درمان میگرن بدون جراحی با فیزیوتراپی و طب سوزنی

1

سردردهای میگرنی، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در مراکز اورژانس ‌و مطب پزشکان دیده می‌شود. سردردهای میگرنی به دلیل تغییرات در مغز و رگ‌های خونی اطراف آن رخ می‌دهد.
به‌طورمعمول سردردهای میگرنی از 4 تا 72 ساعت طول می‌کشد و دامنه تکرار آن، از روزانه تا کمتر از یک دفعه در سال، متفاوت است. بروز میگرن در زنان، سه برابر بیشتر از مردان است. در حدود 70 الی 80 درصد از افراد مبتلا به میگرن در خانوده خود دارای سابقه میگرن هستند.

انواع مختلف سردردهای میگرنی عبارتند از:

 • "میگرن معمولی" که بالغ بر 80٪ از مبتلایان را تشکیل می‌دهد. قبل ازمیگرن معمولی، پیش درآمد میگرن موسوم به "اورا" (هاله قبل از سردرد) رخ نمی‌دهد.
 • افراد مبتلا به میگرن کلاسیک، هاله قبل از سردرد خود را تجربه می‌کنند. در اغلب موارد، اورا یک اختلال بصری است (خطوط زیگزاگی براق یا رنگی).  میگرن کلاسیک معمولاً بسیار شدیدتر از میگرن معمولی است.
 • " وضعیت میگرنی" به حمله میگرنی گفته می‌شود که بیش از 72 ساعت طول می‌کشد.

علت‌ها و دلایل میگرن


علت دقیق سردردهای میگرنی هنوز ناشناخته است، هر چند کارشناسان بر این باورند که این سردردها ناشی از ترکیب عوامل گشاد شدن عروق خونی و انتشار مواد شیمیایی خاص است که باعث التهاب وسردرد می‌شود.
از میان این مواد شیمیایی که در سردردهای میگرنی دخیل هستند، می‌توان دوپامین و سروتونین را نام برد. این مواد شیمیایی به طور معمول در مغز موجودند. در صورتی که مقدار آن‌ها در مغز، غیر طبیعی باشد و یا رگ‌های خونی مغز فاقد حساسیت طبیعی به این مواد شیمیایی باشند، این امر موجب عملکرد غیر طبیعی رگ‌های خونی می‌گردد.
تصور می‌شود محرک‌های مختلفی موجب میگرن در افراد مستعد میگرن می‌گردد. به عبارت دیگر، افراد مختلف ممکن است محرک‌های متفاوتی برای میگرن داشته باشند.

محرک‌های فردی عبارتند از:

 • مصرف یک سری از خوراکی‌ها به ویژه شکلات، پنیر، آجیل،الکل و MSG (مونو سدیم گلوتامات)، موجب سردرد در برخی ازافراد می‌شود. (MSG یک ماده افزودنی به مواد غذایی است که در بسیاری از مواد غذایی از جمله درغذاهای چینی استفاده می‌شود.)
 • نخوردن یک وعده غذایی ممکن است موجب سردرد میگرنی شود.
 • فشار و تنش نیز از عوامل خطر هستند. افراد غالباً در اثر افزایش فشار احساسی و یا جسمی، دچار سردردهای میگرنی می‌شوند.
 • قرص‌های ضدبارداری، یک محرک شایع برای سردردهای میگرنی هستند. در پایان سیکل مصرف این قرص‌ها به دلیل توقف استروژن موجود در قرص، زنان ممکن است دچار سردرد میگرن بارداری شوند. به این وضعیت، سردرد ناشی از توقف استروژن گفته می‌شود.
 •  مصرف سیگار ممکن است باعث میگرن و یا مختل شدن درمان سردرد شدید گردد.

علائم میگرن


علائم میگرن در افراد مبتلا به سردردهای میگرنی، متفاوت است.
اما معمولاً پنج مرحله آن قابل تشخیص است:

مرحله علائم اولیه

انواع علائم هشداردهنده می‌تواند قبل از بروز میگرن رخ دهد. این علائم ممکن است شامل تغییر در خلق‌وخوی فرد باشد (برای مثال، احساس هیجان، تحریک‌پذیری یا افسردگی) و یا یک تغییر جزئی در حواس (برای مثال، طعم و یا بوی غیرعادی). خستگی و تنش عضلانی نیز از علائم شایع است.

اورا (هاله قبل از سردرد)

این حالت یک اختلال بصری یا سایرحواس است که معمولاً قبل از بروز سردرد رخ می‌دهد. برخی از بیماران میگرنی، نقاط کور (موسوم اسکوتوما)؛ اشکال هندسی، یا نورهای رنگارنگی را مشاهده می‌کنند یا دچار از دست دادن بینایی در یک طرف می‌شوند. اگر چه این پیش درآمدهای بصری شایع‌ترین علائم هستند، اما برای برخی از مبتلایان به میگرن، پیش درآمدهای حرکتی و حتی کلامی نیز رخ می‌دهد.

سردرد

درد میگرن معمولاً در یک طرف سر بروز می‌کند، اما در برخی از مبتلایان، در هر دو طرف سر رخ می‌دهد. این درد ممکن است ضربان‌دار باشد. اکثر افراد میگرنی، دچار حالت تهوع و برخی افراد نیز دچار استفراغ می‌شوند. اکثر این افراد، دچار حساسیت به نور (ترس از نور) و حساسیت شنیداری (فونو فوبیا) می‌شوند. این مرحله ممکن است 4 تا 72 ساعت به طول بینجامد.

پایان یافتن سردرد

حتی در صورت عدم درمان، درد ناشی ازمیگرن معمولاً با خوابیدن برطرف می‌شود.

علائم ثانویه

سایر نشانه‌های میگرن (به عنوان مثال، ناتوانی در غذا خوردن، اشکال در تمرکز و یا خستگی) هستند که ممکن است پس از برطرف شدن سردرد، تداوم یابند.

چه زمانی باید برای مراقبت‌های پزشکی مراجعه کرد؟


 

درصورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر در دفعات تکرار، شدت و یا ویژگی‌های معمول سردردهای میگرنی خود.
 • بروز یک سردرد جدید و پیشرونده که چندین روز طول می‌کشد.
 • سردرد ناشی از سرفه، عطسه، تحمل وزن و فشار، زور زدن هنگام اجابت مزاج و یا سایر فشارهای فیزیکی.
 • از دست دادن ناخواسته وزن بدن به میزان زیاد.
 • ضعف یا فلج شدن که پس از سردرد تداوم می‌یابد.

تشخیص میگرن


تشخیص سردردهای میگرنی تنها برپایه اظهارات بیمار است. معاینه پزشک معمولاً چیز خاصی را نشان نمی‌‌هد؛ با این حال، معاینات عصبی برای نفی سایر علل سردرد، انجام خواهد شد.
سایر علل سردرد شامل انواع دیگر سردرد است، از جمله:

 • تنش یا سردرد خوشه‌ای
 • سکته
 • تومور
 • مننژیت
 • عفونت سینوس‌ها

در چنین مواردی، آزمایشات زیر انجام می‌گیرد:

 • آزمایشات خون
 • اشعه X
 • سی تی اسکن یا MRI سر برای یافتن محل خونریزی، سکته، یا تومور
 • نمونه برداری از مایع مغزی- نخاعی (موسوم به پونکسیون کمری) برای یافتن شواهدی از عفونت و خونریزی.

درمان‌ با روش‌های غیرجراحی


داروهای میگرن

سردرد میگرنی حاد ممکن است با داروهای بدون نسخه (OTC) مختلفی مثل استامینوفن، (تیلنول و غیره)، ایبوپروفن (آسپرین، موترین و غیره) و یا ناپروکسن سدیم (Aleve) و یا داروهای تجویزی توسط پزشک، درمان شود.

تحریک مغناطیسی مغز ( ترانس کرانیال TMS)

TMS شامل قرار دادن یک دستگاه الکتریکی کوچک بر روی سر است که از طریق آن پالس‌های مغناطیسی را به پوست بیمار می‌فرستد. هنوز معلوم نیست که TMS دقیقاً چگونه موجب درمان میگرن می‌شود، اما مطالعات نشان داده است که استفاده از آن درزمان شروع میگرن می تواند شدت میگرن را کاهش دهد. این تکنیک همچنین می‌تواند در ترکیب با داروهای فوق‌الذکر (بدون تداخل یافتن با آن‌ها) مورد استفاده قرار گیرد.

طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان یک روش درمان برای سردردهای میگرنی به مدت بیش از 20 سال مورد مطالعه قرار گرفته است. اگرچه تمام مطالعات نشان دهنده تاثیر مثبت طب سوزنی در درمان میگرن نمی‌باشد، اما پژوهشگران توافق نظر دارند که طب سوزنی روشی بی‌خطر است که ممکن است برای درمان برخی از افراد موثر واقع شود. یک مطالعه منتشر شده در 2003 نشان می‌دهد که انجام طب سوزنی هنگام شروع علائم سردرد میگرنی و نیز مصرف داروی ایمیترکس، موجب رفع سردرد میگرنی خواهد شد. اما با پیشرفت علائم، مصرف دارو بهتر از طب سوزنی موثر خوهد بود.
علاوه بر طب سوزنی، روش‌های زیر برای درمان میگرن توصیه‌ می‌شود:
تغییرات سبک زندگی، مانند انجام تکنیک‌های تنفسی خاص، تمرینات کی گونگ (qigong) و تغییرات رژیم غذایی.

تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم (بوتاکس) برای کمک به برخی بیماران میگرنی تزریق می‌شود و توسط FDA برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالان تایید شده است. تزریق بوتاکس در نقاط خاصی از سر و عضلات گردن انجام می‌شود واثرات آن تا 3 ماه دوام خواهد داشت.

درمان کایروپراکتیک

چندین کارآزمایی بالینی نشان می‌دهد که درمان کایروپراکتیک ستون فقرات ممکن است به درمان سردردهای میگرنی کمک کند.در یک تحقیق انجام شده از افراد مبتلا به میگرن، 22٪ از کسانی که
تحت درمان کایروپراکتیک قرار گرفته‌اند، بیش از 90٪ کاهش حملات میگرنی را گزارش داده‌اند. همچنین، 49 درصد از مبتلایان به میگرن، کاهش قابل توجه شدت هرحمله میگرنی را گزارش داده‌اند.

ماساژ و فیزیوتراپی

بازتاب درمانی (رفلکسولوژی) تکنیکی است که بر "نقاط رفکلس" دست و پا فشار وارد می‌کند. این‌گونه تصور می‌شود که این نقاط با مناطقی در سراسر بدن منطبق است.
مطالعات اولیه نشان می‌دهد که این تکنیک می‌تواند سردرد میگرنی را کاهش دهد و به مبتلایان میگرن کمک ‌کند که داروی کمتری را برای رفع سردرد مصرف کنند. اما هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. پزشکان بر این باورند که بازتاب درمانی به افراد میگرنی کمک می‌کند از سیگنال‌های بدن خود آگاه‌تر شوند، که این امر می‌تواند به مبتلایان برای آگاهی از حمله میگرن (قبل از شروع درد) کمک کند. پزشکان همچنین معتقدند که درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی به بهبود سلامت کلی و افزایش سطح انرژی افراد کمک می‌کند.

رژیم غذایی و میگرن

هیچ رژیم غذایی خاصی برای افراد مبتلا به میگرن وجود ندارد که بتواند به کاهش علائم آن کمک کند. بااین‌حال، همان‌طور که قبلاً ذکر شد، برخی از غذاها می‌تواند در افراد مستعد، محرک سردردهای میگرن باشد. این مواد غذایی عبارتند از:

 • شراب قرمز
 • پنیرهای کهنه
 • مواد نگهدارنده مورد استفاده در گوشت‌های دودی (نیترات‌ها)
 • منو سدیم گلوتامات
 • شیرین کننده‌های مصنوعی
 • شکلات
 • محصولات لبنی

گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی یک روش بسیار قدیمی برای تقویت بدن و درمان بیماری‌هاست. بااین‌حال گیاهان دارویی می‌تواند موجب عوارض جانبی و نیز تداخل با سایر گیاهان دارویی، مکمل‌ها و یا داروها گردد. به این دلایل، باید گیاهان دارویی را با دقت و تحت نظارت یک پزشک مصرف کنید.

گیاه سایبان (پتاسیتس هیبریدوس)

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف عصاره گیاه سایبان به طور منظم تا 4 ماه ممکن است به کاهش دفعات تکرار و مدت حملات میگرن کمک کند. اما برای اثبات تاثیر عصاره این گیاه در پیشگیری از میگرن، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
در این مطالعات، از میزان استاندارد عصاره استفاده شده است و مقدار مواد موجود در گیاه دارویی که ممکن است موجب آسیب به کبد گردد، کاهش یافته است. در صورت تمایل به مصرف گیاه سایبان برای درمان میگرن خود، در مورد بی‌خطر بودن این عصاره و دوز مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید. زنان باردار یا شیرده باید از مصرف عصاره گیاه سایبان خودداری کنند.
افرادی که به گیاه "رگ وید" (نوعی ابروسیا) حساسیت دارند، ممکن است متوجه حساسیت خود به گیاه سایبان نیز شوند. عصاره گیاه سایبان می‌تواند با برخی از داروها تداخل یابد. با پزشک خود در مورد سازگاری داروهای مصرفی خود با گیاه سایبان مشورت کنید.

گل مینای دارویی

گل مینای دارویی به طور سنتی برای درمان سردرد استفاده شده است. طبق نتایج چندین مطالعه انجام شده، مصرف گل مینا ممکن است به پیشگیری و درمان میگرن کمک کند.
در یک تحقیق انجام شده از مبتلایان میگرن، کسانی که کپسول گل مینا را هر روز به مدت 4 ماه مصرف کردند، شاهد کاهش قابل توجهی در تعداد حملات بودند، همچنین در مقایسه با کسانی که پلاسبو دریافت کردند، به مراتب کمتر دچار علائمی مانند تهوع و استفراغ شدند. با این حال، برخی از مطالعات نتایج مختلفی نشان داده است. از آنجا که گل مینا می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد، نباید همراه با داروهای رقیق کننده خون، مانند وارفارین (کومادین) و یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) مصرف شود. تاثیرات گل مینا می‌تواند با تعدادی از داروها تداخل یابد. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید. زنان باردار و یا شیرده نباید گل مینای دارویی را مصرف کنند. اگر شما دارای حساسیت به گیاه رگ وید هستید، ممکن است به گل مینای دارویی نیز حساسیت داشته باشید. تحقیقات زیادی در مورد ایمنی استفاده طولانی مدت از گل مینا وجود ندارد. بنابراین داروهای گل مینا را تحت نظارت یک پزشک آگاه مصرف نمایید.