درد کشاله ران تا زانو: علل و روش های درمانی

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۴۰۲

کشاله ران در قسمت پایین شکم و ابتدای پا قرار دارد. در این ناحیه، پنج عضله وجود دارد که فعالیت آنها باعث حرکت پا می‌شود. درد کشاله ران تا زانو عموماً ناشی از آسیب‌دیدگی به دلیل فعالیت‌های جسمانی مانند ورزش به وجود می‌آید. کشیدگی عضلانی در ناحیه کشاله ران از شایع‌ترین آسیب‌ها در ورزشکاران است. علت درد کشاله ران تا زانو ممکن است فتق یا التهاب و عفونت در ناحیه شکم باشد. در این مقاله، در مورد شایع‌ترین علل درد کشاله ران تا زانو در حین راه رفتن و همچنین گزینه‌های درمان و روش‌های تسکین درد، مطالب مورد نیاز توضیح داده می‌شود. برای درمان درد کشاله ران تا زانو، مراجعه به پزشک تخصصی در این زمینه ضروری است تا از وقوع عوارض درمانی جلوگیری شود.

دلایل بروز درد کشاله ران تا زانو


در ارتباط با علت درد از کشاله ران تا زانو بایستی توجه شود که چنانچه درد کشاله ران خصوصا در زمان راه رفتن ایجاد می‌ شود، احتمال دارد که این نوع درد در اثر آسیب‌دیدگی عضله و یا غضروفی که استخوان‌ ها را به مفاصل ران متصل می‌ کند، ایجاد شده باشد.

درد کشاله ران که در اثر راه رفتن تشدید شود نیز می‌ تواند در اثر عارضه‌ هایی که بر اعضا و بافت‌ های داخل شکم و کشاله ران اثر می‌ گذارند، ایجاد شود. علت درد پا از کشاله ران تا زانو در زمان راه رفتن شامل موارد زیر می‌ باشد:

کشیدگی عضلات کشاله ران

کشیدگی عضلات کشاله ران

ممکن است هر یک از عضلات کشاله ران دچار کشیدگی شوند. کشیدگی عضله کشاله ران زمانی ایجاد می‌ شود که یک یا چند عضله در این ناحیه دچار کشیدگی یا پارگی شوند. این عارضه می‌ تواند در اثر استفاده بیش از حد از عضله یا حرکت ناگهانی مانند چرخش بروز کند.

درد، شایع‌ ترین نشانه این عارضه محسوب شده و معمولا در قسمت داخلی ران ایجاد می‌ شود. البته امکان دارد درد در هر ناحیه بین ران و زانو بروز کند. دیگر علائم کشیدگی عضله کشاله ران شامل:

 • کاهش قدرت در قسمت فوقانی پا
 • کبودی نزدیک عضله آسیب‌دیده
 • ورم

پارگی لابروم در مفصل ران

پارگی لابروم در مفصل ران

لابروم مفصل ران بخش خارجی سوکت یا کاسه مفصل ران را پوشش می‌ دهد. لابروم مانند ضربه‌ گیر عمل کرده و به نگه داشتن قسمت کروی مفصل در قسمت کاسه مفصل ران کمک می‌ کند.

آسیب‌دیدگی مفصل ران و یا تخریب مفصل با گذشت زمان می‌ تواند سبب پارگی لابروم مفصل ران شود. امکان دارد در برخی از افراد هیچ گونه دردی ایجاد نشود. ولی ممکن است موارد زیر بروز کنند:

 • درد در لگن یا کشاله ران که در اثر راه رفتن، نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی تشدید می‌ شود.
 • سفتی و خشکی در ناحیه لگن و محدودیت دامنه حرکتی
 • احساس قفل شدن در مفصل ران

گیر افتادگی مفصل ران

گیر افتادگی مفصل ران

هنگامی که مفصل گوی و کاسه ران به درستی حرکت نمی‌کنند، ممکن است گیرافتادگی مفصل ران، که یک عارضه دردناک است، رخ دهد. گیرافتادگی مفصل ران ممکن است به دلیل تغییر شکل قسمت بالای استخوان ران ایجاد شود. در نتیجه، به ویژه در زمان خم شدن، قسمت گوی مفصل ران در قسمت کاسه مفصل گیر کند.

این عارضه همچنین ممکن است به دلیل عدم شکل‌گیری صحیح قسمت گوی مفصل ران یا وجود استخوان اضافی در این قسمت رخ دهد. در این حالت، قرارگیری قسمت گوی مفصل ران در داخل کاسه مفصل ممکن است متوقف شود. این مسئله می‌تواند سبب ساییدگی غضروفی شود که قسمت گوی مفصل را پوشش می‌دهد.

گیرافتادگی مفصل ران ممکن است به ویژه در زمان راه رفتن یا خم شدن به سمت جلو، منجر به درد و خشکی در ناحیه کشاله ران شود. همچنین، این عارضه ممکن است باعث بروز آرتروز نیز شود.

فتق کشاله ران

فتق کشاله ران

یکی از موارد مربوط به علت درد کشاله ران تا زیر زانو، فتق کشاله ران است که در قسمت نزدیک کشاله ران ایجاد می‌ شود. این عارضه زمانی بروز می‌ کند که بافت (مانند بافت چربی یا روده) از قسمت حفره شکمی، از طریق بخش ضعیف در دیواره شکمی بیرون می‌ زند.

فتق کشاله ران می‌ تواند باعث بروز دردی شود که در زمان پیاده‌روی، خم شدن، بلند کردن اجسام یا سرفه کردن تشدید شود. دیگر علائم این عارضه شامل:

 • برآمدگی در قسمت کشاله ران که در زمان ایستادن یا سرفه کردن بزرگ‌ تر می‌ شود.
 • احساس سنگینی یا درد در قسمت کشاله ران
 • ورم کیسه بیضه

آرتروز

آرتروز

ساییدگی در مفاصل از جمله مفصل ران می‌ تواند سبب تخریب تدریجی غضروف و بروز آرتروز شود. پس از تخریب شدید غصروف، حرکت قسمت انتهایی استخوان‌ ها در مفصل به درستی صورت نمی‌ گیرد. در این حالت استخوان‌ ها به یکدیگر ساییده شده و سبب بروز درد و سفتی در مفصل می‌ شوند.

در اثر این عارضه، درد و خشکی در مفصل ران و قسمت کشاله ران ایجاد می‌ شوند. امکان دارد این حالت در زمان پیاده‌روی، ایستادن یا بالا رفتن از راه پله تشدید شود. ممکن است درد در زمان استراحت بهبود پیدا کند. یکی دیگر از علائم، شنیده شدن صدا در زمان حرکت مفصل ران می‌ باشد. همچنین ممکن است درد ارجاعی در قسمت پایین ران و زانو ایجاد شود.

التهاب تاندون

التهاب تاندون

تاندون‌ ها عضلات را به استخوان‌ ها متصل می‌ کنند. زمانی که تاندون‌ ها ملتهب می‌ شوند، عارضه التهاب تاندون بروز می‌ کند. امکان دارد این عارضه در هر تاندونی ایجاد شود و درد معمولا  به صورت دردی مبهم در ناحیه آسیب‌دیده بروز می‌ کند. التهاب تاندون در قسمت شانه، زانو، آرنج یا مچ دست شایع‌ تر می‌ باشد ولی ممکن است در لگن یا ناحیه کشاله ران نیز بروز کند.

التهاب تاندون معمولا در اثر انجام مکرر حرکات مانند خم شدن، پرتاب کردن، چرخش یا ضربه زدن به توپ ایجاد می‌ شود. در صورت انجام حرکات مکرر در زمان ورزش کردن یا در محل کار احتمال بروز این عارضه افزایش پیدا می‌ کند. التهاب تاندون در زمان راه رفتن یا انجام برخی فعالیت‌ ها تشدید شده و با استراحت تسکین پیدا می‌ کند. امکان دارد در زمان لمس در ناحیه آسیب‌دیده درد بروز کرده و همچنین ممکن است مقداری ورم نیز ایجاد شود.

دلایل غیر متداول بروز درد کشاله ران تا زانو

دلایل غیر متداول بروز درد کشاله ران تا زانو

عارضه‌ های متعددی می‌ توانند سبب بروز درد کشاله ران تا زانو در زمان راه رفتن شوند. در بسیاری از موارد، درد ممکن است مداوم باشد ولی امکان دارد در زمان حرکت کردن تشدید شود. برخی دیگر از موارد غیر متداول در مورد علت درد کشاله ران تا زانو شامل دلایل زیر می‌ باشند:

عفونت دستگاه ادراری

این عارضه در اثر بروز عفونت در دستگاه ادراری ایجاد می‌ شود و در زنان بیشتر شایع می‌ باشد. علاوه بر درد در کشاله ران علائم دیگر شامل درد یا سوزش در زمان ادرار کردن و تغییر در دفعات ادرار کردن می‌ باشند.

عفونت بیضه

این عارضه سبب التهاب یک یا هر دو بیضه می‌ شود. عفونت بیضه باعث بروز درد در بیضه شده و این درد می‌تواند تا کشاله ران و قسمت پایین شکم منتقل شود.

سنگ کلیه

سنگ کلیه از سنگ‌ های سخت و مشابه کریستال ایجاد شده و  توسط رسوب مواد معدنی تشکیل می‌ شود. این نوع سنگ معمولا تا زمانی که به محل اتصال کلیه و میزنای و به قسمت‌ های بعد از آن حرکت نکند، باعث ایجاد علائم نمی‌ شود. امکان دارد درد در یک طرف از شکم یا قسمت پایین کمر ایجاد شود. ممکن است درد به کشاله ران نیز منتقل شود.

کیست تخمدان

کیست تخمدان یک نوع کیسه حاوی مایع است که ممکن است در یک یا هر دو تخمدان ایجاد شود. در بیشتر مواقع این عارضه باعث ایجاد درد نمی‌شود ولی در صورت رشد کیست، ممکن است علائم بروز کنند. علائم شامل درد در قسمت پایین کمر، نفخ شکم و درد در زمان دفع مدفوع می‌ باشند.

کشیدگی رباط گرد رحمی

این رباط بین رحم و قسمت جلوی کشاله ران قرار دارد. رباط گرد رحمی در زمان راه رفتن حرکت کرده و تغییر شکل می‌ دهد. در دوران بارداری، این رباط برای جای دادن رحم، در حالت کشیده قرار می‌ گیرد. در این حالت امکان دارد این رباط در زمان پیاده‌روی دچار کشیدگی شده و  دردناک شود.

تشخیص درد کشاله ران تا زانو


در بیشتر موارد درد کشاله ران تا زانو به درمان نیاز ندارد. البته شما بایستی در موارد بروز درد مداوم و شدید که با تب و ورم همراه باشد به پزشک با تجربه مراجعه کنید. این علائم می‌ توانند نشان‌ دهنده وجود یک عارضه خطرناک باشند.

پزشک علائم را بررسی کرده و در مورد فعالیت‌ های جسمانی که اخیرا انجام داده‌ اید، پرسش‌ های لازم را مطرح می‌ کند. این اطلاعات به پزشک جهت تشخیص عارضه کمک می‌ کنند. سپس پزشک ناحیه کشاله ران را معاینه کرده و در صورت لزوم از آزمایش استفاده می‌ کند.

تست فتق

پزشک انگشت خود را در کیسه بیضه وارد کرده و از بیمار درخواست کرده تا سرفه کند. سرفه سبب بالا رفتن فشار در شکم شده و روده را به طرف محل بروز فتق فشار می‌ دهد.

تصویربرداری با اشعه ایکس و اولتراسوند

تصویربرداری با اشعه ایکس و اولتراسوند به پزشک در جهت بررسی وجود شکستگی استخوان، توده بیضه یا کیست رحمی و بروز درد کشاله ران ناشی از این عوامل کمک می‌ کند.

شمارش کامل سلول‌ های خونی

این نوع آزمایش خون به تشخیص وجود عفونت کمک می‌ کند.

گزینه‌ های مختلف درمان درد کشاله ران تا زانو


گزینه‌ های مختلف درمان درد کشاله ران تا زانو

در مورد عارضه‌ هایی مانند پارگی لابروم در مفصل ران، التهاب تاندون یا آرتروز، تزریق استروئید به مفصل ران می‌ تواند سبب تسکین درد و کاهش التهاب شود.

امکان دارد فیزیوتراپی سبب تقویت عضلات آسیب‌دیده و افزایش دامنه حرکتی در ناحیه مورد نظر شود. در طول فیزیوتراپی، بیمار نحوه انجام تمارین ویژه جهت تسکین درد یا سفتی مفصل یا عضله را فرا خواهد گرفت. ممکن است برای ترمیم پارگی شدید لابروم به جراحی نیاز باشد. در برخی از موارد، امکان دارد از روش‌ های آرتروسکوپی استفاده شود. جراحی معمولا بهترین گزینه درمانی برای بهبود فتق کشاله ران محسوب می‌ شود.

روش‌ های درمان درد کشاله ران تا زانو در منزل

روش‌ های درمان درد کشاله ران تا زانو در منزل

در صورت وجود درد خفیف کشاله ران که در اثر کشیدگی عضلانی ایجاد شده باشد، استراحت دادن عضله آسیب‌ دیده می‌ تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین از انجام حرکات سنگین و مکرر که سبب بروز درد می‌شود، بایستی خودداری شود.

البته فعالیت جسمانی نباید به طور کامل متوقف شود چرا که سبب ضعیف شدن عضله آسیب‌ دیده می‌ شود. همچنین فعالیت جسمانی سبب بهبود جریان خون شده و این مساله به تسریع روند بهبود کمک می‌ کند.

استفاده از پک یخ یا کمپرس سرد در ناحیه عضله آسیب‌دیده می‌تواند در تسکین درد و ورم موثر باشد. برای این منظور می‌ توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • کیسه حاوی یخ یا بسته سبزیجات یخ‌زده که در حوله قرار داده شده باشد.
 • حوله خیس شده در آب سرد
 • قطعات یخ در یک کیسه پلاستیکی

کمپرس سرد را برای مدت حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای تعداد چند با در روز در ناحیه دردناک قرار دهید. یخ نباید به طور مستقیم بر روی پوست قرار داده شود. داروهای مُسکن ماند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می‌ توانند به تسکین درد و کاهش التهاب و ورم کمک کنند.

چه زمانی باید برای درمان درد کشاله ران تا زانو به پزشک مراجعه شود؟


چه زمانی باید برای درمان درد کشاله ران تا زانو به پزشک مراجعه شود؟

در مواردی که درد کشاله ران با علائم زیر همراه باشد بایستی به پزشک مراجعه شود:

 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد در زمان ادرار کردن
 • وجود برآمدگی بین لگن و استخوان عانه یا شرمگاهی
 • نفخ شکم
 • درد در بیضه‌ ها
 • شنیده شدن صدا در مفصل یا احساس قفل شدگی مفصل در زمان راه رفتن

جهت تشخیص دلیل درد کشاله ران تا زانو، پزشک سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و از معاینه بدنی استفاده می‌ کند. پزشک همچنین علائم عارضه را نیز بررسی می‌ کند. در صورت احتمال وجود فتق کشاله ران، امکان دارد پزشک بر روی بخش خاصی از شکم یا کشاله ران فشار وارد ‌کند.

جهت افزایش دقت تشخیص، ممکن است پزشک از آزمایش‌هایی مانند تصویربرداری با اشعه ایکس، اولتراسوند یا سی تی اسکن استفاده کند. این آزمایش‌ ها به پزشک جهت مشاهده تصاویر از داخل بدن و تعیین منشأ درد کمک می‌ کنند.

جلوگیری از بروز درد کشاله ران تا زانو


مهم‌ ترین اقدام جهت کاهش احتمال آسیب‌دیدگی یا کشیدگی کشاله ران، انجام حرکات کششی قبل و بعد از هر گونه فعالیت جسمانی و ورزش می‌ باشد. این اقدام به افزایش انعطاف‌ پذیری عضلات و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی عضله کمک می‌ کند.

دیگر اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز درد کشاله ران تا زانو شامل:

 • حفظ تناسب اندام. حفظ وزن ایده‌آل به جلوگیری از وارد شدن فشار بر مفاصل لگن کمک می‌ کند.
 • مصرف مقادیر کافی آب. نوشیدن آب می‌تواند سبب کاهش احتمال بروز سنگ کلیه و عفونت دستگاه ادراری یا گرفتگی عضلانی شود.
 • رعایت مکانیک صحیح بدن. در زمان بلند کردن اشیاء سنگین و جهت رعایت مکانیک بدن بایستی زانو ها را خم کرده و از قدرت پاها برای بلند کردن اجسام استفاده کنید و همچنین جسم مورد نظر باید به بدن شما نزدیک باشد. تکنیک صحیح بلند کردن اجسام سبب کاهش احتمال بروز فتق کشاله ران یا کشیدگی عضله یا رباط می‌ شود.

نکات کلی در ارتباط با درد کشاله ران تا زانو


درد کشاله ران تا زانو در زمان راه رفتن معمولا در اثر کشیدگی عضلات، رباط‌ ها یا تاندون‌ ها در قسمت پایین شکم ایجاد می‌ شود. پارگی غضروف، گیر افتادگی مفصل ران، فتق کشاله ران و آرتروز نیز از جمله دلایل شایع این عارضه هستند. در صورتی که علت درد پا از کشاله ران تا زانو کشیدگی عضلانی باشد، استراحت و استفاده از یخ می‌ تواند به بهبود عارضه کمک کند. در صورتی که درد کشاله ران شدید باشد و یا با علائم دیگر همراه باشد، بایستی به پزشک مراجعه شود. پزشک می‌ تواند علت درد کشاله ران تا زیر زانو را تشخیص داده و برنامه مناسب برای درمان عارضه را طرح‌ ریزی کند.

سوال‌ های رایج در مورد دلیل درد کشاله ران تا زانو


چگونه می‌ توان اطمینان حاصل کرد که درد کشاله ران در اثر مشکلات عضلانی ایجاد شده است؟

علائم کشیدگی عضله کشاله ران:

۱- کبودی یا ورم در قسمت داخلی ران

۲- درد در زمان بالا آوردن زانو

۳- درد در زمان باز یا بسته کردن پاها

۴- احساس گرمی در قسمت کشاله ران یا قسمت داخلی ران

۵- احساس ضعف یا سفتی در عضلات

۶- لنگیدن یا دشواری در حرکت دادن پا

نحوه درمان درد کشاله ران تا زانو چگونه است؟

جهت درمان عارضه بایستی استراحت کرده و از انجام فعالیت‌هایی که سبب بروز درد می‌ شوند خودداری کنید. در دو روز اول، پک یخ را برای مدت ۱۵ دقیقه به تعداد ۳ تا ۴ بار در روز بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. بین پوست و یخ، بایستی یک حوله قرار داده شود. می‌  توانید برای محافظت از کشاله ران و بهبود ورم، از باند الاستیکی استفاده کنید.

آیا حرارت برای رفع درد کشاله ران تا زانو مفید است؟

پس از تسکین ورم و التهاب، برخی از افراد از حرارت برای درمان استفاده می‌کنند. حرارت به شل شدن عضلات سفت و افزایش دامنه حرکتی کمک می‌کند. ماساژ نیز یکی دیگر از روش‌های کاهش تنش در عضلات کشاله ران در زمان بهبود پس از کشیدگی یا پارگی محسوب می‌ شود.

آیا وضعیت خوابیدن می‌تواند سبب بروز درد کشاله ران تا زانو شود؟

درد کشاله ران که در زمان شب بروز می‌کند، می‌تواند در اثر آرتروز یا التهاب تاندون مفاصل لگن ایجاد شده باشد. در صورتی که بیمار در زمان دراز کشیدن متوجه بروز درد کشاله ران تا زانو شود، امکان دارد استفاده از تشک نامناسب یا خوابیدن در وضعیت غیر طبیعی سبب بروز درد شده باشد.

در صورت وجود درد کشاله ران، وضعیت خوابیدن بیمار بایستی چگونه باشد؟

در صورت وجود درد کشاله ران، بایستی در زمان خوابیدن به پهلو یک بالش زیر ران‌های خود قرار دهید تا لگن در راستای مناسب قرار بگیرد و از میزان فشار وارد بر ران و لگن کاسته شود.

آیا انجام تمارین ورزشی در زمان بروز درد کشاله ران تا زانو امکان‌پذیر است؟

جهت استراحت شخص بایستی از وارد کردن فشار بیش از حد بر کشاله ران خودداری کند؛ بنابر این باید از انجام ورزش سنگین مانند دویدن یا وزنه‌برداری اجتناب شود. در صورت وجود درد شدید، بیمار باید از راه رفتن یا هر گونه فعالیت جسمانی برای مدت یک یا دو روز پس از آسیب‌دیدگی خودداری کند.

آیا مصرف ایبوپروفن به تسکین درد کشاله ران تا زانو کمک می‌ کند؟

ورزشکاران در صورت وجود آسیب‌دیدگی کشاله ران می‌توانند از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن (از جمله ادویل یا موترین) استفاده کنند. این داروها سبب تسکین درد و کاهش التهاب در ناحیه آسیب‌دیده می‌شوند.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک