درمان کرامپ نویسندگان (دیستونی بازو) با فیزیوتراپی، بوتاکس و ورزش

qw

شماره تماس

 

کرامپ نویسندگان نوعی دیستونی کانونی است که بر انگشتان، دست یا ساعد فرد اثر می‌گذارد. دیستونی کانونی دست‌ها یک اختلال حرکتی نورولوژیکی است. مغز، اطلاعات نادرستی به عضلات ارسال می‌کند و باعث انقباض عضلانی شدید و غیرارادی می‌شود. این سیگنال‌ها باعث می‌شود که وضعیت مچ دست به صورت غیرعادی باشد.

کرامپ نویسندگان به عنوان یک دیستونی شناخته می‌شود. این عارضه در غالب اوقات در زمان انجام برخی فعالیت‌ها با دست اتفاق می‌افتد. برخی حرکات مهارتی دیگر مانند نواختن آلات موسیقی، تایپ کردن یا خیاطی کردن ممکن است باعث تحریک دیستونی کانونی دست شوند.

برخی اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف کرامپ نویسندگان یا مشکلات مشابه عبارتند از:

 • کرامپ موزیسین‌ها
 • دیستونی کانونی دست
 • دیستونی بازو
 • دیستونی انگشت‌ها
 • دیستونی کارهای خاص
 • کرامپ یا دیستونی شغلی
 • "ییپس"

هر کسی ممکن است دچار دیستونی کارهای خاص مانند کرامپ نویسندگان شود. تخمین زده می‌شود که 7 تا 69 میلیون نفر از جمعیت به این عارضه مبتلا شده باشند.

معمولاً علائم این عارضه در سنین 30 تا 50 سالگی ایجاد می‌شوند. دیستونی های کارهای خاص – به خصوص کرامپ موزیسین‌ها – در مردان شایع‌تر است.

کرامپ نویسندگان می‌تواند منجر به درد و گرفتگی بسیار شدید هنگام نوشتن شود به طوری که حرکت دادن دست سخت می‌شود. با درمان کرامپ نویسندگان، علائم آن کم شده و شاید بتوان از بروز کرامپ نویسندگان به دلیل انجام کارهای دیگر یا از ایجادان در دست دیگر پیشگیری کرد. ترکیب درمان‌های فیزیکی، روانی و دارویی می‌تواند به حفظ توانایی شما در نوشتن کمک کند تا شما بتوانید به دوستان یا اعضای خانواده خود نامه بنویسید.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید با بررسی دقیق و معاینات بالینی مانند استفاده از نوار عصب و عضله بهترین روش درمانی را برای بیماری کرامپ نویسندگان توصیه می‌کنند. روش‌های درمانی که در این کلینیک ارائه می‌شود به صورت پلکانی بوده و از درمان‌های ساده و کم تهاجمی درمان‌ها شروع می‌شوند و اگر بیمار به این روش‌ها پاسخ نداد معمولاً روش‌های پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر پیشنهاد می‌شود. معمولاً با درمان‌هایی که این مرکز ارائه می‌شود بیماران تا حد زیادی از جراحی بی‌نیاز می‌شوند؛ اما در صورتی که شرایط بیمار به گونه‌ای باشد که بدون جراحی بیماری او درمان نمی‌شود متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بیمار را به یک جراح متبحر ارجاع می‌دهد. برای آگاهی بیشتر در مورد درمان سندرم کرامپ نویسندگان می‌توانید با شماره‌ 02188900434  تماس حاصل فرمائید.

انواع کرامپ نویسندگان


کرامپ نویسندگان، دو نوع اصلی دارد: ساده و دیستونیک

کرامپ نویسندگان ساده

در این نوع از بیماری فقط مشکلات نوشتاری وجود دارد. وضعیت نامناسب دست و حرکات غیرارادی بلافاصله پس از برداشتن قلم ایجاد می‌شود. این عارضه فقط توانایی نوشتن را محدود می‌کند.

کرامپ نویسندگان دیستونیک

این نوع کرامپ مشکلاتی بیش از مشکلات نوشتاری ایجاد می‌کند. علائم فقط در هنگام نوشتن ایجاد نمی‌شوند بلکه در هنگام انجام فعالیت‌های دیگر با دست‌ها مانند اصلاح کردن یا آرایش کردن نیز احساس می‌شوند.

علت ابتلا به کرامپ نویسندگان چیست و چه کسانی در معرض ابتلا به این عارضه هستند؟


دیستونی کانونی مشکلی است که در آن ارسال پیام از مغز به عضلات دست و بازو دچار مشکل می‌شود. متخصصان بر این باورند که حرکات تکراری دست باعث تغییر نقشه ذهنی در برخی قسمت‌های مغز می‌شوند.

کرامپ نویسندگان ساده به دلیل استفاده بیش از حد، وضعیت نامناسب دست در هنگام نوشتن یا بد گرفتن قلم ایجاد می‌شود. به هر حال، این علائم فقط چند لحظه پس از استفاده از قلم ایجاد می‌شوند.

با این که استرس باعث ایجاد دیستونی دست نمی‌شود اما می‌تواند علائم این عارضه را تشدید کند. عوامل استرس‌زا مانند امتحان دادن، علائم کرامپ نویسندگان را تشدید می‌کنند. نگرانی و تمرکز بر کرامپ می‌تواند آن را تشدید کند.

کرامپ نویسندگان دیستونیک نسبت به نوع ساده آن شیوع کمتری داشته و ممکن است بخشی از دیستونی تعمیم‌یافته باشد که بر قسمت‌های مختلف بدن اثر می‌گذارد. در این موارد، حرکات غیرارادی در زمان انجام حرکات غیر نوشتاری مانند استفاده از چاقو و چنگال اتفاق می‌افتند.

این احتمال وجود دارد که ابتلا به کرامپ نویسندگان دلیل وراثتی داشته باشد، معمولاً با شروع دیستونی تعمیم‌یافته که با ژن دی وای تی 1 همراه است ایجاد می‌شود.

علل احتمالی ابتلا به کرامپ نویسندگان


tyj

گاهی اوقات خیلی محکم نگه داشتن مداد یا خودکار در هنگام نوشتن‌های طولانی مدت می‌تواند باعث اسپاسم در ساعد یا انگشتان شود. ابن عارضه می‌تواند یک مشکل دردناک به دلیل استفاده بیش از حد از دست باشد. کرامپ نویسندگان احتمالاً باعث ایجاد اختلالات هماهنگی می‌شود.

علائم شایع کرامپ نویسندگان عبارتند از:

 • محکم گرفتن قلم در هنگام نوشتن
 • انعطاف‌پذیری مچ دست
 • کشیدگی انگشتان دست در هنگام نوشتن که باعث محکم گرفتن قلم می‌شود
 • حرکات مچ دست و آرنج در وضعیت‌های غیرعادی
 • عدم فرمان‌برداری دست‌ها و انگشتان از مغز

معمولاً دست‌ها دچار درد و کرامپ نمی‌شوند اما ممکن است شما احساس ناراحتی خفیفی در انگشتان، مچ دست و ساعد خود داشته باشید.

در کرامپ نویسندگان ساده، دست در هنگام انجام فعالیت‌های دیگر به درستی کار کرده و فقط در هنگام انجام برخی فعالیت‌ها غیرقابل‌کنترل می‌شود. در کرامپ نویسندگان دیستونیک، فعالیت‌های دیگر که با دست انجام می‌شوند نیز ممکن است باعث بروز علائم این عارضه شوند.

عوارض احتمالی


برای برخی افراد ممکن است کرامپ و حرکات غیرارادی در دستان شامل عضلات اطراف آرنج و شانه نیز بشود. ممکن است شما علاوه بر کرامپ دچار لرزش نیز باشید. ممکن است دیستونی ثانویه نیز به جود آید مانند دیستونی پلک‌ها یا تارهای صوتی. علائم ممکن است در دست دیگر نیز ایجاد شوند.

تقریباً نیمی از افراد مبتلا به کرامپ نویسندگان ساده درنهایت به کرامپ نویسندگان دیستونیک مبتلا می‌شوند. فعالیت‌های دیگر مرتبط با دست مانند خوردن و مسواک کردن دندان‌ها نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

تقریباً دوسوم افراد مبتلا به کرامپ نویسندگان در هنگام نوشتن با مشکل روبرو می‌شوند و در نهایت دست خط آنها ناخوانا می‌شود.

 این عارضه چگونه تشخیص داده می‌شود؟


اگر فکر می‌کنید که با دیستونی کانونی مبتلا هستید باید به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است شما را به یک متخصص مغز و اعصاب معرفی کنند. پزشک ممکن است از شما سؤالاتی پرسیده و معاینات بالینی و نورولوژیکی انجام دهد.

آنها به دنبال موارد زیر هستند:

 • محرک‌های خاص ایجادکننده دیستونی
 • این که چه عضلاتی درگیر هستند
 • ویژگی‌های اسپاسم ها و وضعیت بدنی
 • این که کدام قسمت از بدن تحت تأثیر این عارضه قرار گرفته است
 • این که چه فعالیت‌هایی تحت تأثیر قرار می‌گیرند
 • آیا عضلات در هنگام استراحت نیز دچار این عارضه می‌شوند یا نه

مطالعات هدایت عصبی و الکترومیوگرافی با این که همیشه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، ممکن است به پزشک در رد احتمال ابتلا به بیماری‌های دیگر که باعث ایجاد علائمی مشابه می‌شوند کمک می‌کند. الکترومیوگرافی ممکن است انقباضات همزمان آگونیست و آنتی آگونیست را نشان دهد. معمولاً نیازی به تصویربرداری از مغز نیست.

برخی روش‌های تشخیص دیگر عبارتند از:

 • ارزیابی‌های عملکردی
 • بررسی‌های آزمایشگاهی

سندرم استفاده بیش از حد معمولاً دردناک است اما کرامپ نویسندگان نخست باعث مشکلات هماهنگی و کنترل می‌شود. اگر بیماری شما دردناک باشد، پزشک ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • آرتروز
 • مشکلات تاندون‌ها
 • کرامپ های عضلانی
 • سندرم تونل کارپال

 درمان کرامپ نویسندگان


iuee

هیچ روش ساده‌ای برای درمان کرامپ نویسندگان وجود ندارد. ممکن است نیاز باشد که شما درمان‌های مختلف را امتحان کنید و احتمالاً ترکیبی از این روش‌های درمانی را انتخاب کنید.

برنامه‌های درمانی متداول ممکن است شامل موارد زیر باشند:

کرامپ

تزریق بوتاکس در عضلات هدف می‌تواند به التیام کرامپ نویسندگان به خصوص در مواردی که مچ دست و انگشتان در وضعیت غیرعادی قرار دارند کمک کند. دستخط بیشتر بیماران پس از تزریق بوتاکس به میزان چشمگیری بهبود یافته و درد آنها کاهش می‌یابد.
آموزش نحوه گرفتن قلم به روشی متفاوت - استفاده از قلم‌های بزرگ‌تر یا محکم گرفتن آنها، استفاده از برخی اسپیلنت های مخصوص و تغییر کاغذ یا وضعیت دست می‌تواند به بهبودی علائم ناشی از کرامپ نویسندگان کمک کند.
داروهای آنتی کولینرژیک مانند تری هکسی فنیدیل (آرتان) و بنزتروپین (کوژنتین) می‌توانند برای برخی افراد مؤثر واقع شوند.
کرامپ های ناشی از استرس با کمک روش‌های آرام بخشی و تنفس عمیق و تجسم یا پرت کردن حواس مثلاً با نوشتن همزمان با دو دست کاهش می‌یابد.
در این روش توانبخشی از اسپیلنت روی انگشتان آسیب دیده استفاده می‌شود تا به بازآموزی انگشتان کمک شود.
این فرایندهای شناسایی بافت‌ها و حرارت با کمک انگشتان می‌تواند به بازیابی الگوهای مغزی که باعث ایجاد کرامپ نویسندگان می‌شود کمک می‌کند.
هم پالیدوتومی و هم عمل تحریک عمیق مغز پالیدال به طوری مؤثری برای درمان دیستونی تعمیم‌یافته مورد استفاده قرار می‌گیرند اما برای دیستونی های فعالیت‌های خاص مانند کرامپ نویسندگان نیازی به انجام عمل‌های جراحی نیست.
ورزش‌های فیزیوتراپی برای عضلات کوچک شامل حرکات کششی، حرکات تقویتی، تمرینات آموزشی دقیق، تمرین‌های آرام بخشی، تمرینات محکم گرفتن و ... دست می‌شود. • روش‌های حرارتی مانند اولتراسوند تراپی، حمام موم، انتشار اشعه مادون قرمز به کاهش درد کمک می‌کنند. • تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS) نیز به میزان چشمگیری مؤثر است.
ممکن است در صورت آرامش داشتن بیمار قبل از نوشتن، علائم به شدت کاهش یابند. تمرینات تنفسی در هنگام نوشتن که با فواصل زمانی منظم انجام می‌شوند می‌تواند مفید باشد. ریلکسیشن در بین نوشتن ممکن است با کشش بازو، شراگ شانه‌ها، حرکت دادن و چرخاندن مچ دست‌ها، مشت کردن دست و ... حاصل شود.

درمان گیاهی کرامپ نویسندگان

معمولاً ماساژ دادن دست با روغن‌های گیاهی می‌تواند درد کرامپ نویسندگان را تسکین دهد.

 طرز صحیح نوشتن برای کاهش درد کرامپ نویسندگی


qeq

 • از نوشتن مداوم و بدون وقفه خودداری کنید. توصیه می‌شود که دستان خود را در فواصل منظم بکشید
 • در هنگام نوشتن تقریباً 3/1 قلم را در دست بگیرید
 • در هنگام نوشتن قلم را با شیب در دست خود بگیرید.
 • قلم را در هنگام نوشتن با آرامش در دست خود بگیرید. قلم را به گونه‌ای در دست بگیرید که کمترین فشار به دست وارد شود.
 • در هنگام نوشتن از فشار دادن قلم روی کاغذ اجتناب کنید.
 • از قلم‌های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ استفاده نکنید. استفاده از این نوع قلم‌ها باعث کشیدگی عضلات و ایجاد علائم کرامپ می‌شود؛ بنابراین قلم‌های متوسط که نوشتن با آنها راحت است را انتخاب کنید.
 • در هنگام نوشتن دقت کنید که وضعیت دست شما صحیح باشد – در هنگام نوشتن باید وضعیت دست‌ها مناسب باشند. بهتر است که آرنج، ساعد و مچ دست در وضعیت مناسبی قرار گیرند. در هنگام نوشتن از پایین آوردن ساعد یا آرنج روی میز اجتناب کنید.
 • وضعیت قرار گرفتن کاغذ – کاغذ باید روی مسز در وضعیتی مناسب و راحت قرار گرفته باشد. بهتر است کاغذ در سمت راست نویسنده راست دست و در سمت چپ نویسنده چپ دست قرار گیرد. کاغذ باید به کمک دست دیگر یا به روش‌های دیگر در محل خود نگه داشته شود.
 • بازآموزی نوشتن – ممکن است از بیمار خواسته شود که در برخی مواقع نقاشی بکشد یا در اوقات فراغت خود مطالبی را با سرعت بنویسد. در این موارد وی باید خطوط موازی، دایره‌های کوچک و خطوط زیگزاگ کشیده و بین خطوط موازی مطالب را بنویسد.
 • روی یک سطح شیب‌دار بنویسید – بری برخی افراد نوشتن روی یک سطح شیب‌دار راحت بوده و به کاهش فشار از روی مچ دست آنها و کاهش لرزش دست کمک می‌کند. کاغذ باید در هنگام نوشتن در وضعیتی بدون حرکت قرار گیرد.
 • دست خود را عوض کنید – برخی افراد ترجیح می‌دهند که برای کاهش درد از دست دیگر خود استفاده کنند اما این یک راه حل نیست زیرا ممکن است پس از مدتی دست دیگر نیز دچار این عارضه شود.
 • روش‌های حواس پرتی – به جای تمرکز شدید روی نوشتن کلمات یا جملات یا امضا کردن نامه‌ها، برخی افرادی احساس می‌کنند که اگر دستان خود را در هوا حرکت داده یا با چشمان بسته روی کاغذ بنویسند، علائم آنها کاهش می‌یابد.

پیشگیری از ابتلا به کرامپ نویسندگان


رعایت برخی نکات اولیه می‌تواند از بروز مشکلاتی مانند جراحات ناشی از کشیدگی عضلانی در اثر حرکات تکراری پیشگیری کند:

کارهای خود را با محدودیت انجام دهید، کارهای خود را مدیریت کرده و بین فعالیت‌های خود استراحت کنید.

بین فعالیت‌های خود در فواصل منظم استراحت کرده تا از کشیدگی پیوسته عضلانی جلوگیری شود.

در هنگام نشستن، وضعیت مناسب بدنی خود را حفظ کنید

برخی دیگر از اقدامات مفید برای جلوگیری از ابتلا به کرامپ نویسندگان عبارتند از:

 تغییرات سبک زندگی

اصلاح ساختار کاری مانند کاهش فعالیت‌ها در زمان بروز مشکل و محدود کردن آنها در حد قابل تحمل می‌تواند مفید باشد، اصلاحات ساده مانند استفاده از کیبورد به جای قلم در هنگام نوشتن یا استفاده از قلم راحت و انجام اقدامات دیگر که برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی‌های ناشی از استفاده بیش از حد به کار برده می‌شوند می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

استرس یک محرک محسوب می‌شود، تکنیک‌های ریلکسیشن و مدیتیشن نیز می‌توانند مؤثر واقع شوند. رفتار درمانی برای کاهش درد، مبارزه با بیماری و آموزش روش‌های بهتر برای اصلاح روش‌های زندگی می‌توانند مفید واقع شوند.

تمرینات ورزشی

seisfuhfis

استراحت دادن عضلات مورد استفاده برای نوشتن یا کشش‌های دیگر که باعث ایجاد کارهای تکراری می‌شوند بین فعالیت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین انجام تمرینات تقویتی برای عضلات و بافت‌های دست‌ها را نیز می‌تواند انجام شود.

تمرینات باید با توصیه‌های پزشکی انجام شده و در صورتی که باعث ایجاد ناراحتی نشوند به تدریج تعداد آنها افزایش یابد.

برخی تمرینات برای پیشگیری از ابتلا به کرامپ نویسندگان عبارتند از:

 • مشت کردن محکم و باز کردن تدریجی آن می‌تواند به کشش ملایم انگشتان کمک کند. این چرخه را تکرار کنید.
 • دست خود را مشت کرده و مچ خود را به سمت بالا و پایین خم کنید. سپس مچ دست را در جهت عقربه‌های ساعت و در جهت خلاف آن بچرخانید.
 • دست خود را از آرنج خم کرده و با ملایمت به سمت بیرون بکشید. این چرخه را تکرار کنید.
 • یک توپ کف دست خود گرفته و با انگشتان خود آن را فشار دهید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است