کفش طبی و تاثیر آن در سلامت بدن: ویژگی و فواید کفش‌های طبی

تاریخ: ۶ آذر ۱۴۰۲

اگر از مشکل مزمن پا یا کمردرد ناشی از درد پا رنج می‌برید، سرمایه گذاری روی یک جفت کفش ارتوپدی عالی می‌تواند ایده خوبی باشد. کفش‌های ارتوپدی کفش‌های خاصی هستند که برای راحتی بیشتر پا و درمان درد پاشنه و انگشتان ساخته شده اند. امروزه افراد در هر سنی و اندازه کفش راحتی را فقط به دلیل عملکرد آن نمی‌پوشند. اگر قبلاً فقط کفش‌های ارتوپدی را می‌توانستید در طرح‌های ساده و محدود بیابید، اکنون می‌توانید از بین انواع کفش‌های زیبا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کفش طبی سفارشی و یا برای رزرو نوبت در مرکز جامع توانبخشی امید می‌توانید با شماره تلفن‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس حاصل فرمایید.

کفش طبی برای چه افرادی مناسب است 


کفش‌های ارتوپدی این اطمینان را ایجاد می‌کنند که از طرفین پا، پاشنه پا، انگشتان پا و قوس‌ها پشتیبانی می‌شود. افرادی که از درد مزمن پا رنج می‌برند، با استفاده از این کفش‌های راحتی، چه در هنگام ایستادن، راه رفتن یا دویدن می‌توانند احساس راحتی بیشتری داشته باشند. اگر مشکلی در پا ندارید، این کفش‌ها به شما کمک می‌کنند تا از بروز دردهای پا جلوگیری کرده و به شما امکان می‌دهند در طولانی مدت سلامت پاهای خود را حفظ کنید. در اینجا لیستی از مشکلات خاص وجود دارد که به دنبال رفع آن‌ها هستند:

 • صافی کف پا
 • بونیون‌ها یا تورم بورسا
 • انگشت چکشی 
 • پای دردناک، متورم یا آلوده
 • مشکلات قوس پا
 • درد پاشنه پا
 • پای ورزشکار
 • درد حاد پا
 • مشکلات پای دیابتی

چه نوع کفش طبی مناسب است؟ 


انواع کفش‌های ارتوپدی:

کفش‌های بدون نیاز به نسخه یا ارتوپدی عمومی

این کفش‌ها برای افرادی که با مشکلات درد ساده و مزمن در پا روبرو هستند، بسیار مناسب هستند. این کفش‌ها با فراهم کردن تسکین از ناراحتی و درد در زمانی که فشار زیاد و برای مدت طولانی به پا وارد می‌شود، بهبود می‌بخشند. این محصولات عمدتاً در بیشتر فروشگاه‌های آنلاین و فروشگاه‌های تخصصی در خیابان‌های بزرگ عرضه می‌شوند.

از ویژگی‌های معمول کفش‌های ارتوپدی بدون نیاز به نسخه می‌توان به خاصیت ضربه‌گیری بیشتر، فضای داخلی بزرگتر، فضای مخصوص ضربه‌گیری کناری، ویژگی‌های مرتبط با انگشتان، مچ پا و پاشنه، کفی‌های دوتایی و ساختار داخلی بدون درز اشاره کرد.

کفش‌های ارتوپدی سفارشی 

کفش‌های ارتوپدی سفارشی کفش‌های شخصی شده و مخصوص هستند. آن‌ها به گونه ای طراحی شده اند که متناسب با نیاز مشتری و ترجیحات مشتری و مناسب در پای او قرار می‌گیرند. این کفش‌ها شامل قالب گیری کامل روی هر پا برای نصب دقیق تر و اصلاح موفقیت آمیز شرایط پا است. این کفش‌ها توسط پزشک یا متخصص ارتوپدی تجویز می‌شوند و قیمت آن از کفش‌های عمومی ارتوپدی بیشتر است. افراد آگاه به مد اکنون می‌توانند به دنبال پوشیدن این کفش‌ها باشند زیرا دوران کفش‌های زشت کمرنگ شده و تولید کنندگان کفش به ساخت کفش‌های ارتوپدی زیبا می‌پردازند که از نظر ظاهری مدرن تر و جذاب تر هستند.

فواید کفش طبی 


فواید کفش طبی

اگر در هنگام راه رفتن اغلب احساس درد می‌کنید، ممکن است بخواهید در مورد کفش‌های ارتوپدی اطلاعات کافی کسب کنید و دریابید که چگونه تهیه آن می‌تواند مزایایی برای سلامتی و زندگی شما به طور کلی فراهم کند.

پشتیبانی بی نظیر 

اگر از پاهای خود حمایت مناسب نکنید، پاهای شما در برابر بسیاری از بیماری‌های دردناک طولانی مدت مانند ورم کف پا و صافی کف پا آسیب پذیر است. شرایطی از این دست می‌تواند شما را دچار درد قابل پیشگیری کند و بی تحرکی قابل توجهی در شما ایجاد کند. بدتر از همه، مشکلات از این قبیل تا زمانی که آن‌ها را حل نکرده باشید، فقط بدتر می‌شود. خوشبختانه کفش‌های طبی برای پاهای صاف در حال حاضر به طور گسترده در دسترس هستند.

ارائه پشتیبانی عالی کار اصلی کفش ارتوپدی است. این موارد چیزی فراتر از پشتیبانی قوس پا است. یک کفش ارتوپدیک خوب، پشتیبانی کافی از انگشت پا و ضربه گیری و پشتیبانی قوس پا در وسط پا را ارائه می‌دهد. کفش‌های ارتوپدی می‌توانند به تدریج مشکلات تراز بندی در پاها را اصلاح کنند. این امر می‌تواند مشکلات قدیمی را برطرف کرده و از بروز مشکلات جدید به شرط پوشیدن جلوگیری کند.

کاهش درد پا 

یک فرد به طور متوسط ​​روزانه حدود ۱۰۰۰۰ قدم برمی دارد. این عددی است که فکر کردن در مورد آن آسان نیست، مگر اینکه فعالانه قدم ها را بشمارید یا اگر درد پا یا کفش نامناسب دارید متوجه آن می‌شوید. در آن شرایط، هر مرحله یک چالش و آزمایش است. کفش‌های ارتوپدی با فراهم کردن شرایط مناسب راهی موثر برای غلبه بر این چالش است.

کفش‌های ارتوپدی مدرن همان گزینه‌های دیگر کفش‌ها را پوشش می‌دهد که راحتی بیشتری را به پاهای شما می‌دهد. کفش‌های ارتوپدی حتی در اندازه‌ها، طول‌ها و عرض‌های وسیع تری نسبت به کفش‌های معمولی فروخته می‌شوند، و برای افرادی که ممکن است مجبور شوند به یک کفش ضعیف بسنده کنند، تناسب مناسبی دارد.

کفش‌های ارتوپدی به طور کلی از کفش‌های معمولی متفاوتند. آنها با ایجاد فضای بزرگتر برای انگشتان پا، عرض بیشتر جهت جلوگیری از تحریک، و پاشنه‌های ایمن‌تر که از لغزش ناخوشایند پاهای شما به سمت جلوی کفش جلوگیری می‌کنند، از کفش‌های معمولی متمایز می‌شوند.

استفاده مداوم از کفش‌های ارتوپدی نه تنها مشکلات قبلی پا را بهبود می‌بخشد، بلکه از شما در مقابل آسیب‌های جدید، تغییرات در تنظیمات و ناراحتی‌های جدید نیز محافظت می‌کند. به همین دلیل، استفاده پیوسته از کفش‌های ارتوپدی می‌تواند بهترین گزینه برای حفظ سلامت پاها باشد.

بهبود گردش خون 

افرادی که تجربه ابتلا به دیابت را دارند، گاهی اوقات نگران سلامت پای خود هستند. برای آن‌ها، این مراقبت فقط به احساس درد مربوط نیست، بلکه به خطرات ناشی از بی‌حسی مربوط می‌شود. اگر به نوروپاتی دیابتی مبتلا هستید آسیب عصبی ناشی از مشکلات گردش خون در افراد دیابتی، ممکن است پاهای شما آن‌قدر بی‌حس شود که از پیشرفت مشکلات مزمن سلامتی چشم پوشی کنید. هر چه این مشکلات کشف نشده و درمان نشده باقی بمانند، جدی تر و اصلاح آن‌ها دشوارتر می‌شود.

کفش‌های ارتوپدی برای پیاده روی معجزه می‌کنند. فضای اضافی که آن‌ها برای حرکت پا در هر جهت ارائه می‌دهند گردش خون کلی در پا را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به آرامی مشکلات موجود جریان خون را برطرف کند. یک جفت کفش ارتوپدی راحت ممکن است برای کسانی که از نوروپاتی دیابتی یا درد عصبی رنج می‌برند نه تنها یک نعمت بلکه یک ضرورت مطلق باشد.

عدم انطباق صحیح 

در اکثر مشکلات مزمن پا، درد و سایر علائم در نهایت به دلیل عدم تغییر جهت و قوس پا است. آسیب به قوس پا، صافی کف پا و سایر موارد ترازبندی بدون توجه به سن، وزن و سطح تناسب فرد می‌تواند باعث درد شود. عدم انطباق پا فقط با گذشت زمان بدتر می‌شود و اگر آن‌ها را به اندازه کافی نادیده بگیرید، ممکن است تنها گزینه اصلاحی شما در نهایت جراحی دردناک و تهاجمی پا شود.

کفش‌های ارتوپدی به گونه ای طراحی شده اند که با تشویق دوباره پاها به موقعیت‌های سالم و موثر، مشکلات عدم انطباق موجود را به تدریج ترمیم کنند. هر بار که با کفش‌های ارتز حرکت می‌کنید، فقط خود را برای یک روز پیاده روی راحت تر آماده نمی‌کنید. شما همچنین کمی قدم به سمت رفع مشکلات پا که قبلاً داشته اید برداشته اید. کفش‌های ارتوتیک را می‌توان “نگهدارنده و پیشگیری کننده” برای پاهای شما دانست، استفاده از این کفش‌ها باعث می‌شود که در آینده در پاها خود مشکل فلج کننده ای نداشته باشید.

تحرک بهتر

بیشتر مشکلات جدی پاهمراه با درد نمایان می‌شوند. این درد، علاوه بر اینکه به تنهایی آزاردهنده است، توانایی حرکت شما را محدود کرده و محدودیت‌های ناعادلانه‌ای در زندگی و روش حرکت شما ایجاد کرده است. در مواجهه با یک بیماری مزمن پا که با درد چشمگیری همراه است، ممکن است چالش بزرگی باشد که به جایی که می‌خواهید بروید یا آنچه می‌خواهید انجام دهید، دست پیدا کنید.

استفاده از کفش‌های ارتوپدی می‌تواند به شما در بازیابی تحرکات از دست رفته کمک کند. خاصیت مناسب ضربه‌گیری، جلوگیری از لغزش، و طراحی مناسب آنها به منظور تعویض آسیب، می‌تواند به شما در بهبود حرکت و زندگی آزادتان کمک کند. برای افرادی که با محدودیت‌های ناشی از مشکلات پا و پنجه روبرو هستند، کفش‌های ارتوپدی به مراتب کارآمدتر بوده و نسبت به کفش‌های معمولی، آزادی بیشتری فراهم می‌کنند.

 

ویژگی‌های کفش‌های ارتوپدی بسیار زیاد است


ویژگی‌های کفش‌های ارتوپدی

کفش‌های ارتوپدی با کفش‌های معمولی تفاوت زیادی دارند. کفش‌های معمول بدیهی است که شیک تر و زیبا هستند اما وقتی صحبت از کارایی و راحتی می‌شود، زیاد نمی‌توان در مورد همین کفش‌های معمول صحبت و دفاع کرد. کفش‌های ارتوپدی دارای ویژگی‌های عملکردی یا ارگونومیک هستند که آن‌ها را مناسب پا می‌کنند و گزینه ای بهتر به عنوان پوشیدن منظم کفش است. هنگام خرید کفش ارتوپدی اطمینان حاصل کنید که از ویژگی‌های خاص بودن آن آگاه هستید. در زیر چهار ویژگی اصلی آورده شده است که باید به خوبی با آن‌ها آشنا باشید:

 • پاشنه‌های محکم: یک جفت کفش ارتوپدی پشتیبانی کافی از قسمت پاشنه را فراهم می‌کند. باعث ایجاد تعادل و کمک به حفظ وضعیت صحیح بدن می‌شود. پاشنه‌های خیلی بلند یا تیز معمولاً عدم تعادل ایجاد می‌کنند و فرصت بیشتری برای لغزش و افتادن باز می‌کنند.
 • انگشتان پهن: یکی از دلایلی که بسیاری از خانم‌ها و برخی از مردان استفاده از کفش‌های ارتوپدی را در نظر می‌گیرند، عامل گسترده بودن قسمت انگشتان پا در کفش‌های طبی است. کفش‌های باریک پیچیده تر و پر زرق و برق تر به نظر می‌رسند در حالی که کفش‌های پهن ارزان تر و جالب تر به نظر می‌رسند. با این حال، ویژگی خوب کفش‌های انگشت پهن این است که به پا اجازه می‌دهد نفس بکشد و اجازه حرکت می‌دهد. کفش‌های نوک تیز فقط از بیرون خنک به نظر می‌رسند اما پاها در اثر فشار محکمی که از لبه‌های باریک جلو وارد می‌شود، بی صدا رنج می‌برند.
 • زیره های داخلی متحرک: بیشتر کفش‌های ارتوپدی برای تعویض و تنظیم آسان، کف داخلی متحرک دارند. در برخی حتی می‌توان کفی‌های دوتایی قرار داد. هنگام انتخاب کفش، حتماً آن را با دقت نصب کنید تا ببینید مناسب آن است یا نه.
 • ساق‌های زبر: ساق‌های سخت و غیر قابل انعطاف مشخصه کفش‌های ارتوپدی با کیفیت است. ساق‌ها قوس‌ها را پشتیبانی می‌کنند، پاشنه را به زیره متصل می‌کنند و به هر کفشی ساختار می‌دهند. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه پایه کفش ثابت تر باشد، پشتیبانی از پا بیشتر می‌شود.
آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک