ماساژ درمانی کف پا

40

انعکاس درمانی (رفلکسولوژی) یک هنر باستانی است که برای درمان بیماران به کار گرفته می‌شده است. این شیوه درمانی توسط تحقیقات مدرن امروزی مورد حمایت قرار گرفته است. شما می‌توانید آن را یاد گرفته و به‌راحتی در خانه انجام دهید. انعکاس درمانی شامل اعمال فشار در مکان‌های خاص از بدن می‌شود، مانند پا، دست و گوش. این مناطق شامل عصب‌های محیطی هستند که به سیستم عصبی مرکزی متصل می‌باشند.  ماساژ این مناطق باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می‌شود، درنتیجه این روش می‌تواند از طریق فشار و لمس نقاطی از بدن، باعث از بین بردن درد و کاهش استرس شود.

کلینیک امید مجهز ترین درمان‌ها را برای اختلال‌های مربوط به پا یا پودیاتری را در اختیار دارد و  مشکلات مربوط به پا از جمله پینه، میخجه، ناخن در انگشت، صافی کف پا، واریس و حتی خارپاشنه و فاسیا با روش‌های مختلف درمان می‌کند. در کنار ابن بخش‌ها در صورت نیاز تمامی خدمات رفلکسولوژی یا ماساژ درمانی پا به بیماران ارائه می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 الی 15 می‌توانید با شماره‌ 09128444990 تماس بگیرید.

انعکاس درمانی چیست؟


انعکاس درمانی روشی است که از طریق اعمال فشار ملایم بر مناطق انعکاسی پا یا دست، باعث ایجاد یک حالت آرامش عمیق در برخی از مناطق بدن می‌شود. همچنین این روش باعث می‌شود فرایندهای ترمیمی بدن تحریک شوند. این شیوه طبیعی، درمانی بی‌خطر است و برای تمام سنین قابل استفاده می‌باشد. انعکاس درمانی می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد، باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما تقویت‌شده و کمک می‌کند تا از ذهنی آرام و بدنی سالم برخوردار گردید. این روش جزء درمان‌های طب جایگزین محسوب می‌شود که قرن‌ها برای کمک به مشکلات افراد استفاده می‌شده است. این روش ساده، فقط مربوط به مشکلات پا نمی‌شود، برای رفع بسیاری از اختلالات بدن مؤثر است. این روش با فرایندهای طب سوزنی در ارتباط است. انعکاس درمانی بر تحریک نقاط خاصی از بدن تمرکز دارد تا به‌وسیله آن بتواند، تعادل، آرامش و قدرت ترمیمی بدن را بازگرداند.

چگونه انعکاس درمانی از طریق ماساژ پا انجام می‌شود؟


دو شیوه اصلی در این خصوص وجود دارد:

 1. با توجه به نقاط دردناک و یا تحت‌فشار قرار گرفته، کل پا و مچ پا ماساژ و مالش داده می‌شوند. این نوع از ماساژ درمانی پا، شامل تکنیک‌های متعددی است و یک درمان جامع محسوب می‌شود. این روش می‌تواند در هر جلسه به مدت 60 دقیقه طول بکشد. این کار باید توسط متخصصین انعکاس درمانی یا درمانگران آموزش‌دیده انجام شود.
 2. با توجه به خواص درمانی نقاط انعکاسی، در این روش تنها نقاط خاصی از پا تحت ماساژ و یا فشار قرار می‌گیرند. این شیوه درمانی می‌تواند به‌تنهایی یا در ترکیب با سایر تمرینات درمانی شما انجام شود. در هر جلسه برای این روش حدود 5 الی 10 دقیق زمان در نظر می‌گیرند. این روش می‌تواند به‌راحتی توسط خودتان نیز انجام شود. این شیوه درمانی جزء روش‌های جامع درمانی “متی اسکات” است که آن‌ها را به‌طور منظم در برنامه درمانی خود بکار می‌گیرد.

چگونه این روش کار می‌کند؟


با تحریک مناطق خاصی از بدن به کمک ماساژ و یا اعمال فشار از طریق دست، انگشتان و شست خود، می‌توانید مناطق دیگر بدن خود را وادار به واکنش نمایید. به‌عنوان‌مثال، با کار بر روی نقاط انعکاسی مرتبط با سر (که در انگشت شست پا وجود دارند) شما می‌توانید فرایندهای ترمیمی بدن خود را فعال کنید، این کار می‌تواند باعث کاهش سردرد شما شود. پا و دست راست نماینده سمت راست بدن و پا و دست چپ نماینده سمت چپ بدن می‌باشند.

پا متداول‌ترین اندامی است که در این روش از آن استفاده می‌شود، زیرا که پزشکان احساس می‌کنند به‌طورمعمول پا بیشتر به درمان پاسخ می‌دهد تا دست. پا مناطق درمانی وسیع‌تری را دربر می‌گیرد، نقاط انعکاسی آن راحت‌تر شناسایی می‌شوند و به درمان حساس‌تر هستند چرا که آن‌ها معمولاً توسط کفش پوشش داده می‌شوند.

نقاط هدف برای ماساژ:

 • عضلات
 • تاندون‌ها
 • رباط‌ها
 • فاسیا یا فیبرهای عضلانی
 • پوست
 • مفاصل و یا بافت‌های همبند

ماساژ می‌تواند از طریق انگشتان دست، دست، آرنج، ساعد، زانو و پا انجام شود.

شش نقطه اصلی بر روی پای شما


 1. انگشت شست پا: با ماساژ دادن انگشت شست پا شما می‌توانید به کنترل اشتهای خود کمک کنید. درنتیجه همراه با ورزش مناسب، این کار می‌تواند در کاهش وزن شما مؤثر باشد.
 2. مرکز انگشت شست پا: این نقطه، دسترسی اصلی ما را به غده هیپوفیز فراهم می‌کند، غده‌ای که ترشح بسیاری از هورمون‌ها را کنترل می‌کند. اگر شما از عدم تعادل هورمون‌های خود رنج می‌برید، می‌توانید بر روی این ناحیه تمرکز داشته باشید.
 1. پایه انگشت شست پا: ماساژ این ناحیه همانند ماساژ غده تیروئید است، این کار می‌تواند به کاهش تنش و استرس شما کمک نماید. حتی اگر شما از استرس رنج نمی‌برید، بازهم ماساژ این ناحیه می‌تواند مفید و آرامش‌بخش باشد.
 1. مرکز پا: در مرکز پای شما تعدادی از اعصاب به هم می‌رسند، این اعصاب به دیافراگم شما مربوط می‌باشند. با ماساژ این منطقه شما می‌توانید به آسوده شدن بدن خود کمک نموده و استرس و تنش‌های خود را کاهش دهید. تکنیک و روش‌های زیادی وجود دارد که با بهره‌گیری از ماساژ، می‌توانید استرس‌های خود را کاهش دهید.
 1. لبه داخلی پا: این ناحیه از پا به غده آدرنال مربوط می‌شود و به همین دلیل با ماساژ این بخش از پای خود می‌توانید سطح انرژی خود را افزایش دهید.
 1. منطقه نزدیک به پاشنه پا: با تمرکز بر روی این منطقه شما می‌توانید سیستم دفع مواد زائد را فعال نماید، درنتیجه سموم بدن شما کاهش خواهند یافت.

41

مزایای انعکاس درمانی


آرامش‌بخش است

هنگامی که شما بعد از یک روز کاری سخت خسته شده‌اید و یا بعد از راه رفتن یک فاصله طولانی در پاها و بدنتان احساس درد می‌کنید، ماساژ پا می‌تواند سودمند بودنش را به شما ثابت کند. این کار باعث می‌شود اعصابی که تحت تنش قرار گرفته‌اند، آرام‌تر شوند. شما تغییر را حس خواهید کرد.

افزایش گردش جریان خون

در طی جلسات متعدد ماساژ درمانی پا، شما در پاها و سایر مناطق بدن خود، شاهد افزایش جریان خون خواهید بود.

مؤثر در کاهش درد

توسط ماساژ پا، مغز سیگنال‌هایی از طریق اعصاب دریافت می‌کند که منجر به ترشح اندورفین می‌شود. اندورفین به‌عنوان مسکن طبیعی بدن انسان عمل می‌کند و به همین دلیل باعث کاهش احساس درد در شما می‌شود.

 1. از طریق کاهش درد و افزایش روندهای ترمیمی، باعث افزایش بهبود شرایط بیمار بعد از عمل‌های جراحی می‌شود.
 2. درد را تسکین می‌دهد.
 3. تحریک عصب‌ها را بهبود می‌بخشد.
 1. تقویت کننده انرژی بدن

جلسات متعدد ماساژ درمانی کف پا می‌تواند به افزایش انرژی بدن کمک نماید. این کار از طریق تحریک و افزایش ترشح آدرنالین صورت می‌پذیرد، که در پی آن انرژی شما افزایش می‌یابد.

حذف سموم از بدن

استفاده از ماساژ درمانی انعکاسی پا، از طریق تقویت عملکرد مثانه و بهینه‌سازی عملکرد سیستم ادراری، باعث می‌شود تا سموم از بدن شما دور گردند.

چند وقت یک‌بار باید پای خود را ماساژ دهم؟


این موضوع واقعاً به عواملی مختلفی بستگی دارد ازجمله: سابقه پزشکی، وضعیت فعلی سلامتی شما و سن. بااین‌حال، حداقل می‌توانید، هر شب قبل از خواب از یک ماساژ سریع 10 دقیقه‌ای پا (هر پا 5 دقیقه) بهره‌مند شوید، کاری که توسط بسیاری از افراد انجام می‌شود.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک