انواع کمر درد (حاد، مزمن، التهابی، عصبی و …) و درمان

کمردرد یکی از مهمترین دلایلی است که موجب میشود افراد هر ساله به پزشک مراجعه کنند. در سطح جهانی کمردرد منجر به ناتوانی میشود. کمردرد یکی از مشکلات شایع است. اکثر افراد بزرگسال در طول برهه زندگی خود آن را تجربه خواهند کرد.

انواع مختلفی از کمردرد وجود دارد و شدت آنها با یکدیگر متفاوت است اما کمردرد بیماری به حساب نمی آید. درد در قسمت پایین کمر به عنوان مشکل سلامتی یا به عنوان علامتی از یک بیماری است. اکثر کمردردها با تغییراتی که در نحوه سبک زندگی خود میدهیم یا درمانهای غیر تهاجمی برطرف میشوند. به ندرت پیش می‌آید که جراحی برای رفع کمردرد نیاز باشد.

یک فیزیوتراپیست ماهر میتواند از روی نوع مشکلی که شما دارید تشخیص خود را بدهد و برنامه درمانی مخصوص شما را طراحی کند. اینکه تشخیص و برنامه درمانی با یکدیگر مطابقت داشته باشند امری بسیار حیاتی است که میتواند کمردرد شما را درمان کند. افراد بسیار کمی هستند که این مهارت تشخیصی را دارند و نیاز به آموزش، تجربه بسیار زیاد و مهارت تشخیصی بالا دارد؛ بنابراین پیدا کردن یک فیزیوتراپیست ماهر بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تشخیص نوع کمردرد، فیزیوتراپی برای درمان کمردرد و یا برای رزرو نوبت در مرکز جامع توانبشخی امید با شماره تلفنهای 09128444990 و 02122780702 تماس حاصل فرمایید.

انواع شایع کمردرد


کمردرد میتواند آزار دهنده و ناتوان کننده باشد. به همین دلیل سلامت ستون فقرات مخصوصا برای عملکرد و تحرک روزانه بسیار مهم است و باید کمردرد خود را به دقت تحت نظر داشته باشید تا علائم خود را به صورت دقیق به پزشک خود بگویید.

 

انواع کمردرد

 

در اینجا شرح مختصری از کمردردهایی که ممکن است شما داشته باشید و اینکه به چه علت رخ داده‌اند آورده شده است.

اگر شما کمردرد دارید. مدت زمانی که علائم شما طول کشیده‌اند را یادداشت کنید این اطلاعات میتواند به پزشک کمک کند تا مورد شما تشخیص بهتری بدهد و درمان مناسبتری به شما پیشنهاد کند.

 درد حاد 

درد حاد یا درد کوتاه مدت میتواند از یک روز تا ۴ هفته طول بکشد. معمولا افراد درد شدید خود را ناشی از یک حادثه خاص و یا یک آسیب یا حادثه میدانند، مثل بلند کردن یک جعبه سنگین، افتادن یا زمانی که در حیاط مشغول انجام کاری هستند و به شکل نادرست خم میشوند. اغلب اوقات همانطور که ماهیچه‌ها بهبود پیدا میکنند و ورم کمتر میشود و درد حاد خود به خود برطرف میشود. با این حال بهتر است بر اساس شدت درد و اینکه کمردرد چقدر فعالیتهای روزانه شما مختل میکند، به پزشک مراجعه کنید.

کمردرد نیمه حاد 

کمردرد نیمه حاد ممکن است حدود ۴ تا ۱۲ هفته طول بکشد. در چنین مواردی یک قرار ملاقات اولیه با پزشک توصیه میشود تا ببینیم آیا مشکل خود به خود برطرف شود یا موجب ایجاد درد مزمن میشود.

 درد مزمن 

درد مزمن بیشتر از ۱۲ هفته طول میکشد. در چنین مواردی درد کوبنده و شدید است و برخی اوقات به صورت درد مبهم و دائمی است یا ناگهان شدت پیدا میکند اگر بدون درمان رها شود میتواند ناتوان کننده باشد و تاثیر منفی روی روان ما بگذارد.

متاسفانه تشخیص منبع درد مزمن غالبا بسیار مشکل است در مواردی که کمردرد از یک آسیب مشخص ناشی میشود ممکن است حتی بعد از بهبودی بدن شما این درد ادامه پیدا کند. گاهی اوقات درد به یک منبع مشخص مربوط نمیشود و هدف نهایی ما این است که فقط علائم را کنترل کنیم.

 کمردرد التهابی 

کمر درد التهابی نسبت به کمر دردی که از لحاظ ساختاری بدن را درگیر میکند کمتر شایع است اما اغلب اشتباه تشخیص داده میشود این نوع کمر درد موجب ورم زیادی در مفاصل ستون فقرات میشود و همینطور به عنوان یک بیماری پزشکی موجب حمله سیستم عصبی به مفاصل ستون فقرات میشود. مثالی از این شرایط که موجب بروز کمردرد التهابی میشود میتوانیم به بیماری اسپوندیلیت آنکولیزان اشاره کنیم. با این حال بیماریهای دیگری هم هستند که میتوانند موجب کمردرد التهابی شوند.

کمر درد رایکولار (عصب سیاتیک)

کمردرد عصب سیاتیک نوع متفاوتی از کمردرد است و زمانی اتفاق می‌افتد که عصب ستون فقرات تحت فشار قرار میگیرد یا متورم میشود. این درد از کمر و باسن از طریق ستون فقرات و اعصاب نخاعی به پاها منعکس میشود. افرادی که کمر درد عصب سیاتیک دارند ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، بیحسی و ضعف ماهیچه‌ها را داشته باشند. به دردی که از کمر به پاها منتشر میشود رادیکلوپاتی میگویند؛ که غالبا به عنوان درد عصب سیاتیک شناخته میشود. چون عصب سیاتیک تحت تاثیر قرار گرفته است. این نوع از درد اغلب ثابت است و افراد میتوانند آن را در عمق پای خود احساس کنند. راه رفتن نشستن سایر فعالیتها میتواند درد عصب سیاتیک را بدتر کنند. این یکی از شایعترین انواع درد رایکولار است.

درد نوروپاتیک

درد نوروپاتیک به علت آسیب به عصبها یا دیگر قسمتهای سیستم عصبی اتفاق می‌افتد. اغلب به عنوان دردی شبیه به تیر کشیدن کوبنده حالت سوختن در کمر یا احساس سوزن سوزن شدن دارید. کمر درد نوروپاتیک نوع شایع کمردرد مزمن است. ممکن است متناوب (می‌آید و میرود) و خیلی شدید باشد و فعالیتهای روزانه ما را با مشکل مواجه کند. چون کمر درد میتواند در حرکات طبیعی ما تداخل ایجاد کند و منجر به مشکلات حرکتی شود.

دردی که به کمر انتقال یافته

 درد شدید در قسمت پایین کمر بدون هیچ علت خاص و مشخصی ممکن است اصلا کمر درد نباشد. این پدیده را درد ارجاعی می‌نامند نوعی از درد یا ناراحتی که منشا آن در جای دیگری از بدن است اما در ستون فقرات یا کشاله ران احساس میشود. درد ارجاعی زمانی اتفاق می‌افتد که مغز نمی‌تواند تشخیص دهد که سیگنالهای درد از کجا می‌آیند بنابراین دردی که به کمر انتقال یافته ممکن است علائمی از:

 • سنگ کلیه
 • سنگ کیسه صفرا
 • پروستات بزرگ
 • پروستات
 • سرطان پروستات
 • آنوریسم آئورت شکمی

علل شایع کمردرد


در اینجا برخی از علل شایع کمردرد آورده شده است:

علل کمردرد

 • رگ به رگ شدن کمر. التهاب یا آسیب به رباطهایی وارد شده است که استخوانها را به یکدیگر متصل میکنند.
 • کشیدگی کمر. آسیبی که به تاندونها و عضلات کمر وارد شده است. کشیدگی و پیچ خوردگی معمولا به علت استفاده بیش از حد مثل کششهای اضافی یا بلند کردن اشیا به شیوه اشتباه اتفاق می‌افتد.
 • انحطاط دیسک. بر اساس یافته‌های موسسه آرتروز انحطاط دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که دیسکهای مابین مهره‌ها که مثل بالشتک هستند شروع به تحت فشار قرار دادن ستون فقرات میکنند و یکپارچگی خودشان را از دست میدهند. این موجب درد میشود به طوری که مهره‌ها به یکدیگر ساییده میشوند و بالشتکی مابین آنها نیست که این فشار و نیرو را جذب کند.
 • فتق دیسک. زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت داخلی و نرم دیسکها از پوسته سفت آن به بیرون میزند. اگر نگاهی به دیسک بیندازید میبینید که به شکل یک دونات ژله‌ای است. قسمت بیرونی سفت و سخت و قسمت داخلی آن مثل ژله نرم است. وقتی که قسمت بیرونی دیسک آسیب میبیند یا پاره میشود قسمت نرم آن بیرون میزند.
 • اسکولیوز. انحنای غیر طبیعی ستون فقرات اغلب موجب میشود که ستون فقرات شکل S یا C به خود بگیرد. در برخی از افراد به علت رشد سریع مثل زمان بلوغ اگر این فشار نامتعادل باشد روی قسمتی از ستون فقرات موجب بروز درد میشود.
 • اسپوندیلیت (لغزش مهره کمر از جای خود). زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از مهره‌های ستون فقرات ترک میخورد، استخوان ضعیف میشود و از جای خودش در ستون فقرات خارج میشود. این مورد در بیماران مسن دیده میشود مخصوصا کسانی که ژیمناستیک کار، وزنه بردار و فوتبالیست هستند به علت فشار مکرری که روی قسمت پایین کمر وارد میشود دچار این مشکل میشوند.
 • تنگی کانال نخاع، در این کانال اعصاب نخاع قرار دارند و به علت فتق دیسک یا تحلیل رفتن آنها باریک میشود.
 • آرتروز. ستون فقرات به علت شکستگی و تحلیل رفتن مفصل یا غضروف دیسک در گردن و قسمت پایین کمر دچار مشکل میشود. انواع مختلف آرتروز که منجر به کمردرد میشوند شامل: استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکولیزان میشود.
 • آسیبها. آسیبهای ناشی از تروما مثل افتادن، تصادف رانندگی دلایل شایع کمردرد هستند. حوادث تروماتیک آسیب زا میتوانند ستون فقرات را بیش از حد تحت فشار قرار دهند که منجر به فتق دیسک یا فشار روی اعصاب نخاع شود.
 • علل دیگر کمردرد مربوط به بارداری چاقی حالت بدنی نامناسب رژیم غذایی بد و عدم تحرک است.

درمان کمردرد


به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید که بهترین درمان برای کمردرد چیست و کدام درمان برای شما مناسب است.

داروهای ضد التهاب 

داروهای ضد التهاب بدون نسخه پزشک میتوانند درد کمر را در کوتاه مدت به صورت سریع کاهش دهند. قرصهای ضد التهاب مثل ایبوبروفن و ناپروکسن شایعترین داروهایی هستند که به شما پیشنهاد میشوند اما قبل از خرید هر دارویی بسیار مهم است که از پزشک خودتان در مورد آن بپرسید.

داروهای کمردرد

ماساژ درمانی 

اگر شما کمردرد ملایم تا متوسط یا گرفتگی عضلات دارید ماساژ درمانی میتواند به صورت فوری درد شما را تسکین دهد. نه تنها درد را تسکین میدهد بلکه به شما کمک میکند تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید و بدون درد فعالیتهای خودتان را انجام دهید.

با آنچه گفته شد متوجه میشویم ماساژ درمان دائمی برای کمردرد به حساب نمی‌آید و جلسات به صورت ماهانه و هفتگی ادامه پیدا میکند تا از درد جلوگیری شود.

مراقبتهای کایروپراکتیک

مراجعه به کایروپراکتر میتواند یکی از روشهای تسکین کمردرد باشد. در این روش درمانگر ستون فقرات شما را دستکاری میکند و همترازی استخوانها را درست میکند تا درد شما فورا کاهش پیدا کند.

ورزش 

آیا تا به حال این ضرب المثل که تحرک موجب سلامتی‌ است شنیده‌اید. این عبارت بسیار صحیح است هر چند خیلی سخت است که عضلات خود را حرکت دهید و ورزش کنید اما بی‌تحرکی در طولانی مدت آسیب زننده است افرادی که تحرک ندارند و حرکات کششی کمتری انجام می‌دهند درد بیشتری دارند و ورزشهای که کمتر تماسی هستند مثل یوگا و پیلاتس هسته مرکزی بدن شما را تقویت میکنند و بدن شما تحت کشش قرار میدهند. انجام یوگا و پیلاتس به صورت منظم به شما کمک میکند تا کمر شما تقویت شود و موجب کاهش فشار و درد کمر شما میشود.

ورزش برای کمردرد

تزریق استروئید

یکی از راه حلهای موقت برای درمان کمردرد این است که پزشک تزریق کورتیزون را تجویز کند. تزریق استروئید در کاهش دردی که موجب التهاب شده است بسیار موثر است و درد شما را به صورت فوری کاهش میدهد. معمولا تزریق استروئید باعث میشود درد شما حدود یکسال فروکش کند و بعد از آن نیاز است که شما تزریق دیگری داشته باشید یا پزشک شما نوعی دیگری از درمان را برای شما به کار ببرد.

جراحی کمر

جراحی کمر معمولا آخرین راه حل به حساب می‌آید و برای بیمارانی است که تمام درمانهای دیگر را انجام داده‌اند اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند. جراحی میتواند موثر باشد هر چند هنوز اطلاعات زیادی راجع به اینکه بهترین گزینه درمانی باشد وجود ندارد.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک