دیسککتومی همه چیز درباره‌ی جراحی حداقل تهاجمی دیسککتومی کمردرد

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

دیسککتومی نوعی روش کم تهاجمی است که ثابت کرده درد کمر ناشی از فتق دیسک (سیاتیک) را که به درمان محافظه کارانه و غیر جراحی پاسخ نمی‌دهد کاهش می‌دهد. این عارضه دیسککتومی میکرو لومبار(MLD) نیز نامیده می‌شود، این یک روش کاملا پیشرفته است که به موجب آن پزشک می‌تواند قسمت فتق یا برآمدگی دیسک بین مهره‌ای را که فشرده کننده نخاع است و ریشه عصب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بردارد. در واقع کوچک شدن دیسک آسیب دیده یا برآمده، برداشتن فشار از یک عصب دردناک و کاهش درد است.

دیسککتومی مزایای بسیاری را به همراه دارد که جراحی‌های سنتی ستون فقرات از آنها بهره مند نیست. جراحی‌های سنتی معمولاً به دوره بهبودی طولانی نیاز دارند و از میزان عفونت و عوارض بالایی برخوردار هستند. دیسککتومی خطرات مرتبط با جراحی را کاهش می‌دهد، زمان بهبودی را کاهش می‌دهد و بیشتر بیماران طی دو تا سه هفته به کار خود باز می‌گردند. مهم است که با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات جراحی دیسککتومی ستون فقرات صحبت کنید تا مشخص شود آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی جراحی دیسککتومی و یا برای رزرو نوبت  در مرکز جامع توانبخشی امید می‌توانید با شماره تلفن ‌۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ یا ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ تماس حاصل فرمایید.

دیسککتومی آندوسکوپی چه عارضه‌هایی را درمان می‌کند؟


دیسککتومی یک روش کم تهاجمی است  برای دردی  که به درمان‌های محافظه کارانه پاسخی نداده (به عنوان مثال دارو، فیزیوتراپی، تزریق اپیدورال، فرسایش رادیو فرکانس، و غیره). از جمله:

دیسککتومی آندوسکوپی چه عارضه‌هایی را درمان می‌کند؟

مزایای جراحی دیسککتومی کمر


برخلاف جراحی ستون فقرات باز، روشهای جراحی با حداقل تهاجم مانند دیسککتومی می‌توانند سریعتر، ایمن‌تر باشند و به زمان بهبودی کمتری نیاز دارند. بنابراین چگونه دیسککتومی با حداقل تهاجم، زمان لازم برای بهبودی را کاهش می‌دهد؟ تعدادی از عوامل نقش دارند:

 • جراحی‌های کوتاه‌تر/ زمان کمتر تحت بیهوشی: هرچه جراحی کوتاهتر باشد، زمان بیهوشی کمتری خواهد داشت، خطر شگفتی یا عوارض کمتری خواهد داشت. دیسککتومی برای کمردرد به طور معمول خطر عفونت و درد بعد از عمل را نیز کاهش می‌دهد، که همچنین نیاز به داروی مسکن را در هنگام بهبودی محدود می‌کند.
 • برش‌های کوچکتر: در روش‌های سنتی، طول برش‌ها ممکن است پنج اینچ یا بیشتر باشد، در حالی که در دیسککتومی، جراحان با ایجاد یک برش بسیار کوچک عمل می‌کنند. این برش گاهی به کمتر از دو سانتی متر هم می‌رسد. این نشان می‌دهد که سطح کمتری در جریان عمل قرار می‌گیرد و این همچنین بهبودی زیبایی بیشتری ارائه می‌دهد.با توجه به اینکه دیسککتومی کم تهاجمی شامل یک برش طولانی نیست، این روش از آسیب قابل توجه به عضلات اطراف ستون فقرات جلوگیری می‌کند. این به طور معمول منجر به کاهش درد پس از جراحی و بهبود سریعتر فرآیند بهبودی می‌شود.

مزایای جراحی دیسککتومی کمر

 • از دست دادن خون کمتر: و غالباً نیازی به تزریق خون نیست. از دست دادن خون بیشتر و نیاز به انتقال خون از عوارض جراحی باز ستون فقرات است.
 • بافت عضلانی محافظت شده: بر خلاف روند برش بافت عضلانی در طی مراحل باز، بافت در طی روشهای کم تهاجم دیسککتومی به راحتی کنار می‌رود. این امر باعث کاهش خطر آسیب عضلانی می‌شود.
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان: معمولاً بصورت سرپایی انجام می‌شود. بیماران ممکن است همان روز، ساعت پس از جراحی دیسککتومی به خانه خود بروند.
 • بهبودی سریعتر: به طور معمول حدود شش هفته برای بهبودی کامل بعد از دیسککتومی زمان لازم است؛ بسیاری از آنها قادرند در عرض یک هفته به کار خود و سالن بدنسازی برگردند و یا طی دو تا چهار هفته فعالیت بدنی خود را افزایش دهند.

دیسککتومی چگونه انجام می‌شود؟


دیسککتومی یک عمل سرپایی است که به طور معمول به یکی از این سه روش انجام می‌شود:

 • دیسککتومی از راه پوست: یک پروب کوچک از راه پوست (از راه پوست و از طریق سوراخ سوزن) به دیسک وارد می‌شود و مقدار کمی از مرکز دیسک خارج می‌شود.
 • میکرودیسککتومی: یک برش کوچک در پوست ایجاد می‌شود و از یک بازکش مخصوص استفاده می‌شود تا به پزشک شما اجازه دهد دیسک را پدیدار کند. هنگامی که دیسک قابل مشاهده است، از ابزارهای کوچک برای کوچک کردن دیسک استفاده می‌شود.

دیسککتومی چگونه انجام می‌شود؟

 • دیسککتومی آندوسکوپی: در روش جراحی دیسککتومی، ابتدا یک برش کوچک در پوست ایجاد می‌شود (تقریباً ۱ اینچ). سپس یک پورت وارد شده و به دیسک مورد نظر می‌رسد. برای مشاهده، یک آندوسکوپ، که یک تلسکوپ نازک با لوله روشن و دوربین است، از طریق پورت وارد می‌شود. این ابزار به پزشک این امکان را می‌دهد که دیسک و بافت اطراف آن را در یک مانیتور بزرگ با استفاده از دوربین برای انتقال تصاویر مشاهده کند. در ادامه، با استفاده از ابزاری که از طریق آندوسکوپ عبور می‌کند، جراح می‌تواند هدف خود را با دقت دنبال کند. نوری که از این ابزار ارسال می‌شود، ناحیه عمل را روشن کرده و دوربین جراحی، با تصاویر داخلی، جراحان را در انجام کارهای جراحی در ناحیه آسیب دیده ستون فقرات یاری می‌رساند.

زمان بهبودی برای دیسککتومی


زمان بهبودی پس از جراحی دیسککتومی در هر بیمار متفاوت است. اغلب بیماران پس از عمل دیسککتومی از خواب بیدار می‌شوند و تسکین کامل از درد پا ناشی از سیاتیک را تجربه می‌کنند. در صورتی که هنوز درد حاضر باقی بماند، با پیشرفت بهبودی بیمار، معمولاً در یک یا دو هفته آینده کاملاً بهبود می‌یابد. البته، در ناحیه برش احتمال وجود درد وجود دارد، اما این نیز با گذر زمان تدریجاً برطرف خواهد شد.

زمان بهبودی برای دیسککتومی

 • در چند روز اول پس از جراحی، ممکن است داروهای مسکن برای کنترل آن تجویز شود.
 • بسته به میزان جراحی و شدت تهاجمی بودن آن ممکن است در مراحل اولیه‌ی بهبودی لازم باشد که از بریس پشت استفاده کنید تا ثبات بیشتری برای شما ایجاد کند.
 • بیشتر بیماران ممکن است انتظار داشته باشند که یک شب را در بیمارستان بگذرانند اما در صورت بروز هرگونه عارضه‌ای مانند خونریزی یا عفونت، ممکن است لازم باشد مدت بیشتری بمانید.

هنگامی که ماده بیهوشی از بین رفت، شما تشویق می‌شوید که در اسرع وقت بلند شوید و راه بروید. ملاحظات دیگری نیز وجود دارد که باید در مراحل اولیه بهبودی نیز مورد توجه قرار گیرند:

 • نشستن: بعد از دیسککتومی احتمالاً نشستن بسیار ناخوشایند خواهد بود و ممکن است بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یک زمان نتوانید این کار را انجام دهید. قانون کلی این است که باید فقط تا زمانی که برای شما راحت است بنشینید.
 • راه رفتن: این یک نوع تمرین نرم و ملایم است که شما در چند هفته اول پس از دیسککتومی باید انجام دهید. پیاده‌روی و فعال ماندن به شما کمک می‌کند تا از ایجاد بافت اسکار که می‌تواند ناحیه کمر را سفت کند و باعث درد در آینده شود، جلوگیری کند.
 •   پیاده‌روی: نه تنها نوعی ورزش نرم است که به شما در مسیر بهبودی کمک می‌کند، بلکه راهی عالی برای تقویت قلب و ریه‌ها بدون ایجاد فشار بر زخم و برش در حال بهبود است.
 • فیزیوتراپی: چند هفته پس از عمل جراحی دیسککتومی، شما احتمالاً شروع به ملاقات با یک فیزیوتراپیست خواهید کرد که درمانهای کم تهاجمی تری را در رژیم بهبودی شما ارائه می‌دهد. فعالیت‌هایی مانند آب درمانی و دوچرخه سواری در این مرحله مفید هستند.
 • برگشت به کار: از آنجا که هر کس برای زندگی به پول نیاز دارد و حتی بعضی افراد از شغل خود لذت می‌برند، کنجکاو خواهید شد که چه زمانی به کار خود باز خواهید گشت. در اینجا هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد زیرا به نوع کار شما بستگی دارد. اکثر افرادی که کارمند هستند باید انتظار داشته باشند که بتوانند ظرف ۲ تا ۴ هفته پس از مراجعه به پزشک به کار خود ادامه دهند. متأسفانه اگر کارگر هستید یا شغلی دارید که استرس یا لرزش بیش از حد را به پشت شما اضافه می‌کند، احتمالاً مدت طولانی تری از کار می‌افتید و انتظار می‌رود بعد از ۴ تا ۸ هفته بهبودی پیدا کنید.

میزان موفقیت دیسککتومی چقدر است؟


دیسککتومی به طور معمول با اثربخشی خوبی انجام می‌شود و تسکین سریع‌تری نسبت به روش‌های دیگر درمانی فراهم می‌کند. با این حال، باید توجه داشت که این روش ممکن است برای همه افراد بهترین گزینه نباشد و قبل از تصمیم‌گیری در مورد جراحی، مناسب است تا تمامی گزینه‌های دیگر را مورد بررسی قرار دهید.

تحقیقات نشان داده است که دیسککتومی در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد به موفقیت منجر می‌شود و تنها ۵ درصد از بیماران پس از جراحی به عود فتق مبتلا می‌شوند.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک