مچ بند طبی و بریس برای درمان درد مچ دست

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

9

در طول زمان، آسیب‌های مچ دست می‌توانند بر استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات مختلفی که این مفصل را تشکیل می‌دهند، تأثیرات منفی بگذارند و حتی ممکن است استخوان‌های ساعد را نیز تحت تأثیر قرار دهند. بازیابی درد مچ دست اغلب نیازمند استفاده از بریس‌ها است که به منظور پشتیبانی از مفصل و ثابت نگه داشتن ساختارهای آسیب‌دیده در طول فرآیند بهبود استفاده می‌شود. در بازار، انواع متعددی از بریس‌ها موجود است و هر یک به نحوه‌ای متفاوت از سایرین پشتیبانی از مچ دست ارائه می‌دهند. استفاده از بریس در مراحل اولیه‌ی آسیب‌دیدگی تأثیر قابل توجهی دارد و بهتر است باعث استراحت بافت‌ها شود تا فرآیند بهبود آغاز شود.

دلایل و مزایای استفاده از بریس‌ها


دلایل مختلفی برای استفاده از بریس‌های مچ دست وجود دارد، از جمله اینکه:

 • از مچ دست پشتیبانی می‌کنند.
 • فشار وارده بر آسیب‌دیدگی‌های موجود را کاهش می‌دهند.
 • با محدود کردن حرکت مچ دست و بی حرکت کردن آن بهبود و کاهش درد را امکان‌پذیر می‌سازند.
 • به فرایند بهبودی پس از آسیب‌دیدگی یا جراحی کمک کرده و به آن سرعت می‌بخشند.
 • معمولاً برای کمک به بهبود آسیب‌دیدگی‌های زیر استفاده می‌شوند:
 • شکستگی‌های استخوان‌ها و پیچ‌خوردگی مفاصل
 • آسیب کشیدگی مکرر (RSI)
 • سندرم تونل کارپال
 • از بدتر شدن مشکل موجود جلوگیری می‌کنند.
 • درد و ناراحتی ناشی از تاندونیت را کاهش می‌دهند.

مچ‌بندها و بریس‌ها


آسیب‌های مچ دست بیشتر ناشی از استفاده بیش از حد هستند که باعث می‌شود مچ دست تحت فشار مداوم و مکرر قرار بگیرد.

به چنین آسیب‌هایی «کشیدگی‌های مکرر» گفته می‌شود. این گروه از آسیب‌ها شامل عارضه‌هایی مانند سندرم تونل کارپال و التهاب عضله و تاندون می‌شوند.

سایر آسیب‌دیدگی‌های مچ دست عبارتند از شکستگی‌های استخوان‌های اسکافویید و هَمِیت (دو تا از استخوان‌های کارپال) و انتهای رادیوس. معمولاً برای درمان این آسیب‌ها مچ دست چند هفته در گچ قرار می‌گیرد، البته می‌توان بعد از این دوره از بریس نیز استفاده کرد.

انتخاب نوع بریس به اینکه کدام ساختارها آسیب دیده‌اند، شدت آسیب‌دیدگی، حرکاتی که می‌توان انجام داد و فعالیت‌هایی که در دوره استفاده از بریس مجاز هستند بستگی دارد.

چه تفاوتی بین اسپلینت مچ دست و مچ‌بند وجود دارد؟


 • اسپلینت یا بریس مچ دست دارای یک میله فلزی سبک است که از بالای مچ دست تا گودی کف دست ادامه داشته و مانع از خم شدن مچ دست می‌شود.
 • اسپلینت مچ دست دارای اجزائی است که شکل آن را ثابت نگه‌داشته و باعث کاهش کشیدگی تاندون‌ها می‌شوند. اسپلینت برای عارضه‌هایی مانند سندروم تونل کارپال بسیار مفید است، زیرا بدون فشار به عصب مدیان و تشدید علائم، به بهترین شکل از مچ دست پشتیبانی می‌کند.
 • استفاده از اسپلینت، به دلیل جلوگیری از خم شدن مچ دست، درد و بی‌حسی را کاهش داده و در نهایت باعث می‌شود شخص خواب راحتی داشته باشد.
 • از مچ‌بندها یا محافظ‌ها می‌توان در فعالیت‌هایی که مستلزم خم شدن کامل مچ دست هستند استفاده کرد. این محافظ‌ها، در فعالیت‌های مختلف (از باغبانی گرفته تا تنیس) علاوه بر پشتیبانی قابل اطمینان، به مچ دست امکان می‌دهند دامنه حرکتی کاملی داشته باشد.
 • مچ‌بندها دارای هیچگونه میله فلزی نبوده و پشتیبانی فراهم شده توسط آن‌ها حاصل وجود نوارهای ارتجاعی محکمی است که دور مچ دست را گرفته و فشار مناسبی به آن اعمال می‌کنند.

انواع بریس‌ها


دسته‌بندی بریس‌ها بر مبنای میزان محافظتشان از مچ دست صورت می‌گیرد.

سطح بالای محافظت

این بریس‌ها، که گاهی اوقات به آن‌ها اسپلینت هم گفته می‌شود، بالاترین سطح پشتیبانی را فراهم می‌کنند. آن‌ها کاملاً از پلاستیک یا فلز ساخته شده و پشت و روی مچ دست محکم در برگرفته و از بسیاری از حرکات آن جلوگیری می‌کنند. در داخل این بریس‌ها فوم یا مواد نرم دیگری قرار دارد که پوشیدن آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. این بریس‌ها برای اکثر عارضه‌های شدیدی که به بی‌حرکت سازی جزئی نیاز دارند مناسب‌ترین گزینه هستند.

سطح متوسط محافظت

این بریس‌ها از لحاظ نوع پشتیبانی فراهم شده و حرکاتی که امکان انجامشان را به شخص می‌دهند، با یکدیگر تفاوت دارند. آن‌ها معمولاً از جنس نئوپرین هستند که ماده مناسبی برای فراهم آوردن راحتی و گرما است. بریس‌های تونل کارپال دارای یک اسپلینت پلاستیکی یا فلزی هستند که در قسمت جلویی آن‌ها قرار گرفته و از خم شدن مچ جلوگیری می‌کند.

سایر بریس‌های سطح متوسط، معمولاً ساده و از جنس نئوپرین بوده و برای مچ دست گرما، فشردگی و پشتیبانی متوسط لازم برای مفصل، و گاهی اوقات شست، را فراهم می‌کنند. معمولاً می‌توان با استفاده از چسب‌های ولکرو مقدار پشتیبانی و فشردگی فراهم شده را تغییر داد. این بریس‌ها برای عارضه‌هایی مانند تاندونیت و پیچ‌خوردگی رباط‌ها بسیار مفید هستند.

سطح پایین محافظت

این دسته، معمولاً شامل بریس‌های ساده‌ای از جنس نئوپرین یا  توبی‌گریپ‌های کشی است که روی مچ دست را کامل نپوشانده و در نتیجه مفصل می‌تواند دامنه حرکتی کاملی داشته باشد. پشتیبانی این نوع بریس‌ها از مچ دست بسیار کم است که در نتیجه تنها برای حفظ گرما و فشردگی جهت کاهش ورم مناسب هستند.

اسپلینت‌های کوکاپ

 • معمولاً اسپلینت‌های کوکاپ برای آسیب‌هایی مانند تاندونیت و آسیب‌های رباط‌های مچ دست تجویز می‌شوند.
 • از آن‌ها، همچنین به عنوان تکیه‌گاهی برای یک مچ دست شکسته بعد از برداشتن گچ استفاده می‌شود.
 • اسپلینت‌های کوکاپ مچ دست را در وضعیت مستقیم یا کمی خمیده به عقب نگه می‌دارند. این اسپلینت‌ها سوراخی برای انگشت شست داشته و سایر انگشت‌ها نیز در آن‌ها آزاد هستند.
 • اسپلینت‌های کوکاپ، اغلب از جنس پارچه بوده و دارای یک قطعه فلزی نگه‌دارنده هستند که از بالای مچ تا داخل گودی کف دست ادامه دارد.

Untitled-1

مچ‌بندها و اسپلینت‌های مچ دست مچ‌بندها و اسپلینت‌های مچ دست برای بازتوانی آسیب‌ها مفید هستند. بریس‌ها به کاهش ورم کمک کرده و با پشتیبانی و محافظت از مچ دست به فرایند بهبود نیز کمک می‌کنند.
بریس‌های کشیدگی مکرر یک بریس کشیدگی مکرر از مچ دست‌هایی که از عارضه کشیدگی مکرر رنج می‌برند پشتیبانی می‌کند. این نوع بریس مچ دست را در یک وضعیت خنثی نگه می‌دارد. این کار باعث کاهش درد و فشار و در نتیجه تسکین علائم بیمار می‌شود.
بریس‌های ورزشی برخی ورزش‌ها مانند تنیس، اسکواش و تنیس روی میز دارای حرکات مکرر مچ دست بوده و در نتیجه فشار زیادی را به مچ دست وارد می‌کنند. پوشیدن بریس‌های ورزشی به پشتیبانی و محافظت از مچ دست در مقابل آسیب‌ها و همچنین بهبود آسیب‌‌های موجود کمک می‌کند.
بریس بعد از عمل یک بریس بعد از عمل از مچ دستی که اخیراً تحت جراحی قرار گرفته پشتیبانی می‌کند. عموماً، این بریس‌ها از بریس‌های ورزشی بزرگتر و کم انعطاف‌تر بوده و برای هنگام ورزش کردن و انجام فعالیت‌های سنگین مناسب نیستند.

سوالات رایج در مورد بریس


 • جریان هوا در بریس چگونه است؟ اکثر بریس‌ها دارای منافذ هوایی هستند که باعث می‌شوند بدون احساس ناراحتی زیر بریس تعرق صورت گیرد.
 • آیا بریس ظاهر جذاب و خوشایندی دارد؟ در صورت استفاده هر روزه از بریس، لازم است شخص، علاوه بر رضایت از مناسب بودن اندازه بریس، با ظاهر آن نیز مشکلی نداشته باشد.
 • آیا بریس مورد استفاده تک اندازه است یا اندازه‌های متنوعی دارد؟ برای یک کاربر، برخی اندازه‌ها مناسب‌تر از سایر اندازه‌ها هستند.

مناسب بودن اندازه بریس


بریس‌های مچ دست طوری طراحی می‌شوند که اندازه آن‌ها دقیقاً متناسب با مچ دست باشد. برای این کار، از حلقه‌ای که دور انگشت شست قرار می‌گیرد نیز استفاده می‌شود. این حلقه بریس را در جای خود محکم کرده و مانع از لغزیدن آن می‌شود. بریس با استفاده از چسب‌های ولکرو یا قلاب‌های قابل تنظیمی که دور دست شخص قرار می‌گیرند در جای خود محکم می‌شود. این گزینه‌ها به شخص اجازه می‌دهند تا در صورت نیاز بریس را شل یا سفت کند.

آیا می‌توان از اسپلینت مچ دست در طول روز هم استفاده کرد، یا اینکه اسپلینت تنها برای شب است؟


شدیداً توصیه می‌کنیم برای تشخیص و دریافت توصیه‌های لازم در مورد استفاده از بریس مچ دست با پزشکتان صحبت کنید. اسپلینت‌ها و مچ‌بندها می‌توانند، بسته به مشکلتان، در هنگام شب یا در طول روز باعث تسکین درد شوند. مبتلایان به سندرم تونل کارپال در طول شب، که علائم بسیار شدید می‌شوند، از مچ‌بندهایشان استفاده می‌کنند، در حالی که در برخی دیگر از عارضه‌ها علائم تنها در طول فعالیت‌ها تشدید شده و تنها در آن زمان نیاز به استفاده از مچ‌بند می‌باشد.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک