علت داغ شدن و سوزش (گزگز) کف پا و بهترین درمان برای احساس گرفتگی و سنگینی کف پاها

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

احساس داغ شدن کف پا ممکن است خفیف و یا شدید باشد. در برخی از مواقع، داغی کف پا چنان شدید است که مانع از خواب شبانه می‌شود. علل شایع گزگز و داغ شدن کف پاها: آسیب عصب (نوروپاتی) دیابتی، تنگی کانال نخاع کمری، سندروم پای بی قرار، درگیری اعصاب محیطی می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تشخیص علت داغ شدن کف پاها و یا برای رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی، با شماره تلفن‌‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس حاصل فرمایید.

علل داغ شدن (گزگز و مور مور شدن یا بی حسی) کف پا چیست؟

بیماری‌های مختلفی می‌توانند باعث بروز علائمی مانند احساس گزگز و سوزش کف پا شوند.

نوروپاتی

نوروپاتی محیطی ناشی از آسیب به رشته‌های عصبی ایجاد می‌شود. اعصاب آسیب‌دیده سیگنال‌های درد را به مغز منتقل می‌کنند، که در نتیجه فرد مبتلا به این بیماری درد را احساس می‌کند. اعصاب پا به عنوان اولین اعصابی که در نتیجه نوروپاتی آسیب می‌بینند، باعث ایجاد حس گزگز در پاها می‌شوند. در برخی موارد، این وضعیت می‌تواند منجر به هایپراستزی شود که حساسیت شدیدی در پاها ایجاد می‌کند. درد ناشی از نوروپاتی می‌تواند متنوع و شدید یا خفیف باشد. دلایل شایع بروز نوروپاتی شامل دیابت، مصرف مضر الکل، بیماری لایم، عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها، کمبود ویتامین (مانند ویتامین B12 یا B6) و سندروم گیلن-باره می‌باشند.

سندروم پای بی‌قرار 

داغ شدن کف پا در برخی از مواقع می‌تواند در اثر بروز سندروم پای بی‌قرار ایجاد شود. در اثر این سندروم احساس ناخوشایندی گاهاً همراه با درد در پاهای بیمار ایجاد می‌شود و بیمار برای کاهش این حالت ناچار می‌شود که پاهای خود را خصوصاً در زمان شب حرکت دهد.

تنگی کانال نخاع کمری (دیسک کمر و سیاتیک)

در موارد تنگی کانال نخاع کمری، به سبب کاهش فضای مسیر عصب علائمی مثل: داغ شدن، گزگز، سنگینی و یا بی حسی در پاها ایجاد می‌شود.

برای دریافت درمان در زمینه آسیب دیسک کمر و سیاتیک به متخصصین ما مراجعه داشته باشید.

شماره تماس جهت دریافت نوبت:  ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ یا ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ 

جریان ضعیف خون

داغ شدن کف پا ممکن است به علت وجود لخته خونی یا اختلال در گردش خون باشد. اگر احساس گرمای غیرمعمول در کف پا همراه با واریس‌ها یا لکه‌های قرمز در مچ پا رخ دهد، احتمالاً وجود لخته خونی باعث این داغ شدن شده است. بیماری سرخرگ محیطی نیز از مشکلات شائعی است که به جریان خون مرتبط است، زیرا در این بیماری، تنگی در سرخرگ‌ها باعث کاهش جریان خون به اندام‌ها می‌شود.

التهاب

هرگونه عفونت یا التهاب در قسمت پا می‌تواند باعث بروز حس گزگز یا داغ شدن کف پا شود.

یائسگی

یائسگی در زنان می‌تواند باعث داغ شدن کف پا شود. در اثر یائسگی، تغییرات هورمونی در بدن زنان ایجاد شده که منجر به افزایش دمای بدن می‌شود.

بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری یک پدیده شایع در زنان است و می‌تواند باعث افزایش دمای بدن شود، که این ممکن است علت داغ شدن کف پا در این دوران باشد. همچنین، افزایش وزن نیز یکی از دلایل ممکن برای داغ شدن کف پا در دوران بارداری است، زیرا افزایش وزن باعث فشار اضافی بر روی پاها می‌شود. این افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری اتفاق می‌افتد.

تشخیص علت داغ شدن کف پا

در صورت بروز ناگهانی و سریع داغ شدن کف پا، امکان دارد پزشک از آزمایش‌های خاصی استفاده کند. برخی از تست‌های متداول به این منظور شامل:

  • نوار عصب و عضله: در این تست، از الکترود بر روی پوست به منظور ثبت فعالیت الکتریکی داخل عضلات استفاده می‌شود.
  • تست‌های آزمایشگاهی: امکان دارد پزشک از آزمایش ادرار، خون یا مایع نخاعی برای تشخیص علت داغ شدن کف پا استفاده کند. همچنین امکان دارد از آزمایش خون جهت بررسی سطح ویتامین‌ها در بدن بیمار استفاده شود.
  • تصویر برداری: ام آر آی از کمر یا پاها

روش‌های درمان داغ شدن کف پا

جهت درمان داغ شدن کف پا در ابتدا بایستی علت اصلی بروز این عارضه تعیین شود سپس می‌توان از بهترین گزینه درمانی جهت رفع این عارضه استفاده کرد.

اقدامات مراقبتی در منزل

در برخی از مواقع، با اقدامات مراقبتی در منزل می‌توان مشکل داغ شدن کف پا را رفع کرد. برای مثال، امکان دارد با استراحت و بالا نگه داشتن پا، این عارضه تسکین پیدا کند. همچنین تعویض کفش‌ها نیز می‌تواند به درمان این عارضه کمک کند.

قرار دادن پاها در آب سرد

قرار دادن پاها در آب سرد می‌تواند سبب تسکین احساس درد و سوزش پاها شود؛ خصوصاً اگر درد در اثر فشار بیش از حد ایجاد شده باشد. به این منظور یک ظرف را از آب سرد پر کرده و پاهای خود را در آن قرار دهید.

آب سرد برای داغ شدن کف پا

ویتامین B1 و B6

مصرف ویتامین B1 و B6 می‌تواند به بهبود جریان خون و تقویت اعصاب کمک کرده و در نتیجه به رفع داغ شدن کف پا اساسی باشد. این ویتامین‌ها در موادی نظیر سبوس گندم، جوانه گندم، محصولات حاوی غلات کامل، سبزیجات سبز رنگ، لوبیا، نخود، شیر، و ماست یافت می‌شوند. در هر صورت، در صورت وجود هرگونه آلرژی، باید در مصرف این مواد غذایی احتیاط نمود.

ماساژ

ماساژ کف پا می‌تواند با رفع گرفتگی عضلانی به تسکین داغ شدن کف پا پس از فعالیت مداوم جسمانی کمک کند.

ماساژ برای داغ شدن کف پا

استفاده از کفش با کفی طبی مخصوص

کفی طبی با حمایت قوس کف پا موجب کم شدن فشار بر عضلات و تاندون‌ها و فاشیا کف پا می‌شود و می‌تواند به عنوان درمان کمکی برای گزگز و داغی کف پا  استفاده شود.

برای تهیه کفش و کفی طبی می‌توانید با شماره‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس بگیرید و پس از معاینه توسط پزشک متخصص، کفی مورد نیاز خود را تهیه کنید.

درمان داغ شدن کف پا

درمان سوزش یا داغی کف پا در زمان شب تا حد زیادی به علت ایجاد این عارضه بستگی دارد. برای مثال اگر علت داغ شدن کف پا در شب مربوط به نوروپاتی دیابتی باشد، بازگرداندن سطح قند خون به میزان طبیعی می‌تواند در رفع عارضه مؤثر باشد. بسته به علت به وجود آورنده از یکی از روش‌های زیر استفاده می‌کنیم:

  • دارودرمانی
  • فیزیوتراپی
  • تزریق کمر یا سایر عصب های محیطی

مهم ترین عامل در درمان، تشخیص صحیح علت بروز مشکل است. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ما، آماده کمک برای درمان عارضه سوزش و گزگز کف پا هستند. برای دریافت نوبت با شماره  ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ یا ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس بگیرید.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک