درد پاشنه پا: علت، علائم و درمان آن

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

هر ۲ کیلومتری که راه میروید، معادل ۶۰ تن فشار به پاهایتان وارد میشود. پاهای شما میتوانند بار زیادی را تحمل کنند، اما فشار بیش از حد، آن ها را فراتر از میزان تحملشان پیش میبرد. هنگامی که در زمان انجام بازی های ورزشی پاهایتان را روی سطوح محکم می کوبید و یا کفش هایی به پا میکنید که بافت های حساس را اذیت میکنند، ممکن است دچار درد پاشنه پا شوید، که این رایج ترین مشکلی است که روی پا و مچ پا اثر میگذارد.

درد پاشنه پا معمولا به طور خود به خودی بدون عمل جراحی بهتر خواهد شد، البته درصورتی که به قدر کافی آن را استراحت دهید. با این حال بسیاری از افراد تلاش میکنند تا نشانه های اولیه درد پاشنه پا را نادیده بگیرند و به انجام فعالیت هایی که مسبب نشانه ها بوده اند، ادامه دهند.

هنگامی که شما به استفاده از پاشنه پایی که درد دارد ادامه میدهید، فقط باعث بدتر شدن آن میشود و ممکن است تبدیل به وضعیتی مزمن شود که منتج به مشکلات بیشتری میشوند.

درد پاشنه پا از کجا آغاز میشود؟


شما ممکن است درد، سوزش یا حساسیت و تحریک پذیری را در هرجایی از پاشنه پا تجربه کنید. به طور معمول درد پاشنه پا را در این نقاط تجربه میکنید:

 • پشت پاشنه پا
 • زیر پاشنه پا
 • خود استخوان پاشنه پا

درد پشت پاشنه پا

مشکلات عدیده ای میتوانند عامل ایجاد درد در پشت پاشنه پا باشند:

تاندونیت آشیل

تاندون آشیل، یک ساختار فیبری است که عضله قسمت پشتی ساق پا را به استخوان پاشنه پا اتصال می‌دهد. این تاندون، بلندترین و قوی‌ترین تاندون در بدن محسوب می‌شود. افراد فعال مانند دوندگان و بازیکنان بسکتبال بیشترین احتمال برخورد با تاندونیت آشیل را دارند. این آسیب ناشی از استفاده زیاد پا، باعث التهاب تاندون می‌شود. تاندونیت ممکن است باعث درد، ورم، سفتی و یا خشکی در ناحیه پشت پاشنه پا گردد.

بورسیت (آماس کیسه مایع مفصلی)

بورسیت هنگامی اتفاق می افتد که کیسه حاوی مایع مفصلی (بورسا) ورم میکند. این کیسه ها برای مفاصل به عنوان بالشتک عمل میکنند که اجازه حرکت مایع را میدهند. شما ممکن است نوعی حساسیت و تحریک پذیری و احساسی مانند کبودی را پشت پاشنه پای خود تجربه کنید.

تغییر شکل هگ لاند

التهاب و ناراحتی و اذیت شدن پا به طور مزمن ممکن است موجب بزرگ شدن یک برآمدگی استخوانی (برامدگی کفش میخی) در پشت پاشنه پا بشود. کفش هایی که پاشنه های بلندتری دارند مانند کفش های پاشنه میخی، میتوانند باعث ایجاد این برآمدگی و بدتر شدن درد بشوند.

بیماری سور (آپوفیزیت پاشنه ای)

بیماری سور یک عامل رایج و تکرار شوند درد پاشنه پا در کودکان فعلا سنین بین ۸ تا ۱۴ سال است. کودکانی که در فعالیت هایی شرکت میکنند که نیازمند دویدن و پریدن های زیاد است، بیشتر در معرض این مشکل قراردارند. فعالیت ورزشی افزایش یافته باعث ناراحتی و اذیت شدن صفحه رشد در پشت پاشنه پا میشود.

درد زیر پاشنه پا

مشکلاتی که باعث ایجاد درد زیر پاشنه پا میشوند شامل موارد زیر هستند:

کبودی استخوان (کوفتگی)

پا گذاشتن بر روی یک شی سخت و سفت میتواند منجر به کبود شدن لایه چربی زیر پاشنه پا شود. ممکن است تغییر رنگ مشاهده نکنید، اما پاشنه پایتان احساس تحریک پذیری و حساسیت در هنگام راه رفتن خواهد داشت.

موبرداشتگی نیز، علاوه بر بیمار سور، ممکن است باعث درد در تمامی قسمت پشتی پاشنه پا در زیر، پشت و کنار پاشنه پا شود

فاشئیت کف پا

فاشیئیت کف پا تاکنون به عنوان عامل اصلی درد پاشنه پا شناخته شده است. این وضعیت در ایجاد درد ناحیه پاشنه پا نقش داشته و زمانی اتفاق می‌افتد که فاسیا، به عنوان بافت متصل‌کننده از نقطه انتهایی پا (سطح کف پا)، پارگی یا کشیدگی می‌کند. افراد فعالیت‌هایی مانند دویدن و پریدن را بیشتر انجام می‌دهند، بیشتر در معرض این وضعیت دردناک قرار دارند. استفاده از تردمیل‌ها و تمرین در سطوح سخت مانند آسفالت نیز جزء عوامل رایجی است که می‌توانند این وضعیت را تحریک کنند و آزاردهنده باشند.

خار پاشنه پا

فاشئیت کف پای مزمن ممکن از باعث رشد استخوان روی استخوان پاشنه پا (خار پاشنه) شود.

خار پاشنه معمولا دردناک نیست، گرچه برخی افراد احساس درد میکنند. اغلب عوامل ایجاد کننده درد در پا عوامل مکانیکی مربوط به کشیدگی عضله، آسیب و یا مشکلات درون ساختار استخوان هستند.

 عوامل خطرآور برای درد پاشنه


هر آنچه که میزان زیادی از فشار و کشیدگی را به پاهای شما تحمیل کند میتواند باعث ایجاد درد پاشنه پا شود. طرز راه رفتن (مکانیک پا) و شکل پا (ساختار پا) نیز جزو عوامل هستند.

در صورت وجود عوامل زیر ممکن است شما در معرض بیشتری نشبت به درد پاشنه پا قرار بگیرید:

 • چناچه دارای اضافه وزن هستید (دارای مرض چاقی هستید)
 • دارای آرتروز پا و مچ پا، کف پای صاف و یا قوس بیش از حد پا هستید
 • اگر برای ورزش کردن زیاد میدوید یا میپرید
 • چنانچه زمان زیادی را سرپا می ایستید خصوص بر روی زمین های آسفالتی
 • اگر کفش های نامناسبی میپوشید که از قوس پا به خوبی محافظت و حمایت نمیکنند و/ یا فاقد لایه ی زیرین مناسب هستند.

علائم درد پاشنه پا


علائم درد پاشنه پا بستگی زیادی به عامل ایجاد کننده درد دارند. علاوه بر درد شما ممکن است موارد ذیل را نیز تجربه کنید:

 • رشد بافت استخوانی روی پاشنه پا
 • تغییر رنگ (کبودی یا قرمزی)
 • سفتی و سخت شدگی
 • ورم
 • حساسیت
 • احساس درد پس از بلند شدن از وضعیت نشسته و یا وضعیت در حال استراحت

تشخیص درد پاشنه پا


فردی که مراقبت های مربوط به سلامتی و بهداشت شما را انجام میدهد، علائم شما را ارزیابی خواهد کرد و یک سنجش فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین ممکن است عکس اکس-ری برای بررسی آرتریت، شکستگی استخوان، تراز استخوان و آسیب در مفاصل، گرفته شود. به ندرت ممکن از نیاز به گرفتن ام آر آی و یا سونوگرافی داشته باشید. این موارد اخیر میتوانند مشکلات مربوط به بافت های نرم را نشان دهند چیزی که در اکس ری مشخص نمیشود

تشخیص درد پاشنه پا

درمان یا مدیریت درد پاشنه پا


اغلب مشکلاتی که باعث ایجاد درد پاشنه پا میشوند در طول زمان با به کارگیری درمان هایی به غیر از عمل های جراحی بهبود میابند. درمان ها بر روی تسهیل و کاهش درد و التهاب به وسیله بهبود بخشیدن به انعطاف پذیری پا و به حداقل رساندن فشار و کشیدگی بر روی پاشنه پا تمرکز دارند.

تزریقات

استفاده از هورمون استروئید میتواند منجر به کاهش درد و ورم گردد. تزریق استروئید در کمترین موارد به منظور حل مشکلات تاندون نظیر تجویز گردد، اما بدون شک، در مواردی همچون فاشیئیت کف پا و بورسیت، می‌تواند به تسکین این مشکلات کمک کند.

دستگاه هایی ارتودیک

کفی های طبی (ارتودیک) میتوانند فشار را روی پاشنه پا خارج کنند. بعضی از اشخاص با پوشیدن آتل هنگام شب احساس راحتی و آسودگی میکنند، خصوصا اگر دچار درد صبحگاهی میشوند. بوت پیاده روی ممکن است برای علاوم شدیدتر ضروری باشد. همچنین ممکن است شما به تغییر کفشهایتان به کفشهایی که برای استفاده روزمره و ورزش کردن حفاظت و حمایت بیشتری را به عمل می آورند، نیاز داشته باشید.

تسکین دهندگان درد

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) ترکیب شده با پک های یخ درد و ورم را بهبود میبخشند

درمان فیزیکی (جسمی)

ماساژ دادن، درمان های فیزیکی و اولتراسوند درمانی میتوانند چسبندگی بافت نرم را از بین ببرند. این درمان ها ممکن است درد و التهاب را کاهش دهند.

تمرین های کششی

درمانگر فیزیکی شما قادر است به شما چگونگی انجام تمرین های کششی پاشنه پا را برای تاندون ها و عضلات سفت و منقبض را نشان دهد. بعضی از تمرین های تسکین دهنده درد پاشنه پا به شرح زیر است:

تمرین های کششی برای درد پاشنه پا

روی یک صندلی بنشینید، پایتان را مستقیما به سمت بیرون نگه دارید و در محل مفصل مچ پا خم کنید و کش بدهید. این کار را بر روی هر پا برای ۱۰ دفعه تکرار کنید.

رو به یک دیوار بایستید. پایی را که دچار درد پاشنه است پشت پای دیگر قرار دهید. زانوی جلویی را خم و پای پشتی را راست، درحالیکه پایتان روی زمین قرار دارد نگهدارید. باسنتان را به دیوار به سمت جلو بکشید تا زمانی که در قسمت پشت ساقه پایی که پایینتر قرار دارد احساس کشیدگی کنید، صبر کیند. این کار را برای ۱۰ دفعه تکرار کنید. چنانچه در هردو پا، درد پاشنه وجود دارد، هر دور ساق را بکشید.

استفاده از نوار

میتوانید برای حفاظت و حمایت از قوس یا پاشنه پا از نوار های ورزشی یا پزشکی استفاده کنید.

درمان برای بورسیت پاشنه پا

در صورتی که تمیز دادن بورسیت پاشنه پا به عنوان یک وضعیت مستقل و متمایز از فاشیئیت کف پا ممکن باشد، یک روش درمانی موثر می‌تواند استفاده از کفی‌های بالشتکی یا کاپ‌های پاشنه‌پا باشد. این اقدام می‌تواند با محدود کردن حرکاتی که ممکن است علت مشکلات مورد نظر شوند، به درمان و تسکین این وضعیت کمک کند.

آتل های شبانه

یک آتل شبانه ممکن است متناسب با قسمت پشتی ساق پا و پا (از انگشتان تا مچ) ساخته شود و در طول خواب پوشیده شود. این آتل فاسیای کف پا و تاندون آشیل را در وضعیتی دراز شده شب هنگام نگه میدارد و آن هارا کشش میدهد.

درمان های خانگی

مراقبت های خانگی میتوانند به رهایی از دردهایی که شدید نیستند کمک کنند، این روش های درمانی شامل موارد زیر هستند.

 • استراحت کردن: از دویدن و یا ایستادن برای مدت طولانی، راه رفتن بر روی سطوح سخت و سفت و هر فعالیتی که ممکن است به پاشنه های پا درد تحمیل کنند، جلوگیری و خودداری کنید
 • یخ: یک پک یخ را در پارچه بپیچید و روی محل دچار درد به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید، اما نه طور مستقیم روی پوست
 • کفش: کفش هایی که به متناسب هستند و به خوبی از پا حفاظت و حمایت میکنند بسیار حائز اهمیت هستند، به خصوص برای ورزشکاران
 • حمایت کنندگان پا: استفاده از کفش های صندل و کاپ های پاشنه میتوانند به از بین رفتن و تسکن علائم کمک کنند.

عمل جراحی

چنانچه هیچ راه حل دیگری افاقه نکند، جراح ممکن است فاسیای کف پا را از استخوان پاشنه پا جدا کند. این خطر وجود دارد که این اقدام قوس پا را تضعیف کند.

زمان مراجعه به پزشک


در صورتی که موارد زیر را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید همراه با ورم در نزدکی پاشنه پا
 • درد، بی حسی یا احساس مور مور شدن در پاشنه پا و تب
 • احساس درد در پاشنه پا و تب
 • دشواری در راه رفتن عادی
 • دشواری در خم کردن پا به سمت پایین یا استادن برروی نوک پنجه پا

شما باید برای مراجعه به پزشکی در صورت های زیر برنامه ریزی کنید:

 • درد پاشنه به مدت بیش از یک هفته ادامه پیدا کند.
 • درد پاشنه پا هنگامی که ایستاده نیستید یا راه نمیروید نیز همواره ادامه داشته باشد

پیشگیری


پیشگیری از درد پاشنه پا با کاهش فشار بر روی این قسمت از بدن مرتبط است که این امر شامل موارد زیر میشود:

 • پوشیدن کفش هنگامی که روی زمین سخت ایستاده اید نه آنکه پا برهنه روی این سطوح قرار بگیرید
 • نگهداشتن وزنی سالم برای بدن در جهت کاهش فشار روی پاشنه های پا
 • انتخاب کفش هایی که پاشنه شان از موادی ساخته شده باشد که بتوانند قدری از فشار را جذب کنند و یا آنکه از کفی های سفارشی (ارتودیک)
 • ازمتناسب بودن کفش ها و نداشتن پنجه و یا پاشنه های کهنه اطمینان حاصل کنید
 • از پوشیدن کفش هایی که به نظر محرک درد هستند خودداری کنید
 • چنانچه مستعد درد پاشنه پا هستید، ترجیحا به جای ایستادن بنشینید
 • به طور مناسب قبل از اقدام به ورزش کردن و انجام فعالیت هایی که ممکن است فشار زیادی روی پاشنه پاهایتان بگذارند، گرم کنید
 • برای انجام هر تمرین کفش های مناسب ورزشی بپوشید

 سوالات متداول


عوارض درد پاشنه پا چه چیز هایی هستند؟

درد پاشنه پا میتواند در توانایی شما برای گشت و گذار و جابه جا شدن، کار کردن، ورزش کردن و انجام وظایف و فعالیت های زورانه به طور کامل، دخالت داشته باشد. هنگامی که حرکت کردن دردناک میشود شما ممکن است کم تحرک. غیر متحرک شوید. یک سبک زندگی غیر فعال میتواند منجر به افزایش وزن شود. همچین ممکن است دچار افسردگی شوید زیرا نمیتوانید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید

در مورد درد پاشنه پا باید نگران چه چیزهایی باشم؟

اگر احساس درد و ورم شدید در نزدیکی پاشنه پایتان دارید.

اگر در خم کردن پای خود به سمت پایین، بلند شدن روی پنجه های پا و راه رافتن عادی ناتوان هستید.

درد پاشنه پا همراه با تب، بی حسی، احساس مور مور و گز گز در پاشنه پا.

درد شدی پاشنه پا بلافاصله پس از یک آسیب دیدگی.

در صورت مشاهده این موارد فورا باید به پزشک مراجعه کنید

آیا درد پاشنه پا یکی از علائم دیابت است؟

دیابت میتواند منجر به پا درد شود، خصوصا در مورد درد پاشنه پا ناشی از فاشئیت کف پا؛ اما اغلب درد های پاشنه پا نتیجه کارکشیدن بیش از حد از پا هستند

چرا پاشنه های پاهای من در صبح هنگام بیرون آمدن از تخت درد میگیرند؟

درد صبحگاهی، حاصل یک فشار ناگهانی روی فاسیای کف پا است چرا که پس از کوتاه و منقبض شدن در طول شب، کشیده میشود.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک