انواع کمر درد (حاد، مزمن، التهابی، عصبی و …) و درمان

تاریخ: ۹ اسفند ۱۴۰۲

کمردرد یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث مراجعه افراد به پزشک می‌شود و به عنوان یک مشکل شایع، در سطح جهانی منجر به ناتوانی می‌گردد. این نوع درد، یکی از مسائل رایج است که اکثر افراد بزرگسال در طول دوره زندگی خود با آن روبرو می‌شوند.

انواع گوناگونی از کمردرد وجود دارد، و شدت آنها نیز متفاوت است. با این حال، باید گفت که کمردرد به عنوان یک بیماری در نظر گرفته نمی‌شود. در واقع، درد در قسمت پایین کمر ممکن است یک مشکل سلامتی مشخص یا نشانه‌ای از یک بیماری باشد. اغلب کمردردها با تغییرات در سبک زندگی یا اعمال درمان‌های غیر تهاجمی بهبود می‌یابند، و نادراً نیاز به جراحی برای رفع آنها وجود دارد.

یک فیزیوتراپیست ماهر میتواند از روی نوع مشکلی که شما دارید تشخیص خود را بدهد و برنامه درمانی مخصوص شما را طراحی کند. اینکه تشخیص و برنامه درمانی با یکدیگر مطابقت داشته باشند امری بسیار حیاتی است که میتواند کمردرد شما را درمان کند. افراد بسیار کمی هستند که این مهارت تشخیصی را دارند و نیاز به آموزش، تجربه بسیار زیاد و مهارت تشخیصی بالا دارد؛ بنابراین پیدا کردن یک فیزیوتراپیست ماهر بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تشخیص نوع کمردرد، فیزیوتراپی برای درمان کمردرد و یا برای رزرو نوبت در مرکز جامع توانبشخی امید با شماره تلفنهای ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ و ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

انواع شایع کمردرد


کمردرد میتواند آزار دهنده و ناتوان کننده باشد. به همین دلیل سلامت ستون فقرات مخصوصا برای عملکرد و تحرک روزانه بسیار مهم است و باید کمردرد خود را به دقت تحت نظر داشته باشید تا علائم خود را به صورت دقیق به پزشک خود بگویید.

 

انواع کمردرد

 

در اینجا شرح مختصری از کمردردهایی که ممکن است شما داشته باشید و اینکه به چه علت رخ داده‌اند آورده شده است.

اگر شما کمردرد دارید. مدت زمانی که علائم شما طول کشیده‌اند را یادداشت کنید این اطلاعات میتواند به پزشک کمک کند تا مورد شما تشخیص بهتری بدهد و درمان مناسبتری به شما پیشنهاد کند.

 درد حاد 

درد حاد یا درد کوتاه مدت ممکن است از یک روز تا ۴ هفته به طول بیانجامد. افراد معمولاً درد شدید خود را به علت یک حادثه خاص یا آسیب، مانند بلند کردن یک جعبه سنگین یا وقتی که در حین انجام کارهایی مانند کاشتن گل یا حفر چاه به شکل نادرست خم می‌شوند، تجربه می‌کنند. اغلب این نوع درد با بهبود ماهیچه‌ها و کاهش ورم، به طور خودبخود تسکین می‌یابد. با این حال، بهتر است بر اساس شدت درد و تأثیر آن بر فعالیت‌های روزانه، به پزشک مراجعه کرده و نظرات ایشان را دریافت کنید.

کمردرد نیمه حاد 

کمردرد نیمه حاد ممکن است حدود ۴ تا ۱۲ هفته طول بکشد. در چنین مواردی یک قرار ملاقات اولیه با پزشک توصیه میشود تا ببینیم آیا مشکل خود به خود برطرف شود یا موجب ایجاد درد مزمن میشود.

 درد مزمن 

درد مزمن بیشتر از ۱۲ هفته طول میکشد. در چنین مواردی درد کوبنده و شدید است و برخی اوقات به صورت درد مبهم و دائمی است یا ناگهان شدت پیدا میکند اگر بدون درمان رها شود میتواند ناتوان کننده باشد و تاثیر منفی روی روان ما بگذارد.

متاسفانه تشخیص منبع درد مزمن غالبا بسیار مشکل است در مواردی که کمردرد از یک آسیب مشخص ناشی میشود ممکن است حتی بعد از بهبودی بدن شما این درد ادامه پیدا کند. گاهی اوقات درد به یک منبع مشخص مربوط نمیشود و هدف نهایی ما این است که فقط علائم را کنترل کنیم.

 کمردرد التهابی 

کمر درد التهابی نسبت به کمر دردی که از لحاظ ساختاری بدن را درگیر میکند کمتر شایع است اما اغلب اشتباه تشخیص داده میشود این نوع کمر درد موجب ورم زیادی در مفاصل ستون فقرات میشود و همینطور به عنوان یک بیماری پزشکی موجب حمله سیستم عصبی به مفاصل ستون فقرات میشود. مثالی از این شرایط که موجب بروز کمردرد التهابی میشود میتوانیم به بیماری اسپوندیلیت آنکولیزان اشاره کنیم. با این حال بیماریهای دیگری هم هستند که میتوانند موجب کمردرد التهابی شوند.

کمر درد رایکولار (عصب سیاتیک)

کمردرد عصب سیاتیک نوع متفاوتی از کمردرد است و زمانی اتفاق می‌افتد که عصب ستون فقرات تحت فشار قرار میگیرد یا متورم میشود. این درد از کمر و باسن از طریق ستون فقرات و اعصاب نخاعی به پاها منعکس میشود. افرادی که کمر درد عصب سیاتیک دارند ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، بیحسی و ضعف ماهیچه‌ها را داشته باشند. به دردی که از کمر به پاها منتشر میشود رادیکلوپاتی میگویند؛ که غالبا به عنوان درد عصب سیاتیک شناخته میشود. چون عصب سیاتیک تحت تاثیر قرار گرفته است. این نوع از درد اغلب ثابت است و افراد میتوانند آن را در عمق پای خود احساس کنند. راه رفتن نشستن سایر فعالیتها میتواند درد عصب سیاتیک را بدتر کنند. این یکی از شایعترین انواع درد رایکولار است.

درد نوروپاتیک

درد نوروپاتیک به علت آسیب به عصب‌ها یا قسمت‌های دیگر سیستم عصبی رخ می‌دهد. این نوع درد معمولاً به شکل یک درد تیز و سوزاننده توصیف می‌شود، که گاهی احساس شدن سوزش یا تشنج سوزاننده در منطقه کمری را به همراه دارد. کمر درد نوروپاتیک به عنوان یک شکل شایع از کمردرد مزمن مطرح است. این نوع درد ممکن است به صورت متناوب (با دوره‌های بهبود و تشدید) و بسیار شدید باشد، که ممکن است فعالیت‌های روزانه را مختل کند. به علت تأثیرات آن بر حرکت‌های طبیعی، کمر درد نوروپاتیک می‌تواند به مشکلات حرکتی منجر شود.

دردی که به کمر انتقال یافته

 درد شدید در قسمت پایین کمر بدون هیچ علت خاص و مشخصی ممکن است اصلا کمر درد نباشد. این پدیده را درد ارجاعی می‌نامند نوعی از درد یا ناراحتی که منشا آن در جای دیگری از بدن است اما در ستون فقرات یا کشاله ران احساس میشود. درد ارجاعی زمانی اتفاق می‌افتد که مغز نمی‌تواند تشخیص دهد که سیگنالهای درد از کجا می‌آیند بنابراین دردی که به کمر انتقال یافته ممکن است علائمی از:

 • سنگ کلیه
 • سنگ کیسه صفرا
 • پروستات بزرگ
 • پروستات
 • سرطان پروستات
 • آنوریسم آئورت شکمی

علل شایع کمردرد


در اینجا برخی از علل شایع کمردرد آورده شده است:

علل کمردرد

 • رگ به رگ شدن کمر. التهاب یا آسیب به رباطهایی وارد شده است که استخوانها را به یکدیگر متصل میکنند.
 • کشیدگی کمر. آسیبی که به تاندونها و عضلات کمر وارد شده است. کشیدگی و پیچ خوردگی معمولا به علت استفاده بیش از حد مثل کششهای اضافی یا بلند کردن اشیا به شیوه اشتباه اتفاق می‌افتد.
 • انحطاط دیسک. بر اساس یافته‌های موسسه آرتروز انحطاط دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که دیسکهای مابین مهره‌ها که مثل بالشتک هستند شروع به تحت فشار قرار دادن ستون فقرات میکنند و یکپارچگی خودشان را از دست میدهند. این موجب درد میشود به طوری که مهره‌ها به یکدیگر ساییده میشوند و بالشتکی مابین آنها نیست که این فشار و نیرو را جذب کند.
 • فتق دیسک. زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت داخلی و نرم دیسکها از پوسته سفت آن به بیرون میزند. اگر نگاهی به دیسک بیندازید میبینید که به شکل یک دونات ژله‌ای است. قسمت بیرونی سفت و سخت و قسمت داخلی آن مثل ژله نرم است. وقتی که قسمت بیرونی دیسک آسیب میبیند یا پاره میشود قسمت نرم آن بیرون میزند.
 • اسکولیوز. انحنای غیر طبیعی ستون فقرات اغلب موجب میشود که ستون فقرات شکل S یا C به خود بگیرد. در برخی از افراد به علت رشد سریع مثل زمان بلوغ اگر این فشار نامتعادل باشد روی قسمتی از ستون فقرات موجب بروز درد میشود.
 • اسپوندیلیت (لغزش مهره کمر از جای خود). زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از مهره‌های ستون فقرات ترک میخورد، استخوان ضعیف میشود و از جای خودش در ستون فقرات خارج میشود. این مورد در بیماران مسن دیده میشود مخصوصا کسانی که ژیمناستیک کار، وزنه بردار و فوتبالیست هستند به علت فشار مکرری که روی قسمت پایین کمر وارد میشود دچار این مشکل میشوند.
 • تنگی کانال نخاع، در این کانال اعصاب نخاع قرار دارند و به علت فتق دیسک یا تحلیل رفتن آنها باریک میشود.
 • آرتروز. ستون فقرات به علت شکستگی و تحلیل رفتن مفصل یا غضروف دیسک در گردن و قسمت پایین کمر دچار مشکل میشود. انواع مختلف آرتروز که منجر به کمردرد میشوند شامل: استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکولیزان میشود.
 • آسیبها. آسیبهای ناشی از تروما مثل افتادن، تصادف رانندگی دلایل شایع کمردرد هستند. حوادث تروماتیک آسیب زا میتوانند ستون فقرات را بیش از حد تحت فشار قرار دهند که منجر به فتق دیسک یا فشار روی اعصاب نخاع شود.
 • علل دیگر کمردرد مربوط به بارداری چاقی حالت بدنی نامناسب رژیم غذایی بد و عدم تحرک است.

درمان کمردرد


به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید که بهترین درمان برای کمردرد چیست و کدام درمان برای شما مناسب است.

داروهای ضد التهاب 

داروهای ضد التهاب بدون نسخه پزشک میتوانند درد کمر را در کوتاه مدت به صورت سریع کاهش دهند. قرصهای ضد التهاب مثل ایبوبروفن و ناپروکسن شایعترین داروهایی هستند که به شما پیشنهاد میشوند اما قبل از خرید هر دارویی بسیار مهم است که از پزشک خودتان در مورد آن بپرسید.

داروهای کمردرد

ماساژ درمانی 

اگر شما کمردرد ملایم تا متوسط یا گرفتگی عضلات دارید ماساژ درمانی میتواند به صورت فوری درد شما را تسکین دهد. نه تنها درد را تسکین میدهد بلکه به شما کمک میکند تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید و بدون درد فعالیتهای خودتان را انجام دهید.

با آنچه گفته شد متوجه میشویم ماساژ درمان دائمی برای کمردرد به حساب نمی‌آید و جلسات به صورت ماهانه و هفتگی ادامه پیدا میکند تا از درد جلوگیری شود.

مراقبتهای کایروپراکتیک

مراجعه به کایروپراکتر میتواند یکی از روشهای تسکین کمردرد باشد. در این روش درمانگر ستون فقرات شما را دستکاری میکند و همترازی استخوانها را درست میکند تا درد شما فورا کاهش پیدا کند.

ورزش 

آیا تا به حال این ضرب المثل را شنیده‌اید که “تحرک موجب سلامتی است”؟ این عبارت بسیار صحیح است، هرچند که تحرک و ورزش برای افراد ممکن است چالش‌برانگیز باشد. اما بدون تحرک در طولانی مدت، بدن به آسیب می‌بیند. افرادی که فاقد تحرک هستند و کمتر ورزش می‌کنند، ممکن است با درد بیشتری مواجه شوند. ورزشهایی که کمتر تماسی دارند، مانند یوگا و پیلاتس، به تقویت مرکزی بدن کمک می‌کنند و بدن را در تعادل نگه می‌دارند. انجام منظم یوگا و پیلاتس می‌تواند به تقویت کمر کمک کرده و باعث کاهش فشار و درد در این ناحیه شود.

ورزش برای کمردرد

تزریق استروئید

یکی از راه‌حل‌های موقت برای درمان کمردرد، تجویز تزریق کورتیزون توسط پزشک است. تزریق استروئید برای کاهش دردی که ناشی از التهاب است، بسیار مؤثر است و معمولاً درد را به صورت سریع کاهش می‌دهد. عمدتاً تزریق استروئید باعث می‌شود درد به مدت حدود یکسال کاهش یابد، و پس از آن ممکن است نیاز به تزریق دیگری وجود داشته باشد یا پزشک نوع دیگری از درمان را برای شما توصیه کند.

جراحی کمر

جراحی کمر معمولا آخرین راه حل به حساب می‌آید و برای بیمارانی است که تمام درمانهای دیگر را انجام داده‌اند اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند. جراحی میتواند موثر باشد هر چند هنوز اطلاعات زیادی راجع به اینکه بهترین گزینه درمانی باشد وجود ندارد.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک