کشش ستون فقرات

کشش ستون فقرات چیست؟


کشش ستون فقرات یک روش درمانی است که از یک فشار طولی برای کشیدگی و ایجاد فاصله بین مهره‌های ستون فقرات و بافت‌های نرم اطراف آن استفاده می‌کند. کشش ستون فقرات معمولاً برای ستون فقرات در ناحیه گردن و کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما امکان استفاده از آن برای ستون فقرات ناحیه قفسه سینه نیز وجود دارد. در این شرایط کشش با استفاده از یک سطح نیرو یا وزن خاص و برای یک مدت زمانی مشخص با توجه به علائم و نشانه‌های مشکل فرد انجام می‌شود. برای مثال، کشش می‌تواند از چند دقیقه تا نیم ساعت بر روی بیمار با توجه به نیازهای درمانی وی انجام شود. علاوه بر این فشار یا وزن مورد استفاده به این منظور معمولاً به نسبت کم هستند و بیمار در طول این درمان احساس راحتی خواهد داشت.p7

انواع کشش ستون فقرات


کشش درمانی ستون فقرات را بسته به نیازهای بیمار میتوان به دو صورت دستی یا مکانیکی انجام داد.

کشش ستون فقرات به صورت دستی

در کشش ستون فقرات به صورت دستی، فیزیوتراپ از دست های خود برای ایجاد فشار در بدن بیمار، استفاده میکند. سپس برای افزایش فضای بین مهره ها از نیروی دست برای ایجاد فشار در ناحیه مفاصل و عضلات استفاده میکند

17-1

کشش ستون فقرات به صورت مکانیکی

در کشش ستون فقرات به صورت مکانیکی، بیمار بر روی تختی که به ابزارهای خاصی برای ایجاد کشش در ستون فقرات مجهز است،دراز میکشد. سپس فیزیوتراپ برای رفع فشار به صورت مکانیکی یک سری طناب ها، تسمه ها، و قرقره هایی را به بیمار وصل میکند.

o

افراد مناسب برای استفاده از این روش


تراکش یا کشش بر روی افرادی اعمال می شود که دچار درد کمر و گردن می باشند. این روش برای بهبود علایمی ازجمله  درد، ضعف و بی حسی است که تا یک پا و یا یک بازو کشیده می شود و در اثر التهاب یک یا چند ریشه ی اعصاب نخاعی ایجاد می شود.
تراکشن گاهی اوقات نیز در مورد افرادی که به  تنگی کانال نخاعی یا اسپوندیلوز مبتلا هستند به کار می رود. اعتقاد بر این است که تراکشن باعث ایجاد فضا در اطراف فورامن بین مهره ای می شود، در نتیجه به اعصاب اجازه می دهد که آزادانه عبور کنند و التهابی ایجاد نکنند. (فورامن بین مهره ای به منافذی گفته می شود که اعصاب نخاعی در مسیر خود از آن ها عبور می کنند و به سایر نقاط بدن می روند.)

نحوه انجام تراکشن (کشش ستون فقرات)


برای تراکشن  یا کشش ستون فقرات می توان از دستگاه استفاده کرد. در این مورد،  توسط قلاب به دستگاه تراکشن متصل می شوید. دستگاه در هر نوبت به مدت بیش از ۱۰ دقیقه به طور مستمر و یا به مدت ۱۵ دقیقه به طور متناوب کار می کند.
در این جا هدف این است که به شما کمک شود تا احساس راحتی داشته باشید، بنابراین چنانچه درمان تراکشن تنش شما را بیشتر می کند، حتما پزشکتان را آگاه سازید.

article-spinal-traction

با پیشرفت تکنولوژی امروزه دستگاه های تراکشن زیادی توسط کامپیوتر هدایت می شوند.پزشکانی که از دستگاه های کامپیوتری تراکشن ستون فقرات بر روی بیمارانشان استفاده می کنند، ادعا می کنند که این روش الکترونیکی به آن ها اجازه می دهد به طور دقیق تری در طول درمان،  محرک اعمال شده را براساس مشکل ستون فقرات فرد تنظیم کنند.
تراکشن ستون فقرات همچنین به طور دستی توسط فیزیوتراپ ها اعمال می شود. به طور کلی، این تنها نوعی از تراکشن است که در مورد درد حاد کمر و گردن به کار می رود.
کشش مفصل که توسط تراکشن ستون فقرات اعمال می شود، به فاست های بین مهره ای اجازه می دهد بر روی یکدیگر بلغزند. همچنین این روش می تواند جریان خون را افزایش داده و فشار موجود بر روی کانال نخاعی (شامل رگ های خونی و ریشه های عصبی) را کم کند.
افزایش جریان توسط تراکشن ستون فقرات مزیت دیگری نیز به طور غیر مستقیم دارد: کاهش مواد شیمیایی ناشی از التهاب در اثر آسیب بافتی. تنها این نیست؛ افزایش حرکت مفصل با کاهش فعالیت اعصاب، باعث کاهش درد می شود.
روش درمانی تراکشن یا کشش  ستون فقرات همچنین می تواند موجب کشش رباط ها و ماهیچه هایی که به مفاصل متصل هستند شود. به این خاطر، این روش می تواند موجب کاهش اسپاسم عضلات کمر شود.

 عوارض


تراکشن یا کشش ستون فقرات، گاهی اوقات دردی را ایجاد می کند که از درد اصلی بیمار شدیدتر است. بیمارانی که به پوکی استخوان و انواع خاصی از سرطان دچار هستند، نباید از روش درمانی تراکشن استفاده کنند.
در حالی که تراکشن ستون فقرات موجب بهبودی اسپاسم عضلات کمر می شود، اما گاهی اوقات این روش می تواند باعث اسپاسم عضلات شود. فیزیوتراپ ها برای ایجاد چنین مواردی طی انجام روش یا پس از آن آمادگی دارند و می توانند به طور موفقیت آمیزی این مشکل را کنترل کنند. برخی افراد در ناحیه ی تحت درمان دچار درد می شوند.
تراکشن ستون فقرات برای همه ی افراد مناسب نیست. یک متخصص فیزیوتراپ می توانند تعیین کند که آیا مزایای این روش ارزش خطرات آن را دارد یا نه.

نتایج کشش ستون فقرات


نتایج حاصل از کشش ستون فقرات عبارتند از تسکین درد، قرارگیری مناسب ستون فقرات و مفاصل فشرده شده. کشش ستون فقرات که برخلاف جهت نیروی گرانش انجام میشود، باعث کشیده شدن عضلات و استخوان های پشت میشود. در صورتیکه این درمان تحت شرایط درستی انجام شود، باعث بهبود حرکتی و احساس بهتر بیمار در طول روز میشود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است