علت داغ شدن کف پا و بهترین درمان برای احساس گرفتگی کف پاها

احساس داغ شدن کف پا ممکن است خفیف و یا شدید باشد. در برخی از مواقع، داغی کف پا چنان شدید است که مانع از خواب در زمان شب می‌شود. زمانی که داغ شدن کف پا با احساس سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی همراه می‌شود، کنترل علائم این عارضه دشوارتر نیز می‌شود. در برخی از افراد به جای داغ شدن کف پا، احساس گزگز بروز می‌کند که معمولاً در اثر آسیب‌دیدگی اعصاب در پاها ایجاد می‌شود. روش‌های درمان داغ شدن کف پا به کاهش آسیب‌دیدگی عصب و در نهایت کاهش درد کمک می‌کنند.

در صورت عدم تأثیر روش‌های درمانی در منزل بایستی جهت تشخیص علت داغ شدن کف پا و درمان این عارضه به پزشک مراجعه شود. همچنین در صورت تشدید علائم نیز بایستی با پزشک مشورت شود. در صورتی که احساس داغ شدن کف پا به قسمت‌های فوقانی پا نیز منتقل شود بیمار باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

پزشک جهت تشخیص علت داغ شدن کف پا از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل داغ شدن کف پا دیابت است. تشخیص وجود دیابت و همچنین نوروپاتی که یکی دیگر از دلایل شایع داغ شدن کف پا محسوب می‌شود، ساده می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تشخیص علت داغ شدن کف پاها و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید، با شماره تلفن‌های 02122780702 تماس حاصل فرمایید.

علت داغ شدن کف پا چیست؟


عارضه‌های مختلفی می‌توانند باعث بروز علائمی مانند احساس گزگز و داغ شدن کف پا شوند. علت داغ شدن کف پا شامل موارد زیر می‌باشد.

نوروپاتی

نوروپاتی محیطی در اثر آسیب‌دیدگی رشته‌های عصبی بروز می‌کند. اعصابِ آسیب‌دیده، سیگنال‌های درد را به مغز ارسال کرده و در نتیجه بیمار درد احساس می‌کند. اعصاب پا اولین اعصابی هستند که در اثر نوروپاتی آسیب دیده و در نتیجه احساس گزگز نیز در پا ایجاد می‌شود. در برخی از مواقع، این عارضه باعث بروز هایپراستزی می‌شود. هایپراستزی سبب ایجاد حساسیت شدید در پاها می‌شود. درد ناشی از نوروپاتی می‌تواند خفیف و یا شدید باشد. دلایل شایع بروز نوروپاتی شامل دیابت، سوء مصرف الکل، بیماری لایم، عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو، کمبود ویتامین (ویتامین B12 یا B6) و سندروم گیلن- باره می‌باشند.

دیابت

علت داغ شدن کف پا در بسیاری از افراد، نوروپاتی می‌باشد و نوروپاتی در بیشتر موارد در اثر دیابت (پای دیابتی) بروز می‌کند. احتمال ایجاد بیماری سرخرگ محیطی در افراد دیابتی بیشتر می‌باشد. مقابله با عفونت در افراد مبتلا به دیابت دشوار می‌باشد. تمامی این موارد معمولاً منجر به بروز مشکلات شدید مربوط به پا شامل قانقاریا و یا قطع عضو می‌شود. درمان دیابت سبب رفع داغ شدن کف پا می‌شود.

جریان ضعیف خون

 علت داغ شدن کف پا می‌تواند وجود لخته خونی و یا اختلال در گردش خون باشد. در صورت بروز احساس داغ شدن کف پا و وجود سیاهرگ‌های واریسی یا لکه‌های قرمز بر روز مچ پا، به احتمال زیاد وجود لخته خونی باعث داغ شدن کف پا شده است. بیماری سرخرگ محیطی یکی از مشکلات رایج مرتبط با جریان خون است. در اثر این عارضه، تنگ شدن سرخرگ‌ها باعث کاهش جریان خون به اعضای بدن می‌شود.

التهاب

هرگونه عفونت یا التهاب در قسمت پا می‌تواند باعث بروز حس گزگز یا داغ شدن کف پا شود. بیماری پای ورزشکاران متداول‌ترین نوع عفونت در قسمت پا است که سبب داغ شدن کف پا می‌شود.

جراحی

امکان دارد چند ماه پس از جراحی بای‌پس معده، احساس داغ شدن در قسمت کف پا ایجاد شود. این حالت معمولاً به این علت بروز می‌کند که بدن پس از بای‌پس معده به درستی قادر به جذب ویتامین‌های گروه B نمی‌باشد. در این صورت ممکن است نوروپاتی در قسمت پا ایجاد شود.

سندروم پای بی‌قرار 

داغ شدن کف پا در برخی از مواقع می‌تواند در اثر بروز سندروم پای بی‌قرار ایجاد شود. در اثر این سندروم احساس ناخوشایندی در پاهای بیمار ایجاد شده و بیمار برای کاهش این حالت ناچار می‌شود که پاهای خود را خصوصاً در زمان شب حرکت دهد.

یائسگی

یائسگی در زنان می‌تواند باعث داغ شدن کف پا شود. در اثر یائسگی، تغییرات هورمونی در بدن زنان ایجاد شده که منجر به افزایش دمای بدن می‌شود. یائسگی در سنین بین 45 تا 55 سالگی در زنان بروز می‌کند.

بارداری

بروز تغییرات هورمونی در زمان بارداری در زنان بسیار شایع می‌باشد. در نتیجه علت داغ شدن کف پا در دوران بارداری می‌تواند تغییرات هورمونی و در نتیجه افزایش دمای بدن زنان باشد. یکی دیگر از دلایل داغ شدن کف پا در زمان باداری، افزایش وزن است. در این حالت بر روی پاها فشار وارد می‌شود. البته افزایش وزن در زمان بارداری طبیعی است.

دلایل دیگر داغ شدن کف پا

دلایل دیگر داغ شدن کف پا شامل بیماری‌های مزمن کلیه، نوروپاتی فیبر کوچک (نوروپاتی)، کمبود ویتامین و ایدز می‌باشند. این عارضه می‌تواند در اثر عوارض جانبی مصرف دارو شامل مصرف بیش از حد ویتامین B6، استفاده از داروهای شیمی‌درمانی، داروهای ایدز، داروی آمیودارون و داروهای دیگر نیز ایجاد شود.

مسمومیت با سرب یا فلزات، اِدِم یا ورم و فشار خون بالا از دیگر دلایل شایع داغ شدن کف پا محسوب می‌شوند.

تشخیص علت داغ شدن کف پا


در صورت بروز ناگهانی و تشدید سریع داغ شدن کف پا، امکان دارد پزشک از آزمایش‌های خاصی استفاده کند. برخی از تست‌های متداول به این منظور شامل:

 • نوار عصب و عضله: در این تست، از الکترود بر روی پوست به منظور ثبت فعالیت الکتریکی داخل عضلات استفاده می‌شود.
 • بررسی سرعت هدایت عصبی: این تست به تعیین توانایی اعصاب جهت انتقال سیگنال‌ها کمک می‌کند.
 • تست‌های آزمایشگاهی: امکان دارد پزشک از آزمایش ادرار، خون یا مایع نخاعی برای تشخیص علت داغ شدن کف پا استفاده کند. همچنین امکان دارد از آزمایش خون جهت بررسی سطح ویتامین‌ها در بدن بیمار استفاده شود.
 • نمونه‌برداری از عصب: به ندرت امکان دارد از نمونه‌برداری عصب جهت تشخیص علت داغ شدن کف پا استفاده شود. در این روش جهت بررسی دقیق و تشخیص علت بروز این عارضه، بخش کوچکی از بافت عصب برداشته می‌شود.

روش‌های مختلف رفع داغ شدن کف پا


جهت درمان داغ شدن کف پا در ابتدا بایستی علت اصلی بروز این عارضه تعیین شود سپس می‌توان از بهترین گزینه درمانی جهت رفع این عارضه استفاده کرد.

اقدامات مراقبتی در منزل

در برخی از مواقع، با اقدامات مراقبتی در منزل می‌توان مشکل داغ شدن کف پا را رفع کرد. برای مثال، امکان دارد با استراحت و بالا نگه داشتن پا، این عارضه تسکین پیدا کند. همچنین تعویض کفش‌ها نیز می‌تواند به درمان این عارضه کمک کند. قرار دادن پاها در آب سرد نیز در بهبود داغ شدن کف پا مؤثر است.

قرار دادن پاها در آب سرد

قرار دادن پاها در آب سرد می‌تواند سبب تسکین احساس درد و سوزش پاها شود؛ خصوصاً اگر درد در اثر استفاده بیش از حد ایجاد شده باشد. به این منظور یک ظرف را از آب سرد پر کرده و پاهای خود را در آن قرار دهید. اثر این روش مشابه استفاده از کیسه یخ می‌باشد. این روش جهت رفع مشکلات مرتبط با عضله، استفاده بیش از حد یا آسیب‌دیدگی دارای تأثیر بیشتری می‌باشد. در صورتی که کف پا در اثر اریتروملالژیا داغ شود، امکان دارد آب سرد باعث تشدید احساس داغ شدن کف پا شود.

آب سرد برای داغ شدن کف پا

آب داغ یا گرم

قرار دادن پاها در آب گرم یا داغ نیز می‌تواند به تسکین داغ شدن کف پا کمک کند. آب گرم سبب بهبود جریان خون شده و به شل شدن عضلات کف پا کمک می‌کند. این روش در جهت رفع داغ شدن کف پا ناشی از آسیب‌دیدگی، کشیدگی عضلانی، استفاده بیش از حد و مشکلات مرتبط با گردش خون تأثیر بیشتری دارد.

نمک اپسوم

نمک اپسوم به تسکین درد در قسمت کمر و دیگر عضلات کمک می‌کند. این روش جهت رفع احساس داغ شدن کف پا نیز مؤثر است. به این منظور یک لگن را از آب گرم پر کرده و نصف لیوان نمک اپسوم در آن بریزید. پاهای خود را برای مدت حداقل 15 تا 20 دقیقه در لگن قرار دهید.

ویتامین B3

ویتامین B3 به بهبود جریان خون و تقویت اعصاب و در نتیجه به رفع داغ شدن کف پا کمک می‌کند. با مصرف سبوس گندم، جوانه گندم، محصولات حاوی غلات کامل، سبزیجات سبز رنگ، لوبیا، نخود، شیر، ماست، بادام زمینی و زرده تخم مرغ می‌توان از مقادیر کافی این ویتامین در رژیم غذایی بهره‌مند شوید. در صورت وجود هرگونه آلرژی بایستی در مصرف این مواد غذایی احتیاط شود.

ماساژ

ماساژ کف پا می‌تواند با رفع گرفتگی عضلانی به تسکین داغ شدن کف پا پس از فعالیت مداوم جسمانی کمک کند.

ماساژ برای داغ شدن کف پا

تغییر داروهای مصرفی

در برخی از مواقع افراد متوجه می‌شوند که داروهای مصرفی تغییری در بهبود عارضه مورد نظر ایجاد نمی‌کند. در این حالت توصیه می‌شود که بیماران داروهای خود را تغییر دهند و بروز هرگونه تغییر در وضعیت جسمانی خود را ارزیابی کنند. پیش از تغییر داروها بایستی با پزشک مشورت شود.

تغییر در نحوه زندگی

عوامل مختلفی می‌توانند باعث داغ شدن کف پا شوند. برخی از فعالیت‌هایی که افراد در طول روز انجام می‌دهند ممکن است در آینده باعث ایجاد عارضه‌های مختلفی در قسمت پاهای شخص شوند. بروز عفونت پای ورزشکاران می‌تواند سبب داغ شدن کف پاها شود. با تغییر در سبک زندگی می‌توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. روش‌های جلوگیری از داغ شدن کف پا با تغییر در سبک زندگی شامل:

تغییر برای داغ شدن کف پا

 • از کفش‌های با اندازه مناسب و در صورت لزوم از کفی طبی استفاده کنید.
 • طبق توصیه پزشکان، هر روز از یک نوع کفش‌ متفاوت استفاده کنید.
 • پس از هر جلسه ورزش و فعالیت جسمانی، جوراب‌ها بایستی تعویض شوند. بهتر است از جوراب‌های نخی به این منظور استفاده شود.
 • از به کار بردن کفش و جوراب مرطوب خودداری کرده و همچنین از استفاده از جوراب در زمان خواب اجتناب کنید.
 • در فصل تابستان از کفش‌هایی استفاده کنید که گردش هوا در آن‌ها به راحتی انجام شود. بهتر است در این فصل از صندل استفاده شود.
 • در زمان استفاده از استخر یا هرگونه تماس با آب، بهتر است جهت کاهش احتمال بروز بیماری پای ورزشکاران از دمپایی مخصوص استفاده کنید.
 • جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری پای ورزشکاران یا داغ شدن کف پا، استفاده از پودر مخصوص پا می‌تواند به رفع رطوبت پاها کمک کند.
 • دویدن یا پیاده‌روی برای مدت طولانی ممکن است باعث تعریق در قسمت پاها شود. بنابراین بهتر است از کفش مناسب به این منظور استفاده کرده و از پیاده‌روی‌های بلندمدت خودداری کنید.
 • پاهای خود را خصوصاً در فصل تابستان خنک نگه دارید چرا که میزان تعریق پاها در این فصل بیشتر می‌باشد.
 • در صورت سرد شدن پاها در زمان خواب از جوراب مناسبی استفاده کنید که گردش هوا در آن به راحتی انجام می‌شود.

درمان داغ شدن کف پا


درمان داغ شدن کف پا در زمان شب تا حد زیادی به علائم ایجاد شده توسط این عارضه بستگی دارد. برای مثال اگر علت داغ شدن کف پا در شب مربوط به نوروپاتی دیابتی باشد، بازگرداندن سطح قند خون به میزان طبیعی می‌تواند در رفع عارضه مؤثر باشد. همچنین اگر داغ شدن کف پا در اثر برخی از بیماری‌های مزمن ایجاد شده باشد، بیمار بایستی به دقت از دستورات پزشک در این زمینه پیروی کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس