درمان آرتروز کمر با ورزش (حرکات اصلاحی)، اصلاح وضعیت بدن و …

افراد مبتلا به آرتروز معمولاً از درد شدید عضلانی در بدن خود به ویژه در مفاصل ناحیه کمر و دست و پا رنج  می‌برند. قسمت پایین کمر نسبت به سایر اعضای بدن بیشتر دچار آرتروز می‌شود. دلایل متعددی در بروز چنین اختلالی نقش دارند. سبک زندگی هر فرد در بروز آرتروز نقش مهمی را ایفا می‌کند. اما نگران نباشید زیرا می‌‌توان به کمک تمرینات ورزشی متعدد به تسکین فوری درد ناشی از آرتروز کمر کمک کرد. انجام دادن این تمرینات ورزشی در طول روز می‌‌تواند از بروز آرتروز در ناحیه کمر یا سایر نقاط بدن جلوگیری کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره‌ 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

 تمرینات ورزشی سودمند برای آرتروز کمر 


اگر شما دچار آرتروز کمر هستید باید بدانید که آرتروز یک اختلال موقت نیست و گاهی اوقات به یک مشکل دائمی تبدیل می‌شود. مراجعه فوری به پزشک و شروع روش‌های درمانی مناسب به شما برای بهبودی کمک خواهد کرد. در بخش زیر به برخی از روش‌های درمانی و تمرینات ورزشی اشاره می‌کنیم که نتایج خوبی را در افراد مبتلا به آرتروز ایجاد می‌کنند.

 اصلاح حالت بدن 

 هنگامی که شما به مدت طولانی در یک وضعیت خاص قرار می‌گیرید باید توجه ویژه ‌ای به حالت بدن خود داشته باشید. گاهی اوقات آرتروز به علت خوابیدن روی تشک نامناسب یا خوابیدن در حالتی که بدن را تحت فشار بسیار زیاد قرار می‌دهد به وجود می‌آید. باید در محل کار نیز توجه خاصی به حالت بدن خود داشته باشید. در صورتی که شما با توجه به شغلی که دارید باید چندین ساعت بنشینید توجه ویژه به حالت بدن ضرورت خواهد یافت. به احتمال زیاد در چنین شرایطی شغل شما شامل استفاده از کامپیوتر و کارهای نوشتاری است که مجبور هستید به مدت طولانی بنشینید و به سمت جلو متمایل شوید. تغییر شرایط میز و صندلی و تنظیم ارتفاع آنها به حفظ سلامت کمر و ستون فقرات شما کمک خواهد کرد. در صورتی که محیط کار شما همه فاکتورهای لازم برای حفظ سلامت بدن و حالت صحیح آن را داشته باشد می‌‌توان گفت که احتمال بروز آرتروز کمر در شما به حداقل می‌رسد. اطمینان حاصل کنید که کف پای شما به طور کامل روی زمین قرار می‌‌گیرد. هنگام نشستن باید ستون فقرات شما کاملاً صاف باشد به ویژه اگر چندین ساعت در یک حالت باقی می‌مانید. دقت داشته باشید که صفحه کامپیوتر با چشم شما در یک راستا قرار بگیرد. کاهش فاصله با میز تحریر در هنگام نوشتن یکی دیگر از فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید به نحوی که قفسه سینه شما تا حد امکان به میز نزدیک شود.

 پیاده روی 

پیاده روی به صورت آرام یا سریع، دویدن یا استفاده از پاها برای راه رفتن در هر شرایطی از جمله تمرینات بسیار عالی برای تسکین درد ناشی از آرتروز محسوب می‌شوند. در صورتی که شما هر روز پیاده روی کنید و از قدم زدن در ساعات کاری غافل نشوید می‌توانید از بروز درد پایین کمر جلوگیری کنید. تنها نکته ‌ای که باید به آن توجه داشته باشید که انتخاب کفش و سطوح مناسب برای راه رفتن است. باید کفش مناسب و لباس راحت بپوشید تا بتوانید ساعت‌ها پیاده روی کنید. در صورتی که پاشنه کفش شما نرم و مناسب باشد از پا و کمر شما محافظت به عمل خواهد آمد. احساس راحتی پا ناشی از پوشیدن کفش مناسب تا ستون فقرات امتداد پیدا می‌کند و از بروز درد کمر جلوگیری می‌نماید. در صورتی که قصد دویدن دارید از کفش مناسب استفاده کنید تا در صورت دویدن روی سطوح سفت مانند موزاییک کف پارک مشکلی برای شما ایجاد شود.

پیاده روی برای درمان آرتروز کمر 

تمرینات مدیتیشن 

تمرینات مدیتیشن از قبیل یوگا، پیلاتس، تای چی، و سایر موارد به حفظ انعطاف پذیری بدن کمک می‌کنند. این تمرینات ورزشی همچنین اعضای بدن را در حالت مناسبی قرار می‌دهند و به طور صحیح به کشش نقاط مختلف آن کمک می‌نمایند. شما باید این تمرینات ورزشی را در اوایل صبح انجام دهید که محیط آرام است و هوا نیز خنک می‌باشد. این تمرینات ورزشی با حرکات آرام و ملایم همراه هستند دقیقاً برعکس آنچه که اکثر افراد در باشگاه انجام می‌دهند. زمانی که شما برای انجام دادن حرکات مدیتیشن صرف می‌کنید به شل شدن عضلات و تسهیل فرایند راه رفتن کمک می‌کند.

تمرینات مدیتیشن برای درمان آرتروز کمر

 کشش پهلو 

انواع مختلفی از حرکات کششی وجود دارد که شما می‌توانید به منظور تسکین درد ناشی از آرتروز کمر انجام دهید. کشش پهلو یکی از حرکات ورزشی ساده و سریع برای تسکین درد محسوب می‌شود. شما می‌توانید از هر نوع وزنه سبک برای انجام دادن این حرکت ورزشی استفاده کنید. معمولاً برای انجام دادن این حرکت ورزشی باید در یک فضای باز قرار بگیرید. به طور صاف بایستید و یک وزنه کوچک را با یک دست خود نگه دارید سپس با همان دست تان به آرامی بازوی خود را به سمت بیرون بکشید تا از بدن شما فاصله بگیرد. سپس هنگامی که قصد دارید به نقطه شروع برگردید وزنه را به عقب برگردانید. در مرحله بعد این تمرین را با دست و سمت دیگر بدن خود انجام دهید. باید در هنگام انجام دادن این تمرین ورزشی دست دیگر شما کاملاً آزاد باشد و در هر مرحله از یک دست برای بالا آوردن وزنه استفاده کنید. این تمرین را در هر طرف از بدن خود ده مرتبه تکرار کنید. شما می‌توانید بدون نیاز به استفاده از وزنه این حرکت کششی را نیز انجام دهید.

کشش پهلو برای درمان آرتروز کمر

 حرکت زانو به قفسه سینه 

حرکت زانو به قفسه سینه یک تمرین ورزشی بسیار ساده است که می‌تواند به رفع گرفتگی و درد کمر ناشی از آرتروز ستون فقرات کمک کند. برای انجام دادن این تمرین باید به پشت روی زمین دراز بکشید و به آرامی زانوی راست خود را با دست نگه دارید سپس آن را به سمت قفسه سینه خود بکشید تا بتوانید کشش ناحیه کمر را احساس کنید. به آرامی پای خود را به نقطه شروع برگردانید و این حرکت ورزشی را با سمت دیگر بدن خود انجام دهید.

حرکت زانو به قفسه سینه برای درمان آرتروز کمر کشش عضله پیریفورمیس 

کشش عضله پیریفورمیس یکی از تمرینات ورزشی موثر برای درمان و تسکین درد آرتروز کمر محسوب می‌‌شود. برای انجام دادن این حرکت ورزشی باید به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوی خود را خم کنید به نحوی که کف پای شما روی زمین قرار داشته باشد سپس به آرامی پای خود را به سمت بالا هدایت کنید به نحوی که پای چپ روی پای راست قرار بگیرد. پای چپ خود را با دست نگه دارید و به تدریج آن را به قفسه سینه تان نزدیک کنید. سعی کنید حدود ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید سپس این تمرین را با پای دیگر خود انجام دهید. این تمرین را باید ۶ تا ۱۰ مرتبه تکرار نمایید.

کشش عضله پیریفورمیس برای درمان آرتروز کمر کشش گربه

انجام دادن این حرکت ورزشی به رفع گرفتگی عضلات پایین کمر کمک می‌کند. برای انجام دادن این تمرین باید طبق تصویر کف دست، زانو و پای شما روی زمین قرار بگیرد. توجه داشته باشید که زانوهای شما باید به عرض لگن باز شوند. عضلات شکم خود را به مدت چند ثانیه به سمت پایین بکشید سپس ناف خود را به سمت ستون فقرات هدایت کنید. این تمرین ورزشی را ۱۰ تا ۱۲ مرتبه تکرار کنید.

کشش گربه برای درمان آرتروز کمر چرخش زانو 

انجام دادن این حرکت ورزشی به کاهش درد و گرفتگی عضلات کمر کمک می‌کند. متخصص فیزیوتراپی به بیمارانی که دچار آرتروز کمر هستند توصیه می‌کند به تکرار این تمرین بپردازند تا درد کمر آنها بهبود پیدا کند. برای انجام دادن این حرکت باید به پشت دراز بکشید و به آرامی زانوهای خود را خم کنید سپس هر دو زانو را با دست نگه دارید و به تدریج به سمت قفسه سینه بکشید. در مرحله بعدی به آرامی بدن خود را به دو طرف حرکت دهید. سعی کنید این تمرین ورزشی را ۱۰ تا ۱۲ مرتبه انجام دهید.

چرخش زانو برای درمان آرتروز کمر  حرکت اره در پیلاتس

انجام دادن حرکت اره در پیلاتس به افراد مبتلا به درد کمر و بهبود علائم حاصل از آرتروز کمک می‌کند. برای انجام دادن این حرکت باید روی تشک ورزشی بنشینید. پاهای خود را به سمت جلو بکشید به ‌نحوی که به عرض شانه باز شوند سپس هر دو دست خود را به سمت بیرون متمایل کنید به نحوی که کف دست شما به سمت پایین باشد سپس بالا تنه خود را به یک طرف متمایل کنید و تلاش کنید تا پای خود را لمس نمایید. به نقطه شروع برگردید و این تمرین را با سمت دیگر خود انجام دهید. سعی کنید این حرکت ورزشی را ۱۰ تا ۱۲ مرتبه تکرار کنید.

حرکت اره در پیلاتس برای درمان آرتروز کمر کشش دبلیو 

برای انجام دادن این حرکت کششی باید بایستید و بازوهای خود را به دو طرف بکشید. باید بازوهای شما به آرامی خم شوند و آرنج شما به سمت پایین متمایل شود به نحوی که بالا تنه در حالت w قرار بگیرد. اکنون هر دو شانه خود را به سمت عقب هدایت کنید به نحوی که بازوهای شما نیز به سمت عقب حرکت کنند. حدود ۳ ثانیه در این حالت بمانید سپس به نقطه شروع برگردید. سعی کنید این تمرین را چندین مرتبه تکرار کنید. در صورت امکان ۱۰ بار این حرکت ورزشی را انجام دهید سپس استراحت کنید.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک