مراقبت بعد از عمل دیسک کمر: مسکن، استراحت، نحوه خوابیدن، بریس و …

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۴۰۲

پزشک تشخیص داده که شما فتق دیسک دارید. اما حالا چه؟ شما می‌دانید که یکی از دیسک‌های ستون فقرات شما که قرار است مهره‌های شما را محافطت كند و ستون فقرات را انعطاف‌پذير نگه‌دارد كار نمي‌كند. زيرا آسيب ديده‌ است. آیا باید جراحی کنید؟ جراحی می‌تواند تصمیم سنگینی باشد به خصوص اگر درد دارید اما نگران نباشيد. اگر بعد از عمل دیسک، به خوبی از خود مراقبت کنید، جای نگرانی نخواهید بود و می‌توانید زندگی عادی خود را خیلی زود از سر بگیرید. در این مقاله مراقبت‌های بعد از جراحی دیسک کمر به طور مفید و مختصر توضیح داده شده‌ است. اگر شما در دوره ریکاوری و نقاهت پس از عمل هستید، این مطلب برایتان مفید خواهد بود.

تصمیم برای انجام عمل جراحی فتق دیسک یک تصمیم مهم است. همه چیز در مورد این انتخاب باید از وضعیت خاص شما ناشی شود. در کلینیک امید، بهبودی شما صرف نظر از نوع آن، یک کار تیمی است. ما با مشارکت با شما برای دستیابی به زمان بهبودی کوتاه‌تر و تحرک بهتر به شما کمک می‌کنیم تا به زندگی مورد نظر خود برگردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر و یا برای دریافت نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

انواع جراحی‌هايی كه فتق دیسک را برطرف می‌کنند  


انواع جراحی‌هايی كه فتق دیسک را برطرف می‌کنند

۲ دلیل عمده برای در نظر گرفتن جراحی فتق دیسک وجود دارد:

 • فتق شما بسيار شدید است. مشخص است یک درمان غیرتهاجمی نتیجه ایده‌آلی برای آسیب عصبی و از دست دادن کنترل مثانه یا روده نخواهد داشت.
 • شما با درمان‌های غیرتهاجمی بهتر نمي‌شويد.

اکثر جراحی‌ها برای بیماری فتق دیسک حداقل تهاجمی هستند. به اين معنی است که محل برش بسیار کوچک با کم‌ترین درد بعد از عمل خواهد بود. از دیگر مزایای جراحی‌های کم تهاجم ستون فقرات می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش خطر از دست دادن خون و میزان عفونت
 • کمتر به داروهای ضد درد تکیه مي‌كنيد
 • کاهش خطر آسیب عضلانی
 • توانبخشی کمتری لازم است
 • بهبود سریعتر

انواع مختلفی از جراحی‌های کم تهاجمی ستون فقرات وجود دارد که می‌تواند فتق دیسک را تسکین دهد. درمان با جراحی برای شما به محل فتق دیسک و سایر علائم مرتبط بستگی دارد. درمان‌های رایج جراحی فتق دیسک شامل موارد زیر است:

 • دیسککتومی قدامی یا خلفی
 • فورامینوتومی آندوسکوپی
 • دیسککتومی آندوسکوپی کمر
 • لامینوتومی آندوسکوپی
 • لامینکتومی آندوسکوپی
 • میکرودیسککتومی
 • همجوشی ستون فقرات
 • جایگزینی دیسک مصنوعی

مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر 


مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر

کلید بهبودی سریع‌تر بعد از عمل دیسک کمر و بازگشت زودتر به کار و فعالیت‌های معمول خود، پیروی از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک است.

در این مطلب آنچه كه باید انتظار داشته‌باشید، از اتاق ريكاوری تا بازگشت به فعالیت‌هایی که بیشتر از همه لذت می‌برید، بررسی می‌کنیم.

مدیریت درد شما 

بخش عمده‌ای از بهبودی بعد از عمل دیسک کمر، با استراحت کافی به‌دست مي‌آيد. اگر احساس درد داشته باشید تحمل آن ممکن است دشوار باشد. در طول اقامت شما در بیمارستان، پزشک درد شما را با یک یا چند دارو درمان می‌کند، مانند:

 • مواد مخدر: این مواد درک شما از درد را کاهش می‌دهند. این داروها ممکن است از طریق تزریق IV یا قرص داده شوند.
 • بی حسی‌های موضعی: این داروهای تزریقی باعث از دست رفتن احساس موقتی در یک قسمت از بدن می‌شوند.
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: NSAID این داروها التهاب را کاهش می‌دهند که می‌تواند درد شما را بهتر کنند که شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و سلبوکسیب هستند.
 • سایر داروهای ضد درد: داروهای دیگر می‌توانند درد شما را تسکین دهند، مانند استامینوفن و کتامین.

همچنین ممکن است پزشک برای تسکین بهبودی شما بعد از ترک بیمارستان، داروی مسکن برای شما تجویز کند. این دارو اغلب یک داروی مخدر خواهد بود.

مخدرها داروهای ضد درد قدرتمندی هستند، اما عوارض جانبی زیادی از جمله خطر اعتیاد را به همراه دارند. مواد مخدر نیز معمولاً برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شوند. در صورت تجویز داروی ضد درد برای اوپیوئید، جراح با شما کار خواهد کرد تا این دارو را بر اساس سرعت بهبودی شما متوقف کند یا کاهش دهد.

بعد از قطع مصرف داروی مخدر، پزشک ممکن است برای شما داروی مسکن تجويز كند. پزشک می‌تواند شما را در مورد آنچه باید مصرف کنید راهنمایی کند. اگر درد شما در هر مرحله بدتر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از بریس 

کمربند ارتوپدی کمر عموماً پس از عمل دیسک کمر به منظور حمایت از ستون فقرات تجویز می‌شود. این بریس‌ها به ستون فقرات پشتیبانی می‌کنند. با این حال، وظیفه اصلی بریس‌ها محدود کردن حرکات ستون فقرات و ایجاد آرامش برای بیمار است، همچنین بعد از جراحی یادآوری می‌کند تا به تدابیر احتیاطی معمول خود ادامه دهد. برای استفاده از بریس، معمولاً یک دوره ۴ تا ۶ هفته توصیه می‌شود و سپس بیماران به تدریج باید آن را قطع کنند. در صورت سفر برای مدت طولانی، توصیه می‌شود از بریس استفاده کنید تا از حرکات سریع و ناگهانی ستون فقرات جلوگیری شود.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

فيزيوتراپی بلافاصله بعد از عمل دیسک کمر، در نشستن و راه رفتن به بیمار کمک می‌کند. فیزیوتراپی هنگامی که بيمار در بیمارستان است، ارائه می‌شود. پس از ترخیص، بیشتر بیماران نیازی به فیزیوتراپی منظم ندارند. آن‌ها تشویق می‌شوند که فعالیت‌های خود را انجام دهند. با این حال بیماران با ضعف قبل از عمل، وزن بیش از حد و سایر مشکلات پزشکی ممکن است نیاز به دوره فیزیوتراپی طولانی‌تری داشته باشند. این فیزیوتراپی را می‌توان در خانه نیز انجام داد. برای بیماران مبتلا به ضعف در دست و پا، درمان تحریک الکتریکی عضله برای کمک به بهبود عضلات به مدت چند هفته انجام می‌شود.

آموزش حرکت ایمن 

برای اینکه بعد از عمل دیسک کمر بهبود یابید، باید ستون فقرات شما به درستی تراز شود. بنابراین چرخاندن کمر و خم شدن از کمر مجاز نیست.

فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند یاد بگیرید چگونه با خیال راحت‌تری حرکت کنید. برخی از مواردی که باید به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 • برخاستن از رختخواب: شما با یک روش “نورد چرخان” یاد می‌گیرید تا از تخت بدون پیچ خوردن ستون فقرات خارج شوید.
 • بلند کردن اجسام سنگین: بلافاصله بعد از جراحی، نباید چیزی بالاتر از ۵ پوند را بلند کنید. با افزایش قدرت عضلات می‌توانید به آرامی اجسام بیش از ۵ پوند را بلند کنید.
 • دوش گرفتن: برش جراحی شما باید حدود دو هفته پس از جراحی تا زمان بهبودی کامل، خشک بماند. از استحمام خودداری کنید و هنگام دوش گرفتن برش را با باند بپوشانید. برای محافظت از ستون فقرات در برابر سقوط یا حرکات ناگهانی، باید هنگام دوش گرفتن از صندلی استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید شخصی را در نزدیکی خود داشته باشید تا به شما کمک کند از حمام خارج شوید.
 • رانندگی: تا زمانی که درد شما کنترل نشود، نمی‌توانید رانندگی کنید. هنگام مصرف داروهای ضد درد نیز نمی‌توانید رانندگی کنید.

بازگشت به کار 

بعد از عمل دیسک کمر، کار اصلی شما استراحت است. بنابراین باید برنامه ریزی کنید که بلافاصله بعد از عمل به محل کارخود بازنگردید. اینکه چه مدت طول می‌کشد تا به کار خود برگردید، به نوع کار شما بستگی دارد.

اگر شغل شما نیازمند فعالیت‌های سبک باشد، ممکن است بتوانید ظرف دو تا سه هفته به کار خود برگردید. برای کارهایی که از نظر جسمی فعالیت بیشتری دارید، حداقل شش هفته صبر کنید. اگر شغل شما به برداشتن اجسام سنگین نیاز دارد، ممکن است لازم باشد حداقل ۱۲ هفته قبل از بازگشت به کار صبر کنید.

همچنین اگر شغل شما رانندگی است، تا زمانی که از داروهای مسکن استفاده می‌کنید، قادر به انجام آن نخواهید بود.

از سرگیری فعالیت های بدنی 

بلافاصله بعد از عمل دیسک کمر، پزشک شما را تشویق می‌کند که برای سرعت بخشیدن به بهبودی، راه رفتن را شروع کنید. از آن به بعد، باید آرام آرام به فعالیت‌های منظم و ورزش خود بپردازید. با اینکه بهبودی همه کمی متفاوت است، بسیاری از بیماران می‌توانند چیزی مانند موارد زیر را انتظار داشته باشند:

 • دو تا چهار هفته بعد از عمل دیسک کمر، یک فیزیوتراپیست معمولاً کار با شما در زمینه تقویت قدرت، ثبات و آمادگی هوازی که برای بازگشت به فعالیت خود لازم دارید، کار می‌کند. هر روز به انجام فعالیت‌های فیزیوتراپی خود ادامه دهید.
 • بسیاری از افراد حدود شش هفته پس از عمل دیسک کمر می‌توانند به ورزش‌های سبک و ورزش‌های تفریحی برگردند، اگرچه ممکن است فیزیوتراپیست از شما بخواهد که بیشتر صبر کنید. از ورزش‌های پر برخورد تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده، خودداری کنید. اگرچه پیاده‌روی همیشه راه خوبی برای فعال ماندن است.
 • بعد از عمل دیسک کمر، می‌توانید فعالیت‌های جنسی را از سر بگیرید، درصورتی که احساس آمادگی کنید و فعالیت‌های شما شامل پیچ خوردن یا خم شدن از کمر نباشد. اگر موقعیتی باعث صدمه به شما می‌شود آن را انجام ندهید. اگر در مورد هرگونه فعالیت جنسی یا موقعیتی مطمئن نیستید، قبل از اقدام به آن با پزشک خود صحبت کنید.

در دوران نقاهت، به یاد داشته باشید که در حین حرکت، پشت خود را نچرخانید و از کمر خم نشوید. همچنین باید در مورد میزان وزنی که می‌توانید با خیال راحت بلند کنید با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید. ممکن است میزان وزنی که فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند، کمتر از انتظار شما باشد.

زمان بهبودی 


فرآیند بهبودی کامل پس از جراحی دیسک کمر ممکن است به مدت چند هفته تا چند ماه زمان ببرد. در طول دوره بهبودی، ممکن است حرکات شما محدود شود و در چند هفته اول پس از جراحی، ممکن است با ناراحتی روبرو شوید. همچنین، پس از عمل، نیاز دارید تا چند هفته به توانبخشی اختصاص دهید. با پیشرفت و بهبودی بدن، می‌توانید به آرامی فعالیت‌های بیشتری را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی دیسک کمر به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله وضعیت کلی سلامتی شما، عادت سیگار کشیدن و توانایی شما در پیروی از دستورالعمل‌ها و برنامه توانبخشی توصیه شده توسط پزشک و متخصص فیزیوتراپیست.

موفقیت در بلند مدت 


هنگامی که فعالیت‌های عادی خود را از سر گرفتید، تغییرات دیگری در سبک زندگی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت خود ایجاد کنید. این موارد عبارتند از:

 • ترک نیکوتین: سیگار کشیدن باعث تشدید کمردرد می‌شود و می‌تواند روند بهبودی را مختل کند.
 • آب بنوشید: برخی از داروها می‌توانند باعث یبوست شوند، بنابراین در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
 • وزن خود را مدیریت کنید: اضافه وزن می‌تواند فشار بیشتری به دیسک‌ کمر شما وارد کند. برای حفظ وزن سالم، غذای سالم بخورید و از نظر جسمی نيز فعال باشید.
 • به مقدار کافی بخوابید: خواب كافي برای روند بهبودی ضروری است. همچنین در دراز مدت سلامت شما را حفظ می‌کند.

با پیروی از دستورالعمل‌های داده شده توسط پزشک خود، پایبند بودن به فیزیوتراپی و استراحت کافی، بهبودی شما بعد از جراحی دیسک کمر سریع‌تر و ایمن‌تر خواهد بود. به این معنی که شما خیلی زودتر می‌توانید به زندگی کامل خود برگردید.

زمان مراجعه به پزشک


در صورت بروز هر یک از موارد زیر بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید:

 • خونریزی مکرر بیش از حد از زخم
 • علائم عفونت
 • درد شدیدی که توسط داروها کنترل نمی‌شود
 • زمین خوردن هنگام راه رفتن
 • علامت جدید مربوط به فشار عصبی (درد در بازو یا پا، بی‌حسی، ضعف، مشکل در دفع ادرار)
 • مشاهده هر علامت جدید دیگری.
آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک