بهبود بیماری‌های استخوانی-مفصلی-عضلانی با توانبخشی ارتوپدی در منزل

بهبود بیماریهای استخوانی-مفصلی-عضلانی

بهبود بیماریهای استخوانی-مفصلی-عضلانی

ارتقاء سطح عملکرد جسمی و زدودن درد از زندگی بیمار هدف از توانبخشی ارتوپدی پس از آسیب‌های اسکلتی ـ عضلانی یا در دوران بهبود پس از جراحی ارتوپدی است. آسیب‌ها و عارضه‌های استخوانی ـ عضلانی عوارض بسیاری را بر زندگی بیمار تحمیل می‌کند. درد استخوانی، مفصلی یا عضلانی مشکلات کوتاه مدت یا درازمدتی را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که بیمار دردمند روزهای متوالی مرخصی بگیرد و نتواند زندگی فعال و شادی داشته باشد.

سلامت عمومی


توانبخشی ارتوپدیک به رفع مشکلات سیستم عضلانی ـ استخوانی شامل عضلات، استخوان‌ها، غضروف، رباط‌ها و تاندون‌ها می‌پردازد. برنامه‌های توانبخشی ارتوپدی توسط تیم مجربی از متخصصین و با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته با هدف تسکین درد و افزایش توانایی حرکتی ارائه می‌شود. گروهی متشکل از متخصصین طب فیزیکی، فیزیوتراپی و مربیان ورزشی مجرب و متعهد به بهبود بیماران، نهایت سعی خود را برای ارائه خدمات زیر می‌کنند:

 • تهیه طرح درمانی طب فیزیکی و توانبخشی ویژه برای هر بیمار با توجه به تشخیص انجام شده، عارضه موجود و پیشرفت حاصل از استفاده از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته
 • برنامه‌های توانبخشی خاص با هدف غلبه بر مشکلات ارتوپدی گوناگون

محدودیت عملکرد، کاهش توانایی حرکتی، تحمل درد و عوارض دیگر از جمله مشکلاتی است که پس از آسیب اسکلتی ـ عضلانی، جراحی تعویض مفصل، آسیب مزمن استخوان یا ابتلا به بیماری‌های فرسایشی (دژنراتیو مفصل) پیش می‌آید. بهترین برنامه توانبخشی ارتوپدیک طرحی است که راهکارهای موثری را برای غلبه بر آسیبب‌ها و ناتوانایی‌های ارتوپدی، مانند شکستگی، اختلال‌های کمر، گردن و ستون فقرات و بسیاری از مشکلات ناشی از کاهش دامنه حرکتی به بیمار عرضه می‌کند. متخصص طب فیزیکی برای تسکین عوارض ناشی از جراحی، آسیب دیدگی یا سانحه به بیمار کمک می‌کند.

شایع‌ترین عارضه‌های ارتوپدی/ اسکلتی ـ عضلانی عبارت است از:

 • تحلیل رفتن
 • درد و آسیب دیدگی دست/ مچ دست/ آرنج
 • درد و آسیب دیدگی شانه
 • درد و آسیب دیدگی زانو و مفصل ران
 • درد و آسیب دیدگی پا و مچ پا
 • درد و آسیب دیدگی کمر و پشت بدن
 • اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ)
 • آسیب دیدگی‌های تاندون و رباط
 • تعویض کامل مفصل و جراحی ارتوپدی

در جلسات توانبخشی ارتوپدیک ارزیابی و معاینه کاملی انجام می‌شود و متخصص تمرین‌هایی را برای انجام دادن در خانه به بیمار آموزش می‌دهد.

درمان دستی؛ هنر استفاده از دستانی ماهر و شفابخش


درمانگران فیزیکی ما دارای تخصص و مهارت در درمان دستی یا مانیپولاسیون طبق آخرین متد دکتر مین، می‌باشند. ما با صرف زمان کافی و تداوم مراقبت، به رفع مشکل و رهایی بیماران از درد مفاصل و ستون فقرات کمک می‌کنیم. کار متخصص درمان دستی صرفاً رفع درد و ارائه یک راه‌حل فوری برای آن نیست، بلکه هدف اصلاح علت زمینه‌ای مشکل شما و پیشگیری از عود مجدد آن است

درمان دستی

درمان دستی یکی از تکنیک‌های طب فیزیکی و توانبخشی است که به دست متخصصین طب فیزیکی، فیزیوتراپی، ماساژ، کاردرمانی، کایروپراکتیک و استئوپاتی با هدف تسکین درد استخوانی ـ عضلانی و رفع ناتوانایی‌های مختلف انجام می‌شود. درمان دستی شامل مانیپولاسیون و کشش پوست، عضله، تاندون و فاسیا و متحرک سازی (موبیلیزاسیون) و مانیپولاسیون مفصل می‌شود. هنر و دانش درمان دستی لازمه یک برنامه توانبخشی ارتوپدی ـ عصبی موثر است.

درمان دستی1

حرکات اصلاحی (درمان در حال حرکت)


حرکات اصلاحی (درمان در حال حرکت)

چنانچه بیمار دچار محدودیت‌های حرکتی باشد، درمان دستی بافت‌ها، مفصل‌ها و بدن را آماده حرکت می‌کند. متخصص فعالیت‌ها و تمرین‌های خاصی را به بیمار آموزش می‌دهد تا به این ترتیب بیمار بتواند بدون درد و با استقلال بیشتر، فعالیت‌های معمول خود را انجام دهد.  توانبخشی ارتوپدی و ورزش درمانی نتایج بالینی موثر و مثبتی را به دست می‌دهد که سلامت قلبی ـ عروقی، افزایش قدرت ـ استقامت و کشش/ انعطاف‌پذیری مداوم از مولفه‌های آن به شمار می‌رود. محور اصلی توانبخشی ارتوپدی و درمان دستی این است که توانایی حرکتی بافت‌های مختلف در اثر انجام حرکات اصلاحی بازیابی شود تا بیمار بتواند دامنه حرکتی فعال خود را افزایش دهد و بدون درد با ارائه عملکردی بهتر به زندگی خود ادامه دهد. حرکت در این مسیر به درمان منتهی می‌شود.

آموزش نوروبیولوژی و دانش درد (توضیح درد)


آموزش نوروبیولوژی و دانش درد (توضیح درد)

آموزش نوروبیولوژی (NE) فرصتی ایده‌آل برای رهایی از درد مداوم و اختلا‌ل‌های حسی مرکزی است که روز به روز شدیدتر می‌شود. الگوهای زیست پزشکی فعلی نمی‌تواند پاسخ مناسبی را برای سوالات مرتبط با دردهای مداوم یا مزمنی ارائه دهد که حدود 25 ـ 20 درصد از ساکنان کشورهای غربی از آن رنج می‌برند. بسیاری از این بیماران در جستجوی تسکینی برای دردهای پایان‌ناپذیر خود از یک مطب به مطب دیگر می‌روند. این جستجو معمولاً بیماران را دردمندتر و حساس‌تر می‌کند، نیرویشان را تحلیل می‌برد و توان‌شان را برای تحمل استرس کاهش می‌دهد. چنانچه در کنار درمان دستی و ورزش درمانی، آموزش‌های لازم با بهره‌گیری از رویکرد بیوسایکوسوشال (زیستی، روانی، اجتماعی) به بیمار داده شود و مدل‌های بیومدیکال قدیمی و قائل به خوب و بد مطلق کنار گذاشته شود، نتیجه مطلوبی به دست خواهد آمد. شواهد واضح و قانع کننده است، افزایش حرکت و کاهش ترس از حرکت دو مولفه مهم برای بازیابی سلامتی و پیشگیری از بروز مشکلات آتی است. درمان دستی روشی نوین برای بهبود توانایی حرکتی و آموزش بیماران است که در آن از الگوهای دانش عصب‌شناختی پذیرفته شده و جدید برای توضیح درد استفاده می‌شود.

توانبخشی ارتوپدی


ارتوپدی یکی از تخصص‌های پزشکی است که به اصلاح اختلال‌های عملکردی سیستم عصبی ـ عضلانی، متشکل از استخوان، عضله، تاندون، رباط و مفصل، می‌پردازد.

توانبخشی ارتوپدیک به منظور درمان عارضه‌های مختلف درگیر کننده سیستم اسکلتی ـ عضلانی انجام می‌شود. در ادامه برنامه‌ها و خدماتی را که در توانبخشی ارتوپدی ارائه می‌شوند، به اختصار توضیح می‌دهیم.

تلفن نوبت دهی کلینیک