لیزر پرتوان: همه چیز درباره‌ی لیزر درمانی (پرتوان) در فیزیوتراپی

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

لیزر پرتوان (HPLT) یک روش درمانی بدون درد، ایمن و عاری از عوارض جانبی برای تسکین دردهای عصبی – عضلانی و اسکلتی است. مطالعات بسیار زیادی که در این زمینه انجام شده است نشان دادند که لیزر درمانی کارایی بالایی در تسریع بهبودی زخم‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها دارد. لیزر پرتوان در واقع یک پیشرفت فناورانه نسبت به روش قدیمی‌تر لیزر درمانی یعنی لیزر کم توان یا همان لیزر سرد می‌باشد که قابلیت اصلی آن توانایی ارسال مقادیر بسیار بزرگ‌تری از انرژی نور لیزر به عمق بیشتری از بافت‌ها و نیز توانایی درمان طیف بسیار گسترده‌تری از عوارض سطحی در مقایسه با روش‌های لیزر درمانی قدیمی‌تر می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی لیزر پرتوان، کاربرد و مزایای آن ادامه‌ی مطلب را دنبال کنید.

از لیزر پرتوان به عنوان یکی از درمان‌های موثر در کلینیک امید توسط متخصصین با تجربه استفاده می‌شود. نتایج حاصل از این درمان برای درصد بالایی از بیماران رضایت بخش بوده است. در این کلینیک، در صورت نیاز برای تسکین درد، التهاب و بهبودی سریع‌تر بیمار علاوه بر لیزر پرتوان از سایر تراپی‌ها و یا تکنیک‌های فیزیوتراپی استفاده می‌شود. تمامی روش‌های درمانی در کلینیک امید بدون جراحی و یا حداقل تهاجمی می‌باشند. در صورت داشتن دردهای عضلانی، آسیب و یا هر گونه مشکل می‌توانید از تیم پزشکی در این مرکز مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره درباره‌‌ی لیزر پرتوان و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس حاصل فرمایید.

کاربرد


کاربرد لیزر پرتوان

لیزر پرتوان یک روش درمانی است که قابلیت آن در درمان عوارض مختلف در مطالعات علمی متعددی به اثبات رسیده است. این روش به عنوان یک جایگزین کارآمد برای جراحی و درمان‌های دارویی به منظور رفع دردهای حاد و مزمن شناخته شده است. همچنین یک روش درمانی سریع و غیر تهاجمی است که برای افرادی که می‌خواهند مدت زمان کمتری را در مراکز درمانی صرف کنند، ایده‌آل است.

لیزر پرتوان برای درمان عوارض زیر بسیار مناسب است:

دردهای مزمن

دردهای مزمن شایع‌ترین علت بروز معلولیت‌های درازمدت محسوب می‌شوند. درد مزمن عبارت است از دردهایی که با اسپاسم، گرفتگی، التهاب و سختی عضلات همراه است. لیزر پرتوان در درمان دردهای مزمن و عوارض جانبی مرتبط با این دردها کارایی بالایی دارد. لیزر پرتوان به تسکین عوارض شایعی از قبیل گرفتگی، التهاب، درد و سفتی عضلات و تجمع آب میان بافتی کمک می‌کند.

دردهای بعد از جراحی

تابش پرتوهای لیزر به طور چشمگیری باعث کاهش درد، ورم، کبودی و التهاب ایجاد شده بعد از جراحی می‌شوند و از این طریق نیاز به استفاده از داروهای مسکن بعد از عمل جراحی را تا حد زیادی کاهش داده و یا به طور کامل برطرف می‌کنند. سرعت التیام زخم‌های ناشی از عمل جراحی نیز با استفاده از لیزر پرتوان تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و احتمال بروز سوکت خشک نیز کمتر خواهد شد (البته در مواردی که مشکل سوکت خشک نیز اتفاق بیفتد، لیزر پرتوان، این قابلیت را دارد که درد ناشی از آن را به طور چشمگیری کاهش دهد و فرایند بهبود و بسته شدن بافت روی استخوان‌ها را از طریق تحریک فیبروبلاست‌ها تسریع کند).

آرتروز

آرتروز عارضه‌ای است که در حال حاضر بسیاری از مردم دنیا به آن دچار هستند. بیماران مبتلا به آرتروز باید به مدت طولانی داروهای ضد التهاب و مسکن مصرف کنند که با مصرف این داروها در درازمدت، خطر بروز عوارض جانبی ناشی از آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. لیزر پرتوان این قابلیت را دارد که سازوکارهای سلولی که نقش آن‌ها در درمان و تسکین دردهای روماتوئید و آرتروز شناخته شده است را فعال کند و اثربخشی آن‌ها را افزایش دهد.

تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل یکی از آسیب‌های شایع در ورزشکاران است که در حدود ۱۱ درصد از آسیب‌های مرتبط با دویدن را تشکیل می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که لیزر پرتوان نسبت به روش‌های درمانی مرسوم، کارآیی بالاتری در تسکین درد و التیام تاندونیت آشیل از خود نشان می‌دهد. روش‌های درمانی معمولاً بر اساس استراحت تاندون آسیب‌دیده و استفاده از یخ برای کاهش التهاب ناشی از آن تمرکز دارند.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال (CTS) معمولاً در اثر عوارض عصبی در ناحیه مچ دست ایجاد می‌شود و باعث بروز درد، بی‌حسی و مور مور شدن مداوم در فرد بیمار می‌شود. فیزیوتراپیست‌ها معمولاً با برطرف کردن مشکلات اسکلتی – عضلانی سروکار دارند و مشکلات وریدی و عوارض عصبی در حوزه فعالیت‌های درمانی آنان نیست. در واقع یک فیزیوتراپیست برای انجام روش‌های درمانی خود تنها متکی به دستگاه‌ها و ابزارهایی است که در اختیار دارد. در حالی که لیزر پرتوان به عنوان یک روش درمانی جایگزین و دارای انعطاف‌پذیری بالا می‌تواند در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از آسیب‌های ورزشی گرفته تا آرتروز و سندرم تونل کارپال مؤثر باشد.

التهاب

لیزر پرتوان برای درمان بافت‌های ملتهب در دهان و نیز برای التیام انواع زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصصین طب فیزیکی می‌توانند از لیزر پرتوان برای رفع التهابات ناشی از آرتروز و روماتیسم مفصلی و سایر بیماری‌های مزمن خود ایمنی در بیماران استفاده کنند.

کاربردهای دیگر

از دیگر کاربردهای لیزر پرتوان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیت (تورم کیسه‌های مفصلی)
 • آسیب‌دیدگی، پیچ خوردگی و کشیدگی بافت‌های غضروفی
 • درد پایین کمر، فتق، آسیب‌دیدگی شلاقی و درد گردن
 • سردردهای تنشی، میگرنی و دردهای ناحیه فک
 • عارضه‌های بازوی تنیس بازان و آرنج گلف بازان
 • خار پاشنه و زانوی دوندگان
 • درمان زخم و رفع جای زخم

علاوه بر موارد بالا، لیزر پرتوان کاربردهای بسیار بیشتری نیز دارد. شما می‌توانید هر سئوالی در این رابطه دارید از پزشک خود بپرسید.

لیزر پرتوان چگونه کار می‌کند؟


هنگامی که با یک درد خاص مواجه هستید، لیزر مستقیماً بر روی ناحیه‌ای از بدن که درد دارد، به کار می‌رود. طول موج‌های مختلف نور لیزر به صورت مستقیم به ناحیه هدف تابانده می‌شود، که باعث ایجاد یک سری تغییرات فیزیولوژیکی در سلول‌های شما می‌شود که به آن فتوبیومدولیشن می‌گویند. زمانی که پرتو لیزر به آرامی از پوست شما عبور می‌کند (بدون آسیب رساندن به پوست یا احساس درد)، بر روی سلول‌های بافت هدف اثر می‌گذارد. این سلول‌ها شروع به آزاد کردن انرژی می‌کنند و این انرژی فرآیند التیام طبیعی بافت‌های بدن شما را تحریک می‌کند. رشد سلول‌ها نیز از همین طریق تحریک می‌شود و به نوبه خود باعث افزایش ارسال سلول‌های ایمنی از قلب به سمت بافت‌های آسیب‌دیده بدن شما می‌شود، که به تسکین درد آن‌ها کمک می‌کند.

مزیت لیزر پرتوان


لیزر درمانی مزایایی دارد که سایر روش‌های درمانی مرسوم و سنتی، فاقد آن می‌باشد. برخی از مهم‌ترین این مزایا عبارتند از:

 • فقدان عوارض جانبی؛ بر خلاف اغلب داروها و روش‌های درمانی که برای برطرف کردن درد استفاده می‌شود، لیزر پرتوان هیچگونه اثرات جانبی ندارد. این روش فقط درد ناحیه آسیب ‌دیده را کاهش می‌دهد و پس از چند جلسه لیزر درمانی، باعث تسکین درد در درازمدت می‌شود.
 • تسریع فرایند درمان؛ اغلب درمان‌های مبتنی بر لیزر پرتوان تنها حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. مدت زمان دقیق عمل لیزر درمانی به شدت عارضه و اندازه و عمق بافت آسیب دیده بستگی دارد.
 • تحریک تولید کلاژن؛ نور لیزر به تولید کلاژن در بافت‌ها کمک می‌کند. کلاژن یک پروتئین ضروری است که با جایگزین کردن بافت‌های پیر و آسیب ‌دیده، نقش اصلی را در ترمیم زخم‌ها دارد. بنابراین لیزر درمانی در التیام سوختگی‌ها و زخم‌های باز نیز کارایی بالایی دارد. این روش باعث بهبودی سریع‌تر زخم‌ها از طریق افزایش تعداد سلول‌های بنیادی و کمک به تشکیل مویرگ‌های جدید می‌شود.
 • تسکین سریع‌تر درد؛ استفاده از لیزر درمانی از طریق تولید مواد شیمیایی اختصاصی در بدن باعث کاهش حساسیت و تحریک‌پذیری عصب‌ها و در نتیجه کاهش احساس درد می‌شود. همچنین لیزر باعث برقراری عملکرد طبیعی کانال‌های یونی و آزاد شدن انکفالین‌ها و اندورفین‌ها می‌شود که این مواد اثرات تسکین‌دهندگی دارند.
 • کاهش تشکیل بافت‌های فیبروز؛ لیزر درمانی باعث کاهش شکل‌گیری جای زخم و بدشکلی بافت‌ها به خاطر جراحی، سوختگی، بخیه، بریدگی یا جراحت‌های مکرر می‌شود.
 • بهبود رشد سلول‌ها و ترمیم بافت‌ها؛ فوتون‌های نوری حاصل از دستگاه‌های لیزر پرتوان می‌توانند به عمق بافت‌ها نفوذ کنند و روند رشد و تکثیر سلول‌ها را سرعت ببخشند. وقتی که بافت‌های آسیب دیده در معرض نور لیزر قرار می‌گیرند، عضلات، اعصاب، رباط‌ها و تاندون‌ها در این ناحیه با سرعت بیشتری ترمیم می‌شوند.
 • خواص ضد التهابی؛ استفاده از نور لیزر باعث افزایش تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) که فرم ذخیره شده انرژی در بدن است، می‌شود. آدنوزین تری فسفات باعث افزایش سرعت بهبودی بافت‌ها می‌شود. همچنین لیزر باعث باز شدن سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌های اطراف ناحیه آسیب ‌دیده می‌شود و از این طریق به دفع سلول‌های آسیب‌ دیده و بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی و تأمین عناصر غذایی لازم برای سلول‌ها کمک می‌کند. لیزر فعالیت سلول‌های خونی را نیز افزایش می‌دهد و مولکول‌هایی که باعث ایجاد التهاب در محل آسیب‌دیدگی می‌شوند را کمتر می‌کند.
 • کارایی عالی در توانبخشی بعد از جراحی؛ لیزر پرتوان می‌تواند به فاصله کوتاهی بعد از اینکه یک جراحت یا آسیب‌دیدگی برای شما به وجود آمد، مورد استفاده قرار گیرد. مادامی که خونریزی فعال در محل آسیب‌دیدگی وجود نداشته باشد، می‌توان با استفاده از لیزرتراپی فرایند طبیعی التیام بافت‌ها را سرعت بخشید و فعالیت‌ها یا عملکردهایی که در اثر آسیب‌دیدگی از بین رفته است را بازیابی نمود.

لیزر پرتوان برای چه افرادی مناسب نمی‌باشد؟


لیزر پرتوان درمانی بدون درد است و اکثر بیماران با عبور لیزر از ناحیه آسیب دیده، گرمای آرام بخشی را گزارش می‌کنند. لیزر تراپی ممکن است برای برخی از بیماران مناسب نباشد. در صورت باردار بودن، داشتن پروتز و یا هر بیماری زمینه‌ای دیگر که برای شما نگران کننده است حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک