اسکن کف پا چیست، چه مزیت هایی دارد و چگونه انجام می شود؟

پاهای شما تأثیر مستقیمی ‌روی بقیه اعضای بدن دارند. پاهای شما همانند فونداسیون خانه، وزن هرچیزی که روی آن قرار دارد، را پشتیبانی می‌کنند. هنگامی ‌که یک مشکل کوچک در پاهای شما ایجاد می‌شود، تغییر ظریف در راه رفتن شما باعث ایجاد واکنش زنجیره‌ای در وضعیت و مکانیک راه رفتن شما می‌شود. این تغییرات می‌تواند باعث ایجاد فشار بر روی مفاصل بالاتر بدن شما شود و منجر به مشکلات جدی‌تری گردد.

اسکن کف پا، یکی از جدیترین دستگا‌ه‌های آنالیز پا می‌باشد که اطلاعات دقیقی را درباره‌ی ساختار، میزان قوس و انحنای کف پا در اختیار پزشک شما، قرار می‌دهد. امروزه از اسکن کف پا برای تولید ابزارهای درمانی پا از جمله کفش و کفی‌های طبی استفاده می‌شود. برای بسیاری از افراد که دارای مشکلات پا هستند، پوشیدن کفش و یا استفاده از کفی طبی داخل کفش ضروری است.

با اسکن  کف پا از آسیب‌ها جلوگیری کنید؟


اسکن کف پا مزیت‌های زیادی دارد. این دستگاه می‌تواند از آسیب‌هایی که در صورت کشیدگی غیرطبیعی پا ممکن است ایجاد می‌شود، جلوگیری ‌کند. موارد زیر از دیگر مزیت‌های اسکن کف پا می‌باشند:

  • تجزیه و تحلیل پاها با کمک اسکن کف پا سریع و آسان است.
  • اسکن کف پا فقط در طی چند ثانیه، ابعاد پاها، قوس و مشخصات کف پا را تشخیص می‌دهد.
  • نتایج بلافاصله بر روی صفحه نمایش مشخص است و خواهید دید که چگونه و از کجا پاهای شما تحت فشار اضافی قرار می‌گیرند.
  • همچنین خواهید دید که پاهای شما قوس کم، متوسط یا زیادی دارند.
  • هیچ اشعه خاصی در اسکن کف پا وجود ندارد و کاملا ایمن و بدون عوارض است.
  • هزینه‌ی زیادی ندارد.
  • اسکن کف پا برای تمامی ‌سنین قابل استفاده و اجرا می‌باشد.

روش اسکن کف پا برای ساخت کفی و ارتزهای طبی


روش اسکن کف پا برای ساخت کفی و ارتزهای طبی

روش‌های مختلفی برای گرفتن سایز خود برای ارتزهای سفارشی وجود دارد. سال‌ها پیش، کلینیک‌های کفش‌های طبی از گچ برای ایجاد قالب فیزیکی پای شما استفاده می‌کردند – این کار زمان‌بر بود و پس از ساخت، تمیزکاری قابل توجهی لازم داشت.

با پیشرفت فناوری، در حال حاضر دو گزینه معمول وجود دارد:

  • مورد اول استفاده از قالب فومی ‌برای بدست آوردن حالت سه بعدی است (شبیه به قدم زدن در ماسه است که شکل پای شما را حفظ می‌کند)
  • سپس برای ساخت وسیله طبی به آزمایشگاه ارتز ارسال می‌شود.
  • مورد دوم استفاده از دستگاه اسکن سه‌بعدی متصل به رایانه لوحی یا Ipad برای ایجاد شکل دیجیتالی از هر دو پا در حالت خنثی است.

لطفاً توجه داشته باشید که هر سه روش ذکر شده در بالا با تجزیه و تحلیل راه رفتن و معاینه فیزیکی پاها نیز ترکیب شده است، زیرا این امر برای اطمینان از اعمال تغییرات صحیح در دستگاه‌های شما بسیار مهم است.

این امر بالاترین احتمال موفقیت در ارتزهای ارتوپدی شما برای کنترل درد را تضمین می‌کند.

ارتزهای سفارشی چیست؟


ارتزهای سفارشی

ارتزهای سفارشی دستگاه‌های پزشکی سفارشی هستند که برای هم راستایی پا و مچ پا در بهترین موقعیت از نظر آناتومیکی طراحی شده‌اند. به نظر می‌رسد شبیه کفی هستند، اما دستگاه‌های پزشکی بیومکانیکی هستند که به طور سفارشی ساخته می‌شوند تا عدم تعادل پا را اصلاح کنند. ارتوتیک‌ها مانند عینک چشم هستند – آن‌ها پاهای شما را در یک راستای مناسب قرار می‌دهند تا استرس و فشار غیرطبیعی روی پاها، مچ پا، ساق پا و حتی کمر شما کاهش یابد.

ابتدا پزشک پاهای شما را ارزیابی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا ارتزهای داخلی برای پاهای شما مناسب هستند یا خیر. سپس با استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری پاهای شما اسکن می‌شود.

چه کسی به ارتزهای سفارشی نیاز دارد؟

آیا پوشیدن ارتزهای شخصی برای شما مفید است؟ بیایید در مورد برخی از دلایل اصلی اینکه شما می‌توانید از ارتزهای سفارشی بهره‌مند شوید صحبت کنیم:

اگر مشکلات ساختاری در پا دارید

پاهای شما ممکن است به دلیل آناتومی ‌که دارند از تکیه‌گاه لازم برخوردار نباشند – خصوصاً اگر دارای قوس بلند یا صافی کف پا باشید. کفش‌های معمولی برای پا‌های معمولی ساخته می‌شوند، اما پزشکان متخصص پا می‌توانند ارتز‌های سفارشی را در اختیار شما قرار دهند تا پاها از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

بنابراین با اسکن کف پا می‌توان کفی مناسب برای شرایط پای بیمار را تهیه کرد.

اگر هر روز برای ساعت‌ها می‌ایستید

اگر شغل یا کار داوطلبانه شما نیاز دارد که بیشتر روز را روی پاهایتان باشید، این می‌تواند برای پاها و همچنین زانوها، باسن، کمر و گردن شما مضر باشد. قرار دادن کفی سفارشی یا ارتز مخصوص می‌تواند به کاهش استرس وارد شده بر روی پاهای شما کمک کند، بنابراین می‌توانید به انجام هر کاری که می‌خواهید ادامه دهید.

اگر شما نیز در کار خود ساعات طولانی را ایستاده‌اید، با مراجعه به متخصص و اسکن کف پا از وضعیت سلامت پای خود مطلع شوید و برای تهیه کفی مناسب وضعیت خود، با پزشک مشورت کنید.

اگر کفش‌های شما قدیمی ‌یا فرسوده هستند

بسیاری از افراد از خطر پوشیدن کفش‌های قدیمی ‌با زیره‌های فرسوده آگاهی ندارند. اگر کفی‌ها یا زیره کفش نازک شده باشند، دیگر قادر به پشتیبانی مناسب از پاهای شما نیستند – و ممکن است منجر به اورپرونیشن (چرخش زیاد پای شما به سمت داخل هنگام راه رفتن) یا آندرپرونیشن (چرخش زیاد پای شما به سمت خارج) شود. اگر کفش‌های خود را دوست دارید، می‌توانید ارتزهای سفارشی را در آن قرار دهید تا پشتیبانی کامل پای شما را فراهم کرده و از چرخش داخلی یا خارجی پاهایتان جلوگیری کند.

اما پوشیدن کفش‌های کهنه و خیلی استفاده شده، اصلا توصیه نمی‌شود. اسکن کف پا می‌تواند تمامی ‌آسیب‌های ناشی از پوشیدن کفش طولانی مدت را به شما نشان دهد. ساختار پا دچار مشکلات زیادی می‌شود.

اگر احساس درد در پا می‌کنید

اگر به درد مزمن پا مبتلا هستید، پزشک حتما اسکن کف پا و به دنبال آن استفاده از کفی طبی را به شما توصیه می‌کند. یک جفت کفی سفارشی، تسکین دهنده‌ شگفت آور است.

احتمالاً می‌گویید ای کاش سال‌ها زودتر به یک متخصص پا مراجعه کرده بودم، زیرا احتمالاً در پاها، زانوها، لگن و کمر خود احساس بهتری خواهید داشت.

چه مدت در روز باید ارتزهای سفارشی خود را بپوشم؟


هرچه ارتز خود را بیشتر بپوشید، سود بیشتری از آن خواهید برد. ارتزها در اکثر کفش‌ها فیت می‌شوند، با این وجود مهم است که شما در مورد اجزای کفش روزانه خود با پزشک مشورت کنید تا او بتواند ارتز را متناسب با فعالیت و سبک زندگی شما طراحی کند. به عنوان مثال، اگر کفش‌های مجلسی را به طور انحصاری می‌پوشید، ممکن است به یک ارتز سفارشی مجلسی به جای یک سبک ورزشی نیاز داشته باشید. پزشک همچنین می‌تواند امکان ساخت دو جفت ارتز را مورد بحث قرار دهد – یکی برای کفش‌های ورزشی و دیگری برای کفش‌های مجلسی.

چرا ارتزهای سفارشی بهتر از کفی‌های بدون نسخه هستند؟


امروزه تقریباً در هر داروخانه‌ای می‌توانید کفی‌های پیش ساخته و بدون نسخه را پیدا کنید. آن‌ها در اندازه‌ها، طرح‌ها و حتی رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شوند. ممکن است برای راه رفتن یا دویدن یا شرایط خاص پا مانند “درد پاشنه پا” تبلیغ شوند. حتی برخی از آن‌ها برای تعیین نوع کفی نیاز به قرار دادن پای شما روی “اسکنر” دارند.

متأسفانه، اگر ارتز را اشتباه انتخاب کنید، ممکن است علائم شما بدتر شوند. آن‌ها ممکن است باعث تغییر مکانیک وضعیت بدن یا نحوه راه رفتن شما شوند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر در اندام تحتانی گردند. علاوه بر این، کفی‌های بدون نسخه از موادی ساخته می‌شوند که اغلب سریع‌تر از ارتزهای سفارشی فرسوده می‌شوند و باعث می‌شوند مجبور شوید چندین جفت در طول سال خریداری کنید. برای تعیین اینکه آیا کفی‌های بدون نسخه برای مشکلات شما رضایت بخش است یا به ارتز سفارشی نیاز دارید، لطفاً به پزشک مراجعه و با او مشورت کنید.

آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک