سوزش ‌و ‌‌سوزن‌سوزن ‌شدن‌ زانو

knee-pain-arthritis1

زانو یکی از پراستفاده‌ترین مفاصل بدن و درنتیجه یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. استخوان ران در محل زانو به استخوان درشت‌تر ساق (درشت نی) می‌رسد. استخوان کشکک نیز در جلوی این مفصل قرار می‌گیرد.

غشای سینوویال، پوشش درونی مفصل است که مایع سینوویال را تولید می‌کند. این مایع به‌عنوان یک روان کننده عمل کرده و باعث حرکت نرم زانو می‌گردد. این مایع دقیقاً شبیه به روغن در یک قسمت متحرک یک ماشین عمل می‌کند. عضلات، غضروف‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها ازجمله دیگر بافت‌های تشکیل‌دهنده‌ی مفصل می‌باشند. ضربه‌گیرهایی همچون "منیسک" و "بورس" نیز در مناطق دچار اصطکاک زانو قرار گرفته‌اند. هر نوع مشکل عملکردی در هر قسمتی از زانو می‌تواند علت سوزش زانو باشد. زانو یک مفصل پیچیده است که تحرک پذیری قابل‌توجهی دارد. این مفصل شما را قادر می‌سازد تا برحسب خواسته‌ی خود خم و راست شده، بچرخید، سر بخورید و یا بر روی زمین بغلتید.

اگر از احساس سوزش در زانوی خود رنج می‌برید، باید به‌سرعت به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است این عارضه در اثر یک مشکل جدی به وجود آمده و نیاز به درمان بی حسی زانو در کوتاهترین زمان داشته باشد.

علل سوزش مفصل زانو


 

به علت ساختار پیچیده‌ی زانو و به علت نقش فعال آن در زندگی، علائم و علت سوزن سوزن شدن زانو در یکی از زانوها و یا در هر دوی آن‌ها، می‌توانند بسیار متفاوت باشند.

درد و بی حسی زانو می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌های دیگر مانند آرتریت روماتوئید، سندرم ایلیوتیبیال باند (ITBS)، استئوآرتریت و غیره باشد. سندرم ایلیوتیبیال باند، یکی از شایع‌ترین علل زانو درد در دوندگان می‌باشد.

زانودرد ممکن است در طول بسیاری از عارضه‌ها مانند سرماخوردگی، دیابت، سوختگی‌های گرمایی، شیمیایی و خورشیدی، سیاتیک، سکته‌ی مغزی، آسیب به زانو و غیره تجربه شود.

در برخی مواقع، شما لغزیده و یا زمین می‌خورید، در این‌جور مواقع، زانوی شما "خالی می‌کند". ممکن است احساس درد شدید و ناگهانی و یا احساس فرسایش دردناک در زانو داشته باشید. زمانی که یک غضروف منیسکی پاره می‌شود، تکه‌های پاره شده ممکن است در بین استخوان‌های زانو گیرکرده و موجب درد شدیدی شوند.

مفصل زانو، یکی از آسیب‌پذیرترین مفاصل بدن می‌باشد. آسیب به زانو می‌تواند باعث التهاب بورس (بورسیت) گردد. گرما، ورم و قرمزی ناحیه‌ی ملتهب شده، در زمان آسیب به چشم می‌خورد. ممکن است بیمار دچار آسیب به زانو، به هنگام خم کردن زانو مانند زمان بالا رفتن از راه‌پله و یا راه رفتن، احساس سوزش کند.

در برخی از مواقع زانو در یک حالت گیرکرده (قفل می‌شود) و شما قادر نخواهید بود پای خود را صاف کنید. این کار می‌تواند موجب احساس درد شدید شود. پارگی یک غضروف منیسکی و یا شل بوده یک تکه غضروف یا استخوان در مفصل زانو، می‌تواند موجب قفل‌شدگی این مفصل شود. این عارضه نیازمند معاینه‌ی دقیق و درمان به‌موقع توسط جراح ارتوپد می‌باشد. همچنین آرتروز التهابی، نقرس، آرتروز عفونی و غیره می‌توانند باعث قفل‌شدگی مفصل زانو گردند. در مورد افراد مبتلا به نقرس (معمولاً افراد بالغ جوان)، ممکن است درد شدید و ناگهانی زانو بدون هیچ اخطار قبلی ایجاد شود. درد پاتلوفمورال در افراد بالغ جوان دیده می‌شود به‌خصوص در ورزشکاران و افراد مسن‌تری که به آرتروز استخوان کشکک مبتلا می‌باشند.

فشار بیش‌ازحد بر روی زانو می‌تواند موجب احساس سوزش شود. این درد ممکن است برای مدتی کوتاه و یا مدت‌زمانی طولانی باقی بماند. اضافه‌وزن و چاقی می‌توانند به هنگام راه رفتن و یا خم شدن موجب ایجاد درد شوند.

احساس درد در زانو بعضاً به دلیل فشار بر روی اعصاب محیطی و یا آسیب به آن‌هاست. اعصاب زانو به نخاع متصل بوده و درنتیجه، آسیب به کمر می‌تواند موجب احساس درد در زانو شود. بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن و یا احساس سوزش، می‌توانند علائم آسیب به یک عصب حسی باشند.

آسیب به رباط‌ها، تاندون‌ها و منیسک ها می‌تواند موجب درد شدیدی بشود. در این موارد، بیمار قادر به صاف کردن پا نبوده و حتی به هنگام استراحت درد شدیدی را احساس خواهد کرد.

پارگی یک رباط می‌تواند موجب ناپایداری آن گردد. این عارضه می‌تواند موجب درد شدید و یا لغزیدن و زمین خوردن شود.

نرم شدن غضروف زیر استخوان کشکک که با نام کندرومالاسی شناخته می‌شود، در زنان جوان بسیار شایع است.

دررفتگی استخوان کشکک یکی از علل اصلی احساس سوزش در زانو بوده که به هنگام خارج شدن این استخوان از محل خود ایجاد می‌شود. این عارضه به‌راحتی قابل‌مشاهده بوده و می‌توان حرکت غیرعادی استخوان کشکک به طرفین را مشاهده نمود.

در ورزشکاران جوان و نوجوان، استفاده‌ی بیش‌ازحد از مفصل زانو می‌تواند موجب ورم و درد در مفصل شده که با نام بیماری اوسگود شلاتر شناخته می‌شود.

علائم


 

احساس سوزش در پشت و یا جلوی زانو، درد به هنگام زانو زدن، صاف کردن پا، ایستادن و یا راه رفتن، ازجمله شایع‌ترین علائم همه‌ی عارضه‌های ذکرشده در بالا می‌باشند. ورم، ناراحتی عمومی، گرفتگی و از دست دادن انعطاف‌پذیری مفصل نیز در برخی موارد دیده می‌شوند. برخی از بیماران ممکن است تب خفیفی را نیز تجربه کنند.

درمان


 

علل ایجاد درد زانو ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. پس از مشخص شدن علت اصلی، می‌توان یک برنامه‌ی درمانی برای درد طراحی کرد. تشخیص به‌موقع و درمان مناسب نقش مهمی را در تسکین درد و کاهش ناراحتی‌ها بازی می‌کنند. عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس، اسکن MRI، آرتروسکوپی (عمل جراحی زانو با برش به‌اندازه‌ی سوراخ کلید) و غیره نیز می‌توانند به تشخیص مشکل کمک کنند. نمونه‌برداری از مایعات نیز به‌منظور تشخیص علت اصلی ایجاد سوزش در زانو انجام می‌شود.

درصورتی‌که درد فلج‌کننده و یا شدید نباشد، می‌توان با گذاشتن یخ بر روی آن روزی 3 بار و یا بیشتر و هر بار به مدت 10 تا 20 دقیقه، نگه‌داشتن زانو بالاتر از سطح طبیعی خود و یا استراحت کردن، به بهبودی عارضه کمک کرد. از نوشیدنی‌های الکلی، پک‌های گرمایی و یا دوش آب گرم پرهیز کنید چراکه می‌توانند درد را تشدید کنند. زمانی که تورم کاهش پیدا کرد، شما می‌تواند زانو را گرم کرده و ورزش‌ها و تمرینات سبک را شروع کنید. همچنین می‌توانید به‌منظور کاهش درد و التهاب، از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کنید. بسته به نوع عارضه، بستن زانو با یک باند لاستیکی می‌تواند به بهبود عارضه کمک کند. ماساژ با روغن و پماد به افزایش جریان خون کمک کرده و درد را سریعاً تسکین می‌دهد. ازآنجایی‌که استعمال دخانیات بر روی گردش خون تأثیر گذاشته و ترمیم بافت‌ها را به تأخیر می‌اندازد، باید از آن پرهیز کرد. تمرینات پا برای زانوهای آسیب‌دیده، می‌توانند برای رهایی از درد ایجادشده به علت سرماخوردگی، سالخوردگی و غیره کارآمد باشند. ورزش منظم زانو می‌تواند به سالم و فعال نگه‌داشتن زانوها کمک کند.

اگر شما نگران وضعیت خود بوده و یا از درد ممتد رنج می‌برید، باید به پزشک مراجعه کنید. تزریقات کورتیکواستروئید و هیالورونیک اسید می‌توانند به کاهش گرفتگی، ورم و درد در زانو کمک کنند. اثر این تزریقات معمولاً به مدت چند ماه باقی است. انواع مختلفی از بریس های طبی به مراقبت و حمایت از مفصل زانو کمک می‌کنند. استفاده از کفش‌های مناسب می‌تواند به جلوگیری از وارد شدن فشار اضافی بر روی زانوها کمک کند. فیزیوتراپی به تقویت عضلات اطراف مفصل کمک می‌کند. یک رباط آسیب‌دیده بعضاً به کمک عمل جراحی‌ترمیم می‌شود. ممکن است بیمارانی که شدیداً آسیب‌دیده و یا سالخورده‌اند، مجبور به قرار گرفتن تحت عمل تعویض کامل یا جزئی زانو بشوند.

ازآنجایی‌که زانوها وزن بدن را تحمل می‌کنند، حفظ وزن متناسب با قد شما می‌تواند به جلوگیری از مشکلات مربوط به زانو کمک کند. ورزش منظم و رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامتی مفاصل ضروری است. افراد ورزشکار نیز به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های زانو، باید موارد ایمنی را رعایت کرده و به راهنمایی‌های پزشک و مربی خود دقیقاً عمل کنند.