رفع مشکل حرکتی سالمندان با توانبخشی و فیزیوتراپی در منزل

رفع مشکل حرکتی سالمندان با توانبخشی و فیزیوتراپی در منزل

کاهش توانایی حرکتی می­تواند یکی از چالش برانگیز ترین مشکلات افراد در دوره سالمندی باشد. دشواری در راه رفتن و حرکت کردن علاوه بر آنکه باعث بروز مشکل در انجام فعالیت­ های روزمره می­شود، منجر به افسردگی فرد، کناره گرفتن از جامعه، از دست دادن استقلال، و ناراحتی خواهد شد. خبر خوش برای سالمندان این است که اکثر مشکلات حرکتی که به علت بالا رفتن سن ایجاد می­شوند، قابل درمان هستند. در صورتی که فرد سالمند مورد حمایت مناسب قرار بگیرد می­تواند فعالیت­ های روزمره خود را به صورت طبیعی انجام دهد.

علل از دست دادن توانایی حرکتی در سالمندان


آرتروز مفاصل

طبق اظهارات موسسه تحقیقات و کیفیت سلامت، این بیماری استخوانی یکی از علل اصلی ناتوانی حرکتی در افراد 65 سال به بالا است. بیش از نیمی از شهروندان آمریکایی که در این گروه سنی قرار دارند، علائم و نشانه¬های آرتروز را دارا می باشند، این عارضه باعث محدود شدن دامنه حرکات آن ها شده است. کار درمانی، فیزیوتراپی، و مصرف برخی داروها می تواند به درمان این علائم کمک کند.

زمین خوردن و آسیب دیدن

در برخی موارد، تصادفات خودرویی یا زمین خوردن می تواند باعث بروز مشکلات حرکتی شود، در برخی موارد نیز زمین خوردن می تواند یک مشکل حرکتی را آشکار کند که تا پیش از این تشخیص داده نشده بود. سالمندان باید در منزلی زندگی کنند که هیچ گونه خطری به لحاظ زمین خوردن برای آنها وجود نداشته باشد، مانند شل بودن نرده ها و پله ها، به این ترتیب ریسک سقوط از ارتفاع کاهش می یابد. در مواردی که فرد از ارتفاع سقوط کرده است و در منزل در حال بهبود است، باید به صورت 24 ساعته از او مراقبت کرد تا فرایند بهبود او سرعت بیشتری پیدا کند.

بیماری های شناختی

مشکلات حرکتی برخی از سالمندان به اختلالات شناختی از قبیل دمانس یا آلزایمر ارتباط دارد. درمان علائم و نشانه های این بیماری ها می تواند به باز توانی بیمار، بهبود احساس استقلال و عزت نفس آنها کمک کند. در صورتی که سالمند از یک نوع دمانس رنج می برد باید حتما او را نزد مشخص ببرید، پزشک به او کمک می کند که بتواند فعالیت های روزمره اش را انجام دهد و سطح کیفیت زندگی او بهبود خواهد یافت.

تغییرات طبیعی

تغییراتی که به علت بالا رفتن سن در عضلات، استخوان ها، و مفاصل به وجود می آید که بر ساختار بدن تاثیر می گذارد که این امر منجر به ضعیف شدن این ساختارها می شود که در نهایت باعث بروز مشکل در راه رفتن می شود. در برخی از افراد میانسال از حجم استخوان ها کاسته می شود، که این امر منجر به بیماری پوکی استخوان می شود. افرادی که دچار پوکی استخوان نیستند، باید فعالیت جسمانی داشته باشد تا روند این فرایند طبیعی کند شود. سالمندان می توانند در خصوص تمرینات ورزشی سودمندی که به بهبود دامنه حرکات آنها کمک می کند، با پزشک خود مشورت نمایند.

چه روش هایی برای جلوگیری از بروز مشکلات حرکتی وجود دارد؟


روش های درمانی مختلف


توانبخشی حرکتی سالمندان با فیزیوتراپی

 توانبخشی حرکتی سالمندان با فیزیوتراپی

توانبخشی سالمندان با فیزیوتراپی برای افزایش توانایی های حرکتی آن ها بسیار موثر است. فیزیوتراپی شاخه ای از علم پزشکی هستند که هدف از آن ها استفاده از روش های فیزیکی غیر تهاجمی (بدون آسیب به بافت مانند آنچه در عمل جراحی با شکافتن بافت انجام می شود) برای بهتر کردن کارکرد سیستم حرکتی فرد و رساندن آن ها به وضعیت قبل از بیماری است. فیزیوتراپی درمان هایی فیزیکی هستند که برای توانبخشی سالمندان بر روی عضلات، استخوان ها و مفاصل انجام می گیرد. مانند کمک به درمان کمردرد، دردهای مفاصل، آسیب های ورزشی و بهبود سریعتر و بهتر سیستم حرکتی بعد از اعمال جراحی که روی آن انجام میشود.

فواید فیزیوتراپی سالمندان دچار اختلالات حرکتی

• افزایش قابلیت های حرکتی و بهبود وضعیت حرکتی
• کمک به افزایش تعادل در هنگام راه رفتن
• بهبود و تقویت وضعیت عضلانی
• کاهش خطر سقوط و بروز انواع شکستگی بخصوص شکستگی لگن که عارضه ای شایع و جدی در سالمندان است.

درمان ضعف عملکرد حرکتی سالمندان با ورزش

ورزش کردن یکی از راه های جلوگیری و هم چنین درمانی موثر جهت رشد و بهبود عملکرد حرکتی در سالمندان می باشد. انواع ورزش هایی که می تواند به رشد عملکرد حرکتی سالمندان کمک کند و در منزل نیز قابل اجرا می باشد عبارتند از:

راه رفتن

راه رفتن

یکی از راه های درمان مشکلات حرکتی سالمندان انجام فعالیت های هوازی است. برای بالا بردن ضربان قلب سعی کنید با تمرینات هوازی ۵ دقیقه ای چند روز در هفته شروع کنید. از آنجا، کار را در نهایت به سمت تکمیل ۳۰ دقیقه ای فعالیت هوازی ببرید. ورزش استقامتی ملایم برای سالمندان شامل پیاده روی سریع، تنیس، شنا و فعالیتهای هوازی شدیدتر شامل پیاده روی طولانی و دویدن است.

تمرینات ورزشی قلبی عروقی

تمرینات ورزشی قلبی عروق

این تمرینات شامل حرکاتی است که به افزایش ضربان قلب و استقامت بدن کمک می کند. اگر فرد سالمند نمی تواند بایستد، انجام دادن تمرینات ورزشی در آب می تواند به او کمک کند. حتی بیمارانی که روی ویلچر می نشینند نیز می توانند از تمرینات ورزشی قلبی و عروقی بهره بگیرند. برای اطلاع از بهرین تمرینات ورزشی که مخصوص افراد سالمند و افرادی است که روی ویلچر می شینند با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از این تمرینات ورزشی عبارتند از:
• تمرینات استقامتی پر قدرت در حال نشسته: این تمرینات تاثیرات به سزایی بر قلب و عروق می گذارد، به این ترتیب تمرین ورزشی زیر یک روش عالی برای بهره گرفتن از مزایای تمرینات پرقدرت است حتی افرادی که نمی توانند بایستند نیز قادر به انجام این ورزش خواهند بود. یک کشش ورزشی را نیز صندلی خود ببندید و سعی کنید در حال نشسته دو طرف کش را با دست نگه دارید، بازوی خود را در ناحیه آرنج بچرخانید و سعی کنید کش را به سمت شانه های خود بکشید، به این ترتیب شما می توانید به انجام تمرینات پرس سینه بپردازید. می توانید در ابتدا با 10 بار تمرین شروع به ورزش نمائید و به مرور زمان تعداد دفعات تکرار را به 30 برسانید. در مرحله بعد کش را به پشتی صندلی ببندید و سعی کنید تمرینات پرس به سمت جلو را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که کش دقیقا زیر بغل شما قرار دارد. مجددا دو سر کش را در دست بگیرید و صاف بنشینید، به خاطر داشته باشید که باید از عضلات شکم هم استفاده کنید. برای شروع تمرین، آرنج خود را در زاویه 90 درجه قرار دهید، باید کف دست شما رو به زمین باشد. پس در حالی که عضلات شکم خود را منقبض می کنید سعی کنید سعی کنید بازوهای تان را به صورت صاف مقابل خود نگه دارید. از قفل کردن آرنج خود اجتناب کنید. بازوهای خود را به عقب و نقطه شروع برگردانید.
• مشت زدن به کمک وزنه یا بدون وزنه یکی از تمرینات ورزشی ساده است که می توانید در حال نشسته یا ایستاده انجام دهید. این ورزش یکی دیگر از تمرینات ورزشی مناسب برای گرم کردن بدن، مشت زدن به جلو، و چرخش بازوها است. برای انجام این تمرین باید اندکی سرعت عمل خود را افزایش دهید. به این ترتیب تا جایی که می توانید دست خود را به جلو ببرید و ضربه بزنید، از کشیدن مفصل آرنج به صورت کامل اجتناب کنید، سپس با همان سرعتی که مشت می زنید دست خود را به عقب برگردانید. می توانید بین 10 تا 30 بار به انجام این تمرین بپردازید. سپس، به سمت بالا مشت بزنید و تا جایی که می توانید دست خود را به سمت بالا هدایت کنید، در صورتی که دامنه حرکات شما به سمت بالا محدود است از فشار آوردن به دست های خود اجتناب کنید، سعی کنید بین 10 تا 30 بار به انجام این تمرین بپردازید.

تمرینات ورزشی قدرتی

 

تمرینات ورزشی قدرتی

 

این تمرینات و سایر تمرینات استقامتی به تقویت عضلات و استخوان های بدن کمک می کنند. تمرینات ورزشی قدرتی کمک شایانی به بهبود تعادل و پایداری بدن می کنند. در صورتی که دامنه حرکات پائین تنه شما محدود است، می توانید از این تمرینات برای تقویت بالا تنه خود از قبیل کمر، بازوها، و شانه استفاده کنید. در صورتی که توانایی حرکت پاهای خود را به طور کامل از دست نداده باشید، می توانید به کمک تمرینات مخصوص حالت نشسته به تقویت اندام های تحتانی خود بپردازید.

تمرینات ورزشی مخصوص انعطاف پذیری

 

تمرینات ورزشی مخصوص انعطاف پذیری

 

این تمرینات برای بهبود دامنه حرکات بدن اهمیت بسیار زیادی دارند و می توانند به کاهش درد و خشکی بدن کمک کنند. این تمرینات شامل حرکات کششی در حالت نشسته می باشد. می توان از حرکات یوگا و تای چی بهره گرفت و آنها را در حالت نشسته انجام داد و کاملا با شرایط بدن هماهنگ نمود.

رقص در حالت نشسته

 رقص در حالت نشسته

در راحت ترین حالت ممکن قرار بگیرید. می توانید روی توپ ورزشی ( اگر از تعادل کافی برخوردار هستید )، روی صندلی، یا روی زمین بنشینید. پس موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید و به راحت ترین شکل ممکن دست های خود را حرکت دهید، آنها به سمت بالا و پائین هدایت کنید، دست های تان را در هوا بچرخانید، ران های خود را به صورت دایره ای حرکت دهید، و با انگشتان پا به زمین ضربه بزنید. در صورتی که مایل به ایجاد چالش بیشتر باشید می توانید از وزنه های مخصوص مچ و یا قوزک پا استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس