درمان دیسک کمر بدون جراحی (فیزیوتراپی، درمان دستی و …)

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

برآمدگی دیسک (دیسک کمر) به دلیل فشار روی دیسک رخ می‌دهد که منجر به انحطاط می‌شود. هنگامی که یک دیسک تحلیل می‌رود، منجر به برآمدگی می‌شود. زیرا فشار روی دیسک منظم است و غلاف قوی داخلی الیاف حلقوی را می‌شکند و به سمت حاشیه شروع به حرکت می‌کند. اگر این فشار ادامه داشته باشد الیاف را می‌شکند و در این مرحله دچار فتق دیسک می‌شود. این‌ها دیسک‌های اکسترود شده و فتق شده هستند که باعث تنگی کانال نخاعی می‌شوند.

دیسک هرگز به‌خاطر تکان‌دادن به‌تنهایی فتق نمی‌کند. این آسیب ممکن است به دلیل یک علت خاص باشد، اما تنها دلیل مشکل دیسک نیست. عادات غذایی فرد، وضعیت نامناسب، تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن و فعالیت بیش از حد در عضلات ستون فقرات نیز می‌تواند باعث بیرون‌زدگی دیسک در ناحیه کمر شود. در این مقاله، بهترین روش‌های آزمایش‌شده که به درمان مشکلات فتق دیسک و بهبود وضعیت دیسک کمر کمک کرده‌اند، مورد بحث قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان بدون جراحی دیسک کمر و یا برای رزرو نوبت در  کلینیک توانبخشی امید با شماره تلفن های ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ و ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

دیسک چگونه می‌تواند به مکان طبیعی بیاید؟


یک سوال متقابل وجود دارد! چرا یک دیسک نمی‌تواند به مکان طبیعی بیاید؟ پاسخ این است که دیسک یک بافت زنده نیست. این فقط یک همکاری پروتئین است. آیا به این دلیل است که دیسک به حالت عادی باز نمی‌گردد؟ اما وقتی به رفتار پاتولوژیک پشت یک وضعیت دیسک نگاه می‌کنیم. دو چیز مشترک است که عبارتند از:

 1. در هر موردی علت مناسبی پیدا خواهید کرد. این علت ممکن است مکانیکی یا پاتولوژیک باشد.
 2. پشت هر مشکل دیسک یک عامل وجود دارد که به راحتی می‌توان آن را رد کرد.

زیرا لغزش دیسک با پارگی در پوشش خارجی دیسک‌های بین مهره‌ای همراه است. مرکز نرم دیسک لیز خورده به دلیل آسیب در محیط بیرونی است که باعث فشار بر اعصاب مجاور آن می‌شود، بیرون می‌آید. این باعث درد، بی‌حسی، ضعف عضلانی و احساس سوزن سوزن شدن می‌شود.

علائم لغزش دیسک عبارتند از:

 • بی‌حسی در یک طرف بدن
 • کمر درد
 • ضعف عضلانی
 • فلج
 • احساس گزگز و سوزش

این احتمال وجود دارد که حتی در مرحله مزمن، علائم لغزش دیسک ظاهر نشود. به تدریج، وضعیت ممکن است به سطوح شدید برسد و درمان پارگی دیسک دشوار می‌شود.

بنابراین توصیه می‌شود در صورت ادامه‌دار شدن درد کمر حتما به پزشک مراجعه کنید. درمان دیسک کمر بدون جراحی در مراحل اولیه بسیار قابل قبول‌تر از دیسک کمر شدید می‌باشد.

انتخاب درمان جایگزین مناسب برای جراحی ستون فقرات


وقتی صحبت از انتخاب درمان جایگزین برای جراحی ستون فقرات می‌شود. این نباید تنها در مورد اجتناب از جراحی باشد. هنگام انتخاب درمان جایگزین برای جراحی ستون فقرات، موارد کمی وجود دارد که باید از آن‌ها مطمئن شوید.

 • نباید شرایط شما را بیشتر پیچیده کند.
 • نباید هیچ گونه دستکاری شدیدی روی ستون فقرات صورت گیرد.
 • هدف و منطق درمان باید مشخص باشد.
 • باید یک رویکرد علمی برای درمان وجود داشته باشد.
 • نباید فقط مدیریت درد باشد.
 • درمانی که انتخاب می‌کنید باید با هدف اصلاح علت مشکل باشد.

جایگزین درمان برای جراحی دیسک کمر


قطعا درمان‌های جایگزینی برای جراحی وجود دارد. این درمان‌های جایگزین برای جراحی ستون فقرات از جریان‌ها و بخش‌های مختلفی می‌آیند. بیایید همه این‌ها را یک به یک با یکدیگر بررسی کنیم.

استراحت در بستر برای بیمار با مشکل دیسک

هنگامی که ما نگران درمان مشکلات دیسک ستون فقرات هستیم، مهم است که بدانیم ستون مهره برای حرکات در نظر گرفته شده است. هر یک از اعضای بدن انسان زمانی که بدن در حال کار و حرکت است بهتر کار می‌کند. دراز کشیدن در رختخواب یا ثابت کردن اعضای بدن مطمئناً منجر به سفتی در بدن می‌شود. این سفتی دلیل اصلی از بین رفتن لوردوز و سایر مشکلات است.

همانطور که می‌دانیم عضلات عامل اصلی ایجاد مشکل دیسک ستون فقرات هستند و استراحت چیزی است که این ماهیچه‌ها را تنبل می‌کند. ماهیچه‌های تنبل خون مناسبی دریافت نمی‌کنند. کمبود خون باعث سفتی بیشتر و یخ زدن ماهیچه‌ها می‌شود. این دلیلی است که بیماران پس از استراحت طولانی مدت به ما مراجعه می‌کنند. آن‌ها یا به شدت سفت می‌شوند تا حرکت کنند یا به یک اطراف خم می‌شوند، بنابراین هرگز برای بیمارانی که مشکل دیسک دارند استراحت در بستر توصیه نمی‌شود.

تغییر وضعیت بدن

تغییر وضعیت بدن

همراه با دراز کشیدن در رختخواب، توصیه می‌شود که از نشستن، ایستادن یا راه رفتن به‌مدت طولانی هم پرهیز کنید. زیرا نشستن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی می‌تواند به عضلات ستون فقرات فشار یکنواخت بیاورد. حتی اگر بیمار به جای استراحت کامل در بستر، به فعالیت بپردازد، در مواردی همچون نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی، عضلات ممکن است برای مدت زمان بیشتری کشیده شوند. در این حالت، استفاده از عضلات به مدت طولانی ممکن است منجر به تولید اضافه اسید لاکتیک در عضلات شود. این اسید لاکتیک می‌تواند منجمدی عضلات را به همراه داشته باشد و مشکلات را به طور متداول تشدید کند.

کاهش وزن

بر کسی پوشیده نیست که اضافه وزن بر فتق دیسک شما فشار وارد می‌کند. بسیاری از مردم نمی‌توانند باور کنند که وزن آن‌ها پس از از دست دادن پوندهای اضافی چقدر بر درد مزمن آن‌ها تأثیر گذاشته است.

کاربردهای یخ و گرما

استفاده از یخ و گرما می‌تواند در تسکین علائم دردناک فتق دیسک بسیار مفید باشد. با کمک به شل شدن عضلات پشت، استفاده از یخ و گرما می‌تواند اسپاسم عضلانی و درد قابل توجهی را تسکین دهد.

داروها

داروها

در حالی که پزشکان استفاده از دارو و تزریق را به عنوان اولین درمان برای کمردرد مزمن فتق دیسک تشویق نمی‌کنند، اما می‌توانند به کسانی که از درد شدید رنج می‌برند کمک کنند تا با ورزش، رژیم غذایی سالم مختص به کمر همراه شوند و احساس بهتری داشته باشند.

متأسفانه، بسیاری از مردم به دارو به عنوان یک درمان اعتماد می‌کنند. دارو و تزریق در واقع علت درد مزمن را برطرف نمی‌کند، بنابراین ممکن است هر بار که دارو را قطع می‌کنید، متوجه شوید که درد دوباره عود می‌کند.

استفاده طولانی مدت از استروئیدها و داروهای مسکن به دلیل عوارض جانبی بدنام است. آن‌ها را برای زمانی که تحمل درد شما سخت است ذخیره کنید. چهار توصیه اول ما را قبل و در حین دریافت دارو یا تزریق امتحان کنید. به احتمال زیاد، اگر ورزش روتین و رژیم غذایی سالم را رعایت نکنید، درد شما همچنان آزارتان خواهد داد.

تزریق اپیدورال برای دیسک خارج شده: آیا کار می‌کند؟

تزریق کورتیزون می‌تواند به طور مستقیم در ناحیه تحت فشار عصب انجام شود. مانند داروهای ضد التهاب خوراکی، هدف از بین بردن تحریک اعصاب است. هنگامی که از تزریق استفاده می‌شود، دارو به جای اینکه به صورت خوراکی مصرف شود و در سراسر بدن شما حرکت کند، به ناحیه فتق دیسک تحویل داده می‌شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

اگر فیزیوتراپی برای فتق دیسک کمر درد انجام نداده‌اید، این را به عنوان اولین اقدام به شما توصیه می‌کنیم. فیزیوتراپیست پزشکی است که در زمینه حرکت و شرایط فیزیکی مانند درد مزمن تخصص دارد. هدف اصلی آن‌ها یافتن و درمان علت درد شماست تا بیمار در نهایت از درد رهایی یابد.

در صورت تجربه درد کمر، مناسب‌ترین اقدام این است که به تخصص دارویی فیزیوتراپیست در زمینه بیماری‌های کمر مراجعه نمایید. این فیزیوتراپیست می‌تواند با اجرای ارزیابی دقیق، سبب درک عمیق از علت درد شما شود و برنامه درمانی اختصاصی و کم تهاجمی از جمله تمرینات کششی و تقویتی، گرما یا سرما درمانی، و در صورت لزوم، دستکاری ستون فقرات را برای شما تدوین کند.

الکتروتراپی

مانند لیزر درمانی است، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) و درمان مداخله‌ای (IFT) برای تسکین درد فوری انجام می‌شود. این روش‌ها تحریک الکتریکی سبکی را در ماهیچه‌ها ارسال می‌کنند و در طول دوره درمان اولیه برای تسکین درد استفاده می‌شوند.

تحریک الکتریکی سبک، عصب نهفته در پشت را تحریک می‌کند که مغز شما را فریب می‌دهد تا سیگنال‌های درد را مسدود کند. این همچنین بدن شما را تحریک می‌کند تا اندورفین تولید کند که به عنوان هورمون‌های طبیعی تسکین دهنده بدن عمل می‌کند.

Taping یا K-Tape

یکی دیگر از روش‌های موثر برای درمان درد لغزش دیسک است که با کمک یک نوار پنبه‌ای همراه با چسب اکریلیک که روی ناحیه مشکل زده می‌شود، انجام می‌شود.

ضربه زدن فشار را از عضلات تحت فشار کمر خارج می‌کند که منجر به تسکین فوری درد می‌شود. همچنین گردش خون را در پشت افزایش می‌دهد که روند بهبود را بیشتر می‌کند. ضربه زدن همچنین از پشت شما پشتیبانی می‌کند و وضعیت بدنی سالم و عملکرد طبیعی را ارتقا می‌دهد.

دستکاری کایروپراکتیک

استفاده از درمان دستی توسط متخصصان بهداشت به عنوان یک جایگزین موثر برای جراحی توصیه می‌شود. در این روش، پزشک با استفاده از دستان خود یا ابزارهای تخصصی، مفاصل را حرکت داده، بافت‌های ماهیچه‌ای سفت را شکسته و گردش خون را تقویت می‌کند. این اقدامات می‌توانند به بیماران کمک کنند که تسکین فوری و طولانی‌مدتی از درد کمر مزمن خود را تجربه کنند. مراجعه منظم به یک درمانگر دستی، به ویژه در ترکیب با تمرینات کششی و تقویتی، ممکن است به کاهش درد کمر مزمن کمک کند.

کشش کمر

بیمار به راحتی روی میز قرار می‌گیرد، جایی که محدودیت‌های لگنی ثبت شده برای محکم کردن راحت لگن بیمار تنظیم می‌شوند. بالاتنه توسط یک سیستم ایمنی راحت که در بخش ثابت میز گنجانده شده است، گرفته می‌شود. بخش شیب لگن ثبت شده به صورت الکترونیکی کج می‌شود، به طوری که می‌توان بخش‌های خاص ستون فقرات را هدف قرار داد. کشش دقیق و بدون درد کنترل شده توسط کامپیوتر برای منحرف کردن بخش خاص دیسک اعمال خواهد شد.

خطرات جراحی ستون فقرات

مشکل دیسک ستون فقرات می‌تواند باعث طیف گسترده‌ای از علائم بد و بالقوه ضعیف شود. اگر مشکل با شدت بالا باشد، ممکن است مجبور شوید تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار بگیرید.

درمان جایگزین برای جراحی ستون فقرات به دلیل وجود عوارض متعدد در این نوع جراحی اهمیت زیادی دارد. با این حال، لازم به ذکر است که درمان‌های جایگزین نیز ممکن است خطرات خود را داشته باشند و بتوانند عوارض جانبی معنی‌داری ایجاد کنند.

 • در طول جراحی ستون فقرات، این احتمال وجود دارد که اعصاب بیرون آمده از نخاع آسیب ببینند.
 • برخی موارد بد ممکن است به بی‌حسی یا فلج کامل ناحیه آسیب دیده تبدیل شوند.
 • عود پارگی دیسک
 • بلند شدن با درد
 • اختلال عملکرد جنسی
 • شکستگی بیشتر

این مشکلات و عوارض جراحی ستون فقرات همه را به فکر درمان جایگزین برای جراحی ستون فقرات می‌اندازد. هر درمانی فضیلت و بدی خاص خود را دارد. ما باید همه این‌ موارد را بدانیم!

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک