کاهش کمر درد بعد از نزدیکی با معرفی بهترین نوع پوزیشن جنسی

تاریخ: ۱۵ آبان ۱۴۰۲

کمر-درد

برای افراد مبتلا به کمردرد ، فکر رابطه جنسی هم می‌تواند باعث ایجاد ترس و نه هیجان شود. رابطه جنسی  لذت‌بخش است اما زمانی که با درد فیزیکی همراه باشد نزدیک جنسی متوقف می‌شود که ممکن است  روابط زوجین را با مشکل روبه‌رو کند. ایجاد ارتباط و تعامل مناسب بین زوجین مهم است. در غیر این صورت، یکی از طرفین ممکن است اشتباهاً فکر کند که بی‌میلی شریکش به رابطه جنسی بهانه‌ای است برای عدم نزدیکی و صمیمیت که می‌تواند منجر به احساس رد شدگی و ناراحتی شود.
برای کاهش تنش، سعی کنید فضایی را ایجاد کنید که هیچ یک از شریکان احساس سرخوردگی نکنند. در ایجاد نزدیکی، صبور باشید. بسیاری از متخصصان معتقدند که نزدیکی باید با ماساژ ملایم، حمام یا دوش گرم، استفاده از پماد مسکن یا هر فعالیتی که ماهیچه‌ها را آرام کند و درد را کاهش دهد، آغاز شود. حتی در شرایط بهترین حالت، ممکن است در طول رابطه جنسی کمردرد رخ دهد. با دانستن این موضوع، زوجین باید برای واکنش‌های خود برنامه‌ریزی کنند تا از عصبانیت یا ناامیدی جلوگیری شود.

برای میلیون‌ها نفری که مبتلا به کمردرد  هستند تلاش برای حفظ زندگی جنسی سالم می‌تواند ناامیدکننده باشد اما کمردرد به معنی نداشتن هیچ رابطه جنسی نیست، گرچه ممکن است به معنای رفتار متفاوت در معاشقه و نزدیکی باشد و این می‌تواند خبری خوب باشد. گام اول تشخیص پوزیشن هایی است که باعث ایجاد کمردرد می‌شود. پزشک یا درمانگر می‌توانند به شما کمک کنند. در حالت ایده آل، هر دو طرف باید زمان مشاوره حضور داشته باشند تا مطمئن شوند همه نکات را به خاطر می‌سپارند و هرگونه سؤال و مشکل پاسخ داده می‌شود. متخصصین مابا درمان کمردرد شما می‌توانند رابطه جنسی لذت بخشی را برای شما به ارمغان بیاورند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با کلینیک تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مراجعه به متخصصین ما در کلینیک فوق تخصصی درد و ستون فقرات در روزهای سه‌شنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ می‌توانید با شماره‌ ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس بگیرید.

جلوگیری یا کاهش کمردرد قبل از رابطه جنسی
جلوگیری-یا-کاهش-کمر-درد

مواردی که می‌توانند به جلوگیری یا کاهش کمردرد قبل از رابطه جنسی کمک کنند عبارتند از:

 • ورزش برای تقویت عضلات اصلی ازجمله پهلوها.
 • یوگا راه دیگری برای افزایش قدرت شکمی و بهبود کمردرد است.
 • حمام گرم و آرام با شریک زندگی خود قبل از رابطه جنسی نه‌تنها باعث ایجاد نزدیکی روحی و احساس عاشقانه می‌شود بلکه می‌تواند ماهیچه‌های پشت را نیز آرام کند.
 • ارائه و دریافت ماساژ قبل از رابطه جنسی می‌تواند شکل شگفت‌انگیز از پیش نوازی باشد و همچنین به کاهش خشکی و افزایش انعطاف‌پذیری عضلات کمک کند. همچنین شواهدی وجود دارد که ماساژ می‌تواند درمان مؤثر برای اضطراب و افسردگی باشد.
 • کمپرس‌های سرد و گرم می‌توانند به کاهش درد در برخی افراد مبتلا به کمردرد کمک کند. توصیه می‌شود که بسته یا کمپرس سرد را چندین بار در روز تا حداکثر بیست دقیقه روی کمر بگذارید. پس از چند روز درمان با کمپرس سرد، استفاده از گرما مانند استفاده از پد گرما می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

پوزیشن های جنسی نامناسب که ممکن است باعث کمردرد شوند


برخی از پوزیشن های جنسی که ممکن است باعث کمردرد شوند عبارتند از:

 • برای مردان و زنان مبتلا به کمردرد هرگونه پوزیشن مانند داگ استایل که در آن‌ها پشت باید خمیده و قوس‌دار باشد ممکن است باعث ایجاد درد شود.
 • زنان مبتلا به کمردرد نیز ممکن است هنگام دراز کشیدن بر پشت بدون بالش برای حمایت از سر در طول نزدیکی جنسی احساس کنند بیش‌ازحد بر ستون فقراتشان فشار می‌آید.
 • به همین ترتیب دراز کشیدن روی شکم بدون هیچ‌گونه حمایت در زیر شکم نیز ممکن است باعث درد ستون فقرات شود.

پوزیشن های جنسی مناسب برای افراد مبتلا به کمردرد


استفاده از بالش‌ها و حوله‌ها
 استفاده-از-بالش

حوله یا بالش را می‌توان از روش‌های مختلفی برای ایجاد راحتی در طول رابطه جنسی و جلوگیری از کمردرد استفاده کرد. به‌عنوان مثال برخی افراد متوجه می‌شوند که استفاده از بالش یا حوله‌های تاشده باعث حمایت زانوها و سر می‌شود و فشار کمر در طول رابطه جنسی را کاهش می‌دهد. برای مردان و زنان مبتلا به درد پایین کمر استفاده از حوله یا بالش تاشده زیر زانو می‌تواند ناراحتی کمر را از بین ببرد. قرار دادن حوله یا بالش زیر باسن زن در پوزیشن های خاص باعث بالا آمدن باسن شود و به مردان مبتلا به کمردرد کمک می‌کند زیرا نیازی به خم شدن زیاد ندارند.

پوزیشن  Side by Side

در این موقعیت هردو نفر در کنار یکدیگر به پهلو و طوری که صورت‌هایشان روبه‌روی هم باشد دراز می‌کشند. زن پای رویی را بلند می‌کند تا همسرش بتواند آلت تناسلی خود را وارد کند. این پوزیشن بسیار صمیمی است که در آن بوسیدن و بغل کردن بیشتر از برخی پوزیشن های جنسی دیگر امکان‌پذیر است. همچنین ازآنجایی‌که هیچ‌کس وزن دیگری را تحمل نمی‌کند به کمر فشاری وارد نمی‌شود.

پوزیشن  spooning

در این موقعیت زن به پهلو  و پشت به مرد قرار می‌گیرد و شریکش از پشت نزدیکی را انجام می‌دهد. این نیز پوزیشنی بسیار صمیمی است و گفته می‌شود که زاویه ایجاد شده نه‌تنها برای افراد مبتلا به کمردرد خطر کمتری دارد بلکه برای تحریک غدد گاستروستیک و غده پروستات نیز مفید است.

پوزیشن  Adapted Missionary

برخی زنان مبتلا به کمردرد ممکن است متوجه شوند که زمانی که پاها را به سمت سینه خود خم می‌کنند درد کمر کاهش می‌یابد. قرار دادن بالش هم می‌تواند فشار روی کمر را کاهش دهد.

پوزیشن قرارگیری زن روی مرد (برای مردان مبتلا به کمردرد)

یکی از پوزیشن هایی که مرد دارای کمردرد می‌تواند امتحان کند قرار دادن بالش یا حوله‌ی تاشده زیر کمر و نشستن یا دراز کشیدن زن روی مرد می‌باشد. به این ترتیب مرد نباید از عضلات کمر خود در طول نزدیکی استفاده کند.

پوزیشن  Chair Sex

یکی از بهترین پوزیشن های رابطه جنسی برای افراد مبتلا به مشکلات کمر استفاده از صندلی در طول رابطه جنسی است.پشتی صندلی می‌تواند برای مرد تکیه‌گاه باشد و شریک زنش از روبه‌رو یا پشت ‌بر روی پاهای مرد می‌نشیند نزدیکی انجام می‌شود.

نکاتی درباره پوزیشن های نزدیکی

لطفاً توجه داشته باشید که احتمالاً برخی یا هیچ‌کدام از این حالت‌ها برای شما یا همسرتان مؤثر نخواهد بود. مهمترین نکته این است که هر دو طرف باید با یکدیگر ارتباط مناسب برقرار کنند تا با همکاری و درک از یکدیگر، پوزیشن‌های جنسی راحت و بدون درد را بیابند. یافتن پوزیشن‌ها و موقعیت‌های مناسب ممکن است نیازمند آزمون و تمرین باشد. همچنین، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید (نگران نباشید، او از این مشکلات آگاه است) تا پیشنهادات او را درباره داشتن رابطه جنسی که درد کمر را تشدید نمی‌کند، بشنوید.

کارهایی که زن به‌تنهایی برای کمک به کاهش درد در طول رابطه جنسی می‌تواند انجام دهد 


اگر در هنگام رابطه جنسی دچار درد هستید به متخصص زنان مراجعه کنید. همچنین برخی از معیارهای خودآموز وجود دارد که می‌توانید سعی کنید درد را در طول رابطه جنسی کاهش دهید:

 • از روان کننده استفاده کنید. اگر احساس تحریک و یا حساسیت واژن دارید روان کننده‌های محلول در آب انتخاب خوبی هستند اگرچه روان کننده‌های سیلیکونی ماندگاری طولانی‌تری و لغزندگی بیشتری نسبت به روان کننده‌های محلول در آب دارند. از روغن مایع، روغن بچه یا روغن معدنی همراه با کاندوم استفاده نکنید. این روغن‌ها می‌توانند لاتکس را حل کنند و باعث پارگی کاندوم شوند.
 • برای رابطه جنسی وقت مشخص کنید و آماده باشید. زمانی را انتخاب کنید که نه شما و نه همسرتان خسته یا مضطرب نباشید.
 • با همسرتان حرف بزنید. به او بگویید کجا و چه زمانی احساس درد دارید و همچنین چه پوزیشن هایی برای شما لذت‌بخش است.
 • سعی کنید حرکت‌هایی را انجام دهید که باعث درد نشوند.
 • قبل از نزدیکی جنسی سعی کنید پیش نوازی و حرکات تحریک‌آمیز مانند ماساژ انجام دهید.
 • قبل از رابطه جنسی کارهایی که باعث رفع درد می‌شوند را انجام دهید: مثانه را خالی کنید، حمام گرم بگیرید یا قبل از مقاربت از مسکن‌های بدون نسخه مصرف کنید.
 • برای تسکین سوزش پس از مقاربت بسته‌ی یخ‌زده را در حوله بپیچید و روی مهبل قرار دهید.
آخرین مقالات
تلفن نوبت دهی کلینیک