‎شوند:

چگونه درد کمر را درمان کنیم


به طور کلی اهداف درمانی درد کمر شامل اصلاح هرگونه مشکل جسمی، بهبود علائم و جلوگیری از مشکلات بعدی است. روش دقیق دستیابی پزشکان به این اهداف به علت اصلی درد کمر بستگی دارد. پزشکان اغلب در ابتدا درمان‎های محافظه کارانه را شروع می‎کنند که عباتند از:

  • استراحت: از انجام دادن هر فعالیتی که باعث درد کمر می‎شود اجتناب کنید. قبل از شروع مجدد این فعالیت‎ها به خودتان زمان بدهید تا بهبود یابید. ممکن است رسیدن به بهبودی کامل چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
  • یخ: هر روز برای مدت کوتاهی روی پشتتان کیسه یخ بگذارید تا باعث تسکین التهاب و درد شود.
  • گرما: برخی از افراد گرما را برای تسکین درد کمر آرامبخش‎تر و موثرتر می‎دانند.
  • مسکن‎های بدون نسخه: داروهای ضد التهابی غیر استروییدی درد و تورم ناشی از آسیب‎های جزیی را درمان می‎کنند. استامینوفن (تیلنول) می‎تواند درد را کاهش دهد اما به کاهش التهاب کمکی نمی‎کند.
  • بک بریس‎های پشتی که برای حمایت و ثابت نگه‎داشتن کمر به دور کمر و شکم پیچیده می‎شوند.

درمان کمردرد مردان

فیزیوتراپی باعث تقویت ماهیچه‌های پشت، ماهیچه‌های میانی، و همچنین بازگرداندن عملکرد آنها می‌شود و به شما یاد می‌دهد که چگونه مراقب کمر خود باشید. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند به شما آموزش دهند که با انجام حرکات کششی خاص، درد کمر را کاهش دهید. ورزش می‌تواند عضلات میانی، عضلات شکم، عضلات پشت، و عضلات لگن را تقویت کند و باعث تسکین و پیشگیری از درد کمر شود.

هنگامی که درمان‌های غیر از جراحی به مشکل شما کمک نمی‌کنند، پزشکان ممکن است استفاده از کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا تزریقی را تجویز کنند. اگر علیرغم انجام درمان‌های غیر از جراحی، درد کمر به مدت شش ماه تا یک سال ادامه یابد، ممکن است برای درمان آن به جراحی نیاز داشته باشید. بعد از اینکه پزشک علت درد را تشخیص می‌دهد، جراحی هم می‌تواند یکی از گزینه‌های درمان باشد؛ به عنوان مثال، تعویض دیسک و فیوژن ستون فقرات.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک