گردن درد عصبی و راهکارهایی برای تسکین آن (ماساژ، حمام گرم و …)

تاریخ: ۶ آذر ۱۴۰۲

علت گردن درد عصبی چیست؟ وقتی احساس استرس یا اضطراب می‌کنید، بدن شما کورتیزول، هورمون استرس را ترشح می‌کند. این هورمون با بالا بردن فشار خون و انقباض عضلات بدن را برای مقابله با منبع استرس آماده می‌کند. استرس مزمن می‌تواند منجر به افزایش بیش از حد و پیوسته فشار خون و فشار عصبی مداوم روی عضلات شود. عضلات خشک می‌شوند و فرد احساس درد می‌کند. این روند می‌تواند منجر به بروز درد طولانی مدت اغلب در گردن، شانه‌ها یا کمر شود. درد و افزایش فشار خون نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خواب، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی شود.

متخصص طب فیزیکی در درمان فشار عصبی و اضطراب از رویکرد چند جانبه استفاده می‌کند. این متخصص با شما علائم را بررسی می‌کند و سپس یک برنامه درمانی شخصی برای شما ایجاد می‌کند. از تکنیک‌های مانند ماساژ یا حرکات کششی در طول جلسات درمانی برای کاهش فشار عصبی بر روی عضلات استفاده می‌شود. این اقدامات باعث تخلیه اسید لاکتیک انباشته شده در عضلات می‌شود و فشار خون را کاهش می‌دهد. همچنین، متخصص طب فیزیکی ممکن است با ارائه تمرینات، حرکات کششی، تکنیک‌های تنفسی، و تغییرات در سبک زندگی، تأثیرگذاری روی علت استرس و اضطراب مزمن را به شما آموزش دهد. این درمان‌ها ممکن است مزایای فوری و بلندمدتی را برای سلامت روانی به همراه داشته باشد.

عوامل متعددی می‌توانند احتمال بروز گردن درد را افزایش دهند. اگر گردن درد شدید است یا زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است، توصیه می‌شود به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید. مسائل دیگر مانند گردن درد، فتق دیسک، آرتروز گردن و سایر موارد همگی می‌توانند به شکل گردن درد ظاهر شوند اما نیاز به مداخله پزشکی دارند. مانند همیشه، اگر درد ناگهانی و شدید است در اسرع وقت به دنبال درمان باشید تا احتمال بروز آسیب کاهش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تشخیص و درمان گردن درد عصبی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید، با شماره تلفن‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس حاصل فرمایید.

دلایل گردن درد عصبی


به نظر می‌رسد علت اصلی درد گردن عصبی است. در لحظات بسیار تنش‌زا، عضلات شما بطور قابل توجهی منقبض می‌شوند. گاهی می‌شنوید افرادی نیاز به ماساژ کمر یا گردن برای رفع «گره» در عضلات خود دارند. این گره‌ها اغلب به دلیل فشار عصبی عضلانی ناشی از استرس شکل می‌گیرند. این فشار عصبی روی عضلات گردن، شانه‌ها و کمر را هدف قرار می‌دهد. هرچه اضطراب بیشتری داشته باشید، فشار عصبی ممکن است باعث بروز درد و ناراحتی بیشتری شود.

ذهنیت به ویژه در بیماران عصبی و مضطرب به معنی همه چیز است. بسیاری از افراد حتی اگر عصبی نباشند دچار ناراحتی عضلانی و خشکی در گردن خود می‌شوند. با این حال در افراد عصبی احتمال توجه و تمرکز روی این مشکل بیشتر است. متأسفانه، اضطراب باعث می‌شود افراد به طور ناخواسته بیشتر روی احساسات منفی تمرکز کنند. این حالت موجب می‌شود که در افراد فوق علی‌رغم شباهت ماهیت درد، گردن درد نسبت به افراد فاقد اضطراب شدیدتر احساس شود.

گردن درد عصبی فراگیر


به دلایل مشابه، گردن درد در افراد دچار مشکلات عصبی نسبت به افراد فاقد اضطراب شدیدتر احساس می‌شود. گردن درد خفیف تا متوسط بدون داشتن هیچ گونه مشکل سلامتی شایع است. این نوع گردن درد می‌تواند ناشی از نشستن کل روز روی صندلی، خوابیدن در موقعیت‌های ناراحت‌کننده، انداختن طولانی مدت سر به سمت پایین (به ویژه هنگام استفاده از تلفن‌های همراه)، عدم کشش و سایر موارد باشد.

 

گردن درد عصبی فراگیر

در صورتی که مشکلات عصبی و اضطراب وجود نداشته باشد، ممکن است درد گردن به عنوان یک درد معمولی، که معمولاً برای همه افراد رخ می‌دهد، بهبود یابد. با این حال، در مواردی که مشکلات عصبی و اضطراب وجود دارد، افراد ممکن است به ناراحتی‌های جسمی حساس‌تر باشند و قادر به تمرکز بر روی مسائل دیگر نباشند. افرادی که با حملات پانیک روبرو هستند، ممکن است تجربه ناراحتی‌های شدیدتری داشته باشند. تمرکز ذهنی بر روی گردن می‌تواند میزان درد را افزایش داده و احتمالاً وضعیت اضطراب و مشکلات عصبی را تشدید کند.

چگونه می‌توان گردن درد عصبی کنترل کرد


به طور کلی، زمانی که مشکلات عصبی باعث ایجاد گردن درد از طریق فشار عصبی روی عضلات می‌شوند، بهترین کار این است که ابتدا این فشار و سپس اضطراب را کنترل کنید. اکثر علائم عصبی شما را ملزم می‌کنند که به طور مستقیم به مشکل پاسخ دهید تا زمانی که مشکل از بین برود، اما فشار عصبی روی عضلات ماندگاری بیشتری دارد. این بدان معناست که احتمالاً به درمان‌های اضافی نیاز دارید. تعدادی از درمان‌های گردن درد عصبی عبارتند از:

داروهای مسکن 

داروهای مسکن بدون نسخه راه حلی مفید برای مبارزه با گردن درد هستند. حتی اگر گردن درد شما ناشی از فشار عصبی باشد، داروهایی مانند تیلنول به طور خاص برای کاهش چنین دردهایی تولید شده‌اند. این نوع دردها هنوز هم می‌توانند به خوبی به مسکن‌ها پاسخ دهند. شما نیز می‌توانید از این روش درمانی بهره‌مند شوید.

ماساژ

ماساژ یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش گردن درد عصبی است. می‌توانید ماساژ را شخصاً انجام دهید یا از فرد دیگری بخواهید که ماساژ را انجام دهد. هر تصمیمی که بگیرید، ماساژ دادن عضلات به صورت مؤثری به کاهش گردن درد عصبی در بدن کمک می‌کند. ماساژ درمانی به رفع برخی از فشارهای عصبی که باعث ایجاد ناراحتی عضلانی می‌شوند نیز کمک می‌کند.

 

ماساژ برای گردن درد عصبی

حمام/دوش آب گرم

گرما درمانی روشی مؤثر جهت بهبود گردن درد عصبی محسوب می‌شود. حمام یا دوش گرفتن با آب گرم تا زمانی که گرما را در عضلات خود احساس کنید بسیار مطلوب است. گرما عضلات را ریلکس می‌کند و این امر باعث می‌شود که فشار عصبی کاهش یابد. برای برخی افراد استفاده از آب گرم و/یا بخار گرم می‌تواند روشی مؤثر جهت تسکین گردن درد عصبی باشد.

ورزش

چنانچه حین ورزش درد شدیدی احساس نکنید، انجام تمرینات ورزشی می‌تواند علائم گردن درد را بهبود بخشد. دویدن و کشش تمرینات مناسبی برای گردن درد محسوب می‌شوند. با انجام منظم تمرینات ورزشی عضلات گردن تقویت می‌شوند و احتمال بروز خشکی گردن در زمان فشار عصبی و استرس کاهش می‌یابد.

تمرینات مناسب ورزشی باعث کاهش برخی علائم فشار عصبی و تأثیر آن‌ها بر بدن می‌شوند. همچنین باید وضعیت نشستن خود را اصلاح کنید، مرتباً کشش را انجام دهید و به خوبی استراحت کنید و خواب مناسبی داشته باشید. در صورت بروز فشار عصبی گردن درد مداوم ممکن است شدیدتر شود. بنابراین کاهش درد می‌تواند احتمال بروز گردن درد عصبی و خشکی عضلات را کاهش دهد. اما مطمئناً اگر فشار عصبی و اضطراب را برطرف نکنید، بسیاری از این علائم عود خواهند کرد. به طور کلی، با توجه به موارد فوق توصیه می‌شود استراتژی درمانی مناسبی را برای مدیریت صحیح مشکل خود برنامه‌ریزی کنید.

چگونه فیزیوتراپی می‌تواند گردن درد عصبی را از بین ببرد

بیشتر موارد درد گردن با استفاده از فیزیوتراپی قابل بهبودی هستند. متخصصان طب فیزیکی تمرینات متنوعی را به همراه روش‌های دیگر مانند درمان حرارتی به کار می‌برند. همچنین، آنها درباره قرارگیری مناسب بدن و روش‌های پیشگیری از تشدید درد عصبی گردن شما آموزش می‌دهند.

تقویت عضلات گردن می‌تواند حرکت را بهبود بخشیده و فشار بر ستون فقرات گردنی را کاهش دهد. تمرینات هوازی با شدت کم، از قبیل پیاده‌روی یا شنا، می‌توانند به بهبود درد عصبی گردن کمک کنند. این تمرینات ورزشی باعث تقویت جریان خون در عضلات گردن می‌شوند و به شل شدن آن‌ها و کاهش خشکی در منطقه کمک می‌کنند.

برخی از حرکات ورزشی مناسب برای تسکین گردن درد عصبی در این قسمت آورده شده‌اند:

کشش گردن با کمک دست

دستان خود را روی قاعده‌ی گردن قرار دهید به گونه‌ای که آرنج‌های شما در طرفین باشند. بلند شوید و یک نفس عمیق بکشید. سپس حین بازدم و در حالی که چانه خود را به سمت سینه می‌برید، آرنج‌ها را به سمت زمین بکشید. به آرامی و با استفاده از وزن دست و بازوها سر را پایین بیاورید و چند نفس عمیق بکشید.

 

کشش برای گردن درد عصبی

ایر دراپ

انگشتان خود را روی کمر قرار دهید، دستان خود را روی قسمت مناسبی از پایین کمر خود بگذارید و شانه‌ها را به سمت پایین و عقب بکشید. سپس گوش راست خود به سمت شانه راست نزدیک کنید و برای مدتی به اندازه چند دم و بازدم در این حالت بمانید. این تمرین را با سمت چپ نیز انجام دهید.

 

ایر دراپ برای گردن درد عصبی

خم شدن به جلو همراه با خم کردن سر

از قسمت لگن به صورت لولایی به جلو و به سمت زمین خم شوید. آرنج‌های مخالف را با دست‌های خود نگه دارید و اجازه دهید سر شما به سمت پایین خم شود. سر خود مانند زمانی که بله می گویید خم کنید. سپس سر خود را مانند زمانی که خیر می گویید تکان دهید.

 

خم شدن برای گردن درد عصبی

کشش گردن 

به صورتی اغراق‌آمیز سر خود را تکان دهید مانند زمانی که به شدت «بله» می گویید. سر خود را به سمت سقف بالا ببرید و تا آنجا که می‌توانید گردن خود را بکشید و به بالا نگاه کنید. سپس تا جایی که می‌توانید چانه خود را به سمت سینه پایین بیاورید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید.

 

کشش برای گردن درد عصبی

حرکت دایره‌وار گردن

با استفاده از چانه‌ی خود دایره‌ای را در فضا سه بار به راست و سپس سه بار به چپ بکشید.

 

حرکت دایره‌وار برای گردن درد عصبی

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک