بلوک عصبی با امواج رادیوفرکوئنسی (آر اف، RF) در درمان درد مزمن کمر و گردن

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

blook1

بلوک عصبی با رادیوفرکوئنسی یا فرکانس رادیویی، روشی است که از دستگاه تخصصی برای قطع هدایت عصبی به صورت نیمه دائمی استفاده می‌کند. عصب‌ها معمولا برای یک دوره ۶-۹ ماهه بلوک می‌شوند. پایه اساسی آسیب رادیوفرکوئنسی، قرار دادن یک پروب الکترود عایق در بافت هدف و تحت هدایت فلوروسکوپی (اشعه ایکس) است. سوزن‌ها، عصب را تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد (در حدود درجه حرارت آب گرم و نه جوش) گرم می‌کنند. هنگامی که این گرما حدود ۲-۳ دقیقه به عصب اعمال می‌شود، عصب انتقال سیگنال‌های درد را متوقف می‌کند. بدن تمایل دارد این عصب‌ها را که این گونه بلوک شده‌اند، دوباره رشد دهد اما این روند می‌تواند تا یک سال یا بیشتر طول بکشد.

قطع یا تخریب به صورت رادیوفرکوئنسی روشی است که برای تسکین درد طولانی‌تر نسبت به تزریقات ساده یا بلوک عصبی انجام می‌شود. بسیاری از بیمارانی که برای این روش مناسب تشخیص داده می‌شوند، از روش‌های تزریق ساده مانند تزریق استروئید اپیدورال، تزریق مفصلی فاست، بلوک‌های عصبی سمپاتیک یا دیگر بلوک‌های عصبی با تسکین درد استفاده کرده‌اند که دوام آن‌ها کمتر از میزان مورد نظر است. با تخریب انتخابی عصب‌هایی که پالس‌های درد را حمل می‌کنند، ساختار دچار درد می‌تواند به طور موثری بهبود یابد و درد کاهش پیدا کند یا از بین برده شود. هدف متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید، استفاده از روش‌های درمانی پلکانی برای دردهای اسکلتی و عضلانی است. آن‌ها ابتدا روش‌های درمانی ساده را برای درمان بیماری‌ها به کار می‌گیرند. اگر بیمار پاسخ مناسبی دریافت نکرد روش‌های درمانی پیچیده‌تر و مداخلی‌تر به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. استفاده از دستگاه رادیوفرکوئنسی به عنوان روشی ایمن و موثر در درمان دردهای مزمن، یکی از روش‌های درمانی است که توسط متخصصین طب فیزیکی این کلینیک انجام می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ می‌توانید با شماره‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس بگیرید.

بلوک عصبی با رادیوفرکوئنسی چه زمانی استفاده می‌شود؟


blook2

بلوک عصبی با رادیوفرکوئنسی به طور کلی برای بیمارانی استفاده می‌شود که تمام درمان‌های محافظه کارانه و درمان‌های سبب شناسی مانند عمل جراحی در آنها با شکست مواجه شده است. علاوه بر این، بیمار باید هیچ گونه مشکل روانی و وابستگی به مواد مخدر نداشته باشد. بلوک‌های عصبی رادیوفرکوئنسی معمولا برای بیمارانی توصیه می‌شود که یکی از مشکلات پزشکی زیر را تجربه می‌کنند:

 •  درد حرکتی گردن یا پایین کمر به دلیل بیماری مفصلی فاست
 •  درد عصب پشت سر
 •  درد دنبالچه و مقعد
 •  درد شكمی پاسخ دهنده به بلوك‌های عصبی احشایی
 •  درد ناشی از درد دیگر
 •  ریزوتومی
 •  گانگلیونوتومی (قطع غده عصبی)
 •  RSD / CRPS / SMP شامل انتهای فوقانی یا پایینی اعضای بدن.

علاوه بر این، برای اینکه متقاضی بلوک عصبی با رادیوفرکوئنسی باشید، باید به خوبی به بلوک‌های عصبی موضعی پاسخ دهید.

مزایای بلوک عصبی با  RF چیست؟


بلوک عصبی با رادیوفرکوئنسی در مقایسه با سایر انواع روش‌های تسکین درد، مزایای متعددی دارد. در اینجا لیستی از مزایای اصلی مطرح شده است:

 •  اندازه ضایعه را می‌توان با دقت کنترل کرد، بنابراین اجازه می‌دهد تا تخریب عصب‌های کوچک بدون آسیب رساندن به محرک‌های مجاور و سایر عصب‌های حسی انجام شود.
 •  بهبودی سریع و بدون دردسر است، که به بیمار اجازه می‌دهد تا خیلی زود به فعالیت‌های عادی خود بازگردد.
 •  تخریب عصبی معمولا طولانی مدت است و بدون تشکیل نروم بهبود می‌یابد.
 •  میزان عوارض جانبی و مشکلات آن نسبتا کم است.
 •  وقتی درد دوباره بروز می‌یابد، تخریب عصبی می‌تواند در صورت لزوم تکرار شود.

چه کسی متقاضی است؟


عصب‌کشی با رادیوفرکوئنس یک روش درمانی برای بیمارانی است که پس از تزریق بلوک گیرنده عصب یا تجربه کاهش درد موفق درمان‌های تشخیصی، با انواع خاص دردهای پایین کمر یا گردن (بخصوص دردهای مرتبط با مفاصل فاست) روبرو هستند. این درمان به عنوان یک راهکار موثر برای بیماران با این نوع دردها ارائه می‌شود. برای اجرای تخریب رادیوفرکوئنسی، لازم است فرد به عنوان یک متقاضی تخریب عصب با RF، به بلوک‌های بی‌حسی موضعی تشخیصی به خوبی پاسخ دهد. کارایی این روش به میزانی وابسته است که تا چه اندازه به بلوک‌های موقت یا تشخیصی پاسخ مثبت داده‌اید.

تخریب رادیوفرکوئنسی توسط هدایت فلوروسکوپی (استفاده از اشعه ایکس) انجام می‌شود و نباید بر روی افراد مبتلا به عفونت، بارداری، یا مشکلات خونریزی انجام شود.

چگونه آماده می‌شوید


پزشکی که این فرآیند را انجام می‌دهد، سابقه پزشکی شما و مطالعات تصویربرداری قبلی را برای تعیین بهترین مکان برای تخریب بررسی می‌کند. برای تعیین اینکه آیا شما متقاضی مناسبی برای عصب کشی با رادیوفرکوئنسی هستید، پزشک شما ممکن است آزمایشی انجام دهد تا ببینید آیا عصب‌هایی که به طور معمول توسط این روش هدف قرار می‌گیرند، همان عصب‌های عامل درد شما هستند یا خیر. این آزمون شامل تزریق مقدار کمی داروی بی‌حس کننده به نقاط دقیقی است که در آن سوزن رادیوفرکوئنسی قرار داده خواهد شد. اگر درد شما به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد، درمان رادیوفرکوئنسی در این نقاط می‌تواند به شما کمک کند. قبل از این فرآیند، باید:

 •  در روز انجام فرآیند، از جویدن آدامس یا استفاده از محصولات تنباکویی اجتناب کنید.
 •  در روز انجام فرآیند، از مصرف دئودورانت‌ها، لوسیون‌ها و عطرها اجتناب نمایید.
 •  برای استفاده از داروها تا دو ساعت قبل از عمل، از مایعات شفاف استفاده کنید.
 •  با کسی هماهنگی کنید تا شما را به خانه ببرد.
 •  بیمارانی که آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، ممکن است نیاز به قطع مصرف چند روز قبل از فرآیند داشته باشند. در مورد مصرف داروها با پزشکان خود، از جمله پزشکی که دارو را تجویز کرده است و پزشکی که تزریق را انجام می‌دهد، مشورت کنید.

این فرآیند معمولا به صورت سرپایی و به روش‌های ویژه‌ای انجام می‌شود که به فلوروسکوپی دسترسی دارد. با فردی هماهنگ کنید که در روز انجام این فرآیند شما را به مطب و یا مرکز سرپایی برساند و به خانه بازگرداند.

چه اتفاقی در طول درمان می‌افتد؟


blook3

در زمان انجام این فرآیند، از شما خواسته می‌شود فرم‌های رضایت نامه‌ای را امضا کنید، لیست داروهایی را که در حال حاضر مصرف می‌کنید و اگر آلرژی به دارو دارید را بنویسید. این عمل مختصر ممکن است ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد، و پس از آن یک دوره بهبودی خواهید داشت.

آماده کردن بیمار

لازم است بیمار هنگام کار بر روی مفاصل فاست، روی شکم بخوابد و هنگام درمان اعصاب سمپاتیک کمری روی پایین کمر بخوابد و در هنگام تخریب عصب‌های ناحیه گردنی، در موقعیت نشسته باشد. بیمار روی یک میز اشعه ایکس قرار می‌گیرد. بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه درمان استفاده می‌شود. بیمار در تمام مراحل ناراحتی حداقلی را تجربه می‌کند. بیمار در طول مراحل بیدار و هوشیار است و بازخورد خود را به پزشک ارائه می‌دهد. یک داروی بی‌حسی با دوز کم، مانند والیوم یا ورسِد، معمولا تنها دارویی است که برای این فرآیند استفاده می‌شود.

قرار دادن سوزن

blook4

روش تخریب عصب به نحوی شبیه به روش بلوک تشخیصی عصب است. در این روش، پزشک با استفاده از یک فلورسکوپ (یک اشعه ایکس خاص)، یک سوزن توخالی نازک را در ناحیه‌ای که عامل درد است، هدایت می‌کند. فلورسکوپ به پزشک این امکان را می‌دهد که سوزن را به صورت لحظه‌ای بر روی مانیتور فلورسکوپ مشاهده کند و اطمینان حاصل کند که سوزن به محل مورد نظر وارد می‌شود. برای اطمینان از مکان صحیح سوزن، ممکن است کنتراست تزریق شود. احتمال وقوع درد نسبتاً کمی وجود دارد، اما بیماران معمولاً بیشتر از درد، فشار را احساس می‌کنند.

رساندن جریان گرمایی

هنگامی که سوزن در محل قرار می‌گیرد، بیمار یک داروی بی‌حسی دریافت می‌کند. سپس یک جریان رادیوفرکوئنسی از طریق سوزن توخالی عبور داده می‌شود تا یک سوختگی کوچک و دقیق، به نام لژیون، در حدود اندازه نوک یک چوب پنبه ایجاد کند. جریان وارده بخشی از عصب که درد را منتقل می‌کند، از بین می‌برد و سیگنال تولید درد را مختل می‌کند. سوزاندن حدود ۹۰ ثانیه برای هر ناحیه طول می‌کشد و چندین عصب می‌تواند به صورت هم زمان سوزانده شود.

پس از درمان چه اتفاقی می‌افتد؟


اکثر بیماران می‌توانند بلافاصله پس از انجام مراحل راه بروند. پس از مدت زمان کوتاهی تحت نظارت بودن، معمولا می‌توانید مطب یا مرکز پزشکی را ترک کنید. کسی باید شما را به خانه ببرد. بیماران ممکن است درد ناشی از این فرآیند را تا ۱۴ روز تجربه کنند، اما این درد به طور کلی به علت اثرات باقی مانده از تخریب عصب یا اسپاسم عضلانی است. بیماران اغلب به سرعت بهبود می‌یابند و ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از فرآیند به کار خود باز می‌گردند. تسکین درد معمولا طی ۱۰ روز صورت می‌گیرد، گرچه ممکن است تسکین درد برای بعضی از بیماران فوری باشد و برای دیگران سه هفته طول بکشد. برای ارزیابی اثربخشی و رفع هر گونه نگرانی که بیمار ممکن است برای درمان‌ها و انتظارات آینده داشته باشد، باید پس از انجام فرآیند قرار ملاقاتی با پزشک ارجاع داده شده یا درمان گر خود داشته باشید. هنگامی که به خانه می‌روید:

 •  در صورت وجود درد و ناراحتی، از یک بسته یخ روی نواحی تزریق استفاده کنید. پزشک شما ممکن است طی ۲۴ ساعت اول پس از عمل، برای سه یا چهار بار و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه استفاده از یخ را توصیه کند.
 •  از استفاده از پد حرارتی در محل‌های تزریق شده اجتناب کنید.
 •  برای دو روز از حمام اجتناب کنید. شما می‌توانید ۲۴ ساعت بعد از عمل دوش بگیرید.

نتایج چیست؟


درمان رادیوفرکوئنسی برای برخی افراد بهتر از دیگران عمل می‌کند. یک عامل کلیدی این است که آیا عصب‌هایی که توسط این روش هدف قرار می‌گیرند همان عصب‌های عامل درد هستند یا خیر. تسکین درد ممکن است ۹ ماه تا بیش از ۲ سال طول بکشد. ممکن است عصب از ضایعه سوخته شده که با رادیوفرکوئنسی ایجاد می‌شود، دوباره رشد کند. اگر عصب دوباره رشد یابد، معمولا ۶-۱۲ ماه پس از عمل خواهد بود. تخریب عصب با رادیوفرنسی در افرادی که بلوک‌های عصبی موفق دارند ۷۰-۸۰٪ موثر است. این روش می‌تواند در صورت نیاز تکرار شود.

آیا این فرآیند درد دارد؟


این روش نسبت به سایر روش‌های تزریقی که در مداخله‌های کنترل درد استفاده می‌شوند، کمتر دردناک است. اغلب در طول درمان، داروهای آرامبخش به صورت وریدی به بیماران تزریق می‌شود، اما استفاده از بی‌حسی مطلق ضروری نیست. بی‌حسی عمقی جایگزین ایمنی نیست و به همین دلیل برای فرآیندهای RF در کلینیک ما توصیه نمی‌شود. افزایش درد در ناحیه گردن یا کمر، معمولاً قبل از شروع بهبود و تا چند روز بعد از فرآیند RFL اتفاق می‌افتد و این امر بسیار شایع است.

آیا این فرآیند در صورت بازگشت درد قابل تکرار است؟


ممکن است عصب درمان شده دوباره احیا شود، که می‌تواند منجر به درد مکرر گردد. با این وجود، تخریب RF برای بازسازی عصب تکرار می‌شود، اما در صورتی که اولین بار جواب داده باشد.

چه کسی نباید این فرآیند را انجام دهد؟


بیماران زیر نباید این تزریق را انجام دهند:

 •  اگر به هر یک از داروهای تزریقی حساسیت دارید.
 •  اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید (به عنوان مثال کومادین، هپارین تزریقی).
 •  اگر عفونت فعالی داشته باشید.

در صورت مصرف رقیق کننده‌های خون مانند کومادین، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند که برای ۴-۷ روز قبل از فرآیند، مصرف آن را متوقف کنید یا قبل از انجام این روش پل درمانی با لووِنوکس را بگذرانید. داروهای ضد پلاکت مانند پلاویکس باید برای ۱۰-۵ روز قبل از عمل متوقف شوند.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک