درمان ازگود اشلاتر(درد و تورم زیر برجستگی زانو)

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

بیماری ازگود اشلاتر در کودکان در حال رشد و نوجوانان دیده می‌شود به‌خصوص کسانی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت فعال دارند. در این سن معمولاً سرعت رشد استخوان‌ها بیش از عضلات و تاندون‌ها بوده و درنتیجه ممکن است این عضلات و تاندون‌ها `سفت شوند. این عارضه در ورزشکاران جوان که به فعالیت‌هایی مانند دویدن و پریدن مشغول‌اند بیشترین شیوع را دارد.

پزشکان کلینیک ما درزمینه‌ی آسیب‌های ورزشی تخصص دارند. پزشکان ما با داشتن سال‌ها تجربه درزمینه‌ی درمان اختلالات اسکلتی عضلانی مربوط به ورزش، می‌توانند با تمرکز بر کاهش التهاب و تسریع روند بهبودی با استفاده از روش‌های درمانی بدون جراحی مانند لیزر درمانی سرد، فیزیوتراپی و تمرینات تثبیت‌کننده‌ی زانو، یک برنامه‌ی درمانی برای بیماری ازگود اشلاتر در فرزند شما طراحی کنند.

 

علائم


a

علائم بیماری ازگود اشلاتر به‌ شدت عارضه وابسته بوده و ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• احساس درد در یک یا هر دو زانو
• احساس درد به هنگام صاف کردن پا و یا انجام تمرین اسکوات
• احساس درد به هنگام دویدن و یا بالا و پایین رفتن از راه‌پله‌ها
• درد که با استراحت کردن کاهش می‌یابد
• توبروزیته (ورم) استخوان درشت نی
• پوست قرمز و ملتهب بر روی توبروزیته ی استخوان درشت نی
• عضلات چهار سر ران ممکن است بعضاً قدرت خود را از دست بدهند.

علل
برخی از دلایل ایجاد سندرم ازگود اشلاتر در زیر آورده شده‌اند:
• جهش رشد. این عارضه معمولاً نوجوانان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. پسران مبتلا معمولاً ۱۳ تا ۱۴ سال سن دارند درحالی‌که میانگین سنی دختران بیمار ۱۰ تا ۱۱ سال است.
• ورزش. کودکان فعال، به‌خصوص آن‌هایی که به فعالیت‌های ورزشی مشغول‌اند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
• جنسیت. پسران نسبت به دختران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند. البته ممکن است این امر به دلیل فعالیت بیشتر پسران در ورزش‌های شدید باشد.
• آسیب. در حدود نیمی از کودکان مبتلا به این بیماری، قبلاً به عارضه‌های مربوط به زانو مبتلا بوده‌اند.
عوامل خطر
• بیماری ازگود اشلاتر بیش از همه در پسران نوجوان بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سال دیده می‌شود.
• این عارضه در ورزشکاران جوان که به فعالیت‌هایی چون دویدن، پریدن و یا بالا و پایین رفتن از راه‌پله مشغول‌اند بیشتر دیده می‌شود.
• ورزشکاران نوجوان که به این سندرم مبتلا شده‌اند معمولاً به ورزش‌هایی چون فوتبال، بسکتبال، ژیمناستیک و یا رقص باله مشغول بوده‌اند.
درمان
مدیریت
رعایت موارد زیر می‌تواند مفید باشد:
استراحت کنید و از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است عارضه را تشدید کنند، مانند زانو زدن، پریدن یا دویدن، پرهیز کنید. یخ بگذارید بر روی منطقه‌ی آسیب‌دیده؛ این کار می‌تواند در کاهش درد و ورم مفید باشد. عضلات پاها را کشیده و تمرین دهید، به ویژه عضلات چهار سر ران که اهمیت زیادی دارد. به مراقبت از زانوی خود توجه کنید و فرزندتان را تشویق کنید که در فعالیت‌های ورزشی از زانوبند استفاده کنند. از باند مخصوص تاندون کشکک برای بند کردن زانو استفاده کنید تا تاندون کشکک در طول فعالیت‌های ورزشی پایین نگه‌داشته شود. همچنین، به فعالیت‌های جایگزین مانند دوچرخه‌سواری و شنا روی آورید تا زمانی که علائم کاهش یابند.
درمان پزشکی
به‌عنوان درمانگران کایروپراکتیک متخصص درزمینه‌ی آسیب‌های ورزشی می‌توانیم یک برنامه‌ی درمانی شامل لیزر سرد را برای شما طراحی کنیم. با اعمال مستقیم لیزر سرد بر روی منطقه‌ی آسیب‌دیده، می‌توانیم بدون استفاده از دارو، التهاب را کاهش دهیم. تمرینات مقاومتی و پایدارکننده‌ی زانو نیز می‌توانند به‌منظور تسریع روند بهبودی در برنامه‌ی درمانی جای بگیرند. برنامه‌ی درمانی شما ممکن است شامل تمرینات کششی آرام و پیش‌رونده به‌منظور افزایش طول و انعطاف‌پذیری عضلات چهار سر ران و همسترینگ باشد. درمان زودهنگام بهترین کار است. درصورتی‌که بیماری ازگود اشلاتر به‌درستی درمان‌نشده و یا والدین کودک تصور کنند که موفقیت‌های ورزشی فرزندشان مهم‌تر از رشد بدن اوست، مشکلات مربوط به این بیماری در بزرگ‌سالی خود را نشان خواهند داد.
یک فیزیوتراپیست چه کمکی می‌تواند بکند؟

زمانی که تشخیص بیماری ازگود اشلاتر تائید شده و احتمال وجود عارضه‌های دیگر رد شده باشد، فیزیوتراپیست برنامه‌ی درمانی شخصی را با توجه به وضعیت زانو و هدف‌های شما طراحی می‌کند. هدف از فیزیوتراپی، تسریع روند بهبودی و بازگشت به فعالیت‌های بدون درد است. روش‌های درمانی فیزیوتراپی برای درمان عارضه‌ی ازگود اشلاتر شامل موارد زیر می‌شود:

  1. تقویت دامنه‌ی حرکتی:
    فیزیوتراپیست میزان تحرک زانو و ساختارهای اطراف آن را بررسی کرده و برنامه‌ی درمانی را برای رهایی از هرگونه گرفتگی و بازگشت به دامنه‌ی حرکتی طبیعی شما طراحی می‌کند.
  2. تمرینات تقویتی:

فیزیوتراپیست تمریناتی را به شما آموزش می‌دهد که با استفاده از آن‌ها عضلات اطراف زانو تقویت می‌شوند. این کار باعث می‌شود عضلات بتوانند وظایف خود را به‌درستی انجام داده و از مفصل زانو در مقابل فشارهای واردشده مراقبت کنند.

درمان دستی:
انجام درمان دستی توسط فیزیوتراپیست، استخوان کشکک زانو و تاندون آن را با هدف افزایش تحرک، انعطاف‌پذیری و قدرت، در جهت‌های خاصی حرکت می‌دهد. این تکنیک برای درمان مناطقی از بدن که توسط خود فرد قابل‌دسترس نیستند، مناسب‌اند.

مدیریت درد:
فیزیوتراپیست ممکن است روش‌هایی مانند استفاده از یخ یا گرما و یا استفاده از بریس‌های طبی را به‌منظور مدیریت درد پیشنهاد کند.

تمرینات عملکردی:
فیزیوتراپیست ها در زمینه‌ی تمرین دادن ورزشکاران برای داشتن بهترین عملکرد تخصص دارند. این تخصصیت برای حرکات شما تحت نظر گرفته و به شما آموزش داده می‌شود تا فشار اضافی بر جلوی زانو را از بین ببرید.

آموزش:
مرحله اول برای رهایی از درد زانو، استراحت است. فیزیوتراپیست به شما شرح می‌دهد که چرا این کار مهم است و سپس یک برنامه برای بازتوانی کامل

شما طراحی می‌شود.

آیا می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد؟
خوشبختانه برای جلوگیری از عوامل ایجادکننده‌ی ازگود اشلاتر راه‌های زیادی وجود دارد.
فیزیوتراپیست ها بر روی موارد زیر تمرکز می‌کنند:
• آموزش مربیان، والدین و ورزشکاران درزمینه‌ی نکات ایمنی ورزشی، تشریح علل شایع برخی از عوارض و ارائه‌ی راهکارهای پیشگیری از آن‌ها.
• آگاه کردن ورزشکاران از خطرات ورزش کردن به هنگام درد.
• برنامه‌ریزی بازه‌های زمانی مناسب برای استراحت در بین رخدادهای ورزشی.
• تحت نظر گرفتن شاخص‌های رشد یک ورزشکار جوان (قد، وزن، شاخص جرمی بدن BMI) به‌منظور مشخص کردن بازه‌های زمانی افزایش خطر آسیب.
• طراحی یک برنامه‌ی تقویت قدرت و انعطاف‌پذیری مخصوص ورزشکاران که باید در طول فصل ورزشی رعایت شود.
• تشویق افراد برای مراجعه به فیزیوتراپیست به هنگام بروز علائم عارضه.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک