کلینیک درد: درمان انواع دردهای مزمن و تراپی‌های کلینیک درد

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

به طور معمول، کلینیک درد مرکزی است که پزشکان راه‌حل‌هایی برای درمان دردهای شدید و مزمن ارائه می‌دهند. بیماری‌هایی که معمولاً به خدمات کلینیک درد به خوبی پاسخ می‌دهند شامل آرتروز، درد مفاصل، سرطان و بسیاری از مشکلات دیگر می‌باشد. پزشکان در صورتی که بیمار از روش‌های تسکین درد خسته شده است و یا پاسخی برای درمان دریافت نکرده است، او را به کلینیک‌ درد ارجاع می‌دهند.

به طور کلی، شیوه‌های درمانی ارائه شده در کلینیک درد شامل ترکیبی از تراپی‌ها می‌باشد. این روش‌های درمانی شامل داروها، فیزیوتراپی و تزریق بلوک‌های عصبی است. علاوه بر این، ماساژ درمانی اغلب یک درمان موثر برای تسکین درد، تورم و استرس می‌باشد. کلینیک درد نه تنها درد حاد را درمان می‌کند، بلکه خدمات تشخیصی را نیز برای تعیین محل ایجاد درد انجام می‌دهد.

برای دریافت مشاوره درباره‌‌ی درمان دردهای مزمن و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس حاصل فرمایید.

درمان انواع بیماری‌ها در کلینیک درد


درمان انواع بیماری‌ها در کلینیک درد

درد مزمن به عنوان دردی تعریف می‌شود که بیش از دوره مورد انتظار برای بهبودی، ادامه یابد. یک سوم جمعیت از درد مزمن رنج می‌برند. بنابراین، تمرکز کلینیک درد بر روی درد شدید و ناتوان کننده‌ای است که بیش از چند ماه ادامه دارد. هدف از درمان در کلینیک درد این است که منبع درد را شناسایی کنید، درد را تسکین دهید یا بیاموزید که چگونه باید درد را کنترل کنید تا بتوانید به یک سبک زندگی عادی‌تر و مولدتر باز گردید.

هنگامی که به کلینیک تخصصی درد ارجاع داده می‌شوید، ارزیابی فردی، برنامه درمانی شخصی، آموزش کنترل درد، و جلسات مراجعه به صورت منظم در انتظار شما خواهد بود.

منشأ درد شما هرچه باشد، می‌توانید با مراجعه به کلینیک درد از خدمات درمانی بهره مند شوید. پزشکان در کلینیک درد برای موارد زیر، درمان‌هایی به بیمار ارائه می‌دهند:

 • بازو درد
 • درد سرطان
 • سندرم تونل کارپال
 • سندرم درد منطقه‌ای پیچیده
 • درد صورت
 • پا درد
 • دست درد
 • سردرد
 • درد پایین کمر
 • میگرن
 • درد میوفاشیال
 • گردن درد
 • نوروپاتی
 • محرک‌های عصبی محیطی
 • رادیکولوپاتی
 • نورالژی تریژمینال
 • شانه درد
 • درد زانو
 • درد لگن

گزینه‌های درمانی و تسکین درد


کلینیک درد متشکل از تیم پزشکان، روانشناسان، دستیار پزشک، فیزیوتراپیست‌ها، ماساژ تراپیست و متخصصین طب سوزنی است که همه با هم فعالیت می‌کنند. کلینیک درد برای دستیابی به نتایج مطلوب، هم درمان دارویی و هم درمان‌های تکمیلی را ارائه می‌دهد.

این روش‌های درمانی شامل درمان پزشکی و داروها، خدمات روانشناسی، بیوفیدبک، تکنیک‌های آرام سازی، فیزیوتراپی، ماساژ و طب سوزنی است. برنامه‌های درمانی برای هر بیمار جداگانه است. این تیم برای اطمینان از بهترین نتایج ممکن با شما و سایر پزشکان همکاری نزدیک دارند.

برخی از مهمترین گزینه‌های درمانی در کلینیک درد در این قسمت بطور جداگانه آورده شده است.

شیوه‌های پزشکی و داروها

یکی از روش‌های کنترل علائم و تسکین دردهای مزمن، استفاده از داروها و روش‌های درمانی پزشکی است. داروها علائم را کاهش می‌دهند و از صدمات محافظت می‌کنند و باعث بهبود می‌شوند. گرچه آ‌ن‌ها درمانی برای اکثر بیماری‌ها نمی‌باشند، اما بهبودی را بسیار آسان می‌کنند. در طول دهه گذشته، گزینه‌های دارویی و درمانی برای کنترل درد بسیار گسترش یافته است. کلینیک درد انواع مختلفی از روش‌های درمانی، از داروهای خوراکی گرفته تا شیوه‌های پزشکی را ارائه می‌دهد.

بیوفیدبک

بیوفیدبک روشی برای تمرکز روی کنترل بدن است. بیوفیدبک از حسگرهایی برای کنترل تغییرات بدن در برابر استرس و  یا درد از جمله ضربان قلب، تنش عضلانی، میزان تنفس، دما، تعریق و فشار خون استفاده می‌کند. بیوفیدبک به ما کمک می‌کند فوراً فواید آرامش را در بدن متوجه شویم.

آرامش می‌تواند با کاهش تنش عضلانی، تنظیم ضربان قلب، تنفس و فشار خون، واکنش‌های منفی استرس بر روی بدن را کمتر کند.

فیزیوتراپی

تحقیقات نشان داده است که ورزش بخش مهمی در کنترل درد مزمن است، اما اغلب ترس از درد، افراد را از تمایل به شروع یک برنامه ورزشی بازمی‌دارد. با تفسیر علائم درد، فیزیوتراپیست می‌تواند به بیمار کمک کند تا علائم دردناک را از طریق ورزش مدیریت و یا کاهش دهد.

نقش فیزیوتراپیست ارزیابی و درمان است. متخصص فیزیوتراپی، روند درمان‌ اولیه‌ی بیمار و بازه‌های زمانی مختلف در طول دوره توانبخشی را ارزیابی می‌کند. پس از درمان اولیه یا اولین جلسه‌ی درمان، مراجعه‌های بعدی بیمار نیز مشخص می‌شود.

مداخلات درمانی مبتنی بر انجام فعالیت است و بر روی بازگرداندن عملکرد طبیعی و الگوهای حرکتی متمرکز خواهد بود. مداخلات درمانی ممکن است شامل دامنه حرکت / انعطاف پذیری، تقویت، تثبیت هسته، پیشرفت عملکردی، ورزش هوازی با شدت کم و توسعه یک برنامه تمرینی در خانه باشد.

فیزیوتراپیست به طور مداوم پیشرفت بیمار را کنترل کرده و در صورت لزوم اصلاحاتی را انجام می‌دهد. مراجعه به کلینیک معمولاً یک بار در هفته انجام می‌شود.

طب سوزنی

نظریه عمومی طب سوزنی این است که عملکرد فیزیولوژیکی و سلامت بدن به گردش مواد مغذی، مواد و انرژی موسوم به Qi از طریق شبکه‌ای از “کانال‌ها” یا “نصف النهارها” بستگی دارد. این شبکه با ایجاد تعادل، تنظیم و هماهنگی فرایندهای فیزیولوژیکی، هر ارگان و بخشی از بدن را به هم متصل می‌کند.

درد و بیماری ناخوشایند هنگامی اتفاق می‌افتد که جریان Qi در بدن به دلیل بسیاری از موارد از جمله بیماری، عوامل بیماری زا، ضربه یا صدمات، دارو (عوارض جانبی) و همچنین عوامل سبک زندگی مانند کار زیاد، رژیم غذایی نامناسب، احساسات، کمبود استراحت و استرس مختل یا مسدود شود.

طب سوزنی شامل تحریک مکان‌های خاص بدن (نقاط طب سوزنی) برای بهبود جریان Qi است. قرار دادن سوزن‌های استریل، حرارت یا فشار انگشت این تحریک را به دست می‌آورد. ثابت شده است که طب سوزنی برای درمان درد و حالت تهوع و همچنین بسیاری از موارد دیگر مفید است.

برای بسیاری از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، طب سوزنی می‌تواند تسکین دهنده‌ی مناسبی باشد و به بیمار کمک می‌کند تا تعادل طبیعی بدن خود را بدست آورد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی نوعی از درمان است که با استفاده از لمس منظم و ملایم دست، با تمرکز بر نواحی خاص یا کل بدن، به منظور ارتقا بهبودی و آرامش استفاده می‌شود. این روش کمک به کاهش استرس، تسکین تنش و درد، و افزایش گردش خون در بدن می‌کند. در حین ماساژ درمانی، افراد از احساس امنیت، راحتی، رفاه، افزایش عزت نفس، و کاهش اضطراب و افسردگی بهره مند می‌شوند.

خدمات ماساژ توسط ماساژ تراپیست به اشکال مختلف ارائه می‌شود، از جمله:

 • ماساژ سوئدی: این نوع ماساژ از لمس با کف دو دست، اصطکاک، فشرده سازی و حرکات منفعل مفصل در محدوده حرکت طبیعی استفاده می‌کند.
 • تخلیه لنفاوی دستی از حرکت ملایم مایعات متراکم در بدن برای تسکین درد، تنش و خستگی و کاهش ادم و تورم استفاده می‌کند.
 • درمان کرانيوساکرال از لمس آرام سر، گردن، کمر و سایر مفاصل بدن برای آرام کردن سیستم عصبی و در نتیجه کاهش و بهبود سلامت جسمی استفاده می‌کند.
 • میوفاشیال تراپی از تکنیک‌های خاصی برای آزاد سازی عضلات سفت یا “گره”‌هایی که در عضله جمع شده‌اند استفاده می‌کند. برای تسکین درد و بی حسی و افزایش جریان خون در ناحیه، فشار ممکن است از سبک تا متوسط ​​یا حتی عمیق متفاوت باشد.
 • لمس درمانی یک درمان مبتنی بر انرژی است که شامل لمس بسیار سبک روی بدن لباس پوشیده یا اطراف بدن برای تسکین درد، خستگی و تنش است.
 • آروماتراپی

بلوک عصبی بین دنده‌ای

یکی از درمان‌های رایج موجود در کلینیک درد شامل بلوک عصب بین دنده‌ای است. این روش شامل تزریق داروی ضد التهاب و بی حسی موضعی در بین دنده‌ها است. این روش غالباً برای درد حاد که مربوط به زونا یا هرپس زوستر است انجام می‌شود. این عفونت ویروسی می‌تواند باعث التهاب انتهای عصب گسترش یافته از ناحیه ستون فقرات شود که می‌تواند آزار دهنده باشد.

نوکلئوپلاستی

روش دیگری که در کلینیک درد انجام می شود نوکلئوپلاستی نام دارد. این روش کم تهاجمی به صورت سرپایی انجام می‌شود و شامل قرار دادن کاتتر فرستنده در هسته دیسک است. از موج‌های رادیویی برای به حداقل رساندن حجم بافت، کاهش فشار و درد بر روی ریشه‌های عصبی استفاده می‌کند. به طور معمول، این روش بیماران مبتلا به فتق دیسک را تسکین می‌بخشد. این روش اغلب برای بیمارانی که کاندیدای مناسبی برای جراحی نیستند، ترجیح داده می‌شود.

تحریک عصبی

یکی از راهکارهای دیگر مدیریت درد، تحریک عصبی است. این روش به کاشت دستگاه تحریک عصبی اشاره دارد که با جراحی، پالس‌های الکتریکی خفیف را به اعصاب محیطی یا نخاع ارسال می‌کند. بیمار پالس‌ها را احساس نمی‌کند و اغلب تسکین قابل توجهی از درد مزمن را تجربه می‌کند. این روش سرپایی است و به حداقل زمان بهبودی نیاز دارد. تحریک عصبی می‌تواند به تسکین سریع بیمارانی که از ناتوانی در اسپاسم کمر رنج می‌برند، کمک کند.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک