درمان کرامپ نویسندگان (دیستونی بازو) با فیزیوتراپی، بوتاکس و ورزش

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

qw

کرامپ نویسندگان نوعی دیستونی کانونی است که بر انگشتان، دست یا ساعد فرد اثر می‌گذارد. دیستونی کانونی دست‌ها یک اختلال حرکتی نورولوژیکی است. مغز، اطلاعات نادرستی به عضلات ارسال می‌کند و باعث انقباض عضلانی شدید و غیرارادی می‌شود. این سیگنال‌ها باعث می‌شود که وضعیت مچ دست به صورت غیرعادی باشد.

کرامپ نویسندگان به عنوان یک دیستونی شناخته می‌شود. این عارضه در غالب اوقات در زمان انجام برخی فعالیت‌ها با دست اتفاق می‌افتد. برخی حرکات مهارتی دیگر مانند نواختن آلات موسیقی، تایپ کردن یا خیاطی کردن ممکن است باعث تحریک دیستونی کانونی دست شوند.

برخی اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف کرامپ نویسندگان یا مشکلات مشابه عبارتند از:

 • کرامپ موزیسین‌ها
 • دیستونی کانونی دست
 • دیستونی بازو
 • دیستونی انگشت‌ها
 • دیستونی کارهای خاص
 • کرامپ یا دیستونی شغلی
 • “ییپس”

هر کسی ممکن است دچار دیستونی کارهای خاص مانند کرامپ نویسندگان شود. تخمین زده می‌شود که ۷ تا ۶۹ میلیون نفر از جمعیت به این عارضه مبتلا شده باشند.

معمولاً علائم این عارضه در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی ایجاد می‌شوند. دیستونی های کارهای خاص – به خصوص کرامپ موزیسین‌ها – در مردان شایع‌تر است.

کرامپ نویسندگان می‌تواند منجر به درد و گرفتگی بسیار شدید هنگام نوشتن شود به طوری که حرکت دادن دست سخت می‌شود. با درمان کرامپ نویسندگان، علائم آن کم شده و شاید بتوان از بروز کرامپ نویسندگان به دلیل انجام کارهای دیگر یا از ایجادان در دست دیگر پیشگیری کرد. ترکیب درمان‌های فیزیکی، روانی و دارویی می‌تواند به حفظ توانایی شما در نوشتن کمک کند تا شما بتوانید به دوستان یا اعضای خانواده خود نامه بنویسید.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید با بررسی دقیق و معاینات بالینی مانند استفاده از نوار عصب و عضله بهترین روش درمانی را برای بیماری کرامپ نویسندگان توصیه می‌کنند. روش‌های درمانی که در این کلینیک ارائه می‌شود به صورت پلکانی بوده و از درمان‌های ساده و کم تهاجمی درمان‌ها شروع می‌شوند و اگر بیمار به این روش‌ها پاسخ نداد معمولاً روش‌های پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر پیشنهاد می‌شود. معمولاً با درمان‌هایی که این مرکز ارائه می‌شود بیماران تا حد زیادی از جراحی بی‌نیاز می‌شوند؛ اما در صورتی که شرایط بیمار به گونه‌ای باشد که بدون جراحی بیماری او درمان نمی‌شود متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بیمار را به یک جراح متبحر ارجاع می‌دهد. برای آگاهی بیشتر در مورد درمان سندرم کرامپ نویسندگان می‌توانید با شماره‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰  تماس حاصل فرمائید.

 

انواع کرامپ نویسندگان


کرامپ نویسندگان، دو نوع اصلی دارد: ساده و دیستونیک

علت ابتلا به کرامپ نویسندگان چیست و چه کسانی در معرض ابتلا به این عارضه هستند؟


دیستونی کانونی یک مشکل عصبی است که منجر به مشکلات در ارسال پیام از مغز به عضلات دست و بازو می‌شود. این مشکل ناشی از تغییرات در نقشه ذهنی برخی قسمت‌های مغز است که ممکن است به علت حرکات تکراری دست ایجاد شود.

کرامپ نویسندگان ساده یک وضعیت نامطلوب در دست هنگام نوشتن یا استفاده از قلم است که معمولاً بلافاصله پس از استفاده از قلم ایجاد می‌شود. این وضعیت به دلیل استفاده بیش از حد یا نحوه نادرست نگهداشتن قلم می‌تواند به وجود آید.

اگرچه استرس به طور مستقیم علت دیستونی کانونی نمی‌شود، اما می‌تواند علائم این مشکل را تشدید کند. عوامل استرس‌زا مانند امتحان دادن ممکن است علائم کرامپ نویسندگان را تشدید کنند. همچنین، نگرانی و تمرکز بر روی کرامپ ممکن است باعث افزایش شدت آن شود.

کرامپ نویسندگان دیستونیک نسبت به نوع ساده آن شیوع کمتری داشته و ممکن است بخشی از دیستونی تعمیم‌یافته باشد که بر قسمت‌های مختلف بدن اثر می‌گذارد. در این موارد، حرکات غیرارادی در زمان انجام حرکات غیر نوشتاری مانند استفاده از چاقو و چنگال اتفاق می‌افتند.

این احتمال وجود دارد که ابتلا به کرامپ نویسندگان دلیل وراثتی داشته باشد، معمولاً با شروع دیستونی تعمیم‌یافته که با ژن دی وای تی ۱ همراه است ایجاد می‌شود.

علل احتمالی ابتلا به کرامپ نویسندگان


tyj

گاهی اوقات خیلی محکم نگه داشتن مداد یا خودکار در هنگام نوشتن‌های طولانی مدت می‌تواند باعث اسپاسم در ساعد یا انگشتان شود. ابن عارضه می‌تواند یک مشکل دردناک به دلیل استفاده بیش از حد از دست باشد. کرامپ نویسندگان احتمالاً باعث ایجاد اختلالات هماهنگی می‌شود.

علائم شایع کرامپ نویسندگان عبارتند از:

 • محکم گرفتن قلم در هنگام نوشتن
 • انعطاف‌پذیری مچ دست
 • کشیدگی انگشتان دست در هنگام نوشتن که باعث محکم گرفتن قلم می‌شود
 • حرکات مچ دست و آرنج در وضعیت‌های غیرعادی
 • عدم فرمان‌برداری دست‌ها و انگشتان از مغز

معمولاً دست‌ها دچار درد و کرامپ نمی‌شوند اما ممکن است شما احساس ناراحتی خفیفی در انگشتان، مچ دست و ساعد خود داشته باشید.

در کرامپ نویسندگان ساده، دست در هنگام انجام فعالیت‌های دیگر به درستی کار کرده و فقط در هنگام انجام برخی فعالیت‌ها غیرقابل‌کنترل می‌شود. در کرامپ نویسندگان دیستونیک، فعالیت‌های دیگر که با دست انجام می‌شوند نیز ممکن است باعث بروز علائم این عارضه شوند.

عوارض احتمالی


بله، دیستونی کانونی می‌تواند علاوه بر کرامپ، حرکات غیرارادی و لرزش در دستان شامل عضلات اطراف آرنج و شانه نیز شود. این ممکن است باعث مشکلات در فعالیت‌های روزمره مانند خوردن و مسواک زدن شود. همچنین، در برخی افراد، دیستونی کانونی ممکن است به شکل ثانویه به دیگر عضلات یا اعضاء نیز گسترش یابد، مانند دیستونی پلک‌ها یا تارهای صوتی.

تقریباً نیمی از افراد مبتلا به کرامپ نویسندگان ساده در نهایت به کرامپ نویسندگان دیستونیک مبتلا می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات گسترده‌تری در زندگی روزمره افراد داشته باشد و نیاز به درمان و مشاوره تخصصی دارد.

تقریباً دوسوم افراد مبتلا به کرامپ نویسندگان در هنگام نوشتن با مشکل روبرو می‌شوند و در نهایت دست خط آنها ناخوانا می‌شود.

 این عارضه چگونه تشخیص داده می‌شود؟


اگر فکر می‌کنید که با دیستونی کانونی مبتلا هستید باید به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است شما را به یک متخصص مغز و اعصاب معرفی کنند. پزشک ممکن است از شما سؤالاتی پرسیده و معاینات بالینی و نورولوژیکی انجام دهد.

آنها به دنبال موارد زیر هستند:

 • محرک‌های خاص ایجادکننده دیستونی
 • این که چه عضلاتی درگیر هستند
 • ویژگی‌های اسپاسم ها و وضعیت بدنی
 • این که کدام قسمت از بدن تحت تأثیر این عارضه قرار گرفته است
 • این که چه فعالیت‌هایی تحت تأثیر قرار می‌گیرند
 • آیا عضلات در هنگام استراحت نیز دچار این عارضه می‌شوند یا نه

مطالعات هدایت عصبی و الکترومیوگرافی با این که همیشه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، ممکن است به پزشک در رد احتمال ابتلا به بیماری‌های دیگر که باعث ایجاد علائمی مشابه می‌شوند کمک می‌کند. الکترومیوگرافی ممکن است انقباضات همزمان آگونیست و آنتی آگونیست را نشان دهد. معمولاً نیازی به تصویربرداری از مغز نیست.

برخی روش‌های تشخیص دیگر عبارتند از:

 • ارزیابی‌های عملکردی
 • بررسی‌های آزمایشگاهی

سندرم استفاده بیش از حد معمولاً دردناک است اما کرامپ نویسندگان نخست باعث مشکلات هماهنگی و کنترل می‌شود. اگر بیماری شما دردناک باشد، پزشک ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • آرتروز
 • مشکلات تاندون‌ها
 • کرامپ های عضلانی
 • سندرم تونل کارپال

 درمان کرامپ نویسندگان


iuee

هیچ روش ساده‌ای برای درمان کرامپ نویسندگان وجود ندارد. ممکن است نیاز باشد که شما درمان‌های مختلف را امتحان کنید و احتمالاً ترکیبی از این روش‌های درمانی را انتخاب کنید.

برنامه‌های درمانی متداول ممکن است شامل موارد زیر باشند:

درمان گیاهی کرامپ نویسندگان

معمولاً ماساژ دادن دست با روغن‌های گیاهی می‌تواند درد کرامپ نویسندگان را تسکین دهد.

 طرز صحیح نوشتن برای کاهش درد کرامپ نویسندگی


qeq

 • از نوشتن مداوم و بدون وقفه خودداری کنید. توصیه می‌شود که دستان خود را در فواصل منظم بکشید
 • در هنگام نوشتن تقریباً ۳/۱ قلم را در دست بگیرید
 • در هنگام نوشتن قلم را با شیب در دست خود بگیرید.
 • قلم را در هنگام نوشتن با آرامش در دست خود بگیرید. قلم را به گونه‌ای در دست بگیرید که کمترین فشار به دست وارد شود.
 • در هنگام نوشتن از فشار دادن قلم روی کاغذ اجتناب کنید.
 • از قلم‌های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ استفاده نکنید. استفاده از این نوع قلم‌ها باعث کشیدگی عضلات و ایجاد علائم کرامپ می‌شود؛ بنابراین قلم‌های متوسط که نوشتن با آنها راحت است را انتخاب کنید.
 • در هنگام نوشتن دقت کنید که وضعیت دست شما صحیح باشد – در هنگام نوشتن باید وضعیت دست‌ها مناسب باشند. بهتر است که آرنج، ساعد و مچ دست در وضعیت مناسبی قرار گیرند. در هنگام نوشتن از پایین آوردن ساعد یا آرنج روی میز اجتناب کنید.
 • وضعیت قرار گرفتن کاغذ – کاغذ باید روی مسز در وضعیتی مناسب و راحت قرار گرفته باشد. بهتر است کاغذ در سمت راست نویسنده راست دست و در سمت چپ نویسنده چپ دست قرار گیرد. کاغذ باید به کمک دست دیگر یا به روش‌های دیگر در محل خود نگه داشته شود.
 • بازآموزی نوشتن – ممکن است از بیمار خواسته شود که در برخی مواقع نقاشی بکشد یا در اوقات فراغت خود مطالبی را با سرعت بنویسد. در این موارد وی باید خطوط موازی، دایره‌های کوچک و خطوط زیگزاگ کشیده و بین خطوط موازی مطالب را بنویسد.
 • روی یک سطح شیب‌دار بنویسید – بری برخی افراد نوشتن روی یک سطح شیب‌دار راحت بوده و به کاهش فشار از روی مچ دست آنها و کاهش لرزش دست کمک می‌کند. کاغذ باید در هنگام نوشتن در وضعیتی بدون حرکت قرار گیرد.
 • دست خود را عوض کنید – برخی افراد ترجیح می‌دهند که برای کاهش درد از دست دیگر خود استفاده کنند اما این یک راه حل نیست زیرا ممکن است پس از مدتی دست دیگر نیز دچار این عارضه شود.
 • روش‌های حواس پرتی – به جای تمرکز شدید روی نوشتن کلمات یا جملات یا امضا کردن نامه‌ها، برخی افرادی احساس می‌کنند که اگر دستان خود را در هوا حرکت داده یا با چشمان بسته روی کاغذ بنویسند، علائم آنها کاهش می‌یابد.

پیشگیری از ابتلا به کرامپ نویسندگان


رعایت برخی نکات اولیه می‌تواند از بروز مشکلاتی مانند جراحات ناشی از کشیدگی عضلانی در اثر حرکات تکراری پیشگیری کند:

کارهای خود را با محدودیت انجام دهید، کارهای خود را مدیریت کرده و بین فعالیت‌های خود استراحت کنید.

بین فعالیت‌های خود در فواصل منظم استراحت کرده تا از کشیدگی پیوسته عضلانی جلوگیری شود.

در هنگام نشستن، وضعیت مناسب بدنی خود را حفظ کنید

برخی دیگر از اقدامات مفید برای جلوگیری از ابتلا به کرامپ نویسندگان عبارتند از:

 تغییرات سبک زندگی

تغییرات در ساختار کاری، مانند کاهش فعالیت‌ها در زمانهای مشکل‌آفرین و محدود کردن آنها به حد قابل تحمل، می‌تواند مفید باشد. اصلاحات ساده مانند استفاده از کیبورد به جای قلم در هنگام نوشتن یا انتخاب قلم راحت و انجام اقدامات دیگر برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی ناشی از استفاده بیش از حد، ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن و مدیتیشن نیز می‌تواند در مدیریت استرس مؤثر باشد. رفتار درمانی برای کاهش درد، مقابله با بیماری و آموزش روش‌های بهتر برای اصلاح روش‌های زندگی نیز می‌تواند بهبودآور واقع شود.

تمرینات ورزشی

seisfuhfis

استراحت دادن عضلات مورد استفاده برای نوشتن یا کشش‌های دیگر که باعث ایجاد کارهای تکراری می‌شوند بین فعالیت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین انجام تمرینات تقویتی برای عضلات و بافت‌های دست‌ها را نیز می‌تواند انجام شود.

تمرینات باید با توصیه‌های پزشکی انجام شده و در صورتی که باعث ایجاد ناراحتی نشوند به تدریج تعداد آنها افزایش یابد.

برخی تمرینات برای پیشگیری از ابتلا به کرامپ نویسندگان عبارتند از:

 • مشت کردن محکم و باز کردن تدریجی آن می‌تواند به کشش ملایم انگشتان کمک کند. این چرخه را تکرار کنید.
 • دست خود را مشت کرده و مچ خود را به سمت بالا و پایین خم کنید. سپس مچ دست را در جهت عقربه‌های ساعت و در جهت خلاف آن بچرخانید.
 • دست خود را از آرنج خم کرده و با ملایمت به سمت بیرون بکشید. این چرخه را تکرار کنید.
 • یک توپ کف دست خود گرفته و با انگشتان خود آن را فشار دهید.
آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک