درمان و علت خشکی مفصل زانو و قفل کردن زانو چیست؟

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

p

قفل کردن اصطلاحی است که برای مواردی به کار می‌رود که شما نمی‌توانید زانوی خود را خم یا راست کنید. ممکن است احساس کنید زانوی شما در یک حالتی گیر کرده است و نمی‌توانید آن را حرکت دهید و سعی کنید آن را کمی تکان دهید تا بتوانید دوباره آن را به حالت قبلی برگردانید. قفل کردن زانو، دو حالت متفاوت دارد. حالت اول این است که قفل شدن زانو با درد شدیدی همراه است و شما دیگر نمی‌توانید زانوی خود را به طور کامل در دامنه‌ی حرکتی که دارد، تکان دهید. حالت دیگر قفل شدن زانو  این است که زانوی شما کاملا روان و عادی حرکت می‌کند، اما به خاطر گیر کردن چیزی در آن ناگهان قفل می‌شود.

کلینیک ما برای بیماری‌ها و مشکلات زانو ، خدمات درمانی با کیفیت بالا و کاملا به‌روز را برای تمام سنین ارائه می‌دهد. مشکلات شایعی ما اغلب با آن مواجه می‌شویم عبارتند از: پارگی مینیسک، پارگی و کشیدگی رباط، کجی کشکک زانو یا دررفتگی مکرر آن، و آرتروز زانو. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ یا ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ یا ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ تماس حاصل فرمایید.

علل قفل شدن زانو


پارگی مینیسک (از نوع پارگی دسته سطلی)

اگر زانوهای شما زیاد قفل می‌شوند، ممکن است مینیسک شما پاره شده باشد. پارگی قسمت خارجی یا میانی مینیسک یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که بیماران به آن دچار می‌شوند. علائم معمول پارگی مینیسک عبارتند از: درد زانو، تورم، قفل کردن زانو و احساس گیر کردن چیزی درون زانو.

آرتروز زانو

درد و خشکی زانو از علائم شناخته‌شده‌ای برای آرتروز زانو محسوب می‌شوند. فرایند سایش در زانو همراه با تورم، باعث می‌شود که زانو به شکلی خشک و کمتر حرکتی تجربه شود و انعطاف طبیعی خود را از دست بدهد. ممکن است دامنه حرکت زانو به طور کلی کاهش یابد. افرادی که به آرتروز متوسط تا پیشرفته‌ی زانو مبتلا هستند، ممکن است با دشواری توانایی صاف کردن کامل زانوی خود را داشته باشند. برخی افراد، به خصوص صبح‌ها پس از بیدار شدن یا پس از نشستن به مدت طولانی، ممکن است حس خشکی در زانوی خود داشته باشند، زیرا عدم حرکت و بی‌تحرکی می‌تواند وضعیت خشکی زانو را تشدید کند. این خشکی ممکن است با تورم همراه باشد یا نباشد. علاوه بر این، سایش در زانو می‌تواند باعث جدا شدن قسمت‌هایی از غضروف مفصلی یا استخوان شود که ممکن است درون مفصل زانو گیر کنند و باعث قفل شدن زانو شوند.

شکستگی‌های استخوان ران یا ساق پا در ناحیه مفصل زانو

یک دیگر از علل قفل شدن زانو می‌تواند این باشد که تکه‌های کوچکی از استخوان شکسته درون مفصل زانو گیر کند و درون آن شناور شود. این حالت درست مانند پارگی مینیسک می‌تواند باعث شود که تکه‌ای که درون کپسول مفصلی گیر افتاده است، باعث قفل شدن زانو در یک حالت خاص شود. شکسته شدن و جدا شدن قسمتی از استخوان می‌تواند بر اثر یک ضربه یا حادثه یا به خاطر سایش زیاد مفصل، به علت ابتلا به بیماری مانند آرتروز، باشد.

عوارض جراحی

خشکی و قفل شدن زانو می‌تواند از عوارض جراحی زانو باشد و ممکن است بیمار نتواند زانوی خود را به صورت کامل خم یا صاف کند. خشکی زانو پس از جراحی به این علت ایجاد می‌شود که احتمالا در جای زخم جراحی و در درون مفصل زانو، بافت اضافی و غیرطبیعی تشکیل می‌شود.

آسیب رباط

آسیب رباط‌های ACL و PCL معمولا باعث خونریزی درون مفصل زانو می‌شود. مفصل زانو به سرعت ورم می‌کند و در نتیجه حرکت آن محدود می‌شود. شما می‌توانید در مقالات مربوط به پارگی رباط ACL و PCL، اطلاعات بیشتری در اینباره به دست آورید.

دررفتگی کشکک زانو

یکی دیگر از علل قفل شدن زانو می‌تواند دررفتگی کشکک زانو و یا وجود تکه‌های بافتی اضافی در اطراف مفصل زانو باشد.

سندرم پلیکا

سندرم پلیکا، یک مشکل پس از آسیب یا التهاب زانو است که در آن پرده پلیکا، که در اطراف زانو قرار دارد و مایع مفصلی را در خود نگه می‌دارد، به التهاب، ضخیم شدن غیرعادی و تشکیل بافت‌های فیبروزی دچار می‌شود. این وضعیت ناشی از آسیب پلیکا یا استفاده افرازی از مفصل زانو است. علائم سندرم پلیکا شامل درد و تورم زانو، صداهای خاص و تق‌تق زانو، ضعف زانو و قفل شدن زانو می‌شوند. در زمان خم کردن زانو به حدود ۳۰ تا ۶۰ درجه، ممکن است درد احساس شود و گاهی در هنگام تلاش برای صاف کردن مفصل زانو، درد افزایش یابد.

استئوکوندریت

استئوکوندریت زمانی ایجاد می‌شود که تکه‌هایی از غضروف یا استخوان درون مفصل زانو رها می‌شوند. شایع‌ترین علاوم استئوکوندریت عبارتند از: درد، قفل شدن زانو، ضعف یا خالی کردن زانو، خشکی و تورم زانو. ممکن است در هنگام حرکت دادن زانو، وقتی تکه‌ی رها شده درون مفصل زانو جایی گیر می‌کند، زانو قفل شود و شخص مجبور باشد زانوی خود را تکان دهد تا تکه‌ی گیر افتاده کمی جا به جا شود تا بتواند مجددا زانوی خود را حرکت دهد.

تشخیص قفل شدن زانو


برای تشخیص علت قفل شدن زانو از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود، ازجمله:

  • معاینه فیزیکی بیمار:
    • بررسی وضعیت زانو در هنگام راه رفتن، ایستادن و خوابیدن
    • بررسی ظاهر زانو و مقایسه آن با زانوی سالم برای پی بردن به علائم التهاب، بدشکلی یا دفرمیتی، تورم، دررفتگی، عدم ثبات مفصل زانو و دامنه‌ی حرکتی آن
  • عکسبرداری از زانو
  • عکس رادیولوژی
  • عکسبرداری MRI برای بررسی پارگی مینیسک و سایر مشکلات مشابه
  • ارزیابی مفصل زانو به وسیله آرتروسکوپی که توسط متخصص ارتوپد باید انجام شود.

درمان قفل شدن زانو


روش درمان قفل شدن و سفتی مفصل زانو به این بستگی دارد که چه عاملی باعث قفل شدن زانو شده است. تنها در موارد بسیار وخیم لازم است که برای درمان مشکل زانو، عمل جراحی انجام شود.

در صورتی که زانو به دلیل پارگی مینیسک قفل شده است، تنها کمپرس سرد روی زانو می‌تواند به کاهش درد کمک کند. کمپرس سرد را هر بار کمتر از ۵ دقیقه روی زانو قرار دهید. همچنین، استفاده از زانوبند طبی به تسکین درد زانو و افزایش استحکام مفصل زانو کمک می‌کند و آن را در وضعیت گرم نگه می‌دارد. حتماً قبل از استفاده از زانوبند، با پزشک خود مشورت کنید تا به شما راهنمایی کند که چه نوع زانوبندی برای شما مناسب است.

برای حل خشکی زانو، کمپرس گرم نیز موثر است. دمای کمپرس گرم را به درجه حرارت مناسب تنظیم کنید و آن را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی زانو قرار دهید. در صورت عدم دسترسی به کمپرس گرم، می‌توانید یک حوله را در آب گرم قرار داده و سپس آن را بر روی زانو بگذارید.

انجام تمرینات و حرکات خاص فیزیوتراپی و همچنین برخی از حرکات یوگا می‌تواند در بهبود وضعیت قفل شدن زانو موثر باشد.

برای درمان درد و التهاب، پزشک داروهای مخصوص را تجویز می‌کند. در صورتی که درد و التهاب زانو بسیار شدید باشد و با روش‌های دیگر درمان نشود، احتمالا پزشک شما پیشنهاد می‌کند که زانوی خود را جراحی کنید.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک