توانبخشی بیماری ام اس MS

تاریخ: ۶ آذر ۱۴۰۲

ام اس یا Multiple Sclerosis (MS) وضعیتی است که در آن غلافِ حمایت کننده‌ی دور سلول‌های عصبی دچار آسیب می‌شوند و در نتیجه‌ی آن انتقال پیام عصبی از اندام‌ها به مغز و برعکس، با مشکلاتی مواجه خواهد شد. نقشِ تیم توانبخشی در روند درمان و بهبود علائم این بیماری، کمک به ارتقاء عملکرد مستقلِ روزمره و کیفیت زندگی بیمار مبتلا به MS خواهد بود.

 

اگر تازه مبتلا به اسکلروز چندین مننوع هستید یا یکی از اعضای خانواده شما این بیماری را دارد، احتمالاً با حس اضطراب و نگرانی مواجه شده‌اید. این مسئله به خصوص در صورت مطالعه منابع نامعتبر در اینترنت می‌تواند تشدید شود. در این مرحله اولیه مهم است که بدانید اسکلروز چندین نوع دارد و شدت علائم و تاثیرات درمان و پیشروی بیماری ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. عواملی نظیر سن، شغل، سبک زندگی، استرس، بیماری‌های همزمان و نوع و محل حملات این تفاوت‌ها را ایجاد می‌کنند. بنابراین، در این مرحله، بهتر است که برای کسب اطلاعات مرتبط با شرایط خود به جای اطلاعات عمومی و کلی، به متخصصان توانبخشی مراجعه کنید.

ام اس

تیمِ توانبخشیِ کلینیک امید در کنارِ برنامه‌ی حرفه‌ای و تخصصیِ درمان، با مشاوره‌ی رایگان و ارزیابیِ دقیق شرایطِ زندگی و بیماریِ شما، این امکان را برای شما فراهم می کند که با آگاهیِ دقیق و بدونِ اضطراب برای روندِ درمان خود برنامه ریزی کنید. این برنامه شامل آموزش‌ها و راهبردهای لازم برای ارتقاء سلامتی، کاهش علائم، کاهش خستگی و ارتقا عملکرد و بهبود کیفیت زندگی شما است. تیمِ توانبخشیِ کلینیک امید شامل متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپیست، کاردرمانگر، تکنیکال ارتوپدیست و گفتار درمانگر است.

 

برخی از علائمِ اولیه‌ی MS که ممکن است شما یکی یا چند مورد از آن‎‌ها را تجربه کرده باشید:

  • کاهش دید، تاری دید، اختلال در دید رنگ به خصوص رنگ قرمز، دوبینی یا درد حین حرکت چشم
  • ضعفِ اندام‌های تحتانی، ضعف هر چهار اندام، ضعف اندام‌های یک نیمه بدن و یا ضعف در یک اندام
  • خستگی زودرس حتی با فعالیت‌های عادی
  • احساس گزگز و مورمور در انگشتان یا تنه، سوزش اندام‌ها یا احساس تورم و گرفتی اندام به علاوه‌ی عدم تحمل گرما
  • آتاکسی به معنای عدم کنترل حرکتی و عدم تعادل
  • مشکلاتِ اسفنکتری شامل احتباس، یبوست، بی‌اختیاری ادرار یا تکرر ادرار
  • مشکلات شناختی مانند اختلال در حافظه، تمرکز، توجه و قدرت تجزیه و تحلیل

علائمِ اولیه ی MS

باید توجه کنید که برخی از این علائم با درمانِ دارویی طبقِ نظر متخصص کاهش می‌یابند و برخی دیگر در دستورِ کار تیم توانبخشی شما قرار می‌گیرند. پس لازم است هر دو درمان دارویی و توانبخشی را همزمان و با هماهنگی پیش ببرید. در درمانِ دارویی از دو دسته داروی اصلی استفاده خواهد شد:

  • داروهای تعدیل کننده بیماری: این داروها تعداد حملات شما را کاهش می‌دهند و روند پیشرفت بیماری را آهسته می کنند.
  • داروهای برطرف کننده علائم: این داروها تاثیری بر دوره‌ی بیماری ندارند، اما بعضی علائم را تسکین می دهند.

درمان ام اس

نمونه ای از برنامه‌ی توانبخشی برای بیماران مبتلا به ام اس به همراه اهدافِ درمانی
برنامه درمانی اهداف درمانی
تمرینات postural control و تعادل بهبود وضعیت بدنی و تعادل
تمرینات mobility و راه رفتن بهبود جابجایی‌ها و راه رفتن
تمرینات اندام فوقانی و حرکات ظریف بهبود هماهنگی بین دست‌ها و چشم و دست
توانبخشی دیداری، حافظه و توجه بهبود عملکردهای شناختی

این نکته را دوباره باید خاطر نشان کنیم که برنامه‌ی درمانی ارائه شده توسط تیم توانبخشی کلینیک امید پس از مشاوره و ارزیابی دقیق شرایط بیماری و زندگی شما خواهد بود و روند اجرا و انجام آن به صورتِ کامل و با تمرین مداوم به شما آموزش داده خواهد شد.

برای مشاوره و اطلاع از خدمات تیم توانبخشی کلینیک امید، با شماره ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۱ یا ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس بگیرید!

 


در کنار درمان‌های دارویی و توانبخشی، اتخاذ یک نگرش مثبت و کاهش استرس امری حیاتی است. انجام ورزش‌هایی مانند یوگا یا تای چی می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش، افزایش سطح انرژی، تعادل و انعطاف پذیری را تجربه کنید. البته، مهم است که هرگونه ورزش و تغییر در فعالیت‌های روزانه با هماهنگی و راهنمایی متخصصان انجام شود.

توجه به یک برنامه غذایی سالم و متعادل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. انطباق با یک رژیم غذایی که نیازهای بدن را برآورده سازد و به حفظ سلامتی کمک کند، می‌تواند به بهبود وضعیت عمومی شما کمک کند.

همچنین، اهمیت دارد که به مسائل روانی و احساسات خود توجه کنید. کاهش استرس، اضطراب، و ترس از طریق مشاوره روانشناسی یا پشتیبانی از افراد نزدیک ممکن است به شما کمک کند.

الویت دادن به لحظه حال و تمرکز بر روی تجربه حاضر می‌تواند به شما کمک کند تا از گذشته و آینده دور شوید و به سمت یک زندگی بهتر در کنار بیماری حرکت کنید. تمرکز بر توانایی‌ها و لحظات شادی کنونی می‌تواند به شما کمک کند که از رنج‌های ناشی از بیماری دوری جسته و زندگی خود را بهبود بخشید.

بیماری / هوی کرل / ترجمه احسان کیانی خواه


 

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک